Açıköğretim Türk Dili ve Edebiyatı Lisans Programı

merd

Yeni Üye
sorma çok cahilim..bu kadar rezilliği takip edememişim. normal mi yani bu şimdi.. yapıyolar bak ne var mı senin buna yorumun.. ben bilgisinden geri kalmışım, sen işin irfanından.. bu doğal karşılanır mı sayın asistan? :)
sana normal diyen mi var ?

tarantababu

Yeni Üye
sırf senin için iki üstteki mesajımı değiştirdim..anlaşabilelim diye... vermezler paşa paşa :D hiç bir üniversite kabul etmeyecektir..üniversiteler aptal mı.. böyle bi şeyi kabul etseler tercih edilme oranları düşer bi kere.. git tabi kıbrısa falan..o kadar zenginsen asistan, gidip özel okulda okusaydın paşa paşa hiç endişen de olmazdı formasyon için...

tarantababu

Yeni Üye
hah demek sen de sonunda bazı şeylerin normal olmadığını gördün..o normal demediğin şeyle, aöf'den edebiyatçı olman aynı kefede işte...

merd

Yeni Üye
sırf senin için iki üstteki mesajımı değiştirdim..anlaşabilelim diye... vermezler paşa paşa :D hiç bir üniversite kabul etmeyecektir..üniversiteler aptal mı.. böyle bi şeyi kabul etseler tercih edilme oranları düşer bi kere.. git tabi kıbrısa falan..o kadar zenginsen asistan, gidip özel okulda okusaydın paşa paşa hiç endişen de olmazdı formasyon için...
verecekler öğretmen olma uğruna 5 bin dolar veremeyecek kadar fakir olan yoktur bence bir şekilde bulunur o para

tamam çindeki üniversite bile türkiyedeki aöf edebiyat mezunlarına formasyon yok diye bi kanun çıkarsa bile :D torplille alacak olanlar mutlaka çıkar az da olsa çıkacak sonuçta kpssde aöflülerle yarışacaksınız kabullenin :D

merd

Yeni Üye
hah demek sen de sonunda bazı şeylerin normal olmadığını gördün..o normal demediğin şeyle, aöf'den edebiyatçı olman aynı kefede işte...
bu normal bir şey eğitimini alıyorlar çünkü senin össde stresle alın teriyle binbir emekle aldıgın puanla yerleştiğin bölümün eğitimini alıyorlar hemde

:D:D:D:D:D:D

ayrıca üniversitedeki o ruh hastası akademisyenlerin size çektirdiği eziyetleri çekmeden alıyorlar ve sizinle aynı mesleğe sahip oluyorlar aynı maaşı alıyorlar

:D:D:D:D

tarantababu

Yeni Üye
ben kabullensem de saçma..öğretmen olsan da rezillik.. aöf mezunu edebiyatçı yapmak akla mantığa aykırı.. açık öğretimden edebiyat okunmaz, edebiyat bilgisi böyle yüzeysel olacak insanlar edebiyat öğretmenliği yapamaz. olsa da, iktidarların iğrenç zihniyetidir bu.. sayfalardır bunu söylemeye çalışıyorum.. her halde okuma yazman da biraz geri... iktidarlar o kadar iğrençtir ki hatta, sırf para kazanmak için 4 yıl seni oyalarlar böyle sonunda da bi halt yapmazlar. ki zaten akıl işi değil açıktan öğretmenlik, edebiyatçılık... meb'nı ara sor, formasyonun olsa da meb kpss'den sonra seni tercih etmez. almıyorum derse yasa masa tanımaz, tercih etmeme hakkını kullanır seni... bi telefon aç bakalım, ne cevap alacaksın.. ahize eline yapışmaz.. formasyon alıcaz, çalışabilecek miyiz de.. adamlar öğretmen alımı yaparken yanına hangi okul mezunlarını istediklerini de yazar eğitim fak. ve edebiyat fakülteleri , fen fakülteleri vardır doğal olarak.. sana ne yazacak? anadolu üniversitesi açık öğretim fakültesi mi..?

tarantababu

Yeni Üye
bu normal bir şey eğitimini alıyorlar çünkü senin össde stresle alın teriyle binbir emekle aldıgın puanla yerleştiğin bölümün eğitimini alıyorlar hemde
yok dostum almıyorlar benim aldığım eğitimi... :)
benim öss'de çektiğim stres hiç bi şey, edebiyat fakültesinde çektiğimin yanında dostum ;) yata yata geçtim işte felsefeden... felsefe öğretmeni mi olayım yani ben şimdi..gerçekten felsefe eğitimi alıyorum diye iddia mı edeyim test çöze çöze..geçme notu 50..ooh....az çok felsefe biliyorum işte..gidip felsefe öğretmenliği mi yapayım.. ne saçma.. gülerler insana:)

