Yeni Peugeot 508 İncelemesi

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Katılım
9 Şub 2011
Mesajlar
5,999
Tepkime puanı
24
Puanları
38
Bölüm:
İşletme
Şehir:
Bursa
2019 Model Peugeot 508 hakkında detaylı bir inceleme yaptık. Yeni Peugeot 508 alınır mı sorusuna yanıt aradık. Yeni Peugeot 508 ne kadar yakıyor, 2018 model 508’in hızlanma verileri nasıl, Peugeot 508 bagajı ne kadar, gibi soruların yanıtları Yeni Peugeot 508 Test Sürüşünde

2019 Model Peugeot 508 hakkında çok detaylı bir inceleme yaptı. Aracın tüm motor seçeneklerini kullandı ve objektif olarak yeni 508 yorumlarını paylaştı. İşte detaylar…

Mert Yılmaz’ın Yeni Peugeot 508 Test Sürüşü İzlenimleri
İtiraf ediyorum ki, yeni Peugeot 508’in fotoğraflarını gördüğüm an büyülendim. Gerçi şimdiye kadarki tecrübelerim, asıl kararımı otomobili canlı gördüğümde vermemi söylüyordu. Çünkü bildiğiniz gibi medya fotoğrafları; dünyanın en iyi fotoğrafçıları tarafından, en güzel mekânlarda, en iyi açılardan kareleniyor. Bu bir bilim, kaba tabirle ‘tipsiz’ bir otomobil bile güzel gösterilebilir. Tabii işin içinde bir de retouch denen photoshop operasyonları kısmı var.

Yeni Peugeot 508 Görsellerine Bakalım!

Yeni Peugeot 508 Foroğrafları


Diğer yandan bu bir zevk meselesi, benim beğendiğimden hoşlanmak zorunda değilsiniz. O yüzden yazılarımda uzun uzun tasarımdan bahsetmeyi pek tercih etmiyorum. Yine de otomobil satın alma kararında en önemli unsurların başında tasarım geldiğini de unutmamalıyız. İşte yeni Peugeot 508’in Monaco’da düzenlenen uluslararası basın lansmanına giderken kafamda bu düşünceler dolaşıyordu. İşin bir başka boyutu da tasarımın her şey olmadığını bilecek kadar uzun süredir bu işin içinde olmam. Eğer bir otomobil; güvenli, verimli, fonksiyonel, performanslı ve rafine bir sürüşe sahipse, kötü görünse bile pazarda şansı olabilir. Tabii bu ilk anda olmaz. Kulaktan kulağa iyi bir otomobil olduğu yayıldıkça satış şansı da aynı oranda artar. Bütün bunlara sahip olmayan ama iyi görünen bir otomobilse ölü doğmuştur. Yani Peugeot 508, pazarda başarılı olmak istiyorsa, sportif göründüğü kadar sürüşüyle de bunu ispatlamalı. Son dönemde üretilen Peugeot modellerinin bunu nasıl başardığını iyi bildiğimden aslında 508’den kuşkum yoktu ama mutlaka kullanmak ve kesin kararı ondan sonra vermek lazımdı.

Tüm Peugeot 508 Motor Seçeneklerini Kullandık!
Monaco’ya verdiğimizin ertesi günü, sabahın erken saatlerinde 508’ler bizi karşıladı. Değişik renk seçenekleri, donanım paketleri ve farklı motor seçenekleriyle emrimize sunulmuşlardı. Bu arada otomobili canlı gördüğünde ne düşündün diye sorabilirsiniz. İnanın fotoğraflardan bile iyi görünüyor. Zaten Peugeot, bu radikal sedanında (aslında bir sedan değil, liftback demek daha doğru çünkü bagaj kapağı arka camla birlikte açılıyor) klasik orta sınıf otomobillere rakip olmayı düşünmüyor. Yani ilk anda akla geldiği gibi VW Passat ve Renault Talisman gibi otomobilleri hedeflemiyor. Asıl rotasında VW Arteon gibi coupe görünümlü sportif araçlar var. Bunun için bir önceki nesil 508’e göre uzunluk ve yükseklik azalmış, genişlik ise artmış. İşte bu kadar sportif görünmesinin asıl nedeni bu.

Peki, Fransızlar neden böylesine radikal bir değişikliğe imza atmış? Klasik bir orta sınıf sedan tasarlasalardı daha fazla satmazlar mıydı? Aslında durum öyle değil. Son on yılda düşüş gösteren geleneksel D segmenti sedan satışları, Avrupa pazarında son dört yıldır mevcut seviyesini zor da olsa koruyor. Tüketim alışkanlıklarındaki değişim ve özellikle tasarımsal heyecan beklentisi, müşterilerin SUV segmentine kaymasına neden olurken, büyük hacimli sedan otomobillerin hayatta kalması iyice zorlaştı. Bunun için daha sportif bir sürüş ile özgün bir tasarıma sunmak gerekiyor.

Yeni Peugeot 508 İç Mekan Görselleri

2018 Model Peugeot 508Müşterilerin ihtiyaçlarını göz önünde bulunduran tasarımcılar, alışagelmiş geleneksel bagaj kapağına sahip dört kapılı bir sedan yerine, beş kapılı “fastback” gövde tipine sahip bir coupe-sedan formu tercih etmişler. Coupe tarzında aerodinamik çizgilere sahip olan 508, 1.40 metrelik yüksekliğiyle daha alçak bir siluet sergiliyor. Aracın ön bölümü, agresif tasarım detaylarıyla dikkat çekiyor. Markanın imzası niteliğinde olan merkezi ‘aslan’ logosuna sahip gösterişli ön ızgarayı, tam LED ön farlar çevreliyor. Markanın en güncel konsept otomobili Peugeot Instinct’ten esinlenilen yeni Peugeot 508, ince ve keskin bir ifadeye sahip ön far gibi tasarım detaylarıyla aynı zamanda Peugeot 504 ve 504 Coupe modellerine de gönderme yapıyor. Dikey konumlu LED gündüz farları özgün bir kimlik kazandırırken, keskin hatlar ve geniş hava girişleri dinamik olduğu kadar agresif bir görünümü de beraberinde getiriyor.

Radikal tasarımlı bir sedan

Yeni Peugeot 508’in dinamizmine vurgu yapan yatay konumlu motor kaputu mümkün olduğunca alçak tutulurken büyük bir titizlikle işlenen gövde detayları kalite algısını artırıyor ve araca daha premium bir görünüm katıyor. 4.75 metre ile 4.83 metre uzunluğundaki önceki nesilden 8.0 cm daha kısa olan yeni Peugeot 508, kompakt boyutların getirisi olarak daha yüksek manevra kabiliyetine sahip. Yüksek omuz çizgisi ve dar cam alanlar kadar çerçevesiz kapılar da dinamik bir görünümü beraberinde getiriyor. Arkadan bakıldığında üç bölüm olarak tasarlanan ve ince yapısıyla ön farların tasarım dilini devam ettiren üç boyutlu tam LED stop lambalarının arasını boydan boya dolduran parlak siyah panel dikkat çekiyor. Peugeot’nun güncel tasarım dilini yansıtan bu mimari, dinamik bir görünümü beraberinde getirirken kalite algısını da yükseltiyor. Ön tasarımda olduğu gibi arka tasarımda da en güncel konsept otomobillerden esintileri bünyesinde barındırıyor ve marka aidiyetine vurgu yapıyor. Tavan çizgisini zarif bir şekilde devam ettiren bagaj kapağının ardında 487 litrelik bir bagaj gizleniyor.

