Sınav anında ki kaygıyı azaltmak için neler tavsiye edersiniz?

asah

GOLD Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
[h=5]Sınav anında ki kaygıyı azaltmak için neler tavsiye edersiniz?[/h] Kaygınızı Yenerseniz Başarılı Olabilirsiniz

• 1- Olumlu düşünceler üretin:
Kaygı ölçülü olduğu takdirde, gizli güç kaynaklarımızı ortaya çıkarır. Kişi tam tersi kaygıyı yanlış değerlendirir de “bu heyecanla başaramazsam, sınav kaygısından cevapları unutursam, ya kontrolümü kaybeder sınavdan çıkmak zorunda kalırsam” gibi olumsuz düşünceler üretirse paniğe kapılır. Bu da dikkat dağılmasına yol açar ve başarıyı düşürür.
Yapabildiklerinizi görün. Olumlu düşünmek kaygıyı düşürür, kişinin motivasyonu ve başarısı yükselir

• 2- Şimdiyi düşünün:
Zihinsel rahatlık ve bedensel huzur başarınızı artıracak. Sınavda kaybetmek de kazanmak kadar normaldir ve çalışan için hep başka alternatifler vardır. Geçmişte yapamadıklarınızı ve gelecekte olabilecekleri (kazanmazsanız anne babanızın üzülmesi vb…) düşünmek yerine içinde bulunduğunuz süreçlere odaklanın.
İyi bildiğiniz konuları hızlı bir şekilde gözden geçirin, ne kadar çok konuyu öğrenmiş olduğunuzu görün.
Hızlı bir tarama az çalıştığınız konuları da hatırlamanızı kolaylaştırır. Unuttuğunuz formüller varsa bunları tespit edip tekrar yapın. Sınav esnasında çok güzel sürprizlerle karşılaşacağınızı düşünün.

• 3- Nefes egzersizi yapın, Su için, Glikoz içeren gıdalar yiyin:
Sınav anında beynimiz yüksek oranda glikoz ve oksijene ihtiyaç duyar. İçerisinde doğal glikoz bulunan incir, kuru üzüm gibi gıdaları tüketerek beyninizin glikoz ihtiyacını karşılamış olursunuz.
Ama bu glikozun yakılıp enerjiye dönüşebilmesi içinde yeteri kadar su (su içmeyi abartmamak gerekir aksi takdirde tuvalet ihtiyacınız olması gereken zamandan önce olacaktır) ve oksijene de ihtiyaç vardır.
Sınav esnasında yapacağınız nefes alma egzersizi ile üzerinizdeki kaygıyı belli oranda atabilirsiniz.
Düzenli bir nefes egzersiz için yavaş yavaş (mümkünse burnunuzla) nefes alın. Sırayla önce göğsünüzün alt kısmını, sonra orta ve üst kısmını aldığınız nefesle doldurun. Daha önceden konsantre olmakta zorlanmadığınız bir anı aklınıza getirin.
Kendinizin yine böyle bir anda olduğunuzu düşünerek nefesinizi 1-2 saniye tutun. Sonra rahat, sakin bir şekilde nefesinizi verin.

maym

Yeni Üye
Bölüm:
Halkla İlişkiler
elinize sağlık

yyildirayy

Yeni Üye
Valla bende en ufak kaygı yok

Sınav stresine girme yaşını geçmişiz :)

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Ben hiç sınav stresi yaşamamıştım ama sınav stresi yaşayan çok kişi görüyorum etrafta bu bilgiler işe yarayacaktır.

Emek için teşekkür ederim....

asah

GOLD Üye
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
Ben hiç sınav stresi yaşamamıştım ama sınav stresi yaşayan çok kişi görüyorum etrafta bu bilgiler işe yarayacaktır.

Emek için teşekkür ederim....
hayatda hıc stres yasamamak mumkun mu

bunu nasıl basardınız??

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye