Yabanci Dil öğrenimi Net Bir Hedefe Gerek Duyar

Ayca_Guler

Forum Yöneticisi
Katılım
23 Tem 2012
Mesajlar
670
Tepkime puanı
6
Puanları
0
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
Şehir:
Çanakkale
Yine Arsivlerimden dvm ediyorum.

YABANCI DİL ÖĞRENİMİ NET BİR HEDEFE GEREK DUYAR​


Yabancı bir dili öğrenmek istiyorsanız net bir hedefe yada hedeflere ihtiyacınız vardır.
Hedefsiz çalışmak, insan zihninin çalışma tarzına uygun değildir. Bir şeyi neden yaptığımızı net olarak belirlemeden, ne yazık ki bilinçaltımız bize yardımcı olmayacaktır.

İnsan beyninin, net bir hedef ya da hedefler belirlediğinde daha sıkı çalıştığı belirlenmiştir. Yabancı bir dil öğrenirken, bu çabanın bizi götürmesini istediğimiz net hedefleri belirlememiz gerekir. “Yabancı bir dili öğrenmek yararlıdır, herkes yabancı dil öğrenmelidir” gibi ifadeler net hedefler ortaya koymazlar. Fakat “Yurt dışında eğitim almak için yabancı dil öğrenmeliyim”, “Daha yüksek bir gelir için yabancı dil öğrenmeliyim” ya da “Farklı kültürleri tanımak için yabancı bir dili öğrenmeliyim” gibi ifadeler net hedefler tanımlamaktadır.

Sözgelimi “İngilizce’yi sosyal tartışmalar yapabilecek seviyede ve mesleğimde yükselmek için öğrenmek istiyorum” ifadesi çok net bir hedefi ortaya koyar.

Netleşmemiş hedeflerle yola çıkıldığında, her konuda olduğu gibi yabancı dil öğrenme konusunda da yarı yolda kalmak kaçınılmazdır.

İnsan, bir konuyla kendi arasında duygusal anlamda bir bağ kurmazsa, o konuyla derinden ilgili hissetmez. Bu insanın doğasında vardır. Bu açıdan, yabancı bir dili, sözgelimi İngilizce’yi öğrenmek için kendinize özel ve sizi heyecanlandıran bir sebep bulmadığınız takdirde, ilk engelde vazgeçmeniz kuvvetle muhtemeldir.

Hedef belirleme konusunda çalışma yapmak, size çok da doğal gelmeyebilir. Bizler, hedeflerin kendi kendilerine netleşmesini bekleme eğilimindeyizdir. Ama bu her zaman mümkün olmayabilir.

Bu durumda beyaz bir dosya kağıdı alıp, yabancı dil öğrenmenin muhtemel yararlarını bir liste halinde kağıda döktükten sonra, sizin için en önemli ve heyecan verici olanların altını çiziniz. Bundan sonra, olaya daha sıcak baktığınızı ve konunun sizin için daha anlamlı bir hale geldiğini göreceksiniz.

Net hedeflerinizin olması, yabancı dil öğrenme sürecinin yeter şartı değildir, ancak gerek şartlarından biridir.
 

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
19,427
Mesajlar
150,243
Kullanıcılar
90,403
Son üye
ÖMER AYKUT
Üst