Stresten Uzak Durmazsak Ne Olur?..

Hazır-Cevap

Özel Üye
Stres hormonlarımızı nasıl harekete geçiriyor ve vücudumuz bunu nasıl ağrıya dönüştürüyor? İşte cevabı:

VÜCUT STRESE TEPKİ VERİYOR

“Beynimiz, bir halin stresli olup olmadığını nitelendirebilecek tek organdır. İnsanlar strese girdikleri zaman vücutları buna tepki gösterir ve alarma geçer. Vücutta çeşitli biyokimyasal reaksiyonlar başlar. Özellikle süreğen stres, vücut fonksiyonlarını değiştirir. Stres nedeniyle vücuttaki adrenalin ve kortizol miktarı normal olmayan bir şekilde yükselir. Uzun süreli streste kortizol hormonunun yükselmesi bazı hastalıkların oluşmasına neden olabilir. Ayrıca, kortizol yüksekliğinin beyindeki hücrelere zarar verici etkileri de olabilmektedir.

STRES KAS AĞRILARINI TETİKLİYOR

Stres ve stresin doğurduğu gerginlik ve ağrı arasında önemli bir bağlantı vardır. Stres altındayken beynimiz, algıladığı tehlike karşısında ‘savaş’ ya da ‘kaç’ komutunu verir. Bu komutun yerine getirilmesi için de gerekli olan kas gerginliği artar. Ancak, savaşmanın ya da kaçmanın mümkün olmadığı durumlarda artan enerji ve kas gerginliği boşalamadığı için ağrılı kas spazmları ortaya çıkar. Ağrının kendisi de insan için bir tehlike sinyali yarattığından, o da ‘savaş’ veya ‘kaç’ emri verir. Bu durumda kas gerginliği daha da artar. Tam bir kısır döngüye girilir.

DAMARLARI DARALTIYOR

Stresin neden olduğu gerginlik damarların daralmasına, beynin belirli bölgelerine giden kan akımının bozulmasına yol açar. Diğer taraftan bir dokunun kanlanmasının azalması da ağrıya neden olur. Oksijene ihtiyaç gösteren dokunun yetersiz kanla beslenmesi, özel ağrı alıcılarını uyarır. Bu arada, adrenalin ve noradrenalin gibi stres sırasında sinir sistemini etkileyen maddeler de salgılanmış olur. Bunlar da doğrudan veya dolaylı olarak kasların gerginliğini artırır. Böylece ağrı gerginliğe, gerginlik endişeye, endişe de ağrıların şiddetlenmesine yol açar.

İŞTE STRESİN VÜCUTTA YOL AÇTIĞI DEĞİŞİKLİKLER:

Stres altındaki kişide; terleme, hızlı nabız, kalp çarpıntısı, midede ağrı, kasılma, boyun ve şakakta kaslarda gerginlik, nefes alamama, diş gıcırdatma, çenede kasılma, aşırı tedirginlik, konsantrasyon güçlüğü, aşırı duygusallık, halsizlik, hareket edememe gibi şikayetler mevcuttur. Fizyolojik stres, bağışıklık sistemi üzerinde önemli bir etki yapar ve bağışıklık sistemini bozar. Beyin, bağışıklık sistemi ve hormonlar birbirleriyle ilişki içindedirler. Psikolojik veya fiziksel stres konusundaki çalışmalar, uzun süren yoğun bir stresle karşılaşıldığı zaman hormonal dengeye bağlı olarak bağışıklık cevabında bir düşüş olduğunu ortaya koymuştur. Kanser dahil birçok hastalığın ortaya çıkış ve şiddetinin stresle ilişkili olduğu bilinmektedir.

AĞRI STRESİ STRES DE AĞRIYI DOĞURUYOR

Olağanüstü stres durumunun süreklilik göstermesi vücut sağlığını bozarak, çok çeşitli rahatsızlıklara yol açar. Vücudun ana merkezi olarak nitelendirilen beyin, ağrıyı azaltabilecek etkiye sahip olabilmektedir. Strese hormonlarımızın verdiği yanıtın vücudumuz üzerindeki etkileri daha uzun sürelidir. Böylece stresin hızlı etkilerine ilave olarak uzun vadede ortaya çıkan geç etkilerinin de insan sağlığını tehdit ettiğini unutmamak gerekir. Stres insanın doğal dengesini bozan bir durumdur. Beyin hücreleri arasında yerleşmiş olan heyecan molekülleri ağrı eşiğini düşürmektedir. Ağrı eşiğinin düşmesi ile ağrı oluşturma potansiyeli çok zayıf olan her türlü uyaran, böylece ağrı oluşumuna neden olabilmektedir. Ağrı ve buna bağlı tahammül, depresyon, korku ve endişeyi de beraberinde getirebilir. Oluşan döngü birbirini tetikler. Böylece ağrı stres yaratır, stres de ağrıyı doğurur.”

ÖZLEM68:)

Yeni Üye
ben stresden uzak durmaya çalışıyorum ama o benden ayrılamıyo:p

sema@

Yeni Üye
benim ilk senem ve bndeki stresi tahmin edemezsiniz napcam bilmiyorum...

Efsunnn

Yeni Üye
benim ilk senem ve bndeki stresi tahmin edemezsiniz napcam bilmiyorum...
tahmin edebiliyorum semacım bende geçen yıl çok stersliydim gerçi bu yılda pek farklı sayılmaz ama:) ne yapalım sonuçta o sınava gireceğiz ve bi şekilde sonuçlanacak. sınavda aşırı stres de insana bildiğini unutturuyor hatta benim stresten karnıma ağrılar girer sınav günü :)

sema@

Yeni Üye
tahmin edebiliyorum semacım bende geçen yıl çok stersliydim gerçi bu yılda pek farklı sayılmaz ama:) ne yapalım sonuçta o sınava gireceğiz ve bi şekilde sonuçlanacak. sınavda aşırı stres de insana bildiğini unutturuyor hatta benim stresten karnıma ağrılar girer sınav günü :)
:)evet sınava gircez sonuçlancak ama her dakika aklımda sorular nasıl bi fikrim yok nasıl çalışmalıyım bi fikrim yok çooooookkk kkkööttüüüyyüüüm:(

Efsunnn

Yeni Üye
:)evet sınava gircez sonuçlancak ama her dakika aklımda sorular nasıl bi fikrim yok nasıl çalışmalıyım bi fikrim yok çooooookkk kkkööttüüüyyüüüm:(
evet canım haklısın ama şunu söylüyüm sorular çok aşırı zor olmuyor bence geçmiş yıllardan birebir sorular çıkabiliyor. bide şöyle düşün sonunda ölüm yok ya. 2. sınava daha çok çalışırım olmadı bütler var diye kendine moral verirsen fazla heyecanlanmazsın tabi çok sakinde olup da bırakıvermede :)

ROSEŞAH

Özel Üye
Stressiz anım yok gibi bu aralar:(

sema@

Yeni Üye
evet canım haklısın ama şunu söylüyüm sorular çok aşırı zor olmuyor bence geçmiş yıllardan birebir sorular çıkabiliyor. bide şöyle düşün sonunda ölüm yok ya. 2. sınava daha çok çalışırım olmadı bütler var diye kendine moral verirsen fazla heyecanlanmazsın tabi çok sakinde olup da bırakıvermede :)
saol:Dbırakmamaya çalışıyorum...

meleeek

Yeni Üye
Bu devirde stresten uzak kalmak biraz zor.Allah yardımcımız olsun...

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar
90,716
Son üye
Abdullah Kara