Aöf Türkiye Ekonomisi 2013 Bahar Dönemi Ara Sınav Soruları

Bölüm:
İşletme
Fao olmasına imkan yok zira hangisi tarımla ilgili değildir idi soru yanlış hatırlamıyorsam fao Birleşik Milletler Tarım Örgütü olması lazım.. Cevap o soruda Çaykurdu aynı sorudan bahsediyorsak...

Edit: Şıklarda EBK'yi farketmemişim yanıt o zaman kesinlikle EBK

K

Kayıtlı Olmayan

Misafir
peki bu ithal ikameci ile ilgili olan soruyu ve tarıma dayalı bakış açısını geliştiren sorularla ilgili cevabı hatırlıyor msunuz?
birde hayat sigortası desteği filan diyordu bir soruda..
İthal ikameci üretimin yurt içinden sağlanması anlamına geliyor. Soruda hangisi yanlıştır diyordu ben de imalat arttıkça ithalata bağlılık da artar şıkkını işaretledim. Ama tam olarak emin değilim yine de. Tarım destek faaliyetleri ile ilgili hayvan hayat sigortasını işaretledim ama yanlış olma ihtimali yüksek bana göre. Kitapta da öyle bir şey bulamadım nereden sordular soruyu hiç anlamadım!

K

Kayıtlı Olmayan

Misafir
kesin değil. hatırladığım cevaplar

1-1927
2-Net Vergi Yükü
3-Reel GSYH
4-Tamamı benzerlik göstermektedir.
5-5018 Kamu maliye yönetimi kontrol kanunu kamu harcamalarının esnekliği
6-tarım örgütlerinden EBK vardı sanırım.
7-Hizmetler sektörü
8-2001 kamu harcamaları ile gelirleri arasında maksimum.
9-5018 de en fazla pay Personel giderleri.
10-Hazine müsteşarlığı.
11-Nüfüsun yaşlanması.
12-Tarım bakanlığı (bundan emin değilim)
13-Coğrafi özellikleri tüm sektörü etkiler.
14-AB ortak tarım politikasının amacı-Üretim standartlarını ve tarım teknolojisini geliştirmek.
15- Orta üst gelir grubu
16- Alet desteği (emin değilim)
17-Doğalgaz

katamaran2030

Yeni Üye
cari transferleri
1927
deflatör : eflasyon
hizmet sektörü
orta gelir grubu değil cevabı yüksek gelir grubu
hazine müşteşarlığı
Üretim standartlarını ve tarım teknolojisini geliştirmek
tarım işler genel müdürlüğü
uluslararsı ilişkiler
gelir dağılımı eşitsizliğini gösterir
birde aktif nüfusla birşey vardı tam hatırlamıyorum

K

Kayıtlı Olmayan

Misafir
ebk olmaz, et balık kurumu o ... fao muydu ne A şıkkı. o doğru cevap. Keza toprak mahsulleri ofisi değil Türkiye Tarım bilmem ne idi.

Üst-orta gelir grubu yerine gelişmekte olan ülkeler yaptım ben (bundan emin değilim , ama üsttekileri kitaptan teyit ettim)
ebk olmaz, et balık kurumu o ... fao muydu ne A şıkkı. o doğru cevap. Keza toprak mahsulleri ofisi değil Türkiye Tarım bilmem ne idi.

Üst-orta gelir grubu yerine gelişmekte olan ülkeler yaptım ben (bundan emin değilim , ama üsttekileri kitaptan teyit ettim)
Doğru diyorsun arkadaşım ama senin verdiğin cevapta yalnış. Çünkü FAO Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü demek. Soruda hangisi Tarım ile ilgili bir kuruluş değildir diye soruyor. FAO, EBK, TİGEM değil, ben TMO yaptım. Diğer seçeneği hatırlamıyorum.

Personel Giderleri cevabını işaretlemişsiniz bir soruda. Onunda cevabı Cari Transferler olacaktı.
Üst Gelir Grubu cevabı da yalnış. Türkiye G-20 ülkeleri arasında (yani Gelişmekte Olan Ülkeler) 3. sırada.

Benim Cevaplarım ise aşağıdaki gibi. Doğruluğundan emin olduklarımda var olmadıklarım da var.

1-1927
2-2001
3-Hazine Müsteşarlığı
4-Gelişmekte Olan Ülkeler
5-Cari Transferler
6-Üretim Standartlarını ve Tarım Teknolojisini Geliştirmek
7-Kamu Harcamalarının Esnekliği
8-Hizmetler Sektörü
9-Uluslararası İlişkiler
10-Doğalgaz
11-Dünya Nüfusunun Hızlı Yaşlanması
12-Toprak Analizi (Çiftçi hayat sigortası olacaktı)
13-2002-2012 yılında işşizlik oranları düşmüştür (Yalnış Sanırım)
14-P80/P20'yi Büyüme yaptım diye hatırlıyorum (Yalnış Sanırım)
15-Bireysel Vergi Yükü (Yalnış sanırım)
16-GSYH Deflaktörünü Büyüme Hızı yaptım (Yalnış Sanırım)
17-Türkiyedeki arazi ve iklim şartları sanayi faaliyetlerini olumsuz etkiler (Soruyu hatırlamıyorum emin değilim)
18-Kişi Başı Gelir Artmıştır (Soruyu hatırlamıyorum emin değilim)
19-Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (Soruyu hatırlamıyorum emin değilim)

katamaran2030

Yeni Üye
türkiyede bulunmayan bir maden pelit veya amon gibi bişydi doğalgaz türkiyede var soruda olmayan denilmiş

