Açıköğretim Türk Dili ve Edebiyatı Lisans Programı

tarantababu

Yeni Üye
doğru neden özel üniversitelere bir şey denilmiyor onlara da yüksek lisans hakkı verilmesin formasyon alamasınlar diyin de görelim aöf öğrencisi de barajı geçip okuyor özel üniversitelerde okuyanlar da

aöf öyle kolay değil örgüncü kendini beğenmişler sınavları kolay ama kitaptaki konular öyle sınav soruları gibi basitten anlatılmıyor ben örgün de okudum ama örgünde böyle zorlanmadım ayrıca aöf edebiyat mezunları örgündekilerden daha bilgili olarak mezun olacak sizin üniversite hayatınızda görmediğiniz konuları aöfte gösteriyorlar aöflüler sizden daha iyi eğitim alıyor her türlü bahse girerim zaten profesorler akademisyenler de bunu kabul ediyor örgündeki hocalarınız size roman okutup bilmem ne yaptırdıgı için daha mı iyi olduğunuzu sanıyorsunuz gidin bi aöf okuyun 1 sene fazla değil sonra gelin böyle atıp tutun

özel okul rezilliği başlangıcında evet rezalettir, haksızlıktır ama yine de oradaki öğrenciler de paşa paşa bitirme tezleri verir paşa paşa makale yazarlar...yorum kabiliyeti kazandırılır onlara, iskender pala daha 2 sene öncesine kadar özel üniversiede ders veriyordu, daha onun gibi nice değerli hocalarla yüzyüze eğitim görürler. sınavlardan 60-70 almak zorundadırlar... siz 50 alırsanız cc ile mi geçeceksiniz diyelim? cc'nin puan hesaplamasında zaten bütün notların 50 olsa bile 2,5 ortalama tutturursun..yanlış doğruyu götürmeyecek zaten sallasan tutturursun yıllarca bitrme hakkın var..sınav soruları bir çok derste önümüze osmanlıca olarak verilir.. bize osmanlıca makale yazdırılır..ödevler hazırlarız biz, yorum yaparız..sınıfta neden diye hocalarla tartışırız. sınavlarda aşağıdakilerden hangisi diye sorup ölçemeyeceğin şeyi uygulama yaptırıp ölçerler.. bizden her kelimenin her dönemiyle karşılaştırmalı tahlilleri, metin incelemeleri istenir. 1. sınıfın sonunda osmanlıca bir metin yazabilecek kıvamda olursun. özel okuldaysan da olursun çünkü edebiyat işlemenin, edebiyat öğrenmenin bi üslubu vardır..aruz ölçüsünü ritmiyle öğreten hocalarımız vardı açıktan bu fırsat yakalanmaz. bazen 4-5 sayfalık cevaplar veriyoruz sınav sorularına. hala daha hiç bi farkı yok diyemezsiniz. derslerin içeriğinin aynı olması mümkün değil bi kere hiç bir yerde acaba tek bir doktorla muhatap olmaya gerek kalmadan bi kez bile lisansıyla ilintili sunum yapmadan öğretmen ola hakkı olan bi bölüm hoş karşılanır mı.. kim ister ki bunu? kim ister böyle öğretmenler.. meb almam derse almaz mert ki almamalı da...özel sektör dahi açık öğretimi 2. planda tutar kalkıp açık öğretimden edebiyat okumuş birine "edebiyat öğretmeni" vasfı verilmez. öğretmenlik bambaşka şeydir. donanımlı olmayı gerektirir. özel okullarda okuyanlar bu donanıma sahip olmak için onlarca para döküyorlar. aö'de sorulan sorular bile ortada.. zannetmiyorum, verilmeyecektir.. zannedildiği gibi yök öğrencileri de çok düşünmez öyle evet genel kültür için bölüm açar ama onları öğretmen yapmaya cesaret edemez. o kazanacağı paraya bakar. sizlere de yazık, emeklere de. uygulamayla öğrenilir edebiyat merd. ben 1. sınıfın sonunda hiç de senin gibi osmanlıca öztürkçedir aman efendim asimile değildir, bugünkü asimile çünkü ingilizce var içinde demezdim.. bak buradan bile anlaşıldı aldığın eğitim. böyle bi tabloda dahi sizden daha iyi eğitim alıyoruz demek sahiden şaşırtıcı. iktisat bölümleri örgünde de test tekniğini kullanır. demek oluyor ki iktisat öğrenmişliğini böyle çözebilirsin ama edebiyat fakültesinden bitirme tezini hazırlamadan mezun olamazsın. yorumlamadan mezun olamazsın, okur-yazar olmadan, uygulama yapmadan mezun etmezler seni. çünkü lisanslı bir edebiyatçı bunları yapmak zorundadır. e lisans eğitimini donanımlı olarak almamış birini öğretmen yapmak da akla aykırı. açıköğretimli mezunu bir öğretmeni öğrenciler de pek ciddiye almayacaktır... senin şahsına söylüyorum merd; dil tarihi konusundaki bilgi birikim de zaten hangi fakültenin daha bilgili insanlar yetiştirdiğini kabak gibi gösteriyor. edebiyat bu kadar basite alınacak, osmanlıca bilgisi aşağıdakilerden hangisinin yazımı dpğrudur kadar basitce yüzeyselce öğrenilecek bir alan değildir. tahtada bi kez olsun 50 kişinin önünde kalkıp edebiyat anlatmalısın. yoksa artık eğitimin de ciddiye alınacak hiç bir tarafı kalmayacak..zaten durumu vahim bir de aöf'nden öğretmen çıkarsınlar, iyice ölü hae gelsin...

