Felsefe bölümü, sınavsız geçiş, kontenjan ?

Aral Yüce

Yeni Üye
Arkadaşlar benim durumum şu; Mimar Sinan Üniversitesi Arkeoloji bölümünde okuyorum, ama derslere ve sınavlara girmiyorum harç yatırıp okumaya devam ediyorum yani not ortalamam falan 0 (sıfır), bu saatten sonra bu okulu bitiremeyeceğim için Aöf 4 yıllık felsefe bölümüne girmek istiyorum. İşi garantiye almak için ygs sınavına ve 1 tane lys sınavına girdim. İki sınavda da barajı geçtim sanırım şöyle puanlarım:

ygs-1 ygs-2 ygs-3 ygs-4 ygs-5 ygs-6
205,077 201,821 327,692 329,626 291,999 246,354

Felsefe TM-3 ile alıyor yazıyor ham TM-3 puanımda 252

1.Sınava girmeden Aöf okumak için başvuru hakkım var mı belli bir not ortalaması gerekiyor mu ?

2.Aöf 4 yıllık felsefe bölümü için kitapçıkda genel kontenjan 35 yazıyor, kontenjan sınırlaması yok sanıyordum, buna cevap verirmisiniz aklım ermedi.

3.Tercih yapsam bu puanlarla felsefe bölümüne girebilir miyim ?

wonderkid

Yeni Üye
belki sorularına cevap olmayacak fakat ben durumuna farklı bir açıdan yaklaşmak istiyorum. felsefe bölümünü hiç tavsiye etmemek gibi... lisedeki edebiyat-tarih-tarih'teki düşünürler merakım yüzünden üniversitede felsefe bölümü yazdım ve çabalarıma karşılık kazandım. ama istediğin gibi gitmiyor hayat düzenin vs. takdir edersin ki... ben felsefeyle haşır neşir olacağım diye beklerken "felsefe"yi hava atma maksadıyla kullanan insanların içine düştüğümü gördüm, bunun yanında felsefe ile ilgili başka özel nedenlerden dolayı kabuslar görür oldum. en basitinden şunu söyleyebilirim ki; teneffüslerde bir tane normal insan yoktu. birbirlerine saçma sapan kafiyeli devşirme kelimelerden oluşan şiirler, sonunun nereye varacağı belli olmayan kıytırık pasajlar okuyan esas benliklerini gizlemek için üzerlerine kalınca kılıflar geçirmiş kişiler vardı. içlerinde bir kız vardı oturmasını kalkmasını bilen ama diğerlerinin yanında o da yandı nazarımda. sınıfta tek insanla muhattap olmadan yarım dönem geçirdim ve dönem sonunda ilişiğimi kesip tekrar öss'ye hazırlanmaya başladım. ondan beridir dikiş tutturamadık sürünüyoruz ama kafam rahat en azından. bunları gelecek hayallerini değiştirmek için değil en azından gideceğin bölümün, gönlünde ona ayırdığın boşluğu dolduramayacağını tahmin ettiğim için söylüyorum. yine de başarılar diliyorum.

fatmana

Yeni Üye
tabii ki girersiniz.Ben de 6 yıl sonra hiç kitap açmadan sınava girdim.Kontenjan sınırı yok.

fatmana

Yeni Üye
Anlıyorum sizi.Zor bir durum ama insanlar farklı farklıdır.Önemli olan da farklı olmak değil midir ? ;)

wonderkid

Yeni Üye
Anlıyorum sizi.Zor bir durum ama insanlar farklı farklıdır.Önemli olan da farklı olmak değil midir ? ;)
hayır, önemli olan farklı olmaya çalışmadan farklı olmak, farklı olmaktan çok farkında olmak, gerektiğinde arada dağlar kadar fark olsa da umursamamaktır.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,421
Kullanıcılar
90,735
Son üye
Clamcaseptn