Yeni Yasa İle Birlikte Açıköğretim Lisesi Askerlik Tecili Hakkında

Ahmetyanar

Yeni Üye
Merhaba Arkadaşlar,

Yeni çıkan askerlik yasası ile birlikte Açık Öğretim Lisesinde okuyanlar artık askerliklerini tecil ettirebilecekler. İlgili kanun maddeleri şöyle;

Lise veya dengi okul (açık lise, mesleki açık lise, çıraklık, iş okulu vb. dâhil) ile daha üst seviyedeki yüksek öğretim kurumlarında öğrenim görenlerin askerlikleri, okullarına devam ettikleri sürece 29 yaş sonu esas alınarak ertelenecektir.

Yoklama kaçağı veya bakaya kalmadan önce okullara kayıt yaptıranların askerlikleri yukarıdaki esaslara göre öğrenci olarak ertelenecektir.

Lise veya dengi okullarla fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlikleri; bitirdiği okulun dengi veya daha aşağı seviyedeki bir öğretim kurumuna kayıt yaptırmamak, yoklama kaçağı veya bakaya kalmamak ve 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya ya da ilişkileri kesilinceye kadar ertelenebilecektir.

Benim bu maddelerden tam olarak anlamadığım ve sormak istediğim;

Bu yasa çıkmadan önce Açıköğretim lisesine kayıt yaptırmış ancak yasa çıkmadan önce askerlik tecil edilemediği için yoklama kaçağı durumuna düşmüş biri bu yasayla birlikte askerliğini tecil ettirebilir mi? Yoksa yoklama kaçakları hiçbir şekilde askerliğini tecil ettiremez mi?

1992 doğumluyum 4 yıldır Açıköğretim lisesi öğrencisiyim. Bu sene yoklama kaçağı durumuna düştüm. Bilgili arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim.

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Evet yeni ysa ile birlikte şartlar değiştiği için askerliği tecil ettirebilirsiniz.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,421
Kullanıcılar
90,736
Son üye
DonNem