ÇEKO Çalışma Ekonomisi Tanıtım Broşürü

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Katılım
9 Şub 2011
Mesajlar
5,811
Tepkime puanı
22
Puanları
38
Bölüm:
İşletme
Şehir:
Bursa
Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri (ÇEKO) Bölümü Bilgileri


Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri ( ÇEKO ) Lisans Bölümü işçi- işveren ve devlet arasındaki çalışma ilişkileri konusunda eğitim veren ve bu alanda uzaman yetiştiren bir bölümdür. Bölümün amacı ise çalışma hayatını sosyal politika, , ekonomi, hukuk, psikoloji, sosyoloji ve yönetim gibi sosyal ilimlerin ışığında inceleyerek, bu kapsamda eğitim ve öğretim sunmayı hedeflemektedir. Bu sayede çalışma hayatı ile ilgili değişime ve dönüşümü kavrayabilen, çalışanın refah ve huzurunu sağlamaya yönelik tedbirleri, işyerinin verimlilik ve rekabet gücünü artırmaya yönelik tedbirlerle birlikte düşünen Çalışma Ekonomistleri ve uzmanları yetiştirmektir. Aşağıda açıköğretim Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümünü tanıtan bilgileri bulabilirsiniz.


ÇEKO Eğitim Sistemi
İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Lisans Bölümü kredili sistemde uzaktan eğitim metodu ile eğitim vermektedir. Yılda 2 ayrı dönemde ( Güz ve Bahar Dönemleri ) eğitim sürmektedir. Her dönem 1 ara sınav ve 1 dönem sonu sınavı yapılmaktadır. Her dönem farklı kitaplar dağıtılmaktadır. Sınavlar Tüm Türkiye’de ve yurtdışında çeşitli merkezlerde çoktan seçmeli test usulü ile yapılmaktadır. Kitaplar aöf bürolarınca dağıtılmakta ayrıca e-kitap olarak üniversitenin sitesinden ulaşılabilmektedir.


Çalışma Ekonomisi Bölümüne Kimler Kayıt Yaptırabilir?
Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Lisans Programını ( 4 yıllık ), YGS sınav sonucuna göre 140 veya üzeri almış olan her aday tercih edebilir. Tercih sonuçlarına göre yerleşen adaylar üniversitenin belirlediği takvime göre kayıt yaptırmaktadır.

-Sınavsız ikinci üniversite kapsamında, yükseköğretime kayıtlı olan öğrenciler ( örgün veya açıköğretim ) ya da herhangi bir yükseköğretim programından mezun olanlar YGS sınavına katılmadan kayıt tarihleri içerisinde direk kayıt olma hakkına sahiptirler.


-Dikey Geçiş kapsamında, Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Fakültesinin önlisans programlarından mezun olan öğrenciler İktisat Fakültesinin Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri lisans bölümlerinin 3.sınıfına direk kayıt olma hakkına sahiptirler.Özel Koşullar
İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Lisans Programına özel kayıt koşulları bulunmamaktadır.


Kontenjan Sınırlaması ve Taban Puanları

101010722 Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri
Kontenjanı: 1538, 2015’te yerleştirlen :1538,Taban Puanı: 228,73


Çalışma Ekonomisi Diploma Örneği
Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Lisans Programına tamamlayanlar 4 yıllık İktisat Fakültesi lisans diploması almaktadırlar.

Aöf İktisat Fakültesi Çalışma Ekonomisi Bölümü Diploma Örneği


Çalışma Ekonomisi Mezuniyeti Sonrası İş Olanakları
Mezunlar, kamu ve özel sektörün personel ve insan kaynakları bölümünde istihdam olanağı bulabileceklerdir. Ayrıca tüm kamu kurum ve kuruluşlarında müfettiş ya da uzman olarak istihdam edilebilirler.​​ İşletmelerin İnsan Kaynakları veya Personel Yönetimi Departmanlarında Yönetici olarak, İşçi ve İşveren Kuruluşlarında Eğitim ve Toplu İş Sözleşmesi Uzmanı olarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve bağlı Kuruluşlarla, Sosyal Güvenlik Kurumu gibi kurumlarda denetim elemanı (Müfettiş), çalışma ve sosyal güvenlik uzmanı olarak, Türkiye İş Kurumu, DPT, Milli Prodüktivite Merkezi gibi Kurumlarda İstihdam ve Meslek Uzmanı olarak, Dışişleri Bakanlığının “Çalışma Ataşeliği” Kadrolarında Uzman olarak, Bağımsız danışmanlık ve eğitim veren kurumlarda iş ve sosyal güvenlik uzmanı olarak, İ.İ.B. Fakültelerinin diğer bölüm mezunlarının çalıştığı tüm alanlarda çalışabilirler.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler :
Bu bölümde okuyan öğrencilerin, Ekonomi, hukuk ve sosyal bilimlere ilgi duyması, ikna gücüne sahip olması, insanlarla iyi iletişim kurabilmesi, yaratıcı olması ve işbirliğine açık olması gerekir.


Ders Listesi İçin TIKLAYIN

Ders Kodları için TIKLAYIN


Kısa adı ÇEKO olan Aöf Çalışma Ekonomisi bölümünü sizlere tanıtmaya çalıştık. yazım hatalarımız varsa affola arkadaşlar. Sormak istedikleriniz olursa konu altına yorum olarak yazarsanız sizleri cevaplandırırız. Hepinize açıköğretim hayatınızda başarılar dileriz.
 

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Katılım
9 Şub 2011
Mesajlar
5,811
Tepkime puanı
22
Puanları
38
Bölüm:
İşletme
Şehir:
Bursa
Çalışma ekonomisi bölümünün tüm bilgileri güncellenmiştir. Bölüm hakkında detaylı bilgiyi bu konu üzerinden öğrenebilirsiniz.
 

ALEVVVV

Yeni Üye
Katılım
3 Eki 2013
Mesajlar
2
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Bölüm:
Çalışma Ekonomisi
Şehir:
Balıkesir
Ben bu bölümde okuyacağım.ama benim şöyle bir sorum olacak.1.sınıfı okurken aynı zamanda 2.sınıfında derslerini alıp mesela 2 yıl gibi bir sürede bu bölümü bitirebilirmiyim.böyle bir hakkım varmı?
 

tremendous

Forum Yöneticisi
Katılım
11 Ara 2012
Mesajlar
1,782
Tepkime puanı
7
Puanları
0
Bölüm:
MEZUN
Şehir:
İstanbul
Ben bu bölümde okuyacağım.ama benim şöyle bir sorum olacak.1.sınıfı okurken aynı zamanda 2.sınıfında derslerini alıp mesela 2 yıl gibi bir sürede bu bölümü bitirebilirmiyim.böyle bir hakkım varmı?
ÇEKO bölümü 4 yıllık bir bölümdür..1.sınıfın dersleri fakülte tarafından atanmaktadır. 2.sınıfta ders ekle/sil işlemi yapıp, 4 yıllık bölümü 3 yılda bitirebilirsiniz.
 

**h.nur**

Yeni Üye
Katılım
26 Ocak 2009
Mesajlar
20
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Bölüm:
Halkla İlişkiler
Şehir:
Antalya
Lisans tamamlama olarak u bölümü seçmeyi düşünüyorum. Halkla İlişkiler Bölümü önlisans mezunu olarak nasıl bir seçim olur ? Veya başka hangi bölüm os olanagi olarak önümü açar
 

Dekalb

Yeni Üye
Katılım
17 Eyl 2014
Mesajlar
89
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Bölüm:
İşletme
Şehir:
Ankara

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Esnek Reklam

Forum istatistikleri

Konular
19,369
Mesajlar
150,175
Kullanıcılar
90,389
Son üye
Muhammet can
Üst