2019 Model Peugeot 508 Fotoğrafları

2018 Model Peugeot 508i-Cockpit’in en yeni nesli
Her bir ayrıntısı büyük bir özenle işlenen kaliteli iç mekân, en güncel Peugeot i-Cockpit versiyonuna sahip. İlk olarak 2012 yılında Peugeot 208 ile yollara çıkan i-Cockpit, yıllar boyunca pazara sunulan her yeni modelle daha da gelişti. Peugeot 2008’den Peugeot 308’e ve Peugeot ürün gamının en yeni SUV modelleri 3008 ile 5008’e kadar üç farklı Peugeot i-Cockpit nesli markanın ürün gamında hayat buldu. Peugeot i-Cockpit; kompakt boyutlu direksiyon simidi, 8:3 formatında 10.0 inç büyüklüğünde kapasitif dokunmatik ekran ve 12.3 inç büyüklüğünde yüksek çözünürlüklü yükseltilmiş gösterge paneli olmak üzere, üç temel yapı elemanını bünyesinde barındırıyor. Altı farklı ekran moduyla kişiselleştirme imkânı sunan yükseltilmiş gösterge paneli direksiyonun hemen üzerinde konumlandırılıyor ve sürüş ile ilgili tüm bilgileri sürücünün görüş alanında olacak şekilde gösteriyor. Böylece sürücü gözünü yoldan ayırmadan sürüşle ilgili tüm bilgilere kolaylıkla erişim sağlıyor. Aşağı yukarı gösterge paneli ile aynı yükseklikte bulunan merkezi dokunmatik ekran kullanım ergonomisiyle sürücünün hayatını kolaylaştırıyor. Active donanım seviyesinde 8.0 inç büyüklüğünde bir ekran sunulurken Allure ve daha üst donanım seviyelerinde 10.0 inç büyüklüğünde daha büyük bir HD ekran devreye giriyor. Ekranın ve sürücünün elinin altında konumlandırılan ve orta konsola mükemmel bir şekilde entegre edilmiş olan parlak siyah, şalter tipi kısa yol düğmeleri; müzik sistemi, klima, navigasyon, araç ayarları, telefon ve mobil uygulamalar gibi temel fonksiyonlara hızlı erişim sağlıyor. Yeni Peugeot 508’de ayrıca boost ve relax adı verilen, kişiselleştirmeye uygun iki farklı ambiyansıyla i-Cockpit Amplify özelliği de sunuluyor. Bu donanım; ortam aydınlatma yoğunluğunu ve ekran rengi ayarları ile görme; müzik ve ambiyans ayarları ile işitme; çok nokta masaj özelliği ile de dokunma duyularını harekete geçiriyor. i-Cockpit Amplify, aynı zamanda eco, sport, comfort ve normal olmak üzere dört sürüş modu seçimi üzerinden aracın sürüş stiline müdahale etme imkânı tanıyor. Sistem, motor tepkileri dışında aktif süspansiyonla donatılan araçlarda süspansiyon sertliğine de erişim olanağı sunuyor. Yeni Peugeot 508, sahip olduğu niteliklerle seyahat konforuna tamamen yeni bir boyut kazandırıyor. Kullanılan malzeme kalitesi ve detaylara gösterilen özen, sürücü ve beraberindeki yolcuların rahat ve konforlu bir ortamda seyahat etmesini sağlıyor. Sürücü koltuğu ve Allure donanım seviyesinden itibaren ön yolcu koltuğu ergonomisi, kapsamlı pozisyon ayarı ve bel desteğiyle AGR etiketine sahip. Bu özellik Active donanım seviyesinde opsiyonel sunuluyor. Ayrıca sekiz yönlü ve iki adet hafıza fonksiyonuna sahip elektrikli koltuklar, beş farklı masaj programına sahip sekiz keseli masaj koltukları da sunuluyor.

