gerçek aşk war mı bu zamandaa

kevin_norton

Yeni Üye
Başlıyorum .Yazmaya .Osmanlı zamanında 4.Murat işte ozamanlar. murat paşa çarşıda halkın içinde dolaşırken çok güzel bir çocuk görüyor.O çocugu enderuna gönderiyor.Sonra çocuk çok bilgili oluyor.İdare de görevlendiriyor. Murat paşa,Mısıra vali yapıyor çocugu. Murat paşanın kızı kaya sultan varmış. onunda güzelliği dillerdeymiş. Kaya sultan çok güzelmiş insanlar bakmaya kıyamazmış.bu çocuk.yani mısır valisi kaya sultana aşık oluyor ve Murat paşa ikisini evlendiriyor.ve birbirlerini çok seviyorlar.bir dakika bile birbirlerini görmeden yapamıyorlar.Birkaç sene sonra kaya sultan ölüyor.mısır valisi güzel çocuk çok üzülüyor. Kaya sultan kocasının rüyasına giriyor.Bu kadar çok üzülme 3 sene sonra yanıma geleceksin diyor. vali çok seviniyor. Aşkına 3 sene sonra kovuşacagı için. sene boyunca vali her ramazanda bütün malını dışarıya avluya çıkarıp satıyor. Hem de bedavaya. Hiç para almadan.açık arttırmayla satıyor. var mı arttıran. bir halı bir okul yaptırana. 2 okul tamam 2 okul yaptırana halıyı satıyorum satttım. Bir adet koltuk takımı bir cami yaptırana yok mu arttıran. 1 cami yaptırana satıyorum sattım.kap kacak mutfak takımı 1 çeşme yaptırana satıyorum. yok mu arttıran 2 çeşme yaptırana.5 çeşme yaptırana. satıyorum 5 çeşme yaptırana satıyorum sattımm. işte böyle 3 sne boyunca mallarını ramazan başlayınca satıyormuş. hayır hasanat için. sonunda 3 sene doluyor ve bizim vali vefat ediyor. sevgilisine kovuşuyor.
İşte aşk böyle birşey.

Kaya Sultan Yalısı (Eyüp)

Kaya Sultan, Sultan IV. Murat’ın kızı olup, 13 yaşında Melek Ahmet Paşa ile evlendirilmiştir. Kızı Fatma Sultan’ı doğururken 1659 yılında ölmüş, Ayasofya’daki Sultan İbrahim Türbesi’ne gömülmüştür.

Osmanlı padişahlarının en sert ve en kahramanlarından biri olan IV. Murad’ın kızı Kaya Sultan da vezir Melek Ahmed Paşa ile evlendirilmişti. Kaya Sultan, Ahmed Paşa’yı bırakın yatak odasına almayı, 7 sene yanına bile yaklaştırmadı. Daha sonra gönlüne muhabbet verilmiş olmalı ki, kocası ile birbirlerini çok sevdiler. Kaya Sultan bir erkek çocuk düşürünce Melek Ahmed Paşa çok üzüldü. Evliya Çelebi’nin yanında “oğlum, yiğidim, şahbazım ...” diye derin bir teessürle ağlamayı sürdürünce Evliya Çelebi, teselliyi bırakıp, Paşa’nın teessürünü teessüfle karşıladı ve: “Paşam ne oluyorsunuz? Yiğidim, şahbazım deyip duruyorsunuz. Yaşayıp yiğit mi oldu, ata mı bindi? Düşman üzerine kılıç mı çaldı ki böyle döğünüp duruyorsunuz. Nihayet bir cenin” diye, payladı. Fakat kısa süre sonra Kaya Sultan’ın da ölmesi Melek Ahmed Paşa’yı perişan etti. Cenazesi sırasında kendini yerden yere attı ve vezir olduğunu unutup hanımının cenazesine kapandı ve kalabalığın hayret, üzüntü, acıma ve ayıplama dolu bakışlarına aldırmadan hüngür hüngür ağladı

Ne o eski aşıklar kaldı,ne de eski sevdalar.

