Sosyoloji'den Polislik

IstiglalTr

Yeni Üye
Bölüm:
Listede Yok
Merhabalar
Bilişim Teknolojileri Alanı öğrencisiyim, 11. sınıfa geçtim. Meslek ve kültür derslerim gayet iyi, ancak yine de matematikteki sıkıntılarımdan ötürü örgün bir üniversite kazanabileceğimi sanmıyorum.

Polis olmak küçüklükten beri hayalim. Bu yakınlarda PMYO ve PA'nın kapatılacağı, ne kadar PMYO varsa hepsinin POMEM'e dönüşeceği, PA'nın da 1 yıllık PAYM'e dönüşeceği ve iki yerinde KPSS ile eleman alacağı yönünde haber okudum ve aile dostumuz bir emniyet müdüründen bu yönde çalışmalar olduğunu teyit ettim.

Dolayısıyla, üniversite okumam gerek. Gözüme AÖF'ün Sosyoloji bölümünü kestirdim. Derslerini araştırdım. Hem derslerine karşı biraz ilgim var, hem de bana kolay geldi.

Şöyle bir yol planı çizdim. Eğer liseden mezun olduğumda polis alım sistemi değişmezse sıkıntı yok. Ama eğer değişirse mecburen Sosyoloji veya AÖF'den bir bölüm okuyacağım.

4 yılın ilk 3 yılında bir işte çalışacağım, son yıl ise KPSS için dershaneye, dershaneler kapatılırsa dershane muadili bir şeye yazılıp KPSS'ye hazırlanacağım, bir yandan da son sınıfın derslerini halletmeye çalışacağım ama bir kaç sorum var. Cevaplarsanız sevinirim.

Genelde dersi dinlemeyle başarılı oluyorum, ezberim çok da kuvvetli değil, AÖF'de ne kadar başarılı olabilirim? 4 yılı 4 yılda bitirebilir miyim?
Hem çalışıp hem AÖF okumak zor mudur?
Sınavlar nasıl oluyor? Bütün dersler için tek kitapçık mı, yoksa her dersin kitapçığı farklı mı? Oturum sistemi falan var mı?
Sosyolojiden daha kolay 4 yıllık -Matematiği olmayan- bir bölüm var mı?
KPSS P3 konuları nelerdir, POMEM için 60 ve PAYM için 90 küsür puan alması zor mudur?
Şimdiden teşekkürler

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Aöf de, okuduğunu anlamak önemli. Sonuçta size kitaplar verilecek ve çalışarak başarılı olmanız istenecek. Ha sadece kitapmı derseniz hayır bunun yanında bazı derslerin videoları, canlı dersler vs de olmakta, ayrıca çoğu dersin sesli kitabıda hazır durumda. Ama burada önemli olanın okuduğunu öğrenmek anlamak olduğu kanaatindeyim.

Hem çalışıp hem okumaz biraz zorlayabilir. Sınav aralıkları 40-55 gün arasında seyretmekte. Alttan dersiniz olmadığını varsayarsak 6her dönem 6 kitabımızda 2 kez sınav olmaktayız.

Matematiği olmayan bölüm yok maalesef. Dieğr bölümlerin hepsi iktisadi bölümler.

KPSS konusunda bilgim yok maalesef.

IstiglalTr

Yeni Üye
Bölüm:
Listede Yok
Bir şekilde öğrenip, 4 yılı 4 yılda bitirmek MECBURİYETİNDEYİM. Açık ve net, bunun da sonuna kadar bilincindeyim. Bunun önemli bir motivasyon olduğuna inanıyorum.

Eğer bir işe girip çalışmazsam kolay olur mu?

Kaynak kitaplardan çalışmak daha mı iyidir?

Sosyolojide bildiğim kadarıyla matematik yok, mantıksal matematik zaten bizim okulda gördüğümüz boolean matematiğinin diğer adı.Bu bölüm nasıldır? oku oku, sınava gir, geç türden midir?

6 kitaptan 2 kez sınav oluyoruz demişsiniz, 6 kitabın bütün derslerinden tek kağıt olarak mı, yoksa her kitap için farklı farklı mı?