FREDDY

Yeni Üye
ya dostum senı anlamak munkun degıl sen daha ıyı egıtım aldıysan ne ala KPSS dıe bı ıcat var gır aöflı ogrencıelrı ez gec senın ıcn bulunmaz hınt kuması dua etkı versınler formasyonu onları ezıp gecrsın korkun ne ? ödün patlamıs rakıplerım cogalıyo dıe resmen daha ne hem kucuk gorup asalıgıyosun hemde gecılme korkun var KPSS dıe bısey var gırersın sen kazanırsın gıdersın öss nın mantıgını anlayamamıssınkı sen daha bız emek verıyoz fln dıosun öss 1.5 mılyon ınsan gırıyo kacı yerlısıyo ılk 200 bıne gırenler öss bunun ıcn var sayılı kontenanlara kımın gırcegını belırlemek ıcın ole mıleltı sıterse sokalım yuksek puanlarırı alalım mantıgı yoq eleme sınavı bu AÖF de kontenjan yoq neyın sınırını koysun adam ayrıca fen edebıyat fakultesındekı arkadaslar nasıl formasyon ıcn bellı not ortalamsı gerektırıyosa acık ogretımede gereklı kılınır eger formasyon hakkı tanınırsa bunlar belırlı duzeydkı ogrencıler olur . sıstem eksıklerı olablır zamanla duzelır bence on yargılı olmalayalım denenmelı bu sıstem duz mantık kurarsak fen edebıyat fakultelerındekıelrde egitım fakultesındekılerın hakkını yıyor bole mantı kyoq artık durkıyede tek yol yoq bırcok yol var hedefe farklı alanlardan ulasılablır tüm ogrencıelre basarılar ...

merd

Yeni Üye
yok dostum almıyorlar benim aldığım eğitimi... :)
benim öss'de çektiğim stres hiç bi şey, edebiyat fakültesinde çektiğimin yanında dostum ;) yata yata geçtim işte felsefeden... felsefe öğretmeni mi olayım yani ben şimdi..gerçekten felsefe eğitimi alıyorum diye iddia mı edeyim test çöze çöze..geçme notu 50..ooh....az çok felsefe biliyorum işte..gidip felsefe öğretmenliği mi yapayım.. ne saçma.. gülerler insana:)
aöf öğrencisi senin dediğin gibi 50 alıp geçerse yıl sonu not ortalaması 37 olur yani ortalaması 1.30 olur formasyon için de 2.5 gerekiyor her ortalaması 2.5 olan da formasyon alamaz formasyon almak için başvuran öğrencilerden not ortalaması 2.5 üstü olanlar mutlaka olur 2.5 olanı almazlar sıra gelmez cahil cahil konuşma 50 alan herkezi öğretmen yapmazlar yapamazlar 50 alıp geçen kişi bir şey de bilmiyordur zaten tıpkı senin gibi işte felsefeden 50 alıp geçmişsin sana felsefeci diyene zaten bir tarafımla gülerdim forumda ortalaması 3.00 3.10 yani 80 85 puanla 1.sınıfı bitiren kişiler var işte onlar gibileri hak ediyor öğretmen olmayı

cemil3000

Yeni Üye
birileri de kalkmış kpss ile edebiyat fakültesini bitirmeyi kıyaslar olmuş.. vay halimize..
sen bu fakulteyı ne icin okuyorsun.biri sordugunda edebiyat mezunuyum demek için mi yoksa ögretmen olmak ıcın mı.artık baya bi sacmalamaya baslamıssın.git dersine calış burda ona buna satasıp milletin moralini bozacagına.kimsenın yazdıgı bolum seni alakadar etmez.kimsenin formasyon alıp almayacagıda.başarılar herkese umarım dilediginiz gibi olur diyecegine sızlanıp duruyorsun.demekki baya bi etkilemis seni acıkögretim.fazla aglamaya gerek yok git ilgili mercilere sikayetinde bulun.ayrıca forum yönetimden bu gibi olumsuz vakalara bi daha mesaj yazdırmasınlar.bos bos spamdan baska bi şey degil.saygılar herkese

göktuğun

Yeni Üye
Arkadaş hiçbir dönemde Türkçe gramer değişmemiş diyorsun hem de beni eleştiriyorsun.Bir dil eğer gramer kurallarını yürütmüşse kendini kurtarmış demektir.Aşık Paşazade"nin tınısı ne imiş bir söyle de biz de anlıyalım.Sen kafanda önce bir Öz Türkçe tanımını kur iyisi mi.Sana diyorum ki yüklemi sonda ve Türkçe ise diğer kelime grubunun hangi kökten geldiğinin bir önemi yok.İşte özü korumak budur.

