Açıköğretimden Örgüne Geçiş Yapabilir miyim?

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Katılım
9 Şub 2011
Mesajlar
5,901
Tepkime puanı
21
Puanları
38
Bölüm:
İşletme
Şehir:
Bursa
Açıköğretimden Örgüne Geçiş Yapabilir miyim?

Açıköğretimden örgüne geçiş, örgün öğretime geçiş şartları, örgüne yatay geçiş şartları nelerdir, kimler örgün öğretime geçiş yapabilir, yatay geçiş için şartlar nelerdir, yatay geçiş için diploma notu kaç olmalı?Anadolu Üniversitesi açıköğretim fakültesi yenilikçi adımlar atarak öğrencilerine geniş imkanlar sağlamaktadır. Bu imkanlardan biri de öğrencilerine Yatay Geçiş olanağı sunmasıdır. Bu imkan ile Açıköğretim fakültesi öğrencileri Türkiyede örgün öğretim yapan üniversitelerin ilgili programlarına geçiş yapabilmektedir. Açıköğretim sistemi ile yükseköğrenim hayatına başlayan bireyler zaman içinde örgün öğretime geçiş yapmak isteyebilmektedir. Bu sayede öğrenci Örgün öğretimin imkanlarından faydalanabilir, örgün öğretim ayrıcalıklarına kavuşabilir.

Açıköğretimden Örgün öğretime geçiş için şartlar nelerdir?

Açıköğretimden örgün öğretime geçiş sanıldı kadar zor değildir. İlgili yönetmelik yatay geçişe uygundur. Fakat geçiş için belli şartlar mevcuttur. Yatay geçiş yapmak isteyen öğrencinin Yükseköğretim kurumları ilgili yatay geçiş yönetmeliğine göre Açık ve uzaktan öğretimden örgün öğretim programlarına geçiş yapılabilmesi için, "
öğrencinin öğrenim görmekte olduğu programdaki genel not ortalamasının 100 üzerinden 80 (4 üzerinden 3.20) veya üzeri olması veya kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanının, geçmek istediği üniversitenin diploma programının o yılki taban puanına eşit veya yüksek olması gerekir.” denilmektedir.


Ayrıca Yatay geçiş ile ilgili diğer koşulların geçiş yapılacak ilgili Üniversiteden öğrenilmesi gerekmektedir. Öğrenci geçiş yapacağı Üniversitenin ilgili bölümünün yatay geçiş şartlarını inceledikten sonra tüm şartları yerine getirmesi durumunda Yatay geçiş yapabilmektedir. Üniversitelerin duyuruları takip edilerek yatay geçiş şartlarını öğrenebilirsiniz.
 

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,242
Mesajlar
134,057
Kullanıcılar
90,433
Son üye
Esma.Ö.
Üst