Uzaktan Eğitim Tezsiz Yüksek Lisans Hakkında Herşey

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Özellikle açıköğretim mezunlarının başvuru yaptığı ve öğrenimin uzaktan eğitim / açıköğretim şeklinde yapılan yüksek lisans programları için sık sorulan soruları ve cevaplarını burada sizler için topladık.

Nasıl başvurabilirim?
Anadolu Üniversitesi uzaktan öğretim tezsiz yüksek lisans programlarına başvurular, akademik takvimde belirtilen tarihler arasında basvuruyld.anadolu.edu.tr adresinden alınır. Başvuru sonuçları ilgili enstitü tarafndan ilan edilir.
Detaylı bilgilendirmelere tezsizyl.anadolu.edu.tr adresinden erişilebilir.

Programın toplam ücreti ne kadar?
2019 - 2020 yılı için Anadolu Üniversitesi uzaktan öğretim tezsiz yüksek lisans programlarında bir ders saati 120 TL olarak ücretlendirilmiştir. Buna göre bir programın tüm derslerinin toplam ücreti 3960 TL olmaktadır. Ödemeler alınan ders saatine göre dönemlik olarak ve tek seferde alınmaktadır.

Yabancı Dil ve ALES puanı almam gerekli mi?
Hayır. Uzaktan öğretim tezsiz yüksek lisans programlarına başvurularda Yabancı Dil ve ALES puanı aranmamaktadır.

Açıköğretim mezunları başvurabilir mi?
Evet. Uzaktan öğretim tezsiz yüksek lisans başvurularında tek ön koşul lisans mezuniyetidir. Adayların başarı notu; transkripti dörtlük sistemde hazırlanmışsa 2,00/4,00; 100’lük sistemde hazırlanmışsa 50/100 puan almak koşuluyla lisans genel not ortalaması dikkate alınarak hesaplanır.

Açıköğretimde ikinci üniversite okuyanlar başvurabilir mi?
Evet. Ön koşul olan lisans mezuniyeti ve gerekli not ortalamasını (2,00/4,00 ve 50/100) sağlayan herkes başvurabilir.

Kesin kaydımı bulunduğum ilde yapabilir miyim?
Programlara başvuru sonuçları, ilgili enstitünün yönetim kurulu kararıyla kesinleştikten sonra enstitünün internet sayfasında ilan edilir. İlanda, kayıt için istenen belgeler belirtilir. Kayıt hakkı kazanan aday, belgelerini enstitülerin ilan etiği tarihler arasında Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Bürolarına da şahsen teslim edebilir. Bu durumda, belgelerin ilgili enstitü tarafndan incelenmesinden sonra adayın kaydı kesinleşir. Belirlenen tarihler arasında kaydını yaptırmayan aday,kayıt hakkını kaybeder.

Dersler nasıl yürütülüyor?
Uzaktan öğretim tezsiz yüksek lisans programlarının dersleri Anadolum e-Kampüs (ekampus.anadolu.edu.tr ) üzerinden işlenmektedir. Dersler, çevrimiçi ve/veya çevrimdışı uzaktan öğretim teknikleri kullanılarak ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde yürütülür.

Devam zorunluluğu var mı?
Öğrenci; derslerde, uzaktan öğretim faaliyetlerinin (canlı ders, forum, ödev, proje, sunum, uygulama, rapor, laboratuvar vb.) en az yarısını (%50) yerine getirmesi durumunda derse devam koşulunu sağlamış olur.

Sınavlar nasıl yapılacak?
Programlarda ara sınavlar; uygulama, proje, ödev, rapor, yazılı, sözlü vb. uzaktan öğretim teknolojilerinin kullanıldığı ölçme-değerlendirme yöntemlerinden yararlanılarak gözetimsiz olarak yapılır. Dönem sonu sınavları; gözetimli olarak canlı veya elektronik ortamda yapılır. Gözetimli dönem sonu sınavları Eskişehir’de ve illerdeki AÖF bürolarında yapılır.

Nasıl mezun olurum?
Uzaktan öğretim tezsiz yüksek lisans programı; toplam 60 AKTS’den az olmamak kaydıyla en az 10 ders ile dönem projesi dersinden oluşur. Uzaktan öğretim tezsiz yüksek lisans programında bir öğrencinin başarılı sayılabilmesi için; aldığı derslerden YT, CC veya bunun üzerinde bir not almış olması, en az 2,50 GNO’yu sağlamış olması ve dönem projesi dersinden YT notu alarak şekil yönünden Anadolu Üniversitesi Tezsiz Yüksek Lisans Dönem Projesi Yazım Kılavuzuna uygun yazılmış (Tez Yazım Kılavuzuna ilgili enstitünün web sayfasından ulaşılabilir) ve danışmanı tarafndan onaylanmış ciltli iki kopya dönem projesini akademik takvimde belirtilen dönem sonu sınavlarının tamamlandığı tarihe kadar enstitü müdürlüğüne teslim etmiş olması gerekir.

Ne kadar sürede mezun olurum?
Uzaktan Tezsiz Yüksek Lisans Programlarına kayıtlı dönemden başlamak üzere, her dönem için öğrencinin kayıt yeniletip yeniletmediğine bakılmaksızın en az iki yarıyıl, en çok üç yarıyıldır. Bu sürenin sonunda başarısız olan veya programı tamamlayamayan öğrencinin programdan ilişiği kesilir.