THE END. Nasıl? Yorumlarınızı bekliyorum.Sevgiyle ve aşkla kalın.

bynefretimm

Yeni Üye
başlıyorum .yazmaya .osmanlı zamanında 2. Mahmut mu 4. Mahmut mu işte ozmanlar. Mahmut paşa çarşıda halkın içinde dolaşırken çok güzel bir çocuk görüyor.o çocugu enderuna gönderiyor.sonra çocuk çok bilgili oluyor.idare de görevlendiriyor. Mahmut paşa,mısıra vali yapıyor çocugu. Mahmut paşanın kızı kaya sultan varmış. Onunda güzelliği dillerdeymiş. Kaya sultan çok güzelmiş insanlar bakmaya kıyamazmış.bu çocuk.yani mısır valisi kaya sultana aşık oluyor ve mahmut paşa ikisini evlendiriyor.birkaç sene sonra kaya sultan ölüyor.

eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

eebru

Özel Üye
bande bişe anlatim..
büyük bi zaat birgün çölde namaz kılıyormuş ve bir adam onun önünden geçmiş zaat çok sinirlenmiş ve namazını bozp o adamın peşinden koşmuş sen ne yaptığını sanıyorsun benim gibi bir ALLAH aşığı namaz kılarken önünden geçmeye nasıl cürret edersin sen die
adam şöyle bakmış sen ALLAH aşığıysan bende LEYLANIN aşığıyım gözüm ondan başkasını görmez demiş...

kevin_norton

Yeni Üye
bande bişe anlatim..
büyük bi zaat birgün çölde namaz kılıyormuş ve bir adam onun önünden geçmiş zaat çok sinirlenmiş ve namazını bozp o adamın peşinden koşmuş sen ne yaptığını sanıyorsun benim gibi bir ALLAH aşığı namaz kılarken önünden geçmeye nasıl cürret edersin sen die
adam şöyle bakmış sen ALLAH aşığıysan bende LEYLANIN aşığıyım gözüm ondan başkasını görmez demiş...
Çok güzelmiş.çok ta komik.Sen Allah aşıgıysan ben de leylanın aşıgıyım ha.perfect
çok qüzelmss hikaye :)
rica ederim.O sizin güzelliğiniz.

edebiy@tçı

Yeni Üye
yaşım 21 5 yıldır allahıma şükürler olsun aynı kişi ile görüşüyorum ailelerde biliyor arada saygı ve sevgi vede mesafa var ve karşılıklı duyguların en güzeli var rabbim herkese nasip etsin
ALLAH tamamına erdirsin bncede gerçek aşk var ve çok şükür bnde bunu bulan nadir insanlardan biriyim:):)ALLAH herkesin kalbine göre versin:):)

ayberk228

Yeni Üye
Bölüm:
Halkla İlişkiler
gerçek olan aşk mıdır yoksa aşk mı gerçeğe dönüşür ?

faree1

Yeni Üye
tabiki var olmak zorunda iyi de kötü de güzelde çirkinde herşey insanlar için arkadaşlar bu zamandan bulması zor
dejenere bi toplum avrupai özenti yaşam tarzı sevgiyi saygıyı aşkı kendilerindeki gibi laçka bi biçimde sunarak bizi yozlaştırıyor
kendin olmasını bildikden sonra adam gibi sevende bulursunuz gurbet,hasret yolu bekleyen sevdalıkda bulursunuz

isokor

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
soruda gerçek aşk soruluyo yorumlar mecazi olanlara.. :) neyse içerik değişmesin bende aynı şekilde yorum yazim bari:p herkesin bi boşluğu var biri çıkar karşına tıka basa doluverirsin gerçek mi değil mi diyede sorgulamak aklına bile gelmez geliyosa inanın değildir! başından belli, fotokopiyle çoğaltılmış aşklarada bulaşmamak lazım uzaktan havasını bi koklayın aşk hissi tiksinti vermesin kişiler yüzenden sol yanların kutsallığı yara almasın derim ben...

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,421
Kullanıcılar
90,728
Son üye
Steventiz