Soru ve Sorunlarınızı Burda Paylaşın

ECRİN90

Özel Üye
Hiç bu şekilde düşünmemiştim :D Sağol şekerim bi problem oldugunda kapını çalacağım yıne :D ;)

BERKİİİ

Yeni Üye
arkadaşlar soruya dikkatli bakarsanız düşen sözcüğünün sıfat fill olduğunu görürsünüz adlaşmış sıfat fiildir dolayısıyla diğerleri iisimden oluşurken b seceneği adlaşmış sıfattan olumuştur

ECRİN90

Özel Üye
Arkadaşlar merhaba aklıma takılan bir konuyu paylaşmak istedim..

Osmanlıca dersinde 3.ünitede Arapça ve Farsça kelimelerin yazımında yapılan değişiklikler konusu var.
Örnek: ﺴﻓﺮﻩ yerine ﺻﻔﺮﻩ yazılması gibi. Birincide ''sin'' ikincide ''sad'' kullanılmış..

Bu tür değişikliklerin belli bir kuralı yok mu acaba? Neye göre değişmiş bu kelimeler? Sorularda karşımıza çıkıyor, ''Aşağıdakı kelımelerın hangısının yazımı değiştirilmiş '' diye.. Bu tür soruları çözmek için nasıl bir yöntem uygulanmalı? Bilen varsa cevaplasın lütfen ..

ReTuRNFoRGeS

Yeni Üye
bu osmanlıca ne kadar zaman da öğrenilir? şimdi ben hiçbir şey bilmiyorum ve kalacağım bu dersten salladıklarım tutmazsa :) bütünlemelere kadar biraz da olsa (geçecek miktarda) öğrenebilir miyim?

ECRİN90

Özel Üye
Kaynak kitaptan çalışırsan yaparsın ;)

ECRİN90

Özel Üye
Arkadaşlar merhaba aklıma takılan bir konuyu paylaşmak istedim..

Osmanlıca dersinde 3.ünitede Arapça ve Farsça kelimelerin yazımında yapılan değişiklikler konusu var.
Örnek: ﺴﻓﺮﻩ yerine ﺻﻔﺮﻩ yazılması gibi. Birincide ''sin'' ikincide ''sad'' kullanılmış..

Bu tür değişikliklerin belli bir kuralı yok mu acaba? Neye göre değişmiş bu kelimeler? Sorularda karşımıza çıkıyor, ''Aşağıdakı kelımelerın hangısının yazımı değiştirilmiş '' diye.. Bu tür soruları çözmek için nasıl bir yöntem uygulanmalı? Bilen varsa cevaplasın lütfen ..
Yanıtlayacak olan yok mu ? :(

yldrmmm

Yeni Üye
arapça yazıyı okuyamadım ki ..

ECRİN90

Özel Üye
Bir sorum daha olacak.

Aşağıdaki kelimelerin hangisinin çeviriyazı alfabesi doğru yazılmıştır?
A) ايتام eytam
B)

C) اكمال îkmal
D) صوك son
E) عادت âdet

Sebebiyle açıklayacak olan var mı arkadaşlar?

Ranuna Vadisi

Yeni Üye
Bir sorum daha olacak.

Aşağıdaki kelimelerin hangisinin çeviriyazı alfabesi doğru yazılmıştır?
A) ايتام eytam
B)

C) اكمال îkmal
D) صوك son
E) عادت âdet

Sebebiyle açıklayacak olan var mı arkadaşlar?
Cevap E şıkkı olsa gerektir.Şimdi bu tarz soru mantıklarında aslında hangisi doğrudurdan ziyade bu kelimeler zaten kendi yazılış dilleri itibari ile doğrudur. Fakat türkçeye çevirisindeki buna çeviri yazı deniliyor. İşte bu yazı türünde en iyi karşılayan alınır.