Yüksek lisans diploması alır mıyım?
Kredili derslerini ve dönem projesini başarıyla tamamlayan öğrenciye tezsiz yüksek lisans diploması verilir. Tezsiz yüksek lisans diploması üzerinde öğrencinin kayıtlı olduğu enstitü anabilim/anasanat dalındaki programın Yükseköğretim Kurulu tarafndan onaylanmış adı bulunur. Fen Bilimleri Enstitüsü programlarından mezun olanlara Eskişehir Teknik Üniversitesi adıyla diplomaları düzenlenecektir.

Tezsiz yüksek lisansta askerlik tecil hakkı var mı?
1111 sayılı kanuna göre tezsiz yüksek lisans için tecil hakkı 1,5 yıldır.

Tezsiz yüksek lisans ile tezli yüksek lisans arasındaki fark nedir?
Yüksek lisans programları tezli yüksek lisans programları ve tezsiz yüksek lisans programları olmak üzere 2’ye ayrılır. Tezsiz yüksek lisans programının amacı, öğrenciye mesleki konuda bilgi kazandırmak ve mevcut bilginin uygulamada nasıl kullanılacağını göstermektir. Tezli yüksek lisansta ise ilgili alanda akademisyen yetiştirilmesi amaçlanır. Tezli yüksek lisans 2 ders dönemi ve 2 de tez dönemi olmak üzere maksimum (uzatma ile birlikte) 6 dönem (3 yıl) sürer. Tezsiz
yüksek lisans ise iki ders dönemi ve bir dönem projesi olmak üzere maksimum 3 dönemden oluşur. Tezli programlar akademik kariyer için, tezsiz programlar iş hayatı için düzenlenmiştir.

Tezsiz yüksek lisanstan tezli yüksek lisansa geçiş yapabilir miyim?
Öğrencinin; tezsiz yüksek lisans programından tezli yüksek lisans programına yatay geçiş yapabilmesi için, en geç 1. yarıyıl sonunda 3.00 not ortalaması ve tezsiz yüksek lisans programına kaydolduğu yarıyıldaki tezli yüksek lisans programının en düşük başarı puanını (ALES ve Not Ortalaması) sağlaması gerekir. Bu durumda tezsiz yüksek lisans programında alınan dersler, ilgili anabilim/anasanat dalı başkanlığının önerisi ve enstitü yönetim kurulu kararıyla tezli yüksek lisans programındaki derslerin yerine sayılabilir.

Tezsiz yüksek lisanstan sonra doktora yapabilir miyim?
6/2/2013 tarihinden önce tezsiz yüksek lisans programlarına kayıtlı olan veya mezun olan öğrenciler doktora programlarına başvurabilir. Ayrıca başvuru koşullarının sağlanması durumunda (ALES ve Dil Puanı) lisansa dayalı doktora imkânı sağlayan programlara da başvurulabilir.

Kesin kayıta istenen belgeler nelerdir?
Uzaktan Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans Programları kesin kayıtlarında;
• Lisans “Not Durum Belgeleri”nin (transkriptinin) aslı veya onaylı örneği [Yabancı uyruklu öğrenciler için lisans ve/veya yüksek lisans “Not Durum Belgeleri”nin (transkriptinin) aslı ve yeminli mütercim tercüman tarafndan çevrilmiş noter onaylı Türkçe tercümeleri]
• Lisans diploma veya mezuniyet belgesinin aslı veya onaylı örneği (Yabancı uyruklu adaylar için lisans ve/veya yüksek lisans diplomaları veya mezuniyet belgelerinin aslı ve yeminli mütercim tercüman tarafndan çevrilmiş noter onaylı Türkçe tercümeleri)
• Altı adet vesikalık fotoğraf
• T.C. Nüfus cüzdanı/T.C. Kimlik Kartı/Pasaport
• Yeni tarihli Askerlik Durum Belgesi (T.C. vatandaşı erkek adaylar için) (Tecil işlemlerinde kullanılacaktır.)
• Yabancı uyruklu adaylar için gerektiği takdirde “Anadolu Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi” tarafndan onaylanmış TÜRKÇE Yeterlik Belgesi” istenmektedir. 2018-2019 Öğretim Yılı Güz Dönemi itibariyle 2 Enstitüden toplam 14 Uzaktan Öğretim Tezsiz Yüksek Lisans Programı faaliyet göstermektedir.

Yüksek lisans programları, Yüksek lisans duyuruları için Açıköğretim Yüksek Lisans sayfasını incelemenizi öneriyoruz.

Uzaktan Eğitim Yüksek Lisans Bölümleri:

Kurumsal İletişim Tezsiz Yüksek Lisans Programı
Bankacılık ve Finans Tezsiz Yüksek Lisans Programı
İşletme Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı
Lojistik Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı
Pazarlama Yönetimi Tezsiz Yüksek Lisans Programı
Konaklama İşletmeciliği Tezsiz Yüksek Lisans Programı
Türk Dili ve Edebiyatı Tezsiz Yüksek Lisans Programı
Görsel İletişim Tasarımı Tezsiz Yüksek Lisans Programı
Ölçme ve Veri Analitiği Tezsiz Yüksek Lisans Programı
Uzaktan Öğretim Online Tezsiz Yüksek Lisans Programı
Eğitim Teknolojileri Tezsiz Yüksek Lisans Programı