tarantababu

Yeni Üye
"edebiyat sözel bölümdür, açıktan da okunur.." edebiyat ilimdir arkadaşım, aruz başlı başına bi ilimdir. dil bilimi hiç de zannettiğin kadar sözel değildir. edebiyat hakkında bilgi sahibi bile değilsin daha ayrıca (bkz: edebiyat sözel bölüm, tıp mı ki bu, açıktan da okunur) edebiyatı bilmeyene sözel bölüm tabi.. okunur açık açık.. içine dalamayacaksın da zaten aöf'de, ama yine de bu kadar basit değil.git bi yerlerden içine girmeye çalış şu havuzun öyle uzaktan uzaktan tıp mı ki bu demek kolay elbette : ) güldürdün vallaha beni..

tarantababu

Yeni Üye
"..gidin bi aöf okuyun 1 sene fazla değil sonra gelin böyle atıp tutun" demiş ya arkadaş.. açık öğretim de okuyorum ben..göz gezdirdim geçtim.. bu kadar basitti evet...bakarsın felsefe doktoru olurum ben de ha : p felsefe de açık öğretimden okunmaz bana kalırsa ya..genel kültürüm artsın bi de aöf diplomam olsun dedim hadi... : ) zannetmiyorum ki beni öğretmen neyn yapsınlar felsefe dalında..garip olur yani onca normal okuyan varken..

fatm

Yeni Üye
örgünde okuyupta 20 30 puanla çan egrisinden geçen var arkadaşlar 60 70 almak zorunda demişsiniz peki neden 2,50 ortalama kalksın diye diretiyolar örgünler sadece anadolu ünv degil çogu ünv uzaktan egitime geçildi yurt dışında birçok ünv var uzaktan egtim veren önyargılı olmayalım artık örgünü sadece sizler biliyorsunuz ya bizler hiç görmedik

kevin_norton

Yeni Üye
Ayrıca Türkiyenin eğitim durumu belli.Özel okulların dışında eğitim yok. Herkes dersaneye gidiyor. Kardeşim okadar bilgilisinizde ondan mı çocuklar okuldan boş çıkıyor. Örgün filan bunlar yanlış. Ben olsam bütün hocaları alanlarından ve eğitim bilimlerinden sınava sokarım hemde hersene .Bak bana atıp tutma örgün eğitimli.Bende 5 yıl örgünden hemde eğitim fakültesinden mezun oldum.Hiç dediğin gibi bir eğitim yok üniversitede aynı lisedeki ezber sistemi devam ediyor. Hele hocanın anlattıgından başka birşey yaz görelim geçebiliyormusun. Eğitim fakültelerinin dekanları hep der kitabi olacaksın.Yoksa başın belaya girer.soruşturma yersin der. Sen ne sallayıp duruyorsun. Önce Türkiyenin Atması gereken eğitimdeki urları var. Kanserli hücreler var. Balık baştan kokuyor. Bak sana bir tavsiyem var. Herhangi bir okula git. Anlaşılan sen daha toysun. O okuldaki sistemi bir değiştir görelim ondan sonra gel buraya bir daha konuş. Lütfen bol keseden atmayalım. Türkiyede her köşe başı tutulmuş.O köşedekilere sormadan hiç birşey hatta eğitim bile yapamazsın. Bunu akılna koy. Burası Amerika değil.Türkiyenin gerçekleri var.Kendi prangalarından kurtulması lazım.Hala geri kafalı bürsürü yönetici var. Daha yazayım mı? yoruldum ....

merd.