Bölümü erken bitirme gibi bir imkan var mı?

sessizzlik

Yeni Üye
Bölüm:
MEZUN
Eğer üstte fazla ders alırsanız 4 yıllık ünivetsiteyi 3 yılda bitirebilirsiniz.Aöf ye hersene milyonlarca kişi kayıt olur fakat milyonlarca kişi mezun olamaz.Eğer inanarak ve programlı çalışarak bunu yaparsan başarılı olursun emin ol 1 hafta içindede dersleri verebilirsin ben öleydim şahsen.ayriyetten de Aöf de okumak çalışmamayı gerektirmez hem çalışıp hem okuyabilirsin.fakat bu seferde fedakarlık ister sonuç ise aöf Zorlamaz ama çalışmanı bilgi edinmeni ister.çalışır ve başarıyı istersen 3 yılda bitirsin;)

IstiglalTr

Yeni Üye
Bölüm:
Listede Yok
eyvallah üstadım. dediğim gibi 4 yılı 3 veya 4 yılda bitirmeye mecburum. 5 yılda bitirme gibi bi lüksüm yok. 3 yılda bitirebileceğime sonuna kadar inanıyorum.

Sosyolojinin dersleri 3 yılda bitebilecek gibi mi ama ne dersiniz?

Eğer bir işe girip çalışmazsam kolay olur mu?

Kaynak kitaplardan çalışmak daha mı iyidir?

Sosyolojide bildiğim kadarıyla matematik yok, mantıksal matematik zaten bizim okulda gördüğümüz boolean matematiğinin diğer adı.Bu bölüm nasıldır? oku oku, sınava gir, geç türden midir?

6 kitaptan 2 kez sınav oluyoruz demişsiniz, 6 kitabın bütün derslerinden tek kağıt olarak mı, yoksa her kitap için farklı farklı mı?

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
http://www.aofdestek.net/sosyoloji/57801-sosyoloji.ders.listesi.ara.sinav.uniteleri.html sosyoloji dersleri linkte yer almaktadır.
İşe girip, Sosyoloji bolumunu 3 yılda bitirebilmenizin zor olacağını düşünüyorum..
2012-2013 yılı itibariyle tüm bolumler kredili sisteme geçti, artık Anadolu Unıversitesi çıkmış sorular yerine kitaptan soruyor.
Bu nedenle hem iş hem AOF okumakta zorlanacağınız kanaatindeyim.
Sınavları fakultenın verdiği kitaplardan çalışmanızı öneririm.Ortak dersler dışında artık yardımcı kaynak bulunmuyor maalesef.
Kredili sistem guz ve bahar donemı olmak uzere 2 donemden oluşmaktadır. Her donem 1 ara ve 1 final sınavı yapılmaktadır.
Guz ve bahar donemın kitapları aynı değildir..Guz donemınde kitaplardan 1 ara ve 1 final, bahar donemı kitaplarından 1 ara, 1 final olmak üzere senede 4 kez sınava gireceksiniz.

KPSS Sınavı hakkında bilgilerimi sizinle paylaşayım..
Genel Yetenek (Matematık ve Turkçe) , Genel Kültür (Vatandaşlık (Güncel Bilgiler), Cografya ve Tarih ) sınavıdır.
90 alabilmeniz için 100 ila 110 arasında net çıkarmanız gerekmektedir. KPSS zor bir sınavdır ama kazanılması ımkansız değildir.
Duzenli ve sistemli çalıştığınız sürece..

IstiglalTr

Yeni Üye
Bölüm:
Listede Yok
Teşekkürler, 4 yılı 3 yılda bitirebilmek için çalışmaktan vazgeçtim, 2. ve 3. sınıf yıllarında fitness'e ve 3. sınıf yılında KPSS için dershaneye, veya kapatılırsa muadili bir kuruma yazılırım en fazla.
Kredili sistemde şaşırıyorum, kredili sistem bizim liselerdeki gibi mi, yani bir ders için Haftalık Ders Saati x Notu/Puanı formülünün bütün dersler için yapılıp ortaya çıkan sonucun haftada görülen saatler toplamına bölümü mü yoksa farklı mı, mezuniyet kredisi kaç

IstiglalTr

Yeni Üye
Bölüm:
Listede Yok
çok teşekkürler.

Peki üstten ders alma işi nasıl oluyor, ilk sene üstten ders alabiliyor muyuz, bir de, bir dönemde 6 ders var. üst sınıfın tüm derslerini mi almak zorundayız yani 6+6 ders mi göreceğiz üstten alınca, yoksa istediğimiz kadarını mı alıyoruz?

üstten ders alınca bir tane ders FF olsa bile okul uzuyor diyor bazıları, doğru mudur?

3 yılda bitirmek için 240 krediyi de toplamak gerekiyor sanırım, toplaması zor mudur?

sosyoloji derslerinin kolaylığı açısından 3 yılda bitirilebilecek bir bölüm mü?

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
http://www.aofdestek.net/sosyoloji/57801-sosyoloji.ders.listesi.ara.sinav.uniteleri.html dersleriniz ve kredileri linkte yer almaktadır.

