osmanlıca sorularıma yardımcı olur musunuz?

ECRİN90

Özel Üye
inşaatmı yapıyorsun müdürüm sen bu kafayla trt ye müdür olamazsın müdürüm sen en iyisi git polis ol müdürüm
Müdürlük bana göre değil.. Eğitimci olup boş beyinleri dolduracağım hayırlısıya ! ;)

kevin_norton

Yeni Üye
Evet Ecrin hocam bazı geveze boş beyinleri eğitecek inşallah,ben bütün kalbimle ona inanıyorum.İnşallah o istediğini alacak.Çok azimli ve bazı arkadaşlar gibi boş konuşmuyor.Birşeyler üretiyor.Bizimle çok kıymetli bilgiler paylaşıyor.En önemlisi de çok eğitimli .Herşey için teşekkür ederim Ecrin hocam iyiki varsın.Siz de editörümüzü örnek alsanız bir arpa yol gidersin,böyle yerinde sayacaksın benden söylemesi,saygılarımla...

ECRİN90

Özel Üye
Evet Ecrin hocam bazı geveze boş beyinleri eğitecek inşallah,ben bütün kalbimle ona inanıyorum.İnşallah o istediğini alacak.Çok azimli ve bazı arkadaşlar gibi boş konuşmuyor.Birşeyler üretiyor.Bizimle çok kıymetli bilgiler paylaşıyor.En önemlisi de çok eğitimli .Herşey için teşekkür ederim Ecrin hocam iyiki varsın.Siz de editörümüzü örnek alsanız bir arpa yol gidersin,böyle yerinde sayacaksın benden söylemesi,saygılarımla...
Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim. Elimden geldiğince yararlı olmaya çalışıyorum. Amacımız ülkemize deneyimli eğitimciler yetiştirmeye yardımcı olmak.. Başarabiliyorsak ne mutlu! ;) İyi çalışmalar herkese..

merd

Yeni Üye
eğitimci müdürüm çok şey istiyorsun kevin_norton sayın mdr yardımcım madem o kadar eğitimli ise ne işi var aöfde ayıca ben alacağım yolu çoktan aldım arkamdan gelenler düşünsün

merd

Yeni Üye

Güzel düşünceleriniz için teşekkür ederim. Elimden geldiğince yararlı olmaya çalışıyorum. Amacımız ülkemize deneyimli eğitimciler yetiştirmeye yardımcı olmak.. Başarabiliyorsak ne mutlu! ;) İyi çalışmalar herkese..
havalara bak f-16 pilotu gibi uçmaya başlamışlar hahah bu gaz yeter at 5 e motor parça kırmasın

Sonkez

Özel Üye
Merd mesajlarına biraz daha dikkat et arkadasım... Kimsenin umudunu karartma burada... Formasyon Verirlermi vermezlermi onu ilk basta calısıp hak edip okulu bitirdikten sonra herkes anlar zaten... Şimdi burada bunun tartısmasını yapmak dogru degil... iyi forumlar...

kevin_norton

Yeni Üye
Merd haklı bence fazla ümit baglamamalı.Bu yanlış olur. Peki napalım merd bey sizin yüksek görüşleriniz neler.Adamlar okumasın mı? Cahil mi kalsın bürüsür örgün okumuş cahil üniversiteliler gibi.

senin bölümün ne lütfen söylermisin çok merak ettim.dürüssen buna çabuk cevap ver ona göre yazacagım.Rotasız gemi gibi böyle olmuyor.kimle muhatap olduğumuzu bir bilelim.

göktuğun

Yeni Üye
Osmanlı Türkçesi için bulmaca tabiri kullanılmış.O zaman ben de bulmacanını siyah karelerinden bahsedeyim.Osmanlı Türkçesi evvela bir imparatorluk dilidir.Demek ki dillerin üstünde bir dildir.Nitekim birinin -Osmanlı- olması için önce Türkçe bilmesi gerekiyordu.Türkçe bilmeyenler cehl-i fecere takımındandı.

Bir yerde ticaret mi yapacaksınız?Türkçe bilmeniz gerekiyor.Orduya mi katılacaksınız?Yine Türkçe bilmeniz gerekiyor.Çünkü savaşta buyruklar Türkçe"dir.Çünkü bir milletin dili ordusunda yaşar.Ehl-i salibi herc ü merc eden o korkunç savaşlar işte bu dille yapıldı.

Divan şairleri de aslında Fars gramer kurallarını pek iplememişlerdir.Beyitlerdeki anlam dizilişi yine Türkçe"dir.

Şimdi konuya böyle yaklaşırsanız kursa falan gitmenize gerek kalmıyor.İçten gelen bir doğallıkla Osmanlı şivesini ve yazımını söküveriyorsunuz.Yukarda bunu kastetmiştim.

ECRİN90

Özel Üye
yeni türk edebiyatında kitapta hikayler verilmiş metin çözümlemesi kısmında.. Şinasi'nin Kediler adlı öyküsü.. okuyunca insan sanki işin içinden çıkamayacak gibi oluyor.. ama hikayenin tamamını okudum ve arapça farsça terkiplerin bu kadar yoğun olduğu bu hikayeyi gayet iyi anladım :)

merd

Yeni Üye
Merd haklı bence fazla ümit baglamamalı.Bu yanlış olur. Peki napalım merd bey sizin yüksek görüşleriniz neler.Adamlar okumasın mı? Cahil mi kalsın bürüsür örgün okumuş cahil üniversiteliler gibi.

senin bölümün ne lütfen söylermisin çok merak ettim.dürüssen buna çabuk cevap ver ona göre yazacagım.Rotasız gemi gibi böyle olmuyor.kimle muhatap olduğumuzu bir bilelim.
yazılacak çok şey var ama bu çok şeyin son cümlesini yazayım anlayabilirseniz manası derindir.

"ne haliniz varsa görün..."

suhedaa

Yeni Üye
yeni türk edebiyatında kitapta hikayler verilmiş metin çözümlemesi kısmında.. Şinasi'nin Kediler adlı öyküsü.. okuyunca insan sanki işin içinden çıkamayacak gibi oluyor.. ama hikayenin tamamını okudum ve arapça farsça terkiplerin bu kadar yoğun olduğu bu hikayeyi gayet iyi anladım :)
kediler samipasazade sezainin şinasinin değil

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,421
Kullanıcılar
90,729
Son üye
Dormanfce