İlk ve Ortaöğretim`de öğretilen Din Kültürü ve Ahlak dersi`nin statüsü sizce ne olmalıdır?

İlk ve Ortaöğretim`de öğretilen Din Kültürü ve Ahlak dersi`nin statüsü sizce ne olmalıdır?

• Kullanılan toplam oy
    12

AsenA_38

Yeni Üye

ayberk228

Yeni Üye
Bölüm:
Halkla İlişkiler
Bence Din kültürü dersi kalkmamalı. İnsan öğrenceği şeyleri bu yaşlarda öğrenir. Bize ilkokulda hocamız süreleri ezberletmişti ki Allah razı olsun. İnsan nerden geldiğini bilmeli. Kesinlikle durmalı. Zaten dersi dinlemek istemeyen öğrenci yine dinlemez oda notuna yansır...

isokor

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
ilköğretim de bir defa namaz kılmıştım derste onun haricinde süre falan ezberlediğimi hatırlamıyorum okulda. Genelde hoca bi kaç konudan bahsedip kendi halimize bırakırdı incecikde bi öğretim kitabı vardı zaten verimli geçmezdi yani. Ortaokulda da aynı şekilde.
Şimdi nasıl ve sizler neler yapardınız bilmiyorum ama ben dini bilgilerimi yaz tatillerini cami hocalarının yanında geçirerek öğrendim.
Okula gelindiğinde hazır olunuyo yani.
Okuldaki eğitim haftada bir saat çok yüzeysel oluyo illaki, müslüman bi ülkeyiz statüsü gayet yerinde zaten.

Seçmeli olması makul.

ayberk228

Yeni Üye
Bölüm:
Halkla İlişkiler
Müslüman ülkeysek olması gerekir bence
Demokratik bir ülkeyiz olmaması gerekir yine bence...

eebru

Özel Üye
seçmeli en iyisi..
ben ilk okulda sue ve anlamlarını ezberlediğimi hatrlıorum ve bunalarn yani anlamlarını bilmek lisede işimi kolaylaştıdı.. :)
ama her dinin özelliklerini de az bişşe öğrenmiştik..
diğer dinleri de tanıtmıştı hocamız bize tabi lisede daha ayrntılı gördük..

Sosyolog_60

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Bana göre zorunlu olması gerekir .Din dersinin dayatma olduğunu düşünenlere de kesinlikle katılmıyorum. Sonuçta yaşadığımız ülke "Türkiye" .Din dersinin zorunlu olmasının "demokratik ülke" ye ters düştüğünü inananlara da anlam verebilmiş değilim.Türkiye ye karşı "sözüm ona demokratik avrupa ülkeleri"ni örnek gösterenler olabilir .Böyle düşünene birileri varsa onlara tavsiyem , tekrardan avrupa ülkelerini ve din konusundaki yaklaşımlarını incelemeleridir.

Efsunnn

Yeni Üye
müslüman bir ülkede bu tartışma konusu bile olmamalı... ağaç yaş iken eğilir sonuçta. zamanında vermezsen vereceğini ilerde hiç veremezsin. bence daha ayrıntılı bi şekilde öğretilmeli hatta Kur'an dersi bile olmalı.

Sosyolog_60

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
müslüman bir ülkede bu tartışma konusu bile olmamalı... ağaç yaş iken eğilir sonuçta. zamanında vermezsen vereceğini ilerde hiç veremezsin. bence daha ayrıntılı bi şekilde öğretilmeli hatta Kur'an dersi bile olmalı.
valla çok haklısın sana yürekten katılıyorum...

Hazır-Cevap

Özel Üye
Zorunlu olmalı bence.Müslüman bir ülkede yaşıyorsak neden kaldırılsın ya da seçmeli olsun.Duaların çoğunu okulda öğrenmedik mi? Daha sonrada yazları camilere giderdik.

AsenA_38

Yeni Üye
öncelikle Türkiye müslüman bir ülke değil yani yanlış bilmiyorsam çoğunluk müslüman fakat dini islamdır ibaresi bulunmaz haliyle insanların bu dersi seçme hakkı olmalı...

açıkcası ben okulda verilen din dersinden hiç bişey almadım ...yazları camiye gittim eksik buldum kuran kursuna gittim yine de eksik buldum bu işe gönlünü veren Allah rızasını gözeten birinin yardımıyla biraz daha ilerlettim ...yani demek istediğim her anne baba çocuğunun bu dersi almasına razı olmayabilir ...benim çocuğuma da okulda mensup olmadığım bir dinin gerekli öğretilsin istemezdim heralde ... bu dersi almak isteyenler almalı dahası öğrenmek için o kadar çeşitli yolu var ki bunun illa okulda ders olarak verilmesi gerekmiyor işte çoğunluk olmanın rahatlığı da burda işe yarıyor kuran kursları olsun camiler olsun her yer halkın hizmetinde

ayberk228

Yeni Üye
Bölüm:
Halkla İlişkiler
Din Kültürü dersinde sadece müslümanlık öğrenilmiyor ki !! Valla lisede bir din dersimiz var anam neydi öyle(Neler öğrendik neler) Zaten çocuk aklı büyüyünce anlaşılır verilen dersler. Her ders için geçerli aslında bu. Seçmeli olan dersler laylaylom geçer.Ve birde Atamızın bir lafından ''Türk milleti daha dindar olmalıdır yani bütün sadeliği ile dindar olmalıdır demek istiyorum. Dinime bizzat hakikate nasıl inanıyorsam buna da öyle inanıyorum. Şuura aykırı ilerlemeye mâni hiçbir şey ihtiva etmiyor.(1923)'' Ama işte maalesef çıkarcı kesim ki başta Meclis buna izin vermiyor...

isokor

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Dindar olmak ona katı kurallarla bağlı kalmak mıdır¿ duygu'nun söylediği gibi zaten çoğunluk olmanın verdiği avantaj her zaman her yerde var burda ki mesele azınlık da kalan kısmında görüşlerine saygı duymak ve seçmeli olma durumuna itina göstermek. Aman aman din elden gidiyor falan triplerine mi girmek lazım yani bu konuda fena komik sığ bişey bu zamanda.

ayberk228

Yeni Üye
Bölüm:
Halkla İlişkiler
İsmail zaten dediğin doğru. Din elden gidiyor diye bazı kesimler,gruplar vs. bu kadar güçlü ki buda milletimizin en zaaf noktası ne yazık ki !
Dini sömürüp kitaba küfredenler memleketindeyiz....

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN

Aslinda "zorunlu" kelimesi ister istemez bir antipati uyandiriyor insanlarda.Din dersi elbete ki gerekli. Ancak kendi inanış biçiminizi (mezhep olarak) dayatırsanız bu karşıdakilere eziyetten başka bir şey vermez. Okullarda verilen din dersleri ya her kesime hitap etmeli, yada seçmeli olmalıdır. Her inana inancı verilmeli, ama her inanan da kendi inancını başkasına zorlamamalıdır.Ayrıca hiç inanmayanlarda olabilir. O da kişilerin kendi tercihi olmalıdır. Kimse kendi bildiğinin doğruluğunu başkasına ispatlamak durumunda olmamalıdır.Bunları hep yaşıyoruz, senin inanışın yanlış, benim bildiklerimde yanlış olmaz gibi sözleri duyuyoruz. Herkesin bildiği kendine. TC Bayrağı altında yaşayan herkes eşit olmalı...

sonsuz_nur

Özel Üye
bence zorunlu olmalı müslüman bi ülkede yaşıyorsak ki yaşıyoruzda çocuklarında küçük yaşta dinimizi tanımaları çok iyi olur....okulda zaten dua sure ezberletmez din kültürü dersninin amacı aslında güzl ahlak bende duaları falan yazın kuran kursunda ögrenmiştim..bence zorunlu olmalı

Efsunnn

Yeni Üye
zorunlu olsun dediysek. bi tane hoca gelsin sınıfa çocukların başına silah dayayıp öğretsin demiyoruz. çocuklara sevdirerek dinimizi eğlenceli bir şekilde pekala öğretilebilir. zaten dinimiz sevilmeyecek dinde değil. çocuklara müslümanlığın şartları öğretilirken neden böyle olması gerektiği de anlatılmalı en basit namaz kılmanın ne kadar yararı var sadece ahiret için değil fani dünyada da ne kadar yararlı bunlar çocuğa anlatılmalı. zaten müslüman olmayanlar islamı sevmeyenler ya islamı hiç tatmamış ya da yanlış bi şekilde algılamış kişilerdir onlarada zamanında doğru bi şekilde anlatılıp öğretilmemiştir. islamın o eşsiz duygusunu alan hiç islamla tanışma fırsatı olmayan insanlar o tadı alınca nasıl müslüman olup dinimizin gerekliliklerini nasıl yerine getiriyorlar.

By_tr

Özel Üye
bizi birbirimize bağlayan en önemli varlığımız dinimiz ve bu eğitimin bilinçli ellerden küçük yaşta alınması zorunludur her kese kafasına göre birini bulup gruplaşıp alırsa bu eğitimi ortak paydalarımız azalır.

çoğunluk müslümansa ki öyle biliyoruz bakanlık bu eğitimi en güzel şekilde almamızı sağlamalı
azınlıklar ise istediği yerde kurs açıp çocuklarını yetiştirmeli

SIRMA

Yeni Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
ülkemizde halkın %90 lık dilimi müslüman ve bazı kesimler kaldırılsındeniliyor rakamlar ortda müslüman bir ülkedeyiz ve farklı din mezheplerinde insanlarda bulunmaktadır yani din kültürü dersi olmalı din kültürü öğretmenlerimizde çok şey öğrendik ALLAH razı olsun öğretmenlerimizden tabi kişiyede bağlıdır..:)
bence seçmeli olmalı eğerki zorunlu olursa ayrım artar hoşgörü azalır sonuçta farklı din mensuplarına bağlı vatandaşlarımızda vardır zorluyucu olmamalı hata isteyen istediği derse girmeli kişiye ve aileye bırakmalıdırlar yaptırımın olduğu yere hoşta bakılmaz:)

SIRMA

Yeni Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
asena hanım teşekkür ediyorum güzel konuları gündeme getiriyorsunuz?

AsenA_38

Yeni Üye
ben teşekkür ederim hem oylayıp hem yorumladığınız için :cici hepimizi ilgilendiren konularda konuşmak zevkli oluyor :cici

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara