Nesir Türleri

KatreiAsk

Özel Üye
Katılım
1 Şub 2010
Mesajlar
533
Tepkime puanı
1
Puanları
0
Şehir:
Çorum
Hitabet: arap edb.nda görülen ilk nesir örnekleridir. Cahili dönemde hitabetin konusu övme, yerme, halkı ikna etme, coşturma vb idi. İslami dönemde ise cihada çağrı, vaaz ve hutbelerle genişletildi.

Müraselat :
resmi ve özel her türlü mktuplardır.

Siyer:
Hz. Peygamberin 63 yıllık hayatını anlatan eserlerdir

Megazi :
İslam adına yapılan savaş hikayeleridir. Önceleri Hz. Peygamberin gazalarını anlatan eserlere denirdi.

Fütuh :
islamın ilk dönemlerinde yapılan savaşları ve bu savaşlarda alınan ülkeleri anlatan eserlerdir.

Tarih :
Cahiliye devrnde savaşlar ve büyük olaylar eyyam’ül-Arab denilen hikayeler şeklinde sözlü olarak kuşaktan kuşağa aktarılmıştır.

Dilbilgisi :
Arap dilinin esaslı kurallara bağlayarak bozulmasını engellemek için dil çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalar neticesinde sarf,nahiv,kavafi,bedi’,beyan, me’ani, iştikak vb. bilimler ortaya çıkmıştır.

Muhazarat : Faydalı bilgiler, çeşitli haberler, fıkralar, şiirler, anılar, hutbeler ve alaycı yazıların toplandığı eserlerdir.

Edebiyat :
Edebi sanatlar ile nazım ve nesrin çeşitli konularını ele alan eserlerdir.

Emsâl:
Atasözü, deyim ve halk arasında yaygın olan meşhur sözlerden oluşan eserlerdir.

Hikâye: Arap edb.nda bu kelıme sonraları kullanılmıştır.Bunun yerine önceden esmâr (gece toplantılarında söylenen masallar),hurâfât (gerçekle ilgisi olmayan uydurma masallar), kısas/kıssa (peygamberlerin başından geçen ibret verici olaylar), rivâyet (birisnden aktarılan sözler), ahbar/ ahadis (çeşitli konulardaki sözler), emsal (ibret verici hayat hikayelerini anl. eserler), nevâdir (Birbiriyle ilgisiz,zarif,nükteli hik.) kelimeleri kullanılırdı.

Makâme:
Meclislerde okunan hoş ve merak uyandıran hik.
İlim: İslamdan sonra kaynagı Kuran olan tefsir,hadis,fıkıh,kelam vb. ilimler ortaya çıkmıştır. Yabancı ilimlerin yayılması Abbasiler zamanında,El-Kindi, İbn-i Sina, Farabi en tanınmş alimlerdir

Ensâb: Araplar, soyları ve kabileleriyle övünen bir millet oldugu için soy kütüklerini çıkarmak bir ilim haline gelmiştir.

Tabakât:
Tefsir ve hadis ilimleri çoğalınca doğrusunu yanlışından ayrımak için aktaranların biyografilerinin araştırıldıgı eserlerdir
20.yy Arap Edb.nda batının etkisiyle hikaye,roman,makale ve eleştiri türünde eserlerin yazılmaya başlandıgı bir dönemdir.
 

yasirbeser

Yeni Üye
Katılım
22 Eyl 2012
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
Şehir:
İzmir
allah razı olsun
 

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
19,442
Mesajlar
150,259
Kullanıcılar
90,417
Son üye
Aleyna Ertürk
Üst