Değirmen - Reşat Nuri Güntekin

ECRİN90

Özel Üye
Katılım
6 Kas 2009
Mesajlar
2,493
Tepkime puanı
4
Puanları
0
Değirmen


(Reşat Nuri Güntekin)

KİTABIN ADI: DEĞİRMEN
KİTABIN YAZARI: REŞAT NURİ GÜNTEKİN
YAYIN EVİ VE ADRESİ: İNKİLAP VE AKA KİTAP EVİ İSTANBUL
BASIM YILI : 1946
KİTABIN KONUSU
Osmanlı imparatorluğunun son yıllarında Sarıpınar adlı bir ilçede yaşanan ufak bir zelzele sonucu oluşan olayları anlatıyor.
KİTABIN ÖZETİ
İlçenin ileri gelenlerinden Ömer Beyin düzenlediği bir gecede zelzle olur. Bu zelzelede ilçenin kaymakamı Halil Hilmi Efendi fazla ağır olmayacak bir şekilde yaralanır. Kaymakam hükümet konağında istirahat ederkenkarakol komutanı ve belediye başkatibi merkeze telgraf çekerler ve telgraflarında durumun çok ağır olduğu belirtirler. Çekilen bu telgraflar yüzünden basın olayı iyice abartır ve herkesi Sarıpınar’da çok büyük bir felaket yaşandığına inandırır. Vali ilçeye bir yardım heyeti gönderir.
Halil Hilmi Efendi önceleri olayın bu kadar abartılıcağını zannetmez. Bu yüzden merkeze çektiği telgraflarda fazla birşey belirtmez. Fakat heyetin gönderilmesiyle beraber olayın ciddiyetini anlar. Gerçeği anlatmak içinse çok geç kalmıştır. Çünkü olay ülke sınırlarını aşarakDünya basınında da geniş yer tutmuştur.
Heyet ilçede ilçede kaldığı günler içinde hiçbir faaliyet yapmamıştır. İlçede heyet için düzenlenen ziyafetler heyeti susturmaya yetmiştir.
Olayın çok abartıldığı vali’nin kulağına gitmiştir. Vali önce mutasarrıf Hamit Beyi ilçeye yollar.Birkaç gün sonra kendi de ilçeye gider. Valinin ilçeye geldiği günün akşamı Şehzadenin yabancı ve yerli basın mensuplarıyla beraber ilçeye geleceği haberi gelir. Vali olayda kaymakamın yanında kendisininde yanacağını düşünerekşehzade gelmeden ilçeyi gerçekten bir harabe görüntüsüne getirir. Şehzadeye ilçenin harabe kesimleri gösterilir.Şehzade ilçenin gerçekten harabeye döndüğüne inanır ve valiyle birlikte kaymakamı birer madalyayla ödüllendirir. Yabancı ülkelerden toplanan yardımla valinin yıktırdığı yerler yeniden yapalır.
KİTABIN ANA FİKRİ
Her zaman sorumluluğumuzun bilincinde olup gerçeklerden korkmamalıyız.
KİTAPTAKİ OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ
Halil Hilmi Efendi: İlçenin kaymakamıdır.Son derece yumuşak ve nazik bir adamdır.
Reşit Bey : ilçenin belediye başkanıdır. Çok yardımsever bir insandır.
Arif Bey : ilçenin doktorudur. Kaymakamın en iyi dostudur.
Ömer Bey : ilçenin ileri gelenlerinden zengineli açık bir insandır.
Hurşit : kaymakamın korumasıdır. Saf kişilikli bir insandır.
Hamit Bey : Vilayetin mutasarrıfıdır.
Rıfat : Belediyenin başkatibidir. Açıkgöz çıkarcı bir kişidir.
Kızanlıklı Naciye : İlçede düzenlenen eğlencelerde oynayan bir dansözdür. Ahlaksız bir insandır.
KİTAP HAKKINDA ŞAHSİ GÖRÜŞLER
Kitap sürükleyici ve akıcı bir dille anlatılmış. Kitapta geçen olaylar pek gerçekçi değil. Yinede herkeze tavsiye ederim.
KİTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BİLGİ
26 Kasım 1889 yılında İstanbul’da doğdu.Babası Doktor Nuri Bey’dir.Önce Çanakkale okuyan Güntekin daha sonra İzmir’de Frerler mektebine devam etti.
Reşat Nuri1912 yılında İstanbul Darulfünunu Edebiyat Şubesini bitirdikten sonra liselerde edebiyat fransızca ve felsefe okuttu. 1931 ve 1943 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı müfettişi olarak Anadolu’nun çeşitli yerlerini görme fısatı buldu.
1939 ve 1943 yılları döneminde Çanakkale milletvekilliği yaptıktan sonra 1947’de başmüfettişlik ve 1954’de Paris kültür ateşeliği yaptı.
Reşat Nuri Güntekin hikaye roman gezi notları oyun mizah yazıları ve çeşitli konularda makaleler yazdı.
Bazı Romanları:Harabelerin Çiçeği Gizli El Çalıkuşu Dudaktan Kalbe Damga Akşam Güneşi
Bazı Hikayeleri:Gençlik ve GüzellikRecm Roçild Eski Ahbab Sönmüş Yıldızlar
Bazı Oyunları:Gönül Veya İnhidam Babür Şah’ın Seccadesi Hançer Asker Dönüşü.
 

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
19,442
Mesajlar
150,259
Kullanıcılar
90,417
Son üye
Aleyna Ertürk
Üst