Küresel Isınma Azalmasına Yardımcı Olacak Dev Bulutlar Üretileceğini Biliyor musunuz?

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN

Mühendis ve bilimciler el ele vererek bir 'bulut makinesi' tasarladı. Hedef, güneş ısınlarını yansıtacak ve böylece küresel ısınmanın azalmasına yardımcı olacak dev bulutlar üretmek.

Bilimciler, deniz suyunu havaya püskürterek bulut üreten bir yüzer makine tasarladı. Proje hayata geçirilebilirse, gezegenin en güncel ve büyük sorunlarından olan küresel ısınmanın azaltılmasında kullanılabilir.

Yeni tasarlanan makine ‘yüzer bulut beyazlaştırıcı’ olarak adlandırılırdı. Makineyi tasarlayan ekip, ‘yüzer bulutçu’yu Pasifik Okyanusu’nun üzerinde bulut oluşturmak ve güneş ışığının yansıtılmasını sağlayarak soğutucu bir etki yaratmak için kullanmayı düşünüyor. Makine tarafından denizden alınan tuzlu su havaya püskürtülecek ve tuzlu su molekülleri etrafında daha büyük ve beyaz bulutlar oluşması sağlanacak.

Professor Eric Bickel and Lee Lane projenin maliyetini 5.3 milyar sterlin (12 milyon TL) olarak açıkladı. Bu maliyetin, önde gelen ülkelerin karbon salımını azaltmak için harcadıkları 150 milyon sterlinin ellide biri olduğuna dikkat çekti.

EN UCUZ YÖNTEM
Küresel ısınmaya engellemek için geliştirilen birkaç önlemi değerlendiren bilimadamları ‘yüzer bulutçu’nun diğerlerine kıyasla oldukça ekonomik olduğu düşüncesinde. Diğer yöntemler arasında, atmosferin üst takabasına volkanik toz bulutuna benzer yapay bir tabaka eklenmesi var ve maliyeti tahminen 140 milyon sterlin. Bir başka çözüm önerisi olan uzaya güneş şemsiyesi koymak. Bu projenin maliyeti ise 236 trilyon sterlin gibi astronomik bir düzeyde.

Bilimadamları ayrıca sıcaklığın düşürülmesine ilişkin kar/zarar hesabını da yaptı. Projenin devreye grimeye durumunda sağlık, değişik endüstri dalları, tarım, turizm gibi sektörlerin sel ve ısınmaya bağlı birçok olaydan ettiği zararların oldukça azalması bekleniyor. Deodorant, sprey boya gibi aerosollara harcanan her bir sterlinin 15 sterlin zarara yol açmasına rağmen yüzer makineye harcanacak her bir sterlinden 2000 sterlin kazanç elde edilebilir. BU da projenin hayata geçirilme olasılığını artırıyor.

HIZLI ÇÖZÜM
Araştırmacılar, karbon salımının azaltılmasının hemen sonuç vermeyeceğini, dünyanın sıcaklığının düşürülmesi için geç ama elzem bir çözüm olduğunu söylüyor. Fosil olmayan yakıtların yüksek verimle kullanılması içinse daha çok zamana ihtiyaç var. Farklı projelerin sahibi uzmanların vurguladıkları ortak nokta şu; üstünde çalıştıkları projeler küresel ısınmayı durdurmayı değil sadece etkisini ertelemeyi hdefliyor. Zira ısınmanın durdurulması için daha temiz enerji kaynakları ve karbon salımının azaltılması zorunlu.

ayberk228

Yeni Üye
Bölüm:
Halkla İlişkiler
bir yeri yaparken başka biryer bozula bozula Dünyamızın sonu gelecek ne yazık ki !

xyzes

Yeni Üye
bir yeri yaparken başka biryer bozula bozula Dünyamızın sonu gelecek ne yazık ki !

evet katılıyorum sana

ama bunu zaten biz canlılar yaptık küresel ısınmanın sebebi biziz
bu etkiyi azaltmakta bizim elimizde
mesala burda toplum olarak elimizden neler gelebilir onları paylaşabiliriz

kullandığımız deodorantlar, oda spreyleri tabakanın delinmesini sağlıyor
çevreye attığımız; bunu bi çoğumuz yapıyor, pilastik ve cam şişeler poşetler çevreye ne kadar çok zarar veriyor bizde biraz duyarlı olup üzerimize düşen görevleri yapsak bu tür atıkları geri dönüşüme göndersek çok daha iyi olucağını düşünüyorum
bu güzel paylaşımı içinde only roses çok teşekkür ediyorum...

tbua

Yeni Üye
teşekkürler

E

_elmayra_

Misafir
Başta herkesin kendi üzerine düşeni yapması gerek.Plastikler dünyayı mahvetti.Piller zaten başlı başına problem.
Türkiyede geri dönüşümler çok yetersiz.Hatta kendi şehrimde geri dönüşüm kutusu bulamıyorum ben.Plastik şişeleri çöpe atamıyorum ve biriktirip çöp toplayan kişilere veriyorum.En azından onlar hem para kazanıyor bunları toplayarak hem de geri dönüşüm için tesislere gönderiliyor.
Güzel bir proje.Umarım faydalı olur.Teşekkürler paylaşım için;)

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN

Günümüzde insanlar teknolojinin verdigi nimetlerden yararlanarak gelecek planlaması yapmadan şuursuzca yaşıyor yeryüzünü kişisel çıkarları için harcamakta
Sadece insanların degil diger canlıların da hayatı kararıyor
onlarında ölmesine sebep olabiliyoruz
Çöplerin atıkların geri dönüşümüne katkıda bulunmalı sokaga atılan sigara izmaritinin umarsızca kullanılan bir çok eşyanın gelecegi esaret altına aldıgını unutmayalım
İnsanlara insanlıga yardımcı olmak için çaba sarf edelim
Rica ederim arkadaşlar:)

E

_elmayra_

Misafir

hep etkilemiştir bu fotolar beni.Gerçeğin fotoğraflarla kanıtıdır bunlar.

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Bunların hesabı yarın bizden sorulacak

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,414
Kullanıcılar