Açıköğretimden Örgün Bölümlere Yatay Geçiş

açıkögretim1

Yeni Üye
Lisans yatay geçiş yönetmeliğindeki değişiklikle, başarı kriterlerini tutturan açık öğretim öğrencisi, herhangi bir örgün eğitime geçiş yapabilecek Anadolu Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Davut Aydın, açık öğretim öğrencilerinin, başarı kriterlerini tutturması durumunda okuduğu bölümden herhangi bir örgün eğitime geçiş yapabileceğini bildirdi. Yunusemre Yerleşkesi'ndeki konuk evinde basın mensuplarıyla bir araya gelen Prof. Dr. Aydın, örgün öğretimden açık öğretime geçiş olduğunu, ancak açık öğretimden örgün öğretime geçiş olmadığını belirterek şunları söyledi: ''YÖK ile yaptığımız toplantılara bağlı olarak lisans yatay geçiş yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Sanırım gelecek birkaç ay içinde bu çıkacak. Artık açık öğretim öğrencisi, başarı kriterlerini tutturması durumunda okuduğu bölümden herhangi bir örgün eğitime geçiş yapabilecek. Örneğin işletmeden, İktisadi ve İdari Bilimlere, edebiyata veya eğitime gidebilecek. Bu devrim niteliğinde bir uygulamadır. Açık öğretim öğrencisinin önünü açma uygulamasıdır. Önümüzdeki dönemlerde mevzuatlarımızı buna uygun hale getireceğiz. Açık öğretime gelen öğrenciye artık açıktan mezun olacaksın durumu ortadan kalkacak. Başarılı öğrencilerin açık öğretimde önünü açacağız. Kimse sanmasın ki üniversiteyi kazanamayanlar açık öğretime gidiyor. Hayır bu sistemin içinde son derece başarılı öğrenciler var. Bundan sonra da gelecektir. Bu başarılı öğrencileri açık öğretime çekmek istiyoruz.''

İSTEYENE BURS VERİLECEK
31 Aralık 2009 itibariyle 1 milyon 320 bin açık öğretim öğrencisinin kayıt yenilediğini bildiren Prof. Dr. Aydın, konuşmasında, açık öğretim öğrencisi için üniversite sınav kılavuzunda yapılacak değişiklikle burs vereceklerini bildirerek ''Biz onlara sınırlı sayıda da olsa örgünde olduğu gibi bizi tercih ettikleri takdirde burs uygulamalarından yararlanma imkanı vereceğiz'' dedi.

talya

Yeni Üye
ooo süper bir uygulama... benim gerçi bu sene okul bitti ama... arkadaşlar adına çok sevindimm

huri mert

Yeni Üye
Bölüm:
Kamu Yönetimi
ya güzel bi haber evet ama iktisat ve işletme öğrencileri için geçerli deilmiş galiba öle bi söylenti var bir de.lütfen bilen arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

aofmezunu

Yeni Üye
Okul bitti neler çıkıyor. Şimdi bu sistem olsaydı benim 70'den aşağı notum yok. Belki de geçerdim.

Ezgiii

Yeni Üye
Bölüm:
Listede Yok
Mrb. ben açıköğretim türk dili ve edebiyatı bölümü okumak istiyorum . ilk sene puan ortalamam 80 üstü olursa örgün öğretim edebiyata istediğim üniversiteye geçiş yapabiliyor muyum kesin? Çünkü lys puanım örgün edebiyat bölümüne tutmuyor .

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Mrb. ben açıköğretim türk dili ve edebiyatı bölümü okumak istiyorum . ilk sene puan ortalamam 80 üstü olursa örgün öğretim edebiyata istediğim üniversiteye geçiş yapabiliyor muyum kesin? Çünkü lys puanım örgün edebiyat bölümüne tutmuyor .
Geçmek istediğiniz üniversitenin kontenjanına girebiliyor ve şartlarını sağlıyorsanız evet geçebilirsiniz. Her üniversitenin kendi Yatay geçiş şartları ve başvuru tarihleri vardır.

Ezgiii

Yeni Üye
Bölüm:
Listede Yok
Ama her üniversite mutlaka 1 2 kişi alır değil mi ? bir de açıköğretimde sıkıntı yok değil mi kitaplar falan geç geliyormuş çok zormuş falan

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Yani her üniversitenin bir Yatay Geçiş kontenjanı olmaktadır. Açıköğretim de çok sıkıntı olmamakta. Kayıt işlemlerinin ilk haftası giderseniz kitaplar bitmeden temin edebilirsiniz.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,421
Kullanıcılar
90,728
Son üye
Steventiz