Yeni Bir Kariyer İçin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik

tremendous

Forum Yöneticisi
Katılım
11 Ara 2012
Mesajlar
1,781
Tepkime puanı
8
Puanları
0
Bölüm:
MEZUN
Şehir:
İstanbul
Yeni Bir Kariyer İçin Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik

Günümüzde her insanın bir dönem kariyer planlaması gerekmiştir. Bu gerçekten tüm yaşamınızı etkileyen bir konu olmuştur. Özellikle her yıl sınavları olan bu mesleğin ne kadar önemli bir staj süresi olduğundan biraz bahsetmek çok doğru olacaktır. Öncelikle Mali Müşavir olmak istiyorsanız yani SMMM olmak için kanunun aradığı tüm niteliklere sahip olmanız gerekmektedir. Mali Müşavir olmanın yolu öncelikle SMMM Stajı kazanmaktan geçmektedir. SMMM stajına gelince ise; her yılın 8 Nisan, 5 Ağustos ve 9 Aralık tarihlerinde Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik staj başvurusu yapılmalıdır. Yani yılda 3 dönem boyunca staj başvurusu yapılabilir. SMMM staj sınavına katılabilmeniz için öncelikle katılım ücretini yatırmalı daha sonrasın da staj bilgi formunu internet üzerinden doldurmalısınız.

SMMM olabilmek için üniversitelerin İktisat, İşletme, Muhasebecilik gibi bölümlerden mezun olabilmesi gerekmektedir. SMMM stajı Lisans mezunları için yeni kanunlar gereği 3 yıldır. SMMM stajı ile ilgili sınav kazandıktan sonra 2 yıl içinde staj yeri bulup stajınızı başlatmanız gerekmektedir. Aksi halde başlatmazsanız staj hakkınızı ve kazanmış olduğunuz sınav hakkını kaybedersiniz. Staja başladığınızdan sonraki süre zarfında yönetmelik gereği aslında süresi boyunca ara vermemelisiniz. Ama olası kötü bir durumda haber verdiğiniz takdirde en fazla 6 ay ara verebilirsiniz. Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik stajları ticari şirketlerin kanuni merkezlerinde yapılabilmektedir. Lisans mezunları ise yeni yönetmeliklere göre sadece SMMM denetimi ve gözetimi altında staj yapabilirler. SMMM stajınız bittikten sonra açılacak ilk mesleki yeterlilik sınavına katılmanız gerekmektedir. Sınava katılamadığınız ya da katılmadığınız takdirde sınav haklarınızı tamamen kaybedebilirsiniz. Bu yüzden özenli davranmalısınız. Sonuçta kendi kariyeriniz için birçok şeye göğüs gerdikten sonra gerisini de tamamlamalısınız. Sınav hakkınız ilk sınavınız dâhil olmak üzere her dersten toplam 5 adet sınav hakkınızvardır.

Kısaca anlatmak gerekirse; mesleğiniz ile ilgili SMMM stajı sizin için size büyük katkı sağlayacak bir süreçtir ve aynı zamanda bu süreç içerisinde kendinizi ne kadar geliştirirseniz o derece iyi bir Mali Müşavirlik kariyeri sahibi olursunuz.
 

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,333
Mesajlar
134,186
Kullanıcılar
90,529
Son üye
MyCreditDom
Üst