1: âdet: hem harrf hemde hareke uyumluluğu vardır
2: îkmal: burada (ma) arapça lafzında uzatma almıştır. ama türkçede o uzatmayı gösterecek bir sembol kullanılmamıştır yanı doğrusu ikmâl olması gerekirdi
3: Fakir: arapçadaki gaf harfini bizde bazen g bazen k karşılar. burada k karşılaması gerekirdi ve o karşılamışta. Ama soruya dikkat çekmek isterim ki ; çeviri alfabesi yazımı doğru yazılmıştır diyor. Dolayısı ile çeviri yazıda çevrilen dilin kuralları geçerlidir. ifade olarak k harfinin altına anlaşılması için nokta koyabilirsiniz . ama bu nihayetinde şaz bir durum olduğu için çeviri yazı bunu istenildiği gibi karşılayamadığı yada onda onu karşılayacak kendi kuralları imlası içerisinde bırakacak bir düzen imkanı sunmadığı için buda yanlıştır.
4:eytam da. ise arapçası aslında itamda olabilir. Bu ihtimalde vardır. Cümle içerisinde ne olduğu zaman ne olduğu anlaşılabilir. Veyada kesin olmamakla birlikte eytam sözcüğü uygun bir duruş sergilemiyor.
5: son: burada arapça metninde sun şeklindedir. okurken son okunur. ama burada bize direk bir çeviri yazı verdiği için tam karşılamamış oluyor vesselam

ECRİN90

Özel Üye
bir de son da nazal n var, çeviri yazıdakı karşılığı n nin üstünde bir çizgi olmalıymış. Cevap yanlış verilmiş sanırım (C) denmiş cevapta, ama ben de size katılıyorum, (E) olmalı.
Teşekkürler..

chemical

Yeni Üye
aof vizeleri ne zaman açıklanıyor ark.lar,belli bir tarih var mı.şimdiden merak ediyorum sonuçları;) 1.sınıf olduğum için prosedürleri bilmiyorm,ne zaman öğrenebilirim aldığım notları..

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Nisanın Son haftası Açıklanması Gerekiyor.

frtkorkmaz

Yeni Üye
öncelikle herkese başarılar dilerim.ecrin arkadaşım soruna gelince cevap "d" şıkkı olacak."arkadaşlarımın çoğu" yani "benim arkadaşlarımın çoğu"olması lazım.tamlayanı düşmüş bir zincirleme ad tamlaması var..

BERKİİİ

Yeni Üye
cevap b şıkkıdır

A) eytam daki a nın şapkası olması gerekiyor
C) ikmal de i uzun değil uzun olması için yani şapkalı olabilmesi için yardımcı ses(arapca ye) almalı
D)son da son harf nazal n olduğu için üstünde işaret olmalı
E) adet sözcüğü ayn la yazıldığı için ilk ( ' ) işaretiyle başlamalıydı

BERKİİİ

Yeni Üye
osmanlıcada kaf ve kef harfleri farklı yazılır kaf kalın ünlülerle kullanılır kef ince ünlülerle kullanılır kaf harfi G-K harflerini kalın hallerinde kullanılır g ile yezılmadığı zaman K ile yazıldığı zaman altına mutlaka nokta konur.. kef harfi de G-K harflerini karşılayabilir ama kef harfi k ile söylendiğinde altına nokta konmaz

ECRİN90

Özel Üye
bir soru daha..

Aşağıdaki tamlamalardan hangisi farklı türde kurulmuştur?
A) Sorunun zoru ona gelmişti.
B) Düşenin dostu olmazmış.
C) Öğrencilerin yarısı okula gelmedi.
D) Arkadaşlarımın çoğu beni ziyaret ettiler.
E) Yüzünün güzelliği hemen göze çarpıyordu.
frtkorkmaz bu sorudan bahsediyorsun değil mi?

BERKİİİ

Yeni Üye
frtkorkmazın mantığıyla bakarsak
onun yüzünün gzelliği de aynı olmuyor mu?

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,421
Kullanıcılar
90,728
Son üye
Steventiz