Açıköğretim Dikey Geçiş ve DGS Hakında

sercanozmen

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
Merhaba,

Ben aöf işletmeye geçen yıl dgs ile geçiş yapmıştım. Ancak geçen sene geçemedim bu yılda çalışıyorum ancak durumum pek parlak görünmüyor. 2 Sorum olacaktı yanıtlayabilirseniz çok sevinirim. Ben bu yılda kalırsam geçen sene kaldım bu yılda olursa 2 yıl üst üste kalmış olacağım bu sefer kayıdım iptal edilir mi ? Eğer kalma durumuda yoksa diyelim ki 10 dersten 4 ünü verdim diğer yıl gene 3. sınıfı okurken bu 3 ünden muaf olurmuyum ? yoksa gene 10 dersi birden mi alırım ? Şimdiden teşekkürler .

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Merhaba,

Ben aöf işletmeye geçen yıl dgs ile geçiş yapmıştım. Ancak geçen sene geçemedim bu yılda çalışıyorum ancak durumum pek parlak görünmüyor. 2 Sorum olacaktı yanıtlayabilirseniz çok sevinirim. Ben bu yılda kalırsam geçen sene kaldım bu yılda olursa 2 yıl üst üste kalmış olacağım bu sefer kayıdım iptal edilir mi ? Eğer kalma durumuda yoksa diyelim ki 10 dersten 4 ünü verdim diğer yıl gene 3. sınıfı okurken bu 3 ünden muaf olurmuyum ? yoksa gene 10 dersi birden mi alırım ? Şimdiden teşekkürler .

Geçen yıl sadece intibak dersleri aldıysan eğer; Bu yıl 3.sınıfa geçişin yapıldığı için kalırsan 1.kez kalmış sayılacaksın ve 1 yıl daha okuma hakkın olacak. Yok direk 3.sınıftan başladım ve kaldım diyorsan bu yıl da kalacak gibi görünüyorsan eğer, yeni askerlik kanunu resmi gazetde yayınlandığı andan itibaren 29 yaşına kadar açıköğretimde ne kadar kaldığının bir önemi olmayacak. Çünkü 29 yaşına kadar okuduğun müddetçe askerliğini erteleyebileceksin.

key

Yeni Üye
Bölüm:
Sosyoloji
dgs sınavsız geçiş ile kamu yönetimine kaydımı yaptırıcam örgünde ingilizce, türk dili dersleri gördüğümüz için 5. ve 6. dönemlerden bu 2 dersi çıkarıcakmıyız? galiba 5 ve 6 da cıkarılcak 7 ve 8 de türk dili ve ingilizce dersleri görülücek bu konuyla ilgili hiçbir yerde acıklama göremiyorum. daha açıklayıcı konular olabilir hepsi birbirine benziyor ve karmakarışık konular

wrete

Yeni Üye
Bölüm:
İlahiyat
ben ilahiyat 2. sınıfta okuyorum dikey geçiş yapmak istiyorum ama sınava girmem gerekiyor benim anlamadığım 2. sınıfı bitirdiğinde diploma alıyor musun sınavı kazandığın halde yani diploma ne şekilde alıyor dikey geçişle dört yıl bitince diploma örgün öğrenci gibi mi alınıyor teşekkürler

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
İlahiyat ta DGS sınavına girmeniz gerekiyor. Açıkıöğretim de ilahiyat için bir dgs bölümü bulunmamaktadır. Dolayısı ile örgün okumanız gerekiyor. DGS ile yerleştirildiğiniz de 3.sınıftan başlarsınız ve mezun olduğunuzda 4 yıllık ilahiyat örgün eğitim diploması verilir.

wrete

Yeni Üye
Bölüm:
İlahiyat
teşekkür ederim hiç bir yerde anlamadığım konuya burda cevap buldum sonunda

dek

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
Merhaba, ben önlisans Bilgisayar ve Teknolojisi ve Programlama bölümü mezunuyum.Aöf işletme bölümüne dikey geçiş yaptım,bu yıl mezun oluyorum. Sormak istediğim, aöf nden lisans diplomasını aldıktan sonra,aynı önlisans diplomasıyla dikey geçiş sınavına girip örgün eğitime geçiş yapabiliyormuyum? Çünkü aynı önlisans diplomasıyla hem aöf den mezun olup hemde hemde örgün eğitim yapan herhangi bir üniversiteye başvuramıyoruz diye biliyorum.Bu bilgi doğrumudur acaba, bilgilendirirmisiniz, şimdiden çok teşekkür ederim.

eyupaltinoluk

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
Sağolasın Admin, birde şu soruya cevap verirsen sevinirim benim babam.

Dikey geçişler öğrencilik hakkından kaç sene yararlanabiliyor. Geçiş yapmadan önceki bitirdiğimiz okulu kaç yılda bitirdiğimizin bir önemi var mı ?

ayfeer

Yeni Üye
Bölüm:
Sosyal Hizmetler
merhaba bn aöf sosyal hizmetler ikinci sinifim 4 yillik sosyl hizmetlere tmmlamalk istiyorum ne yapabilirim

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
merhaba bn aöf sosyal hizmetler ikinci sinifim 4 yillik sosyl hizmetlere tmmlamalk istiyorum ne yapabilirim
DGS (Dikey Geçiş Sınavı) sınavına girip, 4 yıllık Örgün Üniversite'de Sosyal Hizmetler eğitimi alabilirsiniz.
AÖF'de 4 yıllık Sosyal Hizmetler bulunmamaktadır.

siv

Yeni Üye
Bölüm:
İlahiyat
ilahiyat önlisans okudum . lisans tamamlamak için hangi bölümleri okubilirim...