Yeni Üye
özel okul rezilliği başlangıcında evet rezalettir, haksızlıktır ama yine de oradaki öğrenciler de paşa paşa bitirme tezleri verir paşa paşa makale yazarlar...yorum kabiliyeti kazandırılır onlara, iskender pala daha 2 sene öncesine kadar özel üniversiede ders veriyordu, daha onun gibi nice değerli hocalarla yüzyüze eğitim görürler. sınavlardan 60-70 almak zorundadırlar... siz 50 alırsanız cc ile mi geçeceksiniz diyelim? cc'nin puan hesaplamasında zaten bütün notların 50 olsa bile 2,5 ortalama tutturursun..yanlış doğruyu götürmeyecek zaten sallasan tutturursun yıllarca bitrme hakkın var..sınav soruları bir çok derste önümüze osmanlıca olarak verilir.. bize osmanlıca makale yazdırılır..ödevler hazırlarız biz, yorum yaparız..sınıfta neden diye hocalarla tartışırız. sınavlarda aşağıdakilerden hangisi diye sorup ölçemeyeceğin şeyi uygulama yaptırıp ölçerler.. bizden her kelimenin her dönemiyle karşılaştırmalı tahlilleri, metin incelemeleri istenir. 1. sınıfın sonunda osmanlıca bir metin yazabilecek kıvamda olursun. özel okuldaysan da olursun çünkü edebiyat işlemenin, edebiyat öğrenmenin bi üslubu vardır..aruz ölçüsünü ritmiyle öğreten hocalarımız vardı açıktan bu fırsat yakalanmaz. bazen 4-5 sayfalık cevaplar veriyoruz sınav sorularına. hala daha hiç bi farkı yok diyemezsiniz. derslerin içeriğinin aynı olması mümkün değil bi kere hiç bir yerde acaba tek bir doktorla muhatap olmaya gerek kalmadan bi kez bile lisansıyla ilintili sunum yapmadan öğretmen ola hakkı olan bi bölüm hoş karşılanır mı.. kim ister ki bunu? kim ister böyle öğretmenler.. meb almam derse almaz mert ki almamalı da...özel sektör dahi açık öğretimi 2. planda tutar kalkıp açık öğretimden edebiyat okumuş birine "edebiyat öğretmeni" vasfı verilmez. öğretmenlik bambaşka şeydir. donanımlı olmayı gerektirir. özel okullarda okuyanlar bu donanıma sahip olmak için onlarca para döküyorlar. aö'de sorulan sorular bile ortada.. zannetmiyorum, verilmeyecektir.. zannedildiği gibi yök öğrencileri de çok düşünmez öyle evet genel kültür için bölüm açar ama onları öğretmen yapmaya cesaret edemez. o kazanacağı paraya bakar. sizlere de yazık, emeklere de. uygulamayla öğrenilir edebiyat merd. ben 1. sınıfın sonunda hiç de senin gibi osmanlıca öztürkçedir aman efendim asimile değildir, bugünkü asimile çünkü ingilizce var içinde demezdim.. bak buradan bile anlaşıldı aldığın eğitim. böyle bi tabloda dahi sizden daha iyi eğitim alıyoruz demek sahiden şaşırtıcı. iktisat bölümleri örgünde de test tekniğini kullanır. demek oluyor ki iktisat öğrenmişliğini böyle çözebilirsin ama edebiyat fakültesinden bitirme tezini hazırlamadan mezun olamazsın. yorumlamadan mezun olamazsın, okur-yazar olmadan, uygulama yapmadan mezun etmezler seni. çünkü lisanslı bir edebiyatçı bunları yapmak zorundadır. e lisans eğitimini donanımlı olarak almamış birini öğretmen yapmak da akla aykırı. açıköğretimli mezunu bir öğretmeni öğrenciler de pek ciddiye almayacaktır... senin şahsına söylüyorum merd; dil tarihi konusundaki bilgi birikim de zaten hangi fakültenin daha bilgili insanlar yetiştirdiğini kabak gibi gösteriyor. edebiyat bu kadar basite alınacak, osmanlıca bilgisi aşağıdakilerden hangisinin yazımı dpğrudur kadar basitce yüzeyselce öğrenilecek bir alan değildir. tahtada bi kez olsun 50 kişinin önünde kalkıp edebiyat anlatmalısın. yoksa artık eğitimin de ciddiye alınacak hiç bir tarafı kalmayacak..zaten durumu vahim bir de aöf'nden öğretmen çıkarsınlar, iyice ölü hae gelsin...
açıköğretimde ortalamayı 2.5 yapmak için vizelerden en az 60 finallerden 75-80 arası almak gerek sen daha lise hayatından kurtulamamışsın üniversitede sistem 5lik değil 4lüktür 4 üzerinden 2.5 öyle 50 alınıp yapılmaz