Ayrıca Osmanlı Ordusu"nun dili tamamen Türkçe"dir.Böyle asimile olur mu?

Kaf-ı Türki"nin bir Farsça tamlama olduğunu bilmiyor değilim.Ben sadece Türkçe"ye özgü bir sesin yabancılarca tanındığını söylemek istedim.Asimile demek yok olmuş veya yok olmaya yakın demektir.Türkçe hiçbir dönemde bunu yaşamamıştır.Hatta Osmanlılar bütünce Arap veya Fars gramerine göre yazsalardı Türkçe yine ölmezdi çünkü doğuda bir Çağatayca vardı ve o Türkçe"ye halel getirmezdi.

Peki bugün öz Türkçe"ye yakın dediğin dil için neden genizsi n sesi bir harf veya bir işaret ile temsil edilmemiş?Bunu Gök Türkler düşünmüş,Osmanlılar düşünmüş de milli eğitimi emanet alan mesela Hasan Ali Yücel düşünemiş mi?Aslında bu sorunun cevabı seni de aşar.

tarantababu

Yeni Üye
ya dostum senı anlamak munkun degıl sen daha ıyı egıtım aldıysan ne ala KPSS dıe bı ıcat var gır aöflı ogrencıelrı ez gec senın ıcn bulunmaz hınt kuması dua etkı versınler formasyonu onları ezıp gecrsın korkun ne ?
daha yukarılarda başka bir arkadaşa verdiğim cevap, sana da cevap olur freddy;

şimdi öss'de bu haksızlığa rağmen devlet üniversitelerine girip edebiyat fakültelerinde okuyan bizler, çıktıklarında bir de üstüne puansız kontenjansız bu bölüme girip, çektiğimiz sıkıntıların onda birini çekmeden mezun olacak arkadaşlarla kpss gibi aptal bir sınavda yarıştırılmak zorunda bırakılıyoruz. kpss edebiyat öğretmenlerinin edebiyat bilgisini, edebiyat öğretme yetisini falan ölçen bir sınav olmadığına göre de evet haksızlıktır.. lise mezunu biri de kpss de edebiyat öğretmeni olarak atanacak düzeyde edebiyat bilir. açık öğretimli de anca bir arpa boyu daha ileride olacak, ancak hiç bir zaman edebiyat fakültesindekiyle aynı düzeyde olamayacaktır. buna rağmen ikimize de edebiyat öğretmeni diyecekler.. insan bu hale gülmeden edemiyor...

tarantababu

Yeni Üye
göktuğun arkadaş, söylediklerimi okursan görürsün zaten..
Sana diyorum ki yüklemi sonda ve Türkçe ise diğer kelime grubunun hangi kökten geldiğinin bir önemi yok.İşte özü korumak budur.
birileri kalkıp, bugünkü türkçenin orjinali dedi osmanlı türkçesi için diyorum, anlamıyor musun.. orjinal türkçe demek saf türkçe demektir, yabancı unsurların karışmadığı türkçe demektir. bunun tek dönemi de orhun türkçesidir. hiç bi zaman asimile olmamıştır türkçe diye bir cümleyi zaten kullanan bendim. ancak, özünden en çok uzaklaştığı dönem de bu dönemdir diyorum.. konuştuğumuz dilin orjinali falan değildir, o orjinallik göktürk devrinde izlenebiliyor sadece.. kaçtır bunu söylüyorum. osmanlı türkçesi asimiledir falan mı dedim ben. çok rica ederim bu konuda yazdığım mesajları bi kez anlayarak oku.

