Yabancı Dil Tazminatı Almak Bu Sınala Mümkün

tremendous

Forum Yöneticisi
Katılım
11 Ara 2012
Mesajlar
1,781
Tepkime puanı
8
Puanları
0
Bölüm:
MEZUN
Şehir:
İstanbul
Yabancı Dil Tazminatı Almak Bu Sınavla Mümkün

KPDS kelime açılımı, kamu personeli yabancı dil seviye tespit sınavıdır. Ölçe, seçme ve yerleştirme merkezi başkanlığı, yani bizim bildiğimiz şekli ile ÖSYM kurumu tarafından yapılır ve değerlendirmeye alınır. Bu sınav yabancı dil tazminatı almak isteyen kamu personelinin yabancı dil bilgisinin seviyesin, belirlemek için yapılır. Maaşlarına ek gelir sağlamak isteyen binlerce kamu personeli bu sınava girmektedir. Bu sınava giren kamu personelinin alacakları puanlar ile maaşları belirlenir.

KPDS yabancı dil sınavı olarak sadece İngilizce dili için yapılmaz ki bu yanlış bilgi herkes tarafından sadece İngilizce dili için yapıldığı bilgisi doğrultudadır. Fakat İngilizce dışında da birçok dilde bu sınav geçekleştirilir. Bu diller, Bulgarca, Farsça, Almanca, Rusça, İtalyanca, İspanyolca, Fransızca ve Yunan dillerinde de yapılmaktadır. Sınavda sorulan soruların âdeti 80 tane olu süresi de 180 dakikadır. Yabancı dil seviye tespit sınavı tüm adaylar için 100 tam puan üzerinden hesaplanır. Buna göre; 90-100 puan arasındaki puanlar (A) seviyesi, 80-89 arasındaki puanlar (B) seviyesini, 70-79 arasındaki puanlar(C) seviyesini, 60-69 arasındaki puanlar (D) seviyesini, 50-59 arasındaki puanlar ise (E) seviyesini gösterir. KPDS sınavı yapılacağı yerler olarak şu iller vardır, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Konya, Malatya, Samsun, Sivas, Trabzon, Van ve Lefkoşa’ dır. KPDS sınavında İngilizce, almanca ve Fransızca’ dan yapılacak sınavda çoktan seçmeleri testler kullanılır. Fakat bunların dışında yapılacak olan dillerdeki sınavlarda ise, Türkçeye veya yabancı dile çeviri şeklinde yapılır. 150-200 kelimelik metinlerden yararlanılır. Sınavlar da sözlük ve sözlük görevi niteliğindeki başka bir araç kullanılmaz. Değerlendirme ÖSYM tarafından değerlendirilir. Sorulara verilen cevaplar optik okuyucu ile okunur ve her doğru cevap için puan verilir. Adayların doğru cevap sayıları toplanarak sınav puanları verilir. Sınava girerken adaylar yanlarında şunları bulundurmak zorundadırlar, KPDS SINAVA GİRİŞ ve KİMLİK BELGESİ, FOTOĞRAFLI ve ONAYLI ÖZEL KİMLİK BELGESİ ve adayın BİR FOTOĞRAFI.

KPDS sınavına girecek olan adaylar sınava hazırlanırken geçmiş yıllarda sorulan sorulara bakabilir ve bu sorular üzerinde sınava hazırlanabilirler.
 

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,392
Mesajlar
134,282
Kullanıcılar
90,683
Son üye
yarenyonce
Üst