sen doktorlara profesorlere pek meraklısın belli aöf edebiyat kitaplarında tanınmış belli bir saygınlıgı olan profesorlerler ders anlatıyor çok meraklısan proflara bırak örgünü gel açıköğretime mail at sana vesikalık resmini de yollasınlar kitabın yanına koy ona baka baka ders çalış

aöfe bu bölümler açıldıgında yapılan resmi açıklamada amacımız nitelikli eğitim vermek diye de belirtildi genel kültürle alakası yok

bu bölümü okuyanların çogu kursalara gidiyor kimsenin evden oturup çalıstıgı yok evden çalısanlarda 2.5 ortalamasını tutturamaz 2 den 3.sınıfa geçemez 3.sınıftan 4 e ise hayatta geçemez merak etme

öğretmen olunca aöflü öğretmeni öğrenciler önemsemez diyorsun biz tribunlere oynamıyoruz önemsemesin zaten

aöften insan isterse mezun olunca o hayran oldugun doktorlarla yarısacak kapasiteye ulaşır sen merak etme

kabullen aöf sizden daha iyi eğitim alıyor git bunu başka ünideki öğretim üyelerine sor ama 1 sene de olsa aöf okumus olana sor bunu akademisyenler kabulleniyor

meb almam diyemez aöf edebiyatta ayrım yaparsa bütün aöf bölümleri etkilenir sistem böyle işliyor çünkü bu bölümler açıldıgında aöf dekanı amaçlarının nitelikli eğitim vermek oldugunu söyledi genel kültürü de sizin gibi çekemeyen örgün öğrencilerin uydurması

merak etmeyin 42 bin öğrenciden 4 yıl sonra 2 bin tanesi ancak mezun olacak çünkü bu kişiler kendileri bile inanmıyor bir lisans diplomasına sahip olacagını

ben 3 yıl örgün eğitim aldım buna dayanarak söylüyorum örgün aöf fark yok o aradaki fark önemsenmeyecek kadar kucuk bir farktır bu farklılıklar yuzunden aöflüleri silip atmak bencilliktir kıskançlıktır sorumsuzluktur YOBAZLIKTIR

merd.

Yeni Üye
Ayrıca Türkiyenin eğitim durumu belli.Özel okulların dışında eğitim yok. Herkes dersaneye gidiyor. Kardeşim okadar bilgilisinizde ondan mı çocuklar okuldan boş çıkıyor. Örgün filan bunlar yanlış. Ben olsam bütün hocaları alanlarından ve eğitim bilimlerinden sınava sokarım hemde hersene .Bak bana atıp tutma örgün eğitimli.Bende 5 yıl örgünden hemde eğitim fakültesinden mezun oldum.Hiç dediğin gibi bir eğitim yok üniversitede aynı lisedeki ezber sistemi devam ediyor. Hele hocanın anlattıgından başka birşey yaz görelim geçebiliyormusun. Eğitim fakültelerinin dekanları hep der kitabi olacaksın.Yoksa başın belaya girer.soruşturma yersin der. Sen ne sallayıp duruyorsun. Önce Türkiyenin Atması gereken eğitimdeki urları var. Kanserli hücreler var. Balık baştan kokuyor. Bak sana bir tavsiyem var. Herhangi bir okula git. Anlaşılan sen daha toysun. O okuldaki sistemi bir değiştir görelim ondan sonra gel buraya bir daha konuş. Lütfen bol keseden atmayalım. Türkiyede her köşe başı tutulmuş.O köşedekilere sormadan hiç birşey hatta eğitim bile yapamazsın. Bunu akılna koy. Burası Amerika değil.Türkiyenin gerçekleri var.Kendi prangalarından kurtulması lazım.Hala geri kafalı bürsürü yönetici var. Daha yazayım mı? yoruldum ....
yaşı 20 daha ham ama ben inanıyorum ki mezun olunca hayat buna tokadını atınca düşünceleri değişecek şimdi cahil zamanı var daha ciddiye alınmaması gerek

tarantababu

Yeni Üye
:D of merd çok güldürdün beni sen.. diceklerimi dedim..söylediklerinin hepsinin cevabı yukarıda var zaten hadi yolun AÇIK olsun senin :) püfür püfür böyle oh.. bu danışıklı dönüşüklü sistemin esiri olup kurslara da gidin tabi..o kurslarda eğitimi alanında uzmanlaşmamış insanlardan al..dök paraları kurslara.maksat yökü zengin olsun kapitalizm kazansın di mi...

not: eğitim fakülteleriyle edebiyat fakülteleri arasındaki 72 farkı saymama lüzum bile yok sanırım.. bilim üretme iddiasında değildir eğitim fak.

göktuğun

Yeni Üye
Tarantaba arkadaş öz Türkçe diyerek hoşuma,osmanlıca denilen icad kelimeyi kullanarak garibime gidiyorsun.Aslında öz Türkçe tamamen siyasi bir söylemdir.İnkılapçı kadroların son büyük Türk imparatorluğu demek olan Osmanlı"ya olan düşmanlıklarından dolayı bu kavram çıkmış.