geniz sesinin bir işaretle belirtilmemiş olması, bugün kullanılan alfabenin eksikliğidir. çok da hayranı değilim latin alfabesinin, harf devriminin falan ayrıca ben.. dil bilimciler göktürkçeye(öz türkçe'ye) en yakın türk şivesinin türkiye türkçesinin modern türkçe devri olduğu konusunda hem fikirler. (bkz=reşit rahmeti arat/ türk dilinin tasnifi) bunun harika bir şey olduğunu, falan da söylemiyorum. tekrar tekrar söylüyorum cevabım osmanlı türkçesinin bugünkü türkçenin orjinali olduğu iddiasınaydı. arkadaşın iddiası, bugün dilde ingilizce, fransızca kelimeler varmış çünkü, osmanlı türkçesinde yokmuş o halde bugünkü dil asimile, osmanlı türkçesi değilmiş... : ) bilmem anlatabildim mi ? orjinal türkçe ancak orhun türkçesine diyebiliriz orjinal kelimesi benim tercihim değil, öz, saf türkçe ; öz türkçe kelimesini kullanıyorum. ben saf türkçe demek için gramer dizilişinin yerli yerinde olmasını yeterli bulmuyorum. tamamıyla islam kültürüyle fars etkisinde gelişmiş bir dile saf diyemem, öz diyemem kusura bakma...bunun için dile karışmış yabancı unsurların oranlarına da bakılır. osmanlı türkçesinin gramer dizilişi bozulmuş falan değildi tabi bu yüzden de dil hala türkçeydi ancak dile karışmış yabancı unsurlar( kelimeler, tamlamalar, ekler bazında hatta) bakımından dilin geçirdiği saflığından en uzak döneme orjinal türkçe denmez. çağatayca batı türkçesini kurtaramazdı.. oğuzların dili söz konusudur.. tıpkıkuzeydeki kıpçak kolunda olduğu gibi, oğuz türkçesi ortadan kalkardı... sözünü ettiğin doğu türkçesi de kendini nevai sayesinde korumuştur ayrıca. doğuda da osmanlı türkçesinde olduğu gibi asimile olma tehlikesi yaşanacak kadar yabancı unsurlar dile girmişti. nevai'nin bunu önlemede büyük etkisi oldu

Peki bugün öz Türkçe"ye yakın dediğin dil için neden genizsi n sesi bir harf veya bir işaret ile temsil edilmemiş?Bunu Gök Türkler düşünmüş,Osmanlılar düşünmüş de milli eğitimi emanet alan mesela Hasan Ali Yücel düşünemiş mi?Aslında bu sorunun cevabı seni de aşar
alfabe bambaşka bir mevzudr hem.. arap alfabesi hala kullanılıyor olabilirdi de bana kalırsa ancak arapça farsça unsurların tasfiyesidir burada dili sadeleştiren (hadi itiraf da edeyim üstüme kalmasın, dil devrimlerinin hayranı falan da değilim ben..) şimdi kalkıp göktürk alfabesiyle osmanlı türkçesini yazıyor olsaydık da, yine osmanlı türkçesinin orjinal türkçe oldğunu söyleyemezdik.. dile girmiş yabancı unsurlarla ilgilidir bu saflık..

aşık paşayı nihal atsızdan önce okunmamış biri gibi göstermişsin önceki mesajında... aksine aşık paşa anadoluda ilk te'lif eseri verdiğinde türkler tarafından okunuyor ve coşkuyla karşılanıyordu.. büyük bi şöhreti vardı kendisinin... nihal atsızla öğrenmiş değiliz aşık paşayı...

merd

Yeni Üye
tarantababu sen açıköğretimin formasyon alacağına inanıyor musun ?

cakiciefe

Yeni Üye
çalışan bir insan olarak eğitim hakkımıza önemli bir katkı olduğunu düşünüyorum.

kevin_norton

Yeni Üye
tarantababu sen açıköğretimin formasyon alacağına inanıyor musun ?

Kesinlikle formasyonu verecekler. Başında öğretmenlik vardı sonradan değişir mi hiç? Koskoca üniversite böyle bir yanlış yapmazi vereceğiz dedi vercek okadar.

merd

Yeni Üye
Kesinlikle formasyonu verecekler. Başında öğretmenlik vardı sonradan değişir mi hiç? Koskoca üniversite böyle bir yanlış yapmazi vereceğiz dedi vercek okadar.
kevin_norton o arkadaş açıköğretim fakültesindekilere formasyon vermeyeceklerine inanıyor ama kpss bunlarla yarısacaz aynı haklara sahip olacaz demekten de geri kalmıyor :D

formasyon vermeyecekler en azından anadolu üniversitesi vermeyecek bir iş yaptı ama tam yapmadı baştan savdı amaç apaçık belli ama formasyon alma hakkınız var örgündekiler nasıl alıyorsa aöfte öyle alacak yani 3.sınıfta not ortalamanız 2.5 ve üstü ise üniversitelere başvuru yapacaksınız yani işiniz üniversitelerin vicdanına kalmış

göktuğun

Yeni Üye
Aşık Paşa"nın coşkuyla okunduğu iddiadan öteye geçemiyor.Böyle bir şey mümkün değil.15 yüzyılın Türkü,coşkuyu bir kitaptan (garipname herhalde)bulamaz.O yüzden edebiyat araştırmalarının Türk tarihi ile birlikte yürütülmesi gerekliliği bir kez daha ortaya çıkıyor.