K

Kayıtlı Olmayan

Misafir
İthal ikameci üretimin yurt içinden sağlanması anlamına geliyor. Soruda hangisi yanlıştır diyordu ben de imalat arttıkça ithalata bağlılık da artar şıkkını işaretledim. Ama tam olarak emin değilim yine de. Tarım destek faaliyetleri ile ilgili hayvan hayat sigortasını işaretledim ama yanlış olma ihtimali yüksek bana göre. Kitapta da öyle bir şey bulamadım nereden sordular soruyu hiç anlamadım!
aynen bende senin yaptığını yaptım birde çiftçi ahayt sigortası o tabloda var 4.ünite sorusunda ben hiç görmedim ama b olarak bıraktım toprak analizi deil çiftçi hayat sigortası yokmuş. bitki v hayvan sigortası varmış saçma ama öyle malesef :S

katamaran2030

Yeni Üye
çok yüksek gelir - yüksek gelir - orta gelir bu soru muratın kitabında vardı cevabı : yüksek gelir grubu yani orta gelir gurubu değil sizin dediğiniz yıl 1975 yıllarında ortagelir grubu geçiyordu

marfatih

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
aynen bende senin yaptığını yaptım birde çiftçi ahayt sigortası o tabloda var 4.ünite sorusunda ben hiç görmedim ama b olarak bıraktım toprak analizi deil çiftçi hayat sigortası yokmuş. bitki v hayvan sigortası varmış saçma ama öyle malesef :S
kitapda 121 sayfada ki tablo sorunun cevabı çiftçi hayat sigortası

Bölüm:
İşletme
-HİZMETLER (ki kesin Doğru)
-Yoksulluk azalmakta (ama tamamen salladım sanırım yanlış)
-Reel GSYH
-Çaykur (oda kesin yanlış EBK'yi farketmemişim şıklarda çaykuru görünce direkt atladım)
-1927
-Net Vergi Yükü
-Hayvan sağlıgı sigortasi (ama baktım öyle bir sigorta cidden varmış yani oda yanlış)
-Cari transferler (ama sanırım o yeni ekonomik siniflandırmaya göre idi o soruda personel harcamaları olabilir)
-Hazine Müstesarlıgı
-Yüksek Gelir Grubu (ama doğrumudur bilmem)
-provat mı ne onun rezervi yoktur dedim adını bile bilmediğime göre neden rezervi olsun dedim doğalgaz var ama az olduğundan cıkarılmaya gerek duyulmuyordur tarzı bişiler düsündüm ve yine yanlış (ayranı cok kaçırmısım herhalde o soruda)
-coğrafi yapı tüm sektörü etkiler
-Üretim standartlarını ve tarım teknolojisini geliştirmek
-1980 dedim (2001 imiş oda)

La bayaa yanlışım var sanırım 40 gibi bişi alırım mezuniyet kaldı finale oleyyy :)

K

Kayıtlı Olmayan

Misafir
1-1927 nüfus sayımı
2-Net Vergi Yükü
3-Reel GSYH
4-Tamamı benzerlik göstermektedir.
5-5018 Kamu maliye yönetimi kontrol kanunu kamu harcamalarının esnekliği
6-tarım örgütlerinin cevabı EBK veya FAO
7-Hizmetler sektörü
8-2001 kamu harcamaları ile gelirleri arasında maksimum.
9-5018 de en fazla pay Personel giderleri.
10-Hazine müsteşarlığı.
11-Nüfüsun yaşlanması.
12-Tarım bakanlığı veya tigem
13-Coğrafi özellikleri tüm sektörü etkiler.
14-AB ortak tarım politikasının amacı-Üretim standartlarını ve tarım teknolojisini geliştirmek.
15- Orta üst gelir grubu
16- Alet desteği veya çiftçi hayat sigortası
17-Doğalgaz
18-Türkiyede tarımda istihdam gelişmiş ülkelerden fazladır
19-gelir eşitsizliği artmıştır
20-uluslararasıilişkiler

K

Kayıtlı Olmayan

Misafir
kesinleşmis cevapları bi arada yazalımmı arkadaşlar.

et bakıl kurumu değil fao olucaktı son anda değiştirsemmi diye düşündüm ve fao olarak bıraktım :D
bide su uluslar arası işletme cevabı olan soru neydi onu hatırlıyamadım

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,421
Kullanıcılar
90,728
Son üye
Steventiz