1.sınıfta fakülte derslerinizi otomatkmen atıyor.. (Her donem ıcın 30 kredi)
Ustten ders alma işlemine 2.sınıfta başlayacaksınız. DERS/EKLE Sil işlemi yaparak..Diyelim ki. 2.sınıftasınız ve guz donemınde 7 dersiniz var (Toplam 30 kredi ), üst sınıftan (yani 3.sınıftan) 15 kredililik ders alarak toplamda 45 krediye kadar ders alabilirsiniz. Bunu bahar donemı ıcınde gerçekleştirebilirsiniz.

Tablo olarak anlatmak gerekırse :

GUZ DONEMİ BAHAR DÖNEMİ

1.SINIF 30 KREDİ 30 KREDİ
2.SINIF 45 KREDİ 45 KREDİ
3.SINIF 45 KREDİ 45 KREDİ

TOPLAM : 240 KREDİ İLE MEZUN OLURSUNUZ..

Genel Not Ortalamanız 2.00 ve uzerınde olduğu takdırde CC ustu derslerden geçer, CD,DC,DD derslerinden koşullu geçersiniz
FF dersinizden her halukarda kalırsınız, seneye aynı donem tekrar bu dersi almak zorundasınız.

Kolay mı, zormu derken sizin çalışmanız ile alakalı bır durum.
Dersleri inceleyin, formumuzda derslerin kitapları mevcuttur.
Kitapları PDF halinde indirerek, konuların ıçeriğine bakabilirsiniz.

IstiglalTr

Yeni Üye
Bölüm:
Listede Yok
Tekrardan çok teşekkürler.

Konulara baktım, rütbesi ne olursa olsun bir polisin sosyoloji hakkında bilgiye sahip olması gerekir, çünkü toplumla iç içe ve toplumla ilgilenen bir meslek grubu.
Onun harici olarak dersler ilgimi çekti, hoşuma gitti.

Peki diyelim ben 2. sınıfın güz dönemine başlayacağım zaman 3. sınıftan ders almak isteyeceğim, 3. sınıfın güz döneminden alabiliyorum değil mi? yani güz dönemindeyken üst sınıfın güz döneminden, yaz dönemindeyken üst sınıfın yaz döneminden ders alabiliyoruz doğru mudur?
Programda belirtilen her dersi almak mecburiyetindeyiz aynı zamanda heralde, yani 240 kredim doldu hadi bana eyvallah diyemiyoruz.
Son olarak şu koşullu geçmeden biraz bahsedebilirseniz?

Teşekkürler

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
http://www.aofdestek.net/aof.kredili.sistem/58125-acikogretim.fakultesi.kredili.sistem.html kredili sistem ile ilgili detaylı lıknkımızı
okumanızı onerırım..

Guz donemınde ıken bir ust sınıfın guz donemınden, bahar donemınde iken ise bir ust sınıfın bahar donemınden ders alabilirsiniz.
(45 krediye kadar)

Tum derslerden sorumlusunuz ve tum dersleri vermeden mezun olamazsınız.. Tum derslerınızın toplamı 240 kredidir.

Koşullu geçme : Genel Not Ortalamanız 2.00 üzerinde olursa CD,DC ve DD derslerinden koşullu geçiyorsunuz.
Genel Not Ortalamanız 2.00 altında ise CD,DC ve DD getirdiğiniz derslerden kalırsınız..

Kredili sistemde önemli olan Genel Not Ortalamasıdır.. Genel Not Ortalamanızı 2.00 üzerinde getirmeniz gerekmektedir.

IstiglalTr

Yeni Üye
Bölüm:
Listede Yok
Çok teşekkürler tekrardan.

üstten ders alırken taktiksel olarak 3 tane 5 kredilik ders mi almalı, yoksa 5 tane 3 kredilik ders mi? veya karma mı? ne dersiniz, hangisi kolay olur

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Üstten kolay dersleri almak daha mantıklı. Böylelikle mevcut dönem derslerinde zorlanılmaz. Kredisi çok olan derslerden yüksek notlar almak önemli. Onlar Genel not ortalamasına daha fazla katkı sağlar.

IstiglalTr

Yeni Üye
Bölüm:
Listede Yok
Eyvallah, üniversitede okuyan bir tanıdığım kredisi yüksek ders kolay olmaz demişti, kolaylık bana göre göreceli bir şey aslında ama var mıdır doğruluk payı o dediğinin ne dersiniz?

Bir de yeni farkettim. AÖF'ün sosyoloji sayfasında 1. yarıyılda 39 kredilik 9 ders var. O Ne oluyor?

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,421
Kullanıcılar
90,734
Son üye
Irrigationerr