Her bir detayın büyük bir özenle ele alındığı kokpitin farklı noktalarına serpiştirilen saklama alanları 32 litreye varan hacimleriyle araç içerisindeki küçük eşya karmaşasının önüne geçerken; USB girişi, Aux girişi ve biri bagajda olmak üzere iki adet 12 Volt soketi, modern çağın gereksinimlerini yerine getiriyor. Panoramik açılır tavan, kabin içine ferah bir ambiyans kazandırırken Fransız ses sistemi uzmanı Focal imzasını taşıyan premium ses sistemi yolculukları keyfe dönüştürüyor. Peugeot 508, sürüş keyfi noktasında da markanın DNA’sına sadık bir yapı sergiliyor. Yeni Peugeot 508, optimize edilmiş mimarisiyle, kompakt dış boyutlarla kullanıcıların gereksinimlerini yerine getiren fakat onları rahat da ettiren geniş yaşam alanını aynı potada eritiyor. Ön ve arka koltuk baş mesafesi Audi A5 Sportback ile aynı seviyelerdeyken 1455 mm’lik ön dirsek mesafesi Audi’den 50 mm ve arka bacak mesafesi de 30 mm daha geniş. Ama her iki model de aynı uzunluğa sahip. Anahtarsız giriş ile açılan elektrikli bagaj kapağının ardında 487 litrelik bir bagaj gizleniyor. Önceki nesil ile kıyaslandığında daha geniş yükleme ağzına ve alçak yükleme eşiğine sahip olan bagaj, erişim ve kullanım kolaylığı ile öne çıkıyor. 2/3-1/3 oranında iki parça olarak katlanan arka koltuk sırtlıkları ve kayak taşıma açıklığına sahip kolçak gibi detaylar fonksiyonelliği destekliyor. Arka koltuk sırtlıkları katlandığında bagaj hacmi 1537 litreye kadar çıkıyor.

2019 Model Peugeot 508 ve EMP2 platformu
Yeni nesil Peugeot modelleri gibi 508 de EMP2 platformu üzerine yükseliyor. Yüksek gövde rijitliği sayesinde sadece üstün sürüş dinamikleri sunmakla kalmayan EMP2 platformu, aynı zamanda önceki nesil ile kıyaslandığında 70 kg’ye varan ağırlık avantajı ve buna bağlı olarak üstün yakıt verimliliği sunuyor. Yine EMP2 platformunun yansıması olarak konforla sürüş dinamizmini aynı potada eriten bir süspansiyon geometrisi de beraberinde geliyor. GT versiyonunda ve tüm benzinli motor seçeneklerinde standart olarak, 2.0 litrelik dizel motor seçeneğinde ise isteğe bağlı olarak sunulan aktif süspansiyon kontrolü, konfor seviyesini daha da arttırıyor. Her bir motor seçeneği için uygulanan süspansiyon ayarı sayesinde bozuk zeminde de mümkün olan en iyi süspansiyon konforu sağlanabiliyor. Yeni Peugeot 508 için ayarlanan elektrikli direksiyon sistemi, üstün sürüş keyfi ile manevra kolaylığını mükemmel bir şekilde harmanlıyor. Modern ve zarif bir tasarıma sahip elektrikli vites kolu ile kumanda edilen yeni sekiz ileri EAT8 otomatik şanzıman, sürüş keyfi ile yakıt verimliliğinin en iyi dengesini sunuyor. Araç gövdesinde uygulanan etkin NVH (Noice, Vibration and Harshness) çözümleri, boyut optimizasyonu, ağırlık düşürmeye yönelik önlemler ve sürtünme katsayısını düşüren aerodinamik çözümler, CO2 emisyon salınımını şimdiye kadar elde en düşük seviyelere düşürüyor.

2019 Model Peugeot 508, yeni nesil Euro 6.c normuna uyumlu PureTech ve BlueHDi motorlar (gelişmiş SCR teknolojisi) sayesinde sınıfının en iyi CO2 emisyon salınım değerlerine imza atıyor. 1.6 litre PureTech motordan geliştirilen; PureTech 180 ve PureTech 225 olmak üzere iki yeni benzinli motor 508 ile birlikte satışa sunuluyor. Dizel cephesinde ise 1.5 lt ve 2.0 lt BlueHDi motorlardan geliştirilen; BlueHDi 130, BlueHDi 160 ve BlueHDi 180 olmak üzere üç farklı farklı alternatif sunuluyor. Bu motorların hepsi EAT8 otomatik şanzımanla sunuluyor. Manuel şanzıman, tüm motor seçenekleri arasında sadece 1.5 lt BlueHDi 130’da mevcut.

Son Model Peugeot 508 Performans Değerleri Nasıl?
Performans verilerine bakıldığında, 180 HP’lik PureTech motorun 250 Nm tork ürettiğini görüyoruz. 230 km/s maksimum hıza ulaşan bu otomobilin 0-100 km/s hızlanması 7.9 saniye. Ortalama yakıt tüketimi ise 5.4 lt/100 km olarak açıklanıyor. Tabii tüm bu verilerin düşük sürtünmeli lastiklerle ve düşük çaplı jantlarla elde edildiğini de belirtmekte fayda var. 18-19 inç jantlı modellerde performans değerleri biraz düşüyor. En güçlü motor seçeneği olan PureTech 225, 1598 cc’lik hacmine rağmen üstün bir performans sunuyor. 5500 d/d’de 225 HP güç ve 2500 d/d’de 300 Nm tork sunan bu motor, 0-100 km/s hızlanmanın 7.3 sn’ye düşmesini sağlıyor. Maksimum hız 250 km/s olarak verilirken, fabrika verisi ortalama yakıt tüketimi 5.6 lt/100 km. Dizel cephesinde 2.0 lt’lik BlueHDi motorun 160 ve 180 HP’lik iki versiyonu var. Her iki motor da 400 Nm tork üretiyor. BlueHDi 180’in maksimum hızı 235 km/s. 0-100 km/s hızlanma 8.3 saniye olarak açıklanıyor ve ortalama tüketim de 4.7 lt/100 km olarak açıklanıyor. Ülkemizde en çok satılması beklenen motor seçeneği ise 1.5 lt’lik BlueHDi 130. Bu motoru manuel şanzımanlı versiyonu ülkemize gelmeyecek. EAT8 otomatik şanzımanlı versiyon, 210 km/s maksimum hıza erişebiliyor. 1750 d/d’de elde edilen 300 Nm torkuyla 0-100 km/s hızlanmasını 9.7 sn’de tamamlayan otomobil, ortalama olarak 3.7 lt/100 km gibi çok düşük bir yakıt tüketimine sahip.

2019 Model Peugeot 508 EuroNCAP Kriterlerine Uygun mu?

Yeni Peugeot 508 EuroNCAP kriterlerini de yerine getiren en güncel sürüş destek sistemleri ve zengin bir donanım seviyesiyle yollara çıkıyor: Segmentinde bir ilk olan gece görüş sistemi, gece sürüşlerinde de 140 km/s hıza kadar yayaları ve bisikletlileri algılayan yeni nesil otomatik acil durum fren sistemi ve çarpışma uyarı sistemi, aktif şeritten çıkma uyarı sistemi, sürücü yorgunluk uyarı sistemi, otomatik far kontrolü, hız sınırı tanımlaması ve önerisi, gelişmiş trafik işareti tanımlama sistemi, EAT8 otomatik şanzıman ile dur-kalk desteği de sunan uyarlanabilir hız sabitleme sistemi, şerit takip Sistemi ve kör nokta uyarı sistemi, yeni Peugeot 508’in sürüş destek sistemleri arasında. Sürüş güvenliğine yönelik donanımlar dışında şehir içinde sürücünün hayatını kolaylaştıran 360 derece görüş açısına sahip park yardımcısı Visiopark 2 ve tespit ettiği park yerine direksiyon, gaz ve frene müdahale ederek kendi kendine park eden yeni nesil Full Park Assist gibi donanımlar da Peugeot 508’de sunuluyor. Modern çağın gereksinimlerini her anlamda yerine getiren yeni Peugeot 508, bir dizi bağlanabilirlik çözümü sunuyor. Android Auto, Apple Carplay ve MirrorLink uyumlu Mirror Screen akıllı telefon ile araç arasında mükemmel bir entegrasyon sunarken ‘Qi’ normlarına uyumlu akıllı telefonlar için sunulan kablosuz şarj noktası araç içerisindeki kablo karmaşasına son veriyor. Peugeot Connect paketi kapsamında ise TomTom Traffic üç boyutlu internet bağlantılı navigasyon devreye giriyor. Yeni Peugeot 508’in üretimi Mulhouse tesislerinde gerçekleşirken, motor ve aktarma organları Tremery ve Douvrin tesislerinde üretiliyor. Otomobil, Türkiye’de senenin son çeyreğinde satışa sunulacak.

Yeni Peugeot 508 Yorumları

Mert Yılmaz’ın Yeni 508 yorumları şöyle: Peki, sürüş özellikleri nasıl? Böylesine sportif görünen bir otomobil için en önemli soru bu. Eskiden beri tüm Peugeot modelleri iyi yol tutar. 508 de bu DNA’yı sonuna kadar kullanmış. Monaco ve Fransa’nın virajı dağ yollarında da kullanma fırsatı bulduğumuz otomobil, tüm motor seçeneklerinde tatmin edici bir performans ortaya koyarken, virajlarda da yüksek sürüş keyfi sunuyor. 225 HP’lik versiyon bende ciddi bir satın alma isteği uyandırdı çünkü istenildiğinde çok performanslı, istenildiğinde de oldukça az yakan bir aile otomobili haline gelebiliyor. Özellikle küçük çaplı direksiyon simidi, 508’in sürüş keyfini artıran en önemli detaylar arasında. Oldukça tepkili olan direksiyon sistemi virajlı yollarda sürücüye büyük bir destek sağlıyor. Yeni 508’e ilk bindiğim anda tavanının biraz basık olduğunu düşündüm. Boyum 1.87 metre ile ortalamanın biraz üstünde. Son zamanlarda SUV araçlar kullanmaya da çok alıştık. Acaba bu basıklık hissi ondan mı ileri geliyor diye de düşünmedim değil. Bu his otomobille bütünleştikçe azaldı ama 508’in en geniş ve ferah sedanlar arasında olduğunu söylemek zor. Zaten Fransızların böyle bir amacı da yok. Onlar sportifliği ön planda olan, coupe tarzı bir otomobil yaratmak istemiş ve bunda da çok başarılı olmuşlar. Fiyatı henüz belli değil ama 200 bin TL’nin altında olacağını hayal bile etmeyin derim. Eğer rekabetçi bir fiyata sahip olursa çok satılacağına eminim çünkü her anlamda sınıfına bir dinamizm getirdiği ortada. Fransız otomobillerini çok seven biri olarak bu kadar şık ve kaliteli bir otomobil ortaya çıkardıkları için tasarımcı ve mühendisleri ayrıca kutuluyorum…

2019 Model Peugeot 508 Teknik Özellikleri
Model Peugeot 508 1.5 BlueHDi EAT8
Fiyat Henüz belli değil
Motor 1499 cc, 4 silindirli, DOHC, 16V, turbo dizel
Güç 130 HP 3750 d/d
Tork 300 Nm 1750 d/d
0-100 km/s 9.9 sn
Maksimum hız 210 km/s
Şanzıman 8 ileri otomatik
Yakıt tüketimi 3.7 lt/100 km
Bagaj hacmi 487 lt
Ağırlık 1420 kg
 

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,333
Mesajlar
134,186
Kullanıcılar
90,529
Son üye
MyCreditDom
Üst