Eğer teknik bakımdan bu kelimeyi kullanıyorsan orda haklısın.Fakat burada hiç kimse Osmanlı Türkçesine (osmanlıca değil) saf veya öz Türkçe demiyor.Eğer bir kelime köylük yerde anlaşılıyorsa o artık Türkçe olmuştur ve bizimdir.Dilde ırkçılık Türkçe"nin tarihine aykırıdır.Eminim ki burada bu bölümü okuyan arkadaşlar en az senin kadar dil bilimi ile ilgililerdir ve Türkçe"nin morfolojik hususiyetlerini biliyorlardır.

Sende kendini bir yarış içinde sanan insanların ruh hali var.AÖF okuyanlar gelip beni geçecek korkusu yaşıyorsun.Bu düşünceni de (aslında çoğu kişinin düşüncesi) -Edebiyat açık okunmaz- diyerek kalıplaşmış bir iddia ile saklıyorsun.

merd.

Yeni Üye
tarantababu gülmek şimdilik senin hakkın gül gülbildiğin kadar sonra dumur olacaksın

tarantababu

Yeni Üye
Destur hele o şey dediğin şey senin dedelerinin konuştuğu bir dildir hatta şu anda konuştuğun dilin orjinal halidir
aynı arkadaş hatırladığım, "ingilizce fransızca kelimeler mi vardı mal, dallama..asimile değil demek ki" gibi komik bir mesaj yazmıştı,(silemeyip noktalarla doldurmuş bu hazin mesajını) vallaha açıkça görünen bu arkadaş ne türk dili ne de EDEBiyat ile ilgili değiller...

görüldüğü üzere osmanlı türkçesinin orjinal türkçe yani -orjinal kelimesinin türkçesi- öz, saf bir türkçe olduğu iddia edilmiş..

benim zaten dildeki bütün yabancı kelimeler atılmalı, orhun türkçesine dönülmeli gibi bir söylemim olmadı. böyle bir şey dilin yapısına da zaten aykırıdır. elbette dil etkileşimde olduğu milletlerin siyasal sosyal sebeplerle etkisi altına girecektir, bu bütün dünya dilleri için de geçerlidir. benim muhatap olduğum arkadaşa asıl söylemek istediğim öz türkçe şudur osmanlı türkçesi de şudur demek de değildi. osmanlı türkçesine "bugünkünden daha saf ve asimile olmamış bir dildir" iddiasında bulunmak, ve bunu da "günümüz türkçesinde ingilizce fransızca kelime var, osmanlı türkçesi, öz türkçedir (öz türkçeyi arkadaşın kullandığı gibi günlük dildeki "sade" anlamıyla kullansam bile) diyerek temellendirmek kadar saçma bir durum olamaz. evet osmanlıca icad bir kelimedir (dersin adından dil sürçmesi yaşamış olabilirim, özür dilerim) ancak karşı çıktığım şey kelimeleri yanlış kullanmasından öte osmanlı türkçesinin saf türkçe olduğunu söylemesiydi.(kendi değimiyle "orjinal türkçe :) )

öz türkçe kavramına gelirsek... yalnızca dil açısından konuşuyorum, siyasi açıdan zaten milleyitçilik yakın durduğum bir ideoloji değildir açıkçası.. bir dili, ancak metinlerle takip edebildiğimiz dönemle devirlere ayırabiliriz ve aslında bu da oldukça zahmetli bir iştir. bildiğimiz ilk metin, orhun yazıtlarıdır ya, o halde türkçeyi orhun yazıtlarından itibaren biliyoruz öyle değil mi? daha önceki devirlerini takip edemiyoruz bile..milli bir kültürü olan göktürklerde (şamanizm ) dil de elbette daha saf bir dil olacaktır ki başka dinlerin etkisi altına girme işi büyüyerek başka kültürlerin etkisi altına da sokar(sosyolojik doğal bir olgudur elbette bu) uygurların farklı bir din ve kültür alanına girmeleriyle dil saflığını yavaş yavaş yitirmeye başlamış, islam kültürüyle ise daha da farklı dillerin etkisi altına girmeye başlamıştır. saflığını yitirmeye başladığı andan itibaren dil, öz olmaktan çıkar. dilbilimsel açıdan artık daha sonrasına öz türkçe denmez.. daha eski metinleri bilseydik ve yazıtlarda türkçe olmadığını anladığımız kelimelerle karşı karşıya kalsaydık o zaman orhun türkçesine yine öz türkçe demezdik değil mi? ancak hükümdar isimleri ve bir kaç çince isim dışında orhun türkçesi, türkçenin geçirdiği devirlerin en eskisidir(takip edebildiğimiz) doğal olarak en özüdür. öz türkçe diyecekseniz, orhun türkçesine dersiniz, daha mantıklıdır dedim. dil asimilasyonunun en ilerilerde olduğu bir devreye kalkıp da orjinaldir diyen insanın dil bilimiyle ilgili olduğundan elbette şüphe duyarım.. hatta okuduğumuz metinlerin aslında köylük yerlerde anlaşılamadığını, anadoluda da bu yüzden aşık paşa, yunus emre gibilerle bir türkçecilik hareketinin başladığını da hesaba katarsak..

