Aöf Sosyal Psikoloji II Dersi 5.Ünite Ders Notları

tremendous

Forum Yöneticisi
Katılım
11 Ara 2012
Mesajlar
1,781
Tepkime puanı
8
Puanları
0
Bölüm:
MEZUN
Şehir:
İstanbul
Aöf Sosyal Psikoloji II Dersi 5.Ünite Ders Notları

Gruplar Arası Davranış; İnsanların kendilerini ve diğerlerinu ayrı sosyal grupların üyeleri olarak görmelerini sağlayan herhangi bir algı, biliş ya da davranıştır.

Gerçekçi Çatışma Kuramı; Bu kuram gruplar arasındaki çatışmanın gerçek çıkar çatışmalarından kaynaklandığını ileri süren bir yaklaşımdır. M. Şerif bu konuyla ilgili Hırsızlar MAĞARASI deneyini yapmıstir.

Asgari Grup Parasigması; Bir araya gelen bireylerin ait oldukları grubu kayırmaları ve diğer grupla rekabet etmeleri için PSİKOLOJİK düzeyde gerekli ve teterli koşulların sağlanması gerektiğini savunur. Bu konuyla ilgili deneyler yapan sosyal psikolog TEJFEL'dir.

Sosyal Kategorizasyon; Sosyal dünyanın belirli özelliklere (cinsiyet, yaş, ırk, din, milliyet vb.) Göre gruplara bölünmesidir. Türk toplumunda tesadufi olarak seçilmis bir örneklemde yer alan kisilere 32 kategorilik bir listede önemli ve önemsiz gördukleri sorulmus ve sonuclanmistir.

Sosyal Kategorizasyonda en önemli bulunan kategoriler; DÜRÜST OLANLAR - OLMAYANLAR, KÜLTÜRLÜLER-KÜLTÜRSÜZLER, YALAN SÖYLEYENLER- SÖYLEMEYENLER, YURT SEVENLER-SEVMEYENLEE, MANTIKLİLAR-MANTİKSİZLAR, İYİLER-KÖTULER, YARDİMSEVERLER-BENCİLLER şeklindedir.

Önemsiz Kategoriler İse; ŞİŞMANLAR-ZAYIFLAR
MÜSLÜMANLAR-OLMAYANLAR
ZENGİNLER-FAKİRLER
ŞANSLILAR-ŞANSSIZLAR
TÜRKLER-TÜRK OLMAYANLAR
EVLİLER-BEKARLAR

Sosyal kategorizasyon arastirmasinda kullanilan en önemli arastirma faktörü DÜRÜST,İYİ,NAMUSLU olup olmamasidir.

SOSYAL KİMLİK; Bireyin ilgili grup üyeliğine, duygusal bir önem ve değer atfının eşlik ettigi , belirli sosyal gruplara AİT OLMA bilgisidir.

SOSYAL KARŞILAŞTIRMA; Kişi ya da kişilerin kendi gruplarını çeşitli degerlendirme boyutları (doğruluk ve dürüstlük, çaliskanlik tembellik, zenginlik yoksulluk) üzerinde diğer gruplarla kıyaslamadır.

SOSYAL DEĞİŞME; Sosyal kimlik kurami bağlamında alt statüdeki grubun kollektif biçimde üst statuye geçmesini ifade eder. Siyahların beyazlarla eşit haklar elde etmesi, yoksulların yoksulluk durumundan çıkmış olması kollektif eylem biçimleriyle gerçekleştirilmiş SOSYAL DEĞİŞME örneklerindendir.

SOSYAL HAREKETLİLİK STRATEJİSİ; Sosyal kimlik baglaminda alt gruptaki üyelerin kollektif olarak değil, KİŞİSEL OLARAK üst statudeki gruba gecisidir.

SOSYAL DEĞİŞME STRATEJİSİ; Düşük statülü grubun göreli stayüsunu GRUP OLARAK yükseltmeye çalışmasini içeren GRUP HAREKETLİLİĞİdir.

UNUTMAYIN! HAREKETLİLİK STRATEJİSİNDE KİŞİSELLİK SÖZ KONUSUYKEN DEĞİŞME STRATEJİSİNDE GRUP SÖZ KONUSUDUR.

SOSYAL YARATICILIK; Grup üyeleeinin statükoyu değiştirmedikleri durumda olumsuz olan sosyal kimliklerini olumluya çevirmek için buldukları yollardır.

PROPAGANDA ve EĞİTİM; İnsanların önyargılı olmaları konusunda hazırlanan resmi uyarılar, birtakım mutlak ahlâk standartlarina uymaktadir.

GRUPLAR ARASI TEMAS; Temas denencesi 1954 yılında Allport tarafindan ortaya atılmıstir.
Temasin gruplar arasi iliskilerine yönelik 3 faktor dikkat cekmektedir bunlar; BENZERLİK, GENELLEME, ÇOK KÜLTÜRLÜ BAĞLAMDA TEMAStir.

BENZERLİK; Temasla birlikte grup üyeleri benzerlikler göreceklerinden birbirlerini sevmeye başlayacakları varsayılmaktadır.

GENELLEME; Temasın sadece temsilcilerin birbirlerine yönelik tutumlarini değil ama bir bütün olarak temsil ettikleri gruba ilişkin tutumlarini da değistirecegi varsayilmaktadir. Genellenenin bununla ilgili 3 modeli vardir; MUHASEBECİ YAKLASİM, DEGİSME YAKLASİMİ, ALT GRUPLARA AYİRMA.

ÇOKKÜLTÜRLÜ BAĞLAMDA TEMAS POLİTİKASI; Tarafların farklılıklarını tamamen göz ardı etmekle tüm taraflara eşit statü verilecektir.

ÜST DÜZEY HEDEFLER; Muzaffer Şeif, yaptığı çalışmalarda her bir grubun tek başına ulaşamayacağı ve sadece iki grubun işbirliğiyle ulaşabileceği üst düzey hedefler sayesinde gruplar arasındaki ilişkilerin iyilestirildiğini göstermiştir. Ortak düşmana karşı birlikte direnme, kısa süreli de olsa aradaki gerginliği kaldıracaktir.

İLETİŞİM; Gruplarin çatismayi ortadan kaldirmak ve ilişkileri geliştirmek için basvuracaklari yol doğrudan iletisim kurmaktir. İletisim üc sekilde olabilir; PAZARLİK YAPMA, ARABULUCUDAN YARARLANMA, HAKEM YOLUYLA ANLAŞMA.
 

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,370
Mesajlar
134,244
Kullanıcılar
90,632
Son üye
Akare
Üst