aöf formasyon nasıl olacak

merd

Yeni Üye
arkadaşım senin o yolladığın linkte nerde yazıyor formasyon verecekleri onu yazan kişi senin benim gibi sıradan bir insan resmi ağızlar diyorki formasyon verilmemektedir anlamıyor musunuz yüzyüze görüşünce de sadece formasyon hakkınız bulunmaktadır diyorlar iyi de nasıl olacak ? hakkınız var ama veren yok senin gözünü açıyorum burda hakkını vermiyorlar git al diye adam bana bağırıyor anlamadım bir şey :D

ECRİN90

Özel Üye
Formasyon verilmeyecek olsa bunu baştan söylerlerdi ayrıca yukarıdaki açıklamada da gereken her şey söylenmiş. Adamlar örgündekilerle eşit haklara sahipsiniz die bangır bangır bagırıyor yahu.. Bu kadar sağır ve kör olmayın. Ben sizin dediğiniz hiçbir şeye inanmıyorum! madem öyle siz yollayın o maili gelen cvbı da burda paylaşın..

merd

Yeni Üye
[sıze=6]üyeliğimi iptal edin !!!!!!![/sıze]

ECRİN90

Özel Üye
arkadaşım senin o yolladığın linkte nerde yazıyor formasyon verecekleri onu yazan kişi senin benim gibi sıradan bir insan resmi ağızlar diyorki formasyon verilmemektedir anlamıyor musunuz yüzyüze görüşünce de sadece formasyon hakkınız bulunmaktadır diyorlar iyi de nasıl olacak ? hakkınız var ama veren yok senin gözünü açıyorum burda hakkını vermiyorlar git al diye adam bana bağırıyor anlamadım bir şey :D
Açıköğretim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Ziya Özgür, “Bir insan kendini Türk Dili ve Edebiyatı’nda geliştirmek istiyorsa ve bunun sonucunda gerekli koşulları sağlamışsa tabii ki öğretmen olacaktır. Öğretmen olmanın koşulları bellidir. Öğrenci mezun olacak, formasyon alacak, Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda başarılı olacak ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın açacağı kadrolara müracaat edecek. Bunların tamamı Açıköğretim Fakültesi mezunları için de geçerlidir. Bunun koşullarını biz değil, Milli Eğitim Bakanlığı belirliyor” dedi. Prof. Dr. Özgür, yaşam boyu eğitim anlamında, bireylerin kendilerini geliştirmeleri, bilgilerini artırmaları ve yaşamlarını zenginleştirmelerini hedeflediklerini kaydederek, “Kendini geliştirmek isteyen herkesin yerleştiği birer program sunmak istiyoruz” dedi

başka nasıl bi açıklama beklıyorsun?????????:confused:

merd

Yeni Üye
Açıköğretim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Ziya Özgür, �ir insan kendini Türk Dili ve Edebiyatı�da geliştirmek istiyorsa ve bunun sonucunda gerekli koşulları sağlamışsa tabii ki öğretmen olacaktır. Öğretmen olmanın koşulları bellidir. Öğrenci mezun olacak, formasyon alacak, Kamu Personeli Seçme Sınavı�da başarılı olacak ve Milli Eğitim Bakanlığı�ın açacağı kadrolara müracaat edecek. Bunların tamamı Açıköğretim Fakültesi mezunları için de geçerlidir. Bunun koşullarını biz değil, Milli Eğitim Bakanlığı belirliyor�dedi. Prof. Dr. Özgür, yaşam boyu eğitim anlamında, bireylerin kendilerini geliştirmeleri, bilgilerini artırmaları ve yaşamlarını zenginleştirmelerini hedeflediklerini kaydederek, �endini geliştirmek isteyen herkesin yerleştiği birer program sunmak istiyoruz�dedi

başka nasıl bi açıklama beklıyorsun?????????:confused:

arkadaş allah sabırlar vermiş senin öğretmenlerine nasıl da sana anlatabilmişler dersini sen kendi bildiğini okuyorsun

nasıl olacak o iş ? tezsiz yüksek lisans kaldırıldı aöften formasyon verilmesi yasaklandı aleste yok gidip bulundugun ildeki üniversiteye başvursan kontenjanları var kendi öğrencilerine veriyor ancak size verse verse anadolu üniversitesi verir okulöncesi öğretmenliğine veriyor ama sadece sınavları aöf aldıkları formasyon eğiti yüz yüze işte size de böyle verir imkanları var ama vermeyeceğiz diyor

MAİL ATMAYI BİLMİYORSAN TELEFON AÇ SOR EDEBİYATÇISIN KONUŞAMAMAKTAN MI KORKUYORSUN YOKSA TEL AÇ SOR

merd

Yeni Üye
üyeliğimi iptal edin

ECRİN90

Özel Üye
arkadaş allah sabırlar vermiş senin öğretmenlerine nasıl da sana anlatabilmişler dersini sen