Sanma Şâhım Herkesi Sen Sâdıkâne Yâr Olur

isokor

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN

Sanma şahım /herkesi sen / sadıkane / yar olur
Herkesi sen / dost mu sandın / belki ol / ağyar olur
Sadıkane / belki ol / alemde bir / dildar olur
Yar olur / ağyar olur / dildar olur / serdar olur ”

Yavuz Sultan Selim Han’a ait bir kıt’a. Dizelerin ilk kelimeleri (bölümlere ayrılmış kelimeler) yukarıdan aşağıya okunduğunda aynı dizeyi verir.Bu tarzda yazılan ilk kıt’a olduğu söylenmektedir. Divan edebiyatında bu özelliğe vezni aher denir.

Yavuz Sultan Selim Han bu şiiri Şah İsmail’e yazmıştır. Hikayesi şöyledir:

Yavuz şiire, edebiyata ve satranç oynamaya meraklı biridir. Aynı şekilde Şah İsmail’de de bu özellikler vardır. Sarayında ünlü şairleri barındırır ve çok iyi satranç oynar. Bunu bilen Yavuz şahın bu özelliğinden yararlanmak ister. Tebdili kıyafetle (gezgin bir abdal kılığında) şahın ülkesine gider. Hanlarda , Kervansaraylarda satranç oynayarak önüne geleni yener. Haber şaha ulaşır. Şah der ki çağırın birde benimle oynasın. Yavuz Şah’ı da yener. Şah sinirlenir ve Yavuz’a der ki: ” sen edep nedir bilmez misin¿ Hiç şahlar mat edilir mi¿” Elinin tersiyle Yavuza bir tokat atar. Şahın kızdığını anlayan Yavuz onu yücelten şiirler okumaya başlar. İşte şahın huzurundan ayrılırkende bu şiiri okur. Ancak Şah İsmail hala onun Yavuz Sultan Selim olduğunu anlamamıştır.

Yavuz yediği tokatın acısını unutmaz. Birkaç sene sonra Çaldıran’da Şah İsmail’i yener ve ona bir mektup gönderir. Mektupta o günkü tokadın acısını aldığını söyler ve ilave eder: ” atacaksan tokadı böyle atacaksın. “

Aşkaimtisal

Yeni Üye
süper bi paylaşım ve bilgi olmuş... ben bu sözleri sagopa'nın şarkısından biliyordum.. sözlerin aslının kim tarafından ve nasıl yazıldığını öğrenmek benim için keyifli oldu.. paylaşım için teşekkürler..

isokor

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
evt bende okurken yorumlarda sagopa'nın da söylediğini yazmışlar ordan öğrenmiştim şimdiye kadar hiç dinlemediğim için bilmiyorum nasıl yorumladığını ama zor sözler rap'da dilden akıyodur heralde.. Ricalar..

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara