Kafam karışık yardıma ihtiyacım var

brkfng

Yeni Üye
Bölüm:
Konaklama İşletmeciliği
Merhaba değerli arkadaşlar, 4 yıllık Konaklama işletmeciliği 1.sınıfında 4 dersten kaldım ve bölümümü değiştirmek istiyorum, o yüzden bu yıl bu bölümde kayıt yeniletmeden seneye Üniversite sınavına girerek Aöf 2 yıllık Halka İlişkiler bölümünü seçmek istiyorum. Fakat bununla ilgili aklıma takılan bazı sorular var;

1.) Tekrar kayıt yeniletmeyeceğim için muhtelemelen gelecek yıl Ağustos-Eylül ayına kadar yoklama kaçağı görüneceğim bunun bir sakıncası olur mu? bölümde hala kaydım bulunmasına karşın kayıt yeniletmediğim için yakalanıp askere goturebılır mıyım? veya mahkemeden ceza alır mıyım?

2.) Kayıt yeniletmezsem öğrenci Pasom iptal olur mu? eğer paso iptal olur derseniz kayıt yenileticem çünkü pasodan yılda 500 lira gibi bi karım var, buna karşılık okula vereceğim kayıt parası ise bunun ancak yarısı kadar.

3.) 4 yıllık bölümü bırakıp 2 yıllık bölüme başlayacağım için Tecil hakkımı kaybeder miyim?

4.) 2 yıllık halkla ilişkileri bitirince sınavsız olarak İşletme üçüncü sınıftan başlayabilir miyim?

5.) Öss'yi kazanamazsam kayıt yeniletip tekrar kaldığım yerden eski bölümüme devam edebilir miyim?

Teşekkürler.

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Seni cevaplayayım;

Asker kaçağı olmak yerine bu yıl kaydını yenilet illa sınavlara girmene gerek yok. Askerlik için yeniletebilirsin. Yakalanırsan yoklama kaçağı olarak askere alınabilirsin çünkü.

Kayıt yeniletmesen 1. aya kadar felan pasoyu kullanır sonrasında öğrenci olmadığın için pasoyu yeniletemezsin.

Bölüm değiştirerek tecil hakkını kaybetmezsin.

Kaydını sildirmediğin sürece tekrar yeniletebilirsin.

Ama tavsiyem bütünlemelere gir 2 dersi vermeye çalış ve 2. sınıfa geç. Boşuna 1 senen kaybolmasın. Hem 4 yıllık mezun olduğunda kısa dönem askerlik yapma imkanı ve okul bittiğinde 2 yıl daha askerliği erteletme imkanın var ikisinide kullanabiliyorsun.

Yok derslerden anlamıyorum birisi bana anlatsın diyorsa. gir Aöf Dvd Görüntülü Eğitim Seti - Açıköğretim Eğitim Seti - Aöf dvd setleri sitesine kaldığın derslerden 2 sinin dvd lerini al izle bilgisayarda dersleri geç sınıfıda geç. Sonuçta bölüm değiştirsende 1. sınıfın dersleri ortak aynı dersleri göreceksin. Birşey farketmeyecek. Ben senin yerinde olsam devam ederim bölümüme.

brkfng

Yeni Üye
Bölüm:
Konaklama İşletmeciliği
Öncelikle vakit ayırıp okuduğunuz ve cevap yazdığınız için çok teşekkür ederim. Benim aslında bölümden memnunum ama bölüm değiştirmek için bazı nedenlerim var; birincisi bu bölümde kabusum olan Matematik dersi var ben ise lisede matematik görmediğim için hiç birşey anlamıyorum, oysa ki geçmek istediğim Halkla İlişkiler Bölümünde Matematik dersi yok, ayrıca şuanki bölümde 3 ay zorunlu staj ve ben şuan bir işte çalıştığım için staj yapma imkanım yok, eğer staj yaparsam işimi kaybedeceğim, staj yapamazsam da mezun olamıyorum, ama diğer bölümde staj yok. Bir üçüncüsü de halkla ilişkiler 2 yıllık bölümü bitirirsem üstüne 2 yılda işletme veya iktisat okuyabiliyosam eğer çift diploma sahibi olma imkanım olacak. Ve tecil süremide yasal sınır olan 29 yaşa kadar ertetebileceğim... Tüm bu artılar göz önünde bulundurulduğunda bölüm değişikliği bana çok mantıklı geliyor. Sizcede öyle değil mi?

brkfng

Yeni Üye
Bölüm:
Konaklama İşletmeciliği
+ 2 yıl halka ilişkiler üstüne 2 yılda işletme okuyunca 4 yıl olcak gene kısa dönem askerlik yapıyor.

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
O zaman sen bu yıl kaydını yenilet bence, hem paso imkanında yararlanırsın hemde, askerlik sorunun olmaz. 2012 YGS ye girip 140 ve üzeri alıpğ Halkla ilişkiler seçersin, sonra kayıt esnasında mevcut kayıtlı olduğun bölümdne kaydını sildirip Halkla ilişkilere kaydını yaptırırsın.

Ayrıca TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ dersindne geçersen halkla İlişkiler bölümünde o dersten muaf olma imkanında olmaktadır.

brkfng

Yeni Üye
Bölüm:
Konaklama İşletmeciliği
O zaman sen bu yıl kaydını yenilet bence, hem paso imkanında yararlanırsın hemde, askerlik sorunun olmaz. 2012 YGS ye girip 140 ve üzeri alıpğ Halkla ilişkiler seçersin, sonra kayıt esnasında mevcut kayıtlı olduğun bölümdne kaydını sildirip Halkla ilişkilere kaydını yaptırırsın.

Ayrıca TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ dersindne geçersen halkla İlişkiler bölümünde o dersten muaf olma imkanında olmaktadır.
Evet hocam aynı dediğin gibi yapıcam. En kötü ihtimal 140 puan alamazsam kendi bölümüme devam etme imkanım olur. Çok çok teşekkür ediyorum. :) Bu arada Temel Bilgi olayını anlamadım tam olarak? ben bu yıl temel bilgi dersinden 84 ve 83 alarak geçtim şimdi diğer bölümde bu dersi görmeyecek miyim yani?

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,421
Kullanıcılar
90,736
Son üye
DonNem