Parmaklarımız Niçin Çıtlar?

Hazır-Cevap

Özel Üye
Bazı insanlar her iki elinin parmaklarını birbirine geçirerek ve onları gererek ses çıkartırlar, yani çıtlatırlar. Çoğumuz buradan gelen sesin kemiklerden geldiğini sanırız, hatta rahatsız oluruz ama nedense bunu yapanlar hallerinden memnun görünürler. En çok ve kolaylıkla çıtlattığımız yerler vücudumuzda en çok bulunan sürtünmeli eklem yerleridir. Bu tip eklem yerlerinde, mesela, parmaklarınızda, iki kemiğin birleştiği yerde bir bağlantı kapsülü vardır. Bu kapsülün içinde, kemiklerin hareketleri sırasında, buraları yağlayan bir sıvı vardır. Bu sıvının içinde erimiş halde oksijen, nitrojen ve karbondioksit gazları bulunur. Vücudumuzda en kolay çıtlatabileceğimiz eklem yerlerimiz parmaklarımızdır. Parmaklarımız gerilince ve eklem yerlerimiz düzleşince bu kapsül de gerilir.İçindeki sıvının basıncı azalır ve gaz kabarcıkları patlamaya baslar.İşte kulağımıza gelenler bu seslerdir. Patlayan kabarcıklar neticesinde gazlar bu sıvıyı terk eder, sıvı daha da genlesir ve eklem yerinin hareket kabiliyetini arttırır.Şüphesiz ki eklem yerinin gerilmesi, bu kapsülün boyu ile sinirlidir. Eğer parmaklarınızı çıtlattığınız anda röntgenini de çekmiş olsanız, eklem içinde oluşan gaz kabarcıklarını görebilirsiniz. Bu olay eklem yerindeki hacmi yaklaşık yüzde 15-20 arttırır. Ayni parmağınızı arka arkaya çıtlatamazsınız. Bir süre beklemeniz gerekir, çünkü gaz kabarcıklarının sıvı içerisinde tekrar oluşması biraz zaman alır. Tüm bu açıklamalar, deneylerle ispatlanmasına rağmen, yine de bu kadar küçük gazın, bu kadar büyük bir ses çıkartabilmesinin nedeni hâlâ anlaşılmış değildir. Bu sorunun tatmin edici bir cevabi da henüz yoktur. Ayrıca detaylı çalışmalar göstermiştir ki, çıtırdama sırasında iki ayrı ses duyulmaktadır. Birincisinin gaz kabarcıklarının patlaması olduğu biliniyor.ikinci sesin ise kapsülün uzama sınırına vardığında çıktığı sanılıyor. Parmaklarımızı çıtlatmak vücudumuz için zararlı midir? Sürekli olarak bunu yapanlarda ve bunu alışkanlık haline getirenlerde, eklemler etrafındaki yumuşak doku zarar görmekte, parmaklar şişmekte, dolayısı ile elin kavrama gücü azalmaktadır.

Sonkez

Özel Üye
paylasım için teşekkürler birsen...;) Bende çıtlatırdım eskiden ama son 3 aydır çıtlatmıyorum bu güzel paylasımdan sonrada çıtlatmayı hiç düşünmüyorum...

Hazır-Cevap

Özel Üye
Rica ederim,yazılarımı okuyup değer verdiğin için asıl ben teşekkür ederim ;)

MakBuLe^^

Yeni Üye
Bu faydaLı bilgi için çok teşekkürLer arkadaşım

zynp_55

Yeni Üye
çok teşekkr ederim paylaşım için bende ççok çıtlatıyormm yaa nasıl bırakcam bilmiyorm alışkanlık oldu bayabi hemde

Hazır-Cevap

Özel Üye
Daha sonra hastalıklara sebep olur.
Bence en yakın zamanda bırakmalısın.
Rica ederim..;)

weeping eyes

Özel Üye
bu faydalı bilgilerin sayesinde bende bu kötü alışkanlığıma şu dakikadan itibaren son veriyorum :D:D:D

Hazır-Cevap

Özel Üye
Ne mutlu bana,bu bilgiyle birçok arkadaşımız alışkanlıklarından vazgeçecek..

tunckebap

Yeni Üye
Paylaşımın için teşekkürler...

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye