insanLarın Neden %10 u soLak ?

Sonkez

Özel Üye
İngiliz bilim adamlarının, ilk kez insanların solak olma ihtimalini artıran geni buldukları açıklandı.

BBC’nin internet sitesinde yer alan ve Moleküler Psikiyatri Dergisi’ne dayandırılan habere göre, dünya genelinde insanların yüzde 10’u solak.

Habere göre, "LRRTM1" adlı gen, beynin hangi bölgesinin, konuşma ve duygulanma gibi görevleri yerine getireceğinin belirlenmesinde rol oynuyor.

Oxford Üniversitesi’ndeki araştırmayı yapan bilim adamları, söz konusu genin, beyin fonksiyonlarındaki dengesizlikle açıklanan "şizofreni" gibi hastalıklara yakalanma riskini arttırdığına inanıyor.

Çalışmayı yürüten ekibin başkanı Clyde Francks, solak insanların kaygılanması için bir neden olmadığını düşünüyor. "Bir insanın, şizofren olmasında birçok faktör rol oynuyor. Solakların büyük çoğunluğu gelecekte asla bu hastalığa yakalanmayacak" diyen Francks, LRRTM1 adlı genin, bu anlamda tam olarak nasıl bir rol oynadığını bilmediklerini belirtiyor.

Beynin asimetrik yapısı bulunduğu belirtilen çalışmaya göre, sağ ellerini kullanan insanlarda genelde beynin sol tarafı konuşmayı, sağ tarafı da duyguları kontrol ediyor. Solak insanlarda ise çoğunlukla bu durumun tam tersi geçerli oluyor. Bilim adamları, bu durumdan LRRTM1 geninin sorumlu olduğuna inanıyor.

Bu arada, solaklar ve sağ elini kullanan insanlar arasında önemli farklar olduğunu belirtiliyor. Avustralyalı bilim adamlarının, 2006 yılında yaptığı bir araştırma, solakların spor yaparken ve bilgisayar oyunları oynarken daha hızlı düşünebildiklerinin tespit edildiği ifade ediliyor....

Sonkez

Özel Üye
Dünyada İnsanların %1o u solaksa ben ayakta sol , elde sagım özel biriyim mi sanki :p:cool:

Sonkez

Özel Üye
rica ederim...

meleeek

Yeni Üye
paylaşım için teşekkürler........

tbua

Yeni Üye
teşekkürler. bilgilendirdin:)

graal89

♥ Ankaragücü ♥
ben her türlü sağlak bi insanım ama Engin Bey'i bu araştırmasından dolayı teşekkür ediyorum:)

Sonkez

Özel Üye
eyw saol kanks...demek sen çift yönden salak :D amannnn sağlak...

Sonkez

Özel Üye
tşkler saol cadıLiçe...:cool:

seher

Özel Üye
ben solağım halimden de gayet memnunum:D teşekkürler by_sonkez:)

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara