Yüz Kırışıklıkları İçin Öneriler

asah

GOLD Üye
Katılım
14 Eki 2012
Mesajlar
2,965
Tepkime puanı
7
Puanları
0
Bölüm:
Türk Dili ve Edebiyatı
Şehir:
Zonguldak
Yüz Kırışıklıkları İçin Öneriler

Belli bir yaşta başlayıp zamanla devam eden derinin şekil değiştirerek kırışmasıdır. Bunun için öne*riler:

a) Birer tutam yaban kekiği, gül, sinirotu, kılıçotu, yaban-gülü, ebegümeci, papatya ve öküzgözü bir kaba konu*larak üzerine beş bardak su ilave edilerek kaynatılır. So*ğuduktan sonra bir pamuk yardımı ile gerekli bölgelere sürülür.

b) Bir yumurta akı kabartılıp krema ile karıştırılır. Bir adet küçük salatalığın suyu çıkarılıp karışıma ilave edilir. Temiz yüze maske uygulanır. 20 dakika sonra yüz, ılık ma*den suyu ile yıkanır.

c) Birer tutam eritilmiş balmumu, bal, acıbadem yağı ve susam kökü bir kaba konularak merhem kıvamına ge*linceye kadar karıştırılır ve yüze sürülür.

d) Bir yumurtanın akı çırpılıp, yüzün kırışmaya yüz tutmuş ya da kırışması muhtemel kısımlarına krem gibi sürülür. Kuruyuncaya kadar 20 dakika kadar bekletildikten son*ra ılık su ile yıkanmalıdır.

e) Bir yumurtanın sarısı, bekletildikten sonra 3-5 damla li*mon damlatılmış su ile yüz yıkanır.

f) Bir kapta bir yumurta akı, 20 gr iyi zeytinyağı, 15 gr def*ne suyu ve 10 gr şap (ince dövülmüş) çırpılarak karıştı*rılır ve krem haline getirilir. Sonra bir tülbente sıvanır ve tülbent elektrik ısıtıcısı ile uzaktan biraz ısıtılır. Bez üze*rindeki macun hafif katılaşınca ılık halde yüze konur. 20 dakika sonra çıkartılıp ılık su ile yüz yıkanır.

g) Birer tutam acıbadem yağı, eritilmiş balmumu ve susam kökü bir kaba konulup üzerine yeteri kadar bal ilave edilerek merhem kıvamına getirilerek yüze sürülür.
[HR][/HR]
 

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
19,442
Mesajlar
150,259
Kullanıcılar
90,417
Son üye
Aleyna Ertürk
Üst