Plastik Kimyasalın Etkileri

merveg

Özel Üye
Plastik Kimyasalın Etkileri

BPA maddesi, plastik üretiminde gerekli olan polikarbonatların imalatındaki çok önemli bir bileşendir. 1930 yılından itibaren sağlık açısından hep şüphe uyandırmıştır. Ülkemizde çok tartışılmasa bile, önümüzdeki yıllarda çok tartışılacak bir konudur.

50 yıldır tüketimde kullanılan bir maddedir, yapılan hayvan çalışmalarında, artan orandaki BPA miktarının sırasıyla, cinsel organlarda kalıcı değişiklikler yaptığı, prostatın ağırlığını %30 oranında artırdığı, testislerden salınan testosteron hormonunu azalttığı, meme hücrelerinde kansere yatkınlık yaptığı, prostat hücrelerini kansere ve hormonlara daha hassas hale getirdiği, davranışsal yetenekleri azalttığı ve zihinsel ve davranışsal seks farklılıklarını değiştirdiği ispatlandı.

İlk kez yapılan insan çalışması bu ay Amerikan Tıp Derneğinin dergisinde yayınlandı. 1500 kişi üzerinden yapılan çalışmada, deneklerin idrarlarındaki BPA miktarları tespit edildi. Bilim adamları kalp hastalığı, karaciğer enzim yüksekliği ve diyabet rahatsızlığı olanlarda bu miktarların daha yüksek olduğunu tespit ettiler.

Garbino

Özel Üye
Paylaşım için teşekkürler...
Konuyu "Bunları Biliyor musunuz" a taşıyorum...

jojo

Yeni Üye
çok çok önemli bir konuya değinmişsin merve..
plastik sağlığımızı feci halde tetikliyor..
kesinlikle ben plastikten üretilen hiçbir şey kullanmıyorum.
şiddetle kullanılmamasından yanayım. lütfen dikkat edelim arkadaşlar!
kullanmayalım kullandırmayalım!

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara