en son hangi kitabı okudunuz

E

_elmayra_

Misafir
Gülse Birsel'in ''Velev ki ciddiyim'' kitabını okudum.arkadaşım hediye etmişti.eğlenceli bir kitap tavsıye ederim gülmek isteyenlere:)

isokor

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Anthony Robbins-İçindeki Devi Uyandır(Olağanüstü bi kitap değildi ama kütüphanenizde bulunması gereken bi kitap bence)

Arkadaşlar 'Kelebek ve Dalgıç Giysisi' kitabını okuyan oldu mu? ya da filmini izleyen? tavsiye ederseniz ona göre almayı düşünüyorum.

By_tr

Özel Üye

Bizim medeniyetimizde "başarı"ya fazla vurgu yapılmamıştır. Bunun yerine toplum içinde "ve faydalı insan" olabilme üzerinde durulmuş ve bu tip üretilmeye çalışılmıştır. Ve bu "iyi ve faydalı tip"e de genel anlamda insan-ı kâmil (olgun insan) adı verilmiştir. İnsanın eşref-i mahlûkat oluşu, yani "yaratılmışlar içindeki en şerefli varlık"olma makamı vurgulanmıştır. Ama insanın bu tanımları nasıl, hangi yönleri ve vasıflarıyla hak ettiği üzerinde fazlaca durulmamıştır.

Bu çalışma, bir anlamda, bu kavramın içeriğini bugünün değerleri ve verileri ile yeniden doldurma çabasıdır.

Bizim medeniyetimizin ürettiği bir kavram olan "insan-ı kamil" tarifini doğrudan, Peygamber`in "insanların en hayırlısı, insanlara en çok faydası olandır" (Hıyaru`n-nas, men yenfau`n-nas) hâdisinden alır. Asıl başarı da budur. Yani kendisini kurtarmış, istediği yeterliliğe ulaşmış ama bundan dolayı çevresine zarar vermek şöyle dursun; o nimetleri çevresiyle de paylaşma olgunluğuna sahiptir bu tip insanlar.

Bu kitapta sık sık vurgu yaptığımız başarı, daha çok böyle bir insan modelini tarif ediyor.

khan

Yeni Üye
behiç gürcihan - gladioyaya mektuplar

seher

Özel Üye
victor hugo`nun sefiller adlı kitabını okudum

sonsuz_nur

Özel Üye
ahmet günbay yıldız - yanık bugdaylar okudum

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Cem Yılmaz Turan 'Aşkın Sen Hali' Bir aşkın hikayesi rahat okunan bir dil ve sürükleyici bir kurgu.

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Üstün Dökmen
'Küçük Şeyler'
Küçük Şeyler kazandırdıgı bakış açısıyla sindirilerek okunması gereken degerli bir kitap;)

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Canan TAN
'Söylenmemiş Şarkılar'............

wow

Banned
bye bye turkce

su42

Yeni Üye
BALZAC vadıdekı zambak

isokor

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Tuna Kiremitçi-Git Kendini Çok Sevdirmeden(Beğenmedim)

Aşkaimtisal

Yeni Üye
adam fawer - empati (kitabın sonunda çok şaşırmıştım)

By_tr

Özel Üye
Bugün O`nu ne kadar biliyorsak o kadar mutlu; ne kadar yakından tanıyorsak o kadar huzurlu ve yine O`nun hayatına ne kadar muttali olabiliyorsak o kadar da bahtiyarız, demektir. Bir başka ifadeyle bizler, O`na duyudğumuz ihtiyaç kadar başkalarına muhtaç olmaktan uzak; O`nun engin dünyasına müstağni kalıp uzaklaştığımız kadar da başkalarının kapısında şahsiyet ve onurumuzu örseleyen birer dilenci omaya mâhkumuz, demektir.

Şu da bir gerçek ki, ashabıyla birlikte O`nun (sallallahû aleyhi ve sellem) hayatını bugüne taşıma adına daha yapılması gereken çok şey bulunmaktadır. Zira ulaşılan her bir bilgi yeni bilgilerin elde edilmesini netice verirken; bu bilgilerin her birisi de, dünyaya renk veren mesajlarının herkese ulaşabilmesi için yeni fırsatlar anlamına gelmektir. Zira O`nun (sallallahû aleyhi ve sellem) hayatına açılan her bir kapı, açılması gereken binlerce kapının da müjdecisi olmaktadır.

Bu kitap; siyer geleneğinden kopmadan, satır aralarında kalmış ve geleceğe yön veren ayrıntıları bugüne taşıyarak Allah Resûlü`nün örnek hayatını anlatan, anlatırken insanı çağlar ötesine götüren veya o dünyayı yaşanılan asırla bütünleştiren yeni ve özgün bir eser olma niteliği taşımaktadır. Dil açısından sade, üslup yönüyle akıcı ve olayları veriş biçimiyle de gerçekçi bir anlatımla kaleme alınan duygu yüklü bu eserle, Efendimiz ile aramızdaki mesafelerin bir nebze de olsa kalkacağını düşünüyor; başkası adına yaşanılan bu hayatı okumakla, gaye-i hayal noktasında bugünü yaşayan her bir ümmet-i Muhammed`e bir vazife biçildiğinin daha net farkedileceğini ümit ediyoruz.

kesinlikle tavsiye ediyorum hepimiz ömrümüzde en az bir kere böyle bir kaynaktan efendimizi tanımalıyız

isokor

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN

Son Yara Bandı-Bora Serhat Çelik

mliks

Yeni Üye
Hıdır Kişisel Gelişiyor, Ahmet Şerif İzgören

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar