KPDS Puan Hesaplama

tremendous

Forum Yöneticisi
Katılım
11 Ara 2012
Mesajlar
1,781
Tepkime puanı
8
Puanları
0
Bölüm:
MEZUN
Şehir:
İstanbul
KPDS Puan Hesaplama

KPDS sınavı ÖSYM’nin yapmış olduğu bir sınav olup sınavın puanını hesaplama yöntemi gayet dikkat gerektiren bir durum olarak bilinmektedir. Bu sınavda toplam 80 soru sorulmaktadır ve her soru 1.25 puan değerindedir. Alınan puan değerine göre puanlama gerçekleşmektedir. 90-100 puan arası puan alanlar (A puan derecesi), 80-89 puan arası puan alanlar (B puan derecesi), 70-79 arası puan alanlar (C puan derecesi), 60-69 arası puan alanlar(D puan derecesi), 50-59 arası puan alanlar (E puan derecesi) olarak derecelendirilmektedir. A-B-C-D-E puan derecelerine göre maaşlara ek gelir ilave edilmektedir. Önceki yıllarda 100 soru sorulmakta ve her soru 1 puan olarak değerlendirilmekteydi. Daha sonradan puanlama sisteminde değişiklikler meydana gelmiştir.

KPDS sınav puanı hesaplanırken yanlış yapılan sorular ile boş bırakılan soruların bir önemi bulunmamaktadır. Doğru olan sorular 1.25 puan ile çarpılarak sonucunuz değerlendirilebilmektedir. Yanlış sorularınızın doğruları götürmüyor olması gerçekten sizin için büyük bir avantaj oluşturmaktadır. Eğer sınava girmeden doğru düzgün bir araştırma yapmamışsanız yanlışların doğruları götürmediğine dair bilgiyi bilmediğinizden dolayı soruları boş bırakabilirsiniz. Genel anlamda bu tarz sınavlarda yanlışlar doğruyu götürdüğü için bu sınavda da bu kuralın geçerliliğinin devam ettiğini düşünen kişiler bulunmaktadır. Form sitelerinde yapılan yorumlara dikkat ederseniz yanlış soruların önemsenmediği gerçeğine birçok kişi şaşırmaktadır ve herkes birbirine boş soru bırakacağınıza mutlaka işaretleme yapın şeklinde önerilerde bulunmaktadır.

KPDS sınavında kelime bilgisi, gramer, parçaya uygun sözcük ve ifade bulma, cümle tamamlama, okuduğunu anlama(paragraf), diyalog, eş anlamlı cümleyi bulma, verilen duruma uygun ifadeyi bulma, paragraf tamamlama, çeviri ve anlam bütünlüğünü bozan cümleyi bulma şeklinde soru kalıpları bulunmaktadır. Paragraf, cümle tamamlama ve parçada boşluğa uygun sözcük yazımı ile ilgili soru çok çıkmaktadır. Bu nedenden dolayı bu konudaki soru kalıplarına daha çok çalışarak ve çalışma stratejilerini bu yönde geliştirerek sınavdan yüksek puan alabilirsiniz. Kelime bilgisine sahip olma bu sınavda başarıyı arttıran ve arttıracak olan sebepler arasında yer almaktadır. Geçmiş yılların sınav sorularına bakarak ve o soruların benzeri soruları çözerek sizi amacınıza ulaştıracak olan puanı elde edebilirsiniz.
 

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,392
Mesajlar
134,282
Kullanıcılar
90,683
Son üye
yarenyonce
Üst