ne yazık ki bir yarış halindeyiz elbette.. sistem herkesi buna zorluyor yazık ki. bu benim de o kadar hoşuma gitmiyor. ancak daha donanımlı insanları değil de, edebiyatı uzaktan, kitaptan öğrenen, kendisinden bir şey üretmesi istenmeyen edebiyatçılarla, beni geçmeleri bir tarafa her ikimize de "edebiyat öğretmeni" denecek olması, emeklerime yazık olacak düşüncesini doğurur bende. ne için uğraştım ki ben öyleyse ne için kendimi yırttım sunum hazırlamakla, sınavlarda sayfalarca kağıt niye verdik didik didik niye tahliller yapıyoruz sınavlarda..şunun için yapıyorum; edebiyat zorlu bir çalışma sürecini gerektirir. ki ancak bir kısmına hakim olunabilinsin...ben daha fazla emek sarfedip, çok daha zahmetli yollardan geçeceğim, diğer taraftan da "aşağıdakilerden hangisi" ile edebiyat öğrenip (bu nasıl bir edebiyat öğrenmeyse-evet edebiyat açıktan okunmaz, yorum ister, tartışılmak ister, sindirilmek ister, uygulama ister, tahlil ister, ne düşündüğünü anlatmanı ister, makale yazabiliyor olmanı ister-)parantezdeki zahmetleri çekmeyip, edebiyat öğretmeniyim diye dolaşsınlar...benim çocuğuma lisede açıköğretimliler edebiyat öğretsin istemem.. dersanelerin dahi öncelik vereceğini sanmıyorum ben aslında, formasyon alınabileceğini de düşünmüyorum ya ezkaza öyle dahi olsa büyük bir haksızlık var ortada...

kalıpların içi, parantezlerde verilmiştir..iyi geceler... : )

DAMLA^^

Yeni Üye
arkadaşım gerçekten bencil düşünüyrsunuz önyargılı yaklaşıyorsunuz..ya ilk önce kendinizi geliştirin mademki şöyle yaptım böyle yaptım diyorsunuz emek verdiyseniz bari en yüksek mevkiye ulaşmak için çabalayın burda niye vakit harcıyıp insanları eleştiriyorsunuz hem haksızlık yok bende farklı bir bölümü örgünde okudum o bölümde aöf.var ama ben sizin gibi düşünmüyorum düşünemem çünkü ben kimsenin kapasitesini şartlarını yaşamını bilmem ön yargılı olamam herkes belli sevyelerden geçiyor herks çok küçük bile olsa bir çaba var peki si avrupadan haberdarmısınız avrupadaki sistem geçerli lsa ne yaparsınız özel okullarda çalışıyor diyorsunuz öyle siz yan çiziyorsunuz ilk söylediğiniz le uyuşmuyor hani diyordunuz puanlayerleştim diye peki sizce herkes 145 alıpmı yerleşti nerden biliyorsunuz incelememi yaptınız..hem üst yetkililer kurul olur diyor siz mi bu halinizle bu eğitiminizle olmaz diyorsunuz amerikada hangi üniv.yüksek lsans yapıyorsunuz okadar iyiseniz çabalıyrsanız şuan burda ne işiniz var tek bölüm fen edebiyat fakültesi edebiyat bölümünde ne işiniz var ilk önce kendinize bakın sonra yorum yapın kendi işinizle ilgilenin hem merak etmeyin herkes kendinde sorumludur malesef atamalrda üniv.bakmıyorlar bölümlere bakıp yüksek puanlara bakıyorlar baksalardı diğer bölümler ne öğretmen çıkardı ne de memur şunuda unumayın aöfçbölümleri hepsi aynı şartlara sahipler o bölümler atanacak bir edebiyatmı atanmayacak öyleyse aöf.ne anlamı kaldı sizin mantığınız kabul ediyormu eminim bu size de mantıklı gelmiyordur bir düşünün..hem 'bu bölüm yeni ne yaptınız uygulamaların olmayacağından neden bu kadar eminsinzi inan dersler aynı hata aöf.daha ayrıntılı emin olun sınavlarda o uygulamalrı yapacaklar soracaklar merak etmeyin hem siz nerden biliyorsunuz yapamayacaklarını makale emin olun sizden iyi yazn vardır olacaktır siz merak edip tasalanmayın ..hem bizde okuduk örgündeki edebiyat diğer bölüm hocalarınıda gördük dershane.hocalarını stajerleride gördük hepsi çokmu iyi eğitimli hepsi çok yüksek puanlamı üniv.bitirdiler siz üzülmeyin dediğiniz örgüncüler bizimde hocamızdı kitaplara bağımlı hocaları gördük tabi geneleme yapmak istemiyorum eminim sizde çok iyi biliyorsunuz hem edebiyat okuyan örgüncüler acaba edebiyatla sorulan her şeye cevap verebiliyorlarmı bu da merak ettiğim bir şey verebilecekler mi sorsak inanın sonuçtan sizde üzülürsünüz utanırsınız o çevremizde var öyle kişileri tanıdık..lütfen önyargılı olmayalım bu zihniyetle mantıkla bir adım bile atmasınız tavsiyem küçük şeyler peşinde koşmayın herkes öğrenci öyle böyle herkes okuyor ve yarışıyor..burada söylemeden geçemiyecem yazdığınız herşeyi edebiyatla ilgili hepsini ben bizde biliyoruz o kadar zor bir şey değil bu zamanda teknoloji çağında kendinizi daha fazla kandırmayın üzmeyin sizde biliyorsunuz olacağını artık kabulenin alışın kendi yolunuzu çizin..herkese baişarılar her şeyin hayırlısı inşallah...iyi günler..