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
ilahiyat önlisans okudum . lisans tamamlamak için hangi bölümleri okubilirim...
Anadolu Üniversitesi; Meslek Yüksekokulları ve 2 Yıllık Önlisans Bölümleri mezunu olan öğrencilere Aöf Dikey Geçiş bölümleri olarak İşletme, İktisat, Kamu Yönetimi, Maliye, Çalışma Ekonomisi, Uluslararası İlişkiler, Sosyoloji, Konaklama Hizmetleri gibi 4 yıllık lisans programlarının 3.sınıfına dikey geçiş kapsamında direk kayıt hakkı vermektedir.

brkse

Yeni Üye
Bölüm:
Uluslararası İlişkiler
Merhaba ben Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama bölümü mezunuyum geçen sene Uluslararası İlişkilere kayıt yaptırdım. Bu sene DGS den Uzaktan Eğitim Bilgisayar Mühendisliği yazacağım. Büyük ihtimalle olacak. İkisini de aynı anda okuyabilir miyim? Problem olur mu acaba?

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
İkisini aynı anda okuyabilirsiniz. Geçtiğimiz yıllarda örnekleri mevcut.

ferideinne

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
merhabalar ben iki yıllık işletme yönetimi okuduktan sonra bu sen açik öğretim işletmeye mecburen kaydımı yaptırdım.ben aslında ikinci üniversite ile edebiyata kaydımı yaptırıp aynı anda işletme okumak istiyordum. internet üzerinden ilk kaydımı yaptım her iki bölüm içinde harcımı yatırdım fakat aöf bürodan kabul etmediler ve işletmeye kaydoldum. edebiyat için yatırdığım harcıda alamadım dilekçe vs yazılması ve onun kabul edılmesi gerekiyormuş..ama ben hala edebiyat okumak istiyorum.anadolu üniversitesinin sitesinde aynı alanda olmamak kaydıyla açıköğretim iktisat ve işletme fakültelerine ikinci üniversite için basvurulabılır yazıyordu.ben anlamadım okuyabılıyormuyuz okuyamıyormuyuz...? madem ikisi aynı anda olmuyo ise ben harcı nasıl yatırdım sistemin kabul etmemesi gerekmiyormuydu ? bu hafta kayıtlar için son hafta lütfen yardımcı olun..:( :(

tremendous

Forum Yöneticisi
Bölüm:
MEZUN
merhabalar ben iki yıllık işletme yönetimi okuduktan sonra bu sen açik öğretim işletmeye mecburen kaydımı yaptırdım.ben aslında ikinci üniversite ile edebiyata kaydımı yaptırıp aynı anda işletme okumak istiyordum. internet üzerinden ilk kaydımı yaptım her iki bölüm içinde harcımı yatırdım fakat aöf bürodan kabul etmediler ve işletmeye kaydoldum. edebiyat için yatırdığım harcıda alamadım dilekçe vs yazılması ve onun kabul edılmesi gerekiyormuş..ama ben hala edebiyat okumak istiyorum.anadolu üniversitesinin sitesinde aynı alanda olmamak kaydıyla açıköğretim iktisat ve işletme fakültelerine ikinci üniversite için basvurulabılır yazıyordu.ben anlamadım okuyabılıyormuyuz okuyamıyormuyuz...? madem ikisi aynı anda olmuyo ise ben harcı nasıl yatırdım sistemin kabul etmemesi gerekmiyormuydu ? bu hafta kayıtlar için son hafta lütfen yardımcı olun..:( :(
Anadolu Üniversitesinde aynı anda iki bolum okuyamazsınız maalesef..Örnek; Anadolu Üniversitesi Açıköğretim İşletme Okurken, Sınavsız İkinci Üniversite Kapsamında Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümüne Kayıt Olamazsınız. Ama İstanbul veya Atatürk Üniversitelerinin Açıköğretim Bölümlerine Kayıt Olabilirsiniz.

nihatnihat

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
aöf okurken dgsye girme

ön lisans mezunuyum ve dikey geçiş ile açık öğretim fakültesinden işletme okuyorum bu ilk senem ama dgs ye girmek istiyorum okuduğum açık öğretim sorun olurmu bu sene dgs ile kazanamazsam daha sonra tekrar girebilirmiyim ve dgs de okuldan gelen ek puan düşermi

Dekalb

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
ön lisans mezunuyum ve dikey geçiş ile açık öğretim fakültesinden işletme okuyorum bu ilk senem ama dgs ye girmek istiyorum okuduğum açık öğretim sorun olurmu bu sene dgs ile kazanamazsam daha sonra tekrar girebilirmiyim ve dgs de okuldan gelen ek puan düşermi
Girebilirsiniz diye biliyorum ama bunu ispatlayacak resmi yazıyı bulamadım. Gözümden kaçmış olabilir, bir de siz inceleyin;

2014 DGS Kılavuzu: http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2014/DGS/DGS2014kilavuzubaski23052014.pdf

İlgili Yönetmelik: High Education - Yükseköğretim Kurulu

Ayrıca, ÖSYM'den ve YÖK'ten Bilgi Edinme kanunu gereği bilgi alabilirsiniz.

ÖSYM: ÖSYM:::T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi
YÖK: Bilgi Edinme - Yükseköğretim Kurulu

aylh

Yeni Üye
Bölüm:
Maliye
merhaba ben örgün önlisans maliye bölümünden mezun oldum. eylülde de açıköğretim maliye 3. sınıfa kaydımı yaptırdım. Size sormak istediğim şu ben dgs ile örgün eğitime geçmek istiyorum böyle bi şansım var mı ?

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,421
Kullanıcılar
90,728
Son üye
Steventiz