Aöf Finansal Tablolar Analizi Dersi 2.Ünite Ders Notları

tremendous

Forum Yöneticisi
Katılım
11 Ara 2012
Mesajlar
1,782
Tepkime puanı
7
Puanları
0
Bölüm:
MEZUN
Şehir:
İstanbul
Aöf Finansal Tablolar Analizi Dersi 2.Ünite Ders Notları

Muhasebe Analizleri

Muhasebe işletmenin dilidir.

Tahakkuk esası nakit ödeme veya tahsilatın yapıldıpı anda değil işlemin yani satışın gerçekleştiği an işlemlerin kaydedilmesidir. Nakit esas ise nakit hareketlerin gerçekleştiği an esastır. Tahakkuk esası faaliyetlerden sağlanan hasılat ve giderler üzerinde yoğunlaşmıştır.

Faaliyet Türleri : Finansal,Yatırım ,İşletme olarak üçe ayrılır .

Finansal Faaliyetler : İşletmenin ihtiyaçlarını karşılamak ve varlıklarını finanse etmek için yapılan faaliyetlerdir.Bu varlıklar yabancı ve özkaynak olmak üzere iki yolla elde edilir.

Bu yabancı kaynaklar kısa ve uzun vadeli olabilir.Uzun vadeli yabancı kaynaklar sermaye piyasasından,kredi kurumlarından ve 3.kişilerden sağlanır.Uzun vadeli yabancı kaynaklar temel olarak finansal borçlar,ticari borçlar ,borç ve gider karşılıklarından oluşur.

Finansal kiralamada kiralayan kiralayanın maddi duran varlığını kullanma hakkına sahip olur.

Kıdem tazminatları için işletme muhasebenin ihtiyatlılık kavramından hareketle tahakkuk eden her dönem karşılık ayırması gerekir.

Dönen varlıklar finansal analiz açısından ele alındığında net çalışma sermayesi olarak ifade edilir.Bu sermaye ile günlük ödemelerin yapılması ve kısa vadeli yabancı kaynakların ödenemesi gerçekleşir.
Duran varlıkların esas finansman yeri özkaynaklardır.
Gelir tablosu ; ,
-Brüt satış karı - Faaliyet Karı - Olağan Kar - Dönem Karı -Net dönem karı
bölümlerinden oluşur.
Brüt Satış Karı:İşletmenin mal ve hizmetlerden elde etmiş olduğu toplam hasılat ve bu hasılat için katlanılan giderlerden oluşur.
Faaliyet Karı : İşletmenin ana faaliyetlerinden elde etmiş olduğu satışları ve satışların maliyetine dahil edilmeyen ar-ge, pazarlama -dağıtım ve genel yönetim giderlerinden oluşmaktadır.

Olağan Kar : İşletmenin dönem içerisinde süreklilik gösteren faaliyetlerini kapsar .Faiz gelirleri,kambiyo karları, karşılık giderleri,menkul kıymet satışı,komisyon giderleri ve uzun vadeli borçlanma giderleri bu kalemde yer alan hesaplara örnek verilebilir.

Dönem Karı : İşletmenin dönem içerisinde süreklilik göstermeyen faaliyetleriye ilgilidir.Önceki dönem karları,maddi duran varlık satışları örnek verilebilir.
 

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
19,439
Mesajlar
150,256
Kullanıcılar
90,416
Son üye
DEX90
Üst