cemil3000

Yeni Üye
bu ne yaaa. inanamıyorum artık. türk dili ve edebiyatı bölümünün açıköğretimi olur mu! yök ne yapmaya çalışıyor anlamıyorum.biz emek verip çalışıp belli bir puanı alarak bu bölüme yerleştik ve emek vererek okuyoruz. herhalde edebiyatı şair yazar ezberlemek zannediyorlar fakat yanılıyorlar. eğitim almadan eğitmen olunmaz. eşeğe muska yazan zihinyetten de ancak bu beklenir.yakında açıköğretim tıp fakültesi açılırsa hiç şaşmam. saygılarımla...
senin kac tane eserin yayınlanacak mezun olunca isimlerini verde okuyalım ozaman.biz emek vermeden okuyoruz sanki.harcı yatırıyoruz 4 sene sonra diplomamızı gonderıyorlar.eşekte ayrıca senin gibi düsünenlere denir.benim durumum yoktu okumaya ben o yuzden yazdım aof hem calıstım hem okudum.kendıne guvenıyorsan gel kpss de kım fazla puan alacak.herzaman varım ben.

kevin_norton

Yeni Üye
İnşallah bu bölümü kazasız belasız bitiririz arkadaşlar. Benim hayalimde ki bölümdü bu Türk dili ve edebiyatı. İnşallah örgüne geçirirler yüksek puanlıları yada formasyon verseler o da olur. okurken 3. sınıftan itibaren filan olur hani.

bynefretimm

Yeni Üye
inşallah arkadaşım bizimde duamız o allah büyük bize bir kapı açıldı hayırlısı bakalım ama inşallah dediklerin olur...

göktuğun

Yeni Üye
tarantababu arkadaşım Türkçe bütün devirlerinde kendi gramer kurallarıyla hakimiyetini sağlamıştır.Yüklemi her zaman sondadır.Bunun değiştiğini iddia edemezsin.Gök Türk"çe oldukça yüksek bir Türk kültürüne ve Türklük şuuruna dayanır bununla beraber dışa kapalı bir imparatorluktu.Fakat Osmanlı cihanşumul bir devlet ve ister istemez de Arapça"yı alacak Farsça söz ve gramer kalıpları kullanacak.

Kaldı ki ordusunun dili Türkçe idi savaşta buyruklar hep senin o çok kullandığın öz Türkçe veriliyordu.

Yunus Emre"yi neredeyse dilde sadeleşme hareketini başlatan insan olarak tasvir etmişsin.Bu senin seviyenle ilgilidir.Yunus Emre ancak 18. yüzyılda şöhret olmuştur.13. yüzyılda esamesi bile okunmaz.Aşık Paşa da ancak Nihal Atsız Beyin çevirisinden sonra tanınmıştır.Senin yorum ve tartışma gücün bu mu?

