Her şerde bir hayır vardır

jojo

Yeni Üye
HER İŞTE BİR HAYIR VARDIR...

Bir zamanlar Afrika'daki bir ülkede hüküm süren bir kral vardı. Kral, daha çocukluğundan itibaren arkadaş olduğu, birlikte büyüdüğü bir dostunu hiç yanından ayırmazdı. Nereye gitse onu da beraberinde götürürdü. Kralın bu arkadaşının ise değişik bir huyu vardı. İster kendi başına gelsin ister başkasının, ister iyi olsun ister kötü, her olay karşısında hep aynı şeyi söylerdi: 'Bunda da bir hayır var!' Bir gün kralla arkadaşı birlikte ava çıktılar. Kralın arkadaşı tüfekleri dolduruyor, krala veriyor, kral da ateş ediyordu. Arkadaşı muhtemelen tüfeklerden birini doldururken bir yanlışlık yaptı ve kral ateş ederken tüfeği geriye doğru patladı ve kralın baş parmağı koptu. Durumu gören arkadaşı her zamanki her zamanki sözünü söyledi: 'Bunda da bir hayır var!' Kral acı ve öfkeyle bağırdı: 'Bunda hayır filan yok! Görmüyor musun, parmağım koptu?' Ve sonra da kızgınlığı geçmediği için arkadaşını zindana attırdı.

Bir yıl kadar sonra, kral insan yiyen kabilelerin yaşadığı ve aslında uzak durması gereken bir bölgede birkaç adamıyla birlikte avlanıyordu. Yamyamlar onları ele geçirdiler ve köylerine götürdüler. Ellerini, ayaklarını bağladılar ve köyünz meydanına odun yığdılar. Sonra da odunların ortasına diktikleri direklere bağladılar. Tam odunları tutuşturmaya geliyorlardı ki, kralın başparmağının olmadığını farkettiler. Bu kabile, batıl inançları nedeniyle uzuvlarından biri eksik olan insanları yemiyordu. Böyle bir insanı yedikleri takdirde başlarına kötü olaylar geleceğine inanıyorlardı. Bu korkuyla, kralı çözdüler ve salıverdiler. Diğer adamları ise pişirip yediler. Sarayına döndüğünde, kurtuluşunun kopuk parmağı sayesinde gerçekleştiğini anlayan kral, onca yıllık arkadaşına reva gördüğü muameleden dolayı pişman oldu. Hemen zindana koştu ve zindandan çıkardığı arkadaşına başından geçenleri bir bir anlattı.

'Haklıymışsın!' dedi. 'Parmağımın kopmasında gerçekten de bir hayır varmış. İşte bu yüzden, seni bu kadar uzun süre zindanda tuttuğum için özür diliyorum. Yaptığım çok haksız ve kötü birşeydi.' 'Hayır' diye karşılık verdi arkadaşı. 'Bunda da bir hayır var.' 'Ne diyorsun Allah aşkına?' diye hayretle bağırdı kral. 'Bir arkadaşımı bir yıl boyunca zindanda tutmanın neresinde hayır olabilir.' 'Düşünsene, ben zindanda olmasaydım, seninle birlikte avda olurdum, değil mi? Ve sonrasını düşünsene?'

MatmazeL

Özel Üye
Çok güseL bi hikayeydi teşekkürLer jojo..

jojo

Yeni Üye
rica ederim sende sağol ipek! hikayeden çok etkilendim sizinde beğeneceğinizi umaraktan paylaşmak istedim.

heartqueen

Yeni Üye
teşekkürler jojo. gerçekten herşeyde bir hayır mutlaka vardır. çoğunlukla o hayrın ne olduğunu hiç bir zaman bilemeyiz çünkü o anı,olayı,gerçekleşen şeyleri...vs.vs her neyse tekrar geçmişe dönüp başka ihtimaliyle yaşayamayız.

rainbow

Özel Üye
öncelikle geç kaldım kusuruma bakma patron:p
hikayeyi okumuştum ;)bende herşeyde hayır olduğuna inananlardanım...
ilk okuduğumda we şimdi okuduğumda güzel şeyler hissettirDİ BANA :p
_____________EMEĞİNE SAĞLIK____________________

By_tr

Özel Üye
gerçekten güzel bir hikaye bizler zaten herşeyde bir hayrın olduğunu düşünen insanlarız olayın somutlaştırılması aklı kıt lar için iyi olmuş

böle düşünmeseydik hayat nasıl çekilmez olurdu düşünebiliyormusunuz

imqossibLe

Yeni Üye
bu hıukayeyeı anlatmanda da bır hayr vardır canım
emegıne saglık
:)

jojo

Yeni Üye
rica ederim arkadaşlar..
bende bu anlamlı hikayeye iştirak edip msjı alanlara teşekkür ediyorum.

jojo

Yeni Üye
öncelikle geç kaldım kusuruma bakma patron:p
hikayeyi okumuştum ;)bende herşeyde hayır olduğuna inananlardanım...
ilk okuduğumda we şimdi okuduğumda güzel şeyler hissettirDİ BANA :p
_____________EMEĞİNE SAĞLIK____________________
önemli değil asistanım;) önemli olan geç olsun ama güç olmasın dimi:)
güzel şeyler hissetmene benimde bi nebze katkım olduysa çok sevindim:)

gözen

Özel Üye
emeğine sağlık arkadaşım
her hayırda mutlaka bir ser
her şerdede mutlaka bir hayır vardır..

jojo

Yeni Üye
sağol gözen..
tabikii her şerde bir hayır vardır.bu inanış benim hayat felsefemden bir tanesidir zaten.

rainbow

Özel Üye
önemli değil asistanım;) önemli olan geç olsun ama güç olmasın dimi:)
güzel şeyler hissetmene benimde bi nebze katkım olduysa çok sevindim:)
ewet bu siteye üye olduğumdan beri bana güzel şeyler hissettiren arkadaşların arasındasın.aaa patron ilklerden birisin;):D:D

jojo

Yeni Üye
ayy cnm benim ya! emre aydınında tabiriyle: 'sağol çok' :D
mahçup ettin beni:) sende bana aynı şekilde hissettiriyosun. karşılıklı yani.öncelikle samimisin bnm için çok önemlidir bu;) senin yerin ayrı tabi ee asistanımsın o kadarda oldun dimii:D

rainbow

Özel Üye
eheh.benü güldürdün allahta seni güldürsün:p
samimi olmak yalan olmamak hayattaki amacım.yapmacık olamam ..olanlarıda anlayamam..napim huyum kurusun..:D;)

jojo

Yeni Üye
aminn hepimizin güldürsün inş.;)
evet benimde öyle aynen sana katılıyorum:)

güldeste

Yeni Üye
teşekkürler jojo.paylaşım için

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,421
Kullanıcılar
90,728