Edebiyatçı Türk Tarihi"nin bütün yüzyıllarında dolaşmalıdır yoksa böyle olur.Bugünün mantığı ve düşünce uslubu ile konuşur.Sonra da başkalarını beğenmezlik eder.

Neyse son olarak yazıyorum bizler yani birtakım Gök Türkler,Uygurlar,Selçuklular ve Osmanlılar Türkçe"nin harem-i ismetinde sabıt-ı kadimiz.

DAMLA^^

Yeni Üye
tarantababu arkadaşım cevaplim demişsiniz ama malesef batırmısınız her zamanki gibi farklı anlamış ve farklı cevaplamışsınız hı burada birçok şeyi cevaplamamışsınız her zamanki gibi olayı yine farklı bir yere çekip kendi kendinizle çelişkiye düşmüşsünüz yani yine çelişkili söylemler yok böyle yok karar değiştirdim böyle şöyle ilk önce tuarlı olun ne istediğinizi bilin bakın burdakiler ne istediğini bildiği için burda emek harcayıp okuyorlar..malesef sizin dediğiniz şeyleri ortaya atığınız bazı şeyleri ben yorumlamayıp cevaplamıyacam çünkü çok gereksiz yersiz boşu boşuna bir cevizin içini bile dolduramayacak şeyler küçük şeyler e takılmıyacam hani derler küçükten büyüğe...hem gerek yok arkadaşlar size güzel şeyler tutarlı cevaplar vermişler geçerli ve mantıklı cevaplar sze yazmışlar...hem siz edebiyattan bahsediyorsunuz hem merak etmeyin zaten kurul kalkıpta çok yüksek puanlı bölümleri getirmezler dikkatini çekerim fen edebiyat fakültesi yani düşünün öğretmen olabilmek için tekrardan eğitim alınıyor neden nu kadar kızıyorsunuz aöf.nden bir farkınız yok..öğretmenlil değildir fen edebiyat fakültesi gidip okurken bile farkındasınız eğitim ile fen edebiyat fakültesini...kabullenin artık istesenizde istemesenizde 42 bin aöf.edebiyat bölümünü okuyan var ve bunlar bir şekilde formasyon alırlar gerçi binlerce fen edebiyat fakülteli formasyon bekleyenler var gerçi ama çalışan başaran alacak kpssye girecek inşallah ta kazanan atanacak....hem o kadar küçümsemeyin belki bir gün aöf.lilerle anı yerde öğretmen olursunuz öğrencilere belki sorulur en iyi hocan en iyi ders anlatan en iyi anladığınız hoca diye belki aöf..hocaları gösterirler o zaman da yüzünüz kızarmasın ben inanın böyle çıkacak kişilerin olacağına inanıyorum çünkü olabileceğini düşünüyorum..gerç, her fen edebiyatlı formasyon almıyor öğretmen olamıyor ama tabi arada olacaklar vardır gerç siz bu gidişle bu zihniyetle alırmısınız bilmiyorum yolunuzu çizin bakın yüksek puanla yol alanlar var....tabi birgün formasyon alıp kpssde atanabilirseniz...herkese başarılar..herkes için hayırlısı olsun inşallah..bi daha da size cevap vermek istemiyorum burada ben vaktimi tutarsız gereksiz tarışmalara ayıramam.... daha yararlı şeylerle ilgilenmem lazım daha faydalı şeylerle vakit harcamakistiyorum böyle sonu olmayan yanlış sizin gibilerle tarışmalara giremem laf kalabalığı yapmak istemiyorum sizde ne olacağını zamanla göreceksiniz bira sabırlı olun..sakin sabırlı ve zaman gerekli arkadaşım...

tarantababu

Yeni Üye
o arkadaş açıköğretim fakültesindekilere formasyon vermeyeceklerine inanıyor ama kpss bunlarla yarısacaz aynı haklara sahip olacaz demekten de geri kalmıyor
formasyon verilmesini akıl mantık işi bulmuyorum, böyle bir rezillik olursa da , açık öğretimlilerle aynı kefede aptal bi sınavda (kpss) yarıştırılmak istemiyorum. dedim. kpss'de aynı haklarla yarıştırılmak haksızlıktır, bu yüzden böyle bi saçmalığı aklım mantığım almıyor. dedim. çözüldü mü kafandaki çelişki? var mı bi itirazın daha?

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,421
Kullanıcılar
90,728
Son üye
Steventiz