Osmanlı Türkçesi döneminde de Türkçe yine özünü korumuştur.Misal "Bütün emvalini ve emlakini füruht ile Mısıra gitti" cümlesi bir Türkçe cümledir.Onun içinde şu veya bu dilden hangi kelimelerin olduğu önemini yitirmiştir.Çünki yüklem bütün kelime grubunu Türkleştirmiştir.

Osmanlılar zamanında Türkçe özünü yitirmiş olsaydı genizsi n sesi için bir kef harfi kullanılmaz ve adına da kaf-ı Türki denmezdi.Tıpkı Orkun elifbasındaki ng sesi için tek bir işaret kullanılması gibi.

Osmanlı Türkçesi Türkçe"nin bir gövde gösterisidir ve özünü hep korumuştur.

tarantababu

Yeni Üye
garipnamenin yazıldığı dönemde getirdiği sesin tınısını bile duymamış olmalısın.. ayrıca kim dedi türkçenin grameri değişmiştir.. zaten öyle bir şey de olsaydı, türkçenin t'si bile kalmazdı..sözkonusunun dildeki "asimilasyon", dile giren yabancı kelimeler , dilin sadeliği olduğunu anlayamamışsın... aşık paşa evet ideolojik olarak türkçecilik hareketini anadoluda ilk başlatanlardandır, ilk türkçe te'lif eseri vermiştir.. yazıldığı dönemde büyük bir şöhreti olmuştu garipnamenin... seni duyan, aşık paşayı türklerin nihal atsız ile tanıdığını zanneder : )
kalkıp da bana türkçe özünü korumuştur demen gerçekten garip çünkü zaten gramer kuralları açısından bir dil başka dillerin etkisinde genelde kalmaz... gramatik unsurlarını korur..yoksa ortada dil mil kalmaz... DİLDE SADELİK söz konusu ise,birileri kalkıp bugünkünün orjinal halidir diyorsa ve ben de buna itiraz ederim, osmanlı türkçesi öz, orjinal türkçe olarak tanımlanamaz. her dönemde zaten genel olarak iç yapısını korur. asimilasyon diye bi tartışma yapılacaksa dil için, bugünkünden daha asimiledir osmanlı türkçesi. buna da kimse itiraz edemez. (ha günümüz türkçesi de bugün avrupa dilleriyle asimilasyon tehlikesiyle karşı karşıya, yüzlerce yıllık etkileşimlerin getirisiyle de SADELİĞİNİ kaybetmiş olabilir ancak bu osmanlı türkçesi döneminde yabancı unsurlarla kıyaslanamaz ölçüdedir-mesela kaf-i türkî tamamıyla farsça yapıda kurulmış bir tamlamadır, bugün türkçenin kendi tamlama ekleriyle kurduğumuz tamlamalar o gün farsça (ve arapça) gramer kuralıyla yapılmış...türkî kelimesindeki nispet eki yine farsçaya özgü bir ektir. bugün türemiş kelimeleri türkçedeki eklerle sağlayabiliyoruz) osmanlı türkçesi türkçenin ancak arapça ve farsçayla yoğrulabildiği kadar yoğrulmuş bir gövde gösterisi olabilir. öz korunmazsa dil diye bir şey zaten yoktur. öz'den kasıt, dildeki sadeliktir. türkçe bu dönemde arapça ve farsçanın etkisinden kurtulamamıştır başka dillerle etkileşimin en uç boyutta olduğu dönemdedir!! bkz-garipname- türk diline kimse bakmaz idi, tüklere hergiz gönül akmaz idi..."Osmanlılar zamanında Türkçe özünü yitirmiş olsaydı genizsi n sesi için bir kef harfi kullanılmaz ve adına da kaf-ı Türki denmezdi.Tıpkı Orkun elifbasındaki ng sesi için tek bir işaret kullanılması gibi." osmanlılar zamanında türkçe özünü kaybetmiş olsaydı, geri dönülmez bir yola girilmiş olsaydı eğer, bugün zaten türkçe konuşamazdık. sen öz derken iç yapısını kastediyorsun, bense bu "sadelik tartışmasında" öz denecekse öz olan orhun türkçesidir (öncesini bilmiyoruz) dedim.. yabancı unsurların en yoğun olduğu döneme, konuştuğun dilin orjinalidir diyemezsin dedim.. bunda da bir sorun varsa artık tartışmayalım hiç daha iyi...

tarantababu

Yeni Üye
birileri de kalkmış kpss ile edebiyat fakültesini bitirmeyi kıyaslar olmuş.. vay halimize..

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,421
Kullanıcılar
90,734
Son üye
Irrigationerr