niye alo deriz..?

ECRİN90

Özel Üye
Telefonda hemen hemen hergün kimbilir kaç kez kullandığımız "Alo" sözcüğü gerçekte bir sevgilinin kısaltılmış adıdır. Sevgilinin tam adı Allessandra Lolita Oswaldo'dur. Bu sevimli genç kız telefonu icat eden A.Graham Bell'in sevgilisiydi. Graham Bell telefonu icat edince ilk hattı sevgilisinin evine çekmişti. Atölyesinde telefon çalınca arayanın Allessandra Lolita Oswaldo'dan başkası olamayacağını bildiğinden Graham Bell telefonu açar açmaz "Allessandra Lolita Oswaldo" diyordu. Bell zamanla sevgilisine adını kısaltarak hitap etmeye başladı ve telefonu her açışında onu "Ale Lolos" diye karşıladı. Çalışmaları uzadıkça Graham Bell sevgilisinin adını daha da kısalttı ve öne iki heceli bir ad buldu. Bu kısa ad "Alo" idi. Allessandra Lolita Oswaldo geliştirip tüm kente yaymaya çalıştığı telefondan başka birşey düşünmeyen sevgilisinin bitmek tükenmek bilmeyen deneylerinden rahatsız olmaya başlayınca Graham Bell'i telefonuyla başbaşa bırakıp onu terketti.Yaşlı Bell sevgilisinin birgün onu arayacağı umuduyla telefonun başından ayrılmadı. Kentte çekilen telefon hatlarının sayısı da giderek artmaya başlamıştı. Graham Bell'i artık başka kişiler de arıyordu. Fakat o telefonun her çalışında kendisini sevgilisinin aradığını sanarak telefonunu "Alo" diyerek açıyor ve artık herkes "Alo" diyordu. O günlerde hemen herkes telefonu açtıklarında Alexander Graham Bell'in anısına saygı olarak "Alo" demeye başladı. Bugün tümümüzün kullandığı "Alo" sözcüğü işte o günlerden günümüze uzanmaktadır.

Efsunnn

Yeni Üye
teşekkürler ecrinim ;)
ben efendim diyorum :)

ATTİLA

Yeni Üye
vayy bunu bilmiyodum ama düşünmedim de dğil hani acaba alo ne demek diye:)teşekkürler Ecrin:)

seher

Özel Üye
ben bunu biliyordum bir takvim yaprağında yazıyordu okuduğumda çok beğenmiştim hala bir romanımın sayfalarının arasında saklıyorum:rolleyes:
teşekkürler

pegasus_dna

Forum Editörü
ayh bende bunu biliyordum, ayh ne romantik,,,teşekkürler

Mustafa ŞENÇALAR

Özel Üye
Valla beni pek yabancı aramadığından biraz kaba cvp veriş tarzım var:) nevar lan gibi:) tabi işin espirisi güzel paylaşım emeğine sağlık

kan_ciceqi

Yeni Üye
İlginçmiş bilmiyordum ama merakda ederdim teşekkürler :)

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara