İçki yasağı dünya basınında

• Konbuyu başlatan _elmayra_
  • Başlangıç tarihi

Sosyolog_60

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
şeriat endişesi taşıyan birileri yoktur bence aramızda... sadece demokrasinin aldığı darbe rahatsız ediyor bence herkesi
Halen 1982 yapımı " darbe anayasası"nı kullanıyor olmamız demokrasimizi rahatsız etmiyor da ,içki ve sigara'nın reklamının yapılmasının , çoğu yerde belli bir yaşın altındaki kişilere satışının kısıtlanması mı demokrasiyi rahatsız ediyor.... ????

AsenA_38

Yeni Üye
10 soruda içki yasağı! Kime nerede yasak geliyor?

İşte en çok merak edilen 10 soruya yanıt:

1- Kır düğünlerinde artık içki içilemeyecek mi?

Mekânın açık içki satış belgesi varsa, catering firması içki servisi yapabilecek. Belge yoksa, yemek veya organizasyon sahibi içkileri kendi alacak ve catering firması bunları ikram edebilecek.

2- Karayolları kenarlarında ve deniz kıyı şeridindeki tesislerde alkollü içki satışı yasaklandı mı?

Sahillerde veya turistik mahallerdeki alkollü içki satışına ilişkin bir düzenleme yönetmelikte yok. Karayolları Trafik Kanunu ise “Konaklama yerleri ve belediye mücavir alanları hariç, otoyollarda ve devlet karayollarındaki tesislerde alkollü içki satılamaz” hükmü içeriyor. Bu, yönetmeliğe aktarıldı.

3- Efes Pilsen basketbol takımı kapanacak mı?

Hayır ancak ismini değiştirmek zorunda kalacak. Artık spor takımlarının alkollü içki çağrıştıran isimler kullanması mümkün değil.

4- Efes Pilsen Blues festivali gibi etkinlikler yapılabilecek midir?

Çocukları ve gençleri hedef alan etkinlikler ile tanıtımında ve etkinliğin mekânında, artık alkollü içki markalarını çağrıştıracak nitelikteki unsurlar kullanılamayacak.

5- Fuar, festival gibi geçici etkinliklerde alkollü içki yasaklandı mı?

Kurumdan izin veren bir yazı alınması koşuluyla mümkün.

6- Bundan sonra herhangi bir kişi, telefon edip marketten alkollü içki siparişi veremeyecek mi?

Bu tür siparişe engel herhangi bir hüküm bulunmuyor.

7- Alkollü içkilerin hediye olarak verilmesi yasaklandı mı?

Alkollü içkiler bedelsiz, hediye, ödül, eşantiyon veya promosyon olarak dağıtılamayacak.

8- 20 cl ve altında bulunan alkollü içecekler yasaklandı mı?

Bakkal, market, kuruyemişçi, büfe gibi yerlerde satılamayacak.

9- Bar gibi yerlerde sigara satışı engelleniyor mu?

Evet. Yeni yönetmeliğe göre, açık alkollü içki satış noktalarında tütün mamulü satılamaz.

10- Sigara satılamayacak yerlerden sayılan eğitim öğretim hizmetleri verilen yerler’ tabirinden ne anlaşılacaktır?

Her somut olaya ve mekâna göre Kurum tarafından değerlendirilecek.

bu ülkede yaşayan bütün insanların müslüman olmadığını biliyoruz ... bizim kendi irademizle uyduğumuz islam dininin emirlerine onların da uymasını beklemek bencillikten başka bişey değil... herkes aynı konuya değiniyor evet dinimizce haram bunu herkes biliyor zaten ...ama herkesten aynı hassasiyeti beklemek yanlış

AsenA_38

Yeni Üye
Halen 1982 yapımı " darbe anayasası"nı kullanıyor olmamız demokrasimizi rahatsız etmiyor da ,içki ve sigara'nın reklamının yapılmasının , çoğu yerde belli bir yaşın altındaki kişilere satışının kısıtlanması mı demokrasiyi rahatsız ediyor.... ????
efes gibi koskoca bir spor klubünün aptalca bir nedenle isim değişikliğine zorlanması kadar saçma sapan bir gerekçe olamaz ve bu beni rahatsız ediyor ...

Aşkaimtisal

Yeni Üye
içki yasağı derken , içki tamamen yasaklanmıyor ki isteyen yine içecek belirli koşul ve şartlarda... kimseye bi kısıtlama yok yani.... biz islam ülkesiyiz şuana kadar da hep taviz veren bizler olmuşuz... buna dur demenin vakti çoktan gelmişti zaten...

ayberk228

Yeni Üye
Bölüm:
Halkla İlişkiler
Demokraside zorla birşey yaptıraamzsınız insanlara. Kısıtlamalar bir nevi zorla oluyor zaten. Ülkem insanı çok sabırlı. Anarşistlik olsa yer yerinden oynardı. Uyumlu ülke yada cahiller ülkesi olduğu için böyledir bu. Bu konuyu demokrasi adı altında bile konuşmak çok komik ve saçma.
Yapılması gereken geç bile kaldı demiş bir arkadaş, biz şeriatla,tarikatlarla yönetilmiyoruz ve yöneltimeyecez de. Uygulana ucuz siyaset, ben yapmadım sende yapma mantığı güdülmesi. Birilerinin ekmeğiyle oynanması vs vs. Ucuz şeylere alet olupta başka ülkeri bir taraflarıyla güldürmeyelim.

Sosyolog_60

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Demokraside zorla birşey yaptıraamzsınız insanlara. Kısıtlamalar bir nevi zorla oluyor zaten. Ülkem insanı çok sabırlı. Anarşistlik olsa yer yerinden oynardı. Uyumlu ülke yada cahiller ülkesi olduğu için böyledir bu. Bu konuyu demokrasi adı altında bile konuşmak çok komik ve saçma.
Yapılması gereken geç bile kaldı demiş bir arkadaş, biz şeriatla,tarikatlarla yönetilmiyoruz ve yöneltimeyecez de. Uygulana ucuz siyaset, ben yapmadım sende yapma mantığı güdülmesi. Birilerinin ekmeğiyle oynanması vs vs. Ucuz şeylere alet olupta başka ülkeri bir taraflarıyla güldürmeyelim.
Evet biz şeriatla ve tarikatla yönetilmiyoruz .Ama komunist bir rejimle de yönetilmiyoruz. Şeriat geliyor şeriat diye bas bas bağıranların ki de ucuz iftiralar .Bilindiği üzere" güneş balçıkla sıvanmaz"

AsenA_38

Yeni Üye
şu cümlelerden hangisinde şeriat geliyor lafına rasladınız? hangisinde şerattan bahsedildiğini duydunuz ?? hem kendiniz şeriatı karıştırıyorsunuz hem zan altında bırakıyorsunuz insanları ...kendi söylediğinize kendiniz inanıyorsunuz kimsenin şeriat korkusu taşıdığı yok...bir de bu ülkede bişeylere itiraz edenleri sürüden ayrılan pozisyonuna taşımamayı öğrenmeniz lazım ...bir de güneş demişsiniz ki hangi güneşten bahsediyoruz ??

ayberk228

Yeni Üye
Bölüm:
Halkla İlişkiler
Evet biz şeriatla ve tarikatla yönetilmiyoruz .Ama komunist bir rejimle de yönetilmiyoruz. Şeriat geliyor şeriat diye bas bas bağıranların ki de ucuz iftiralar .Bilindiği üzere" güneş balçıkla sıvanmaz"
Ne ile yönetiliyoruz ?? Bunu mu irdelicez yani ? Amaç birşeyleri mi değiştirmek ? Asla.

“Türk milleti daha dindar olmalıdır, yani bütün sadeliğiyle dindar olmalıdır demek istiyorum. Dinime bizzat gerçeğe nasıl inanıyorsam, ona da öyle inanıyorum. Bilince ters, ilerlemeye engel hiçbir şey içermiyor” sözleriyle teşvik etmiştir. ( Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, cilt 3, S. 30 )

Cumhuriyet düşünce serbestliği taraftarıdır. Samimî ve meşru olmak şartiyle her fikre hürmet ederiz. Her kanaat bizce muhteremdir. Yalnız muarızlarımızın insaflı olması lâzımdır. 1923 (Atatürk'ün S.D. III, S. 71)

Bunlar kaç yıl önce ileriyi görüp birşeyleri hisseden ve tahmin eden kişinin sözleri. K.Atatürk

ayberk228

Yeni Üye
Bölüm:
Halkla İlişkiler
Zaten dinde de zorlama yoktur. Her koyun kendi bacağından asılır. Ben eminim ki biz böyle düşünüyoruz diye dinsiz ilan edilmişizdir de... Kimsenin ne düşündüğü umrumda bile değil... Çok biliyorum diyenden korkacaksın zaten din işlerinde...

in trouble

Yeni Üye
[

elmeyra yanlış anlamada merak ettim kim bu örümcek beyinli zihniyettekiler ve saygı duymadıkların ?

sonsuz_nur

Özel Üye
sosyolog bırak arkadaşım dedkleri gibi her koyun kendi bacagından sılır içki her harukalde dinimizce yasak bunun ne şeriatla ne demokrasicikle alaksı yok bizde içenlerden rahatsız oluyorz içip kendinde olmadan karıya kıza laf atanlardan tecavüz edenelrden küfür edenelrden geceleri sarhoş iken sokaklarda nara atanlardan bizler daha çok rahatsız oluyorz ki eminim yasayı saçma bulan arkadaşlarımızda oluyordur ama neden hala savunduklarını anlamış deglm heralde sırf tartışma çıkarmak için............... haaaa untmadan içki tüm kötülüklerin anasıdır.................

in trouble

Yeni Üye
sosyolog bırak arkadaşım dedkleri gibi her koyun kendi bacagından sılır içki her harukalde dinimizce yasak bunun ne şeriatla ne demokrasicikle alaksı yok bizde içenlerden rahatsız oluyorz içip kendinde olmadan karıya kıza laf atanlardan tecavüz edenelrden küfür edenelrden geceleri sarhoş iken sokaklarda nara atanlardan bizler daha çok rahatsız oluyorz ki eminim yasayı saçma bulan arkadaşlarımızda oluyordur ama neden hala savunduklarını anlamış deglm heralde sırf tartışma çıkarmak için............... haaaa untmadan içki tüm kötülüklerin anasıdır.................
sonsuz nur gereken açıklamayı yapmışsın Teşekkürler bende bi önceki yazımda gereken ayetleri vermiştim.millet sadece kendi kafasındaki düşünceleri yazıyor.ben direk Allahın bize emrettiği ve bize yol gösteren KURANDAN aldığım cümleleri yazıyorum.bukadar tartışılcak bir konu yok Allaha inanıyorsan ve Kitabımız KURANA inanıyorsan içkiinin haram olduğunu ve ne olursa olsun yasaklanması gerektiğini anlarsın.Bu kadar basit .

sonsuz_nur

Özel Üye
ewtte ben kpomuyu kilitlemştim nasıl yorum yapısunuz hala:)) yoksa yine kavga çıkacak hissediyorm saol introuvle:))

sonsuz_nur

Özel Üye
konuyu açtım arkadaşlar hadi tartışın madem çok istiyosunuz hakeret etmeyi hakaret duymayı ben niye kötü olayımki siz bu kadar merkalıysanız hadi devm edin......................

ayberk228

Yeni Üye
Bölüm:
Halkla İlişkiler
Kimse kimseye hakaret etmez burda. Neyse yasak konusuna gelince, yasaklar delinmek içindir Türk halkıda böyle şeyleri sevdiği için değişen pek birşey olmaz.

E

_elmayra_

Misafir
Türkiye bütün sorunlarını çözdü.Bir içki yasağı eksikti o olunca herşey mükemmel olacak sanki.Milletin içkisine karışacaklarına daha önemli konulara çözüm bulsunlar.Terör,eğitim,fakirlik vs vs vs

ragut

Banned
sosyolog kardeş herşey açıkki sigara ve alkol kullanımın yasalanamsı insnaın özel yaşamına müdaheledir? ama sen diyorsunki şeriat düşüncesi olanlar darbe anayassaı falan filan işte? sen snaıyorsunki demokrasi anyasasına evet dedim? ama şunu bilicindesinki islam devleti olsun demi türkiye:) düşüncen bus enin hiç kıvırmaya gerek yok:) hangi anayasaya evet dediğini yakın zamnalrda göreceksiniz:)

Sosyolog_60

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
sosyolog kardeş herşey açıkki sigara ve alkol kullanımın yasalanamsı insnaın özel yaşamına müdaheledir? ama sen diyorsunki şeriat düşüncesi olanlar darbe anayassaı falan filan işte? sen snaıyorsunki demokrasi anyasasına evet dedim? ama şunu bilicindesinki islam devleti olsun demi türkiye:) düşüncen bus enin hiç kıvırmaya gerek yok:) hangi anayasaya evet dediğini yakın zamnalrda göreceksiniz:)
Ya ben şunu anlamıyorum .O hep örnek aldığınız avrupa'da kaç ülkede halka açık yerlerde sigara yasağının olduğunu bilmiyorsun gelmiş beni islam devletini desteklemeye meyilli olarak suçluyorsun.Kim olduğunu sanıyorsun sen ? Daha demokratik bir ülke istedik diye islamcı dediniz yobaz dediniz kısacası demediğiniz laf yapmadığınız karalama kampanyası kalmadı .Sen bu iftiralarına kendin bile inanmıyorsun , inanıyorsan da ya kafan güzel yada hiç birşey bilmiyorsun.....

brkpp

Yeni Üye
Gerçekten çok utanç verici ve çağdışı bir uygulama. Ama öyle tahmin ediyorum ki yapılacak itirazlar ve hukuk yolu ile bu uygulama delinecektir. Düşünsenize 24 yaşında evli barklı bir adam eşiyle çocuğuyla gidecek yemeğe, yanında bir kadeh bira içeyim diyecek adama müdahale edecekler hop kardeş senin yaşın tutmuyor içemezsin diye! adam karısnın çocuğun yanında rezil olacak. yada 23 yaşındaki adam nişanlısıyla gidecek sevgileler gününü kutlamaya bir kadeh şarap içecek hop kardeşim senin yaşın tutmuyor içemezsin diyecekler ve nişanlısın yanında rencide edecekler! veya 24 yaşında hukuk fakültesi mezunu istanbul barosuna bağlı bir avukat arkadaşımız gidiyim bir canlı müzik dinleyip 2 kadehte bira içeyim diyecek ama koskoca avukata hop yaşın tutmuyor diyecekler! yani bu uygulama neresinden tutarsanız elinizde kalan bir uygulamadır mantık dışıdır hukuka aykırıdır. Hepsini de geçtim yetişkin insanlara yapılmış saygısızlıktır 24 yaş ne demek yahu? bakın ben doğdumda babam 24 annem 20 yaşındaymış, öncelikle bu kanun benim anneme ve babama saygısızlıktır ben olaya bu açıdan bakarım.

brkpp

Yeni Üye
ne yani benim babam 24 yaşında çocuk muydu, kararlarını veremeyecek yaştamıydı?

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,421
Kullanıcılar
90,728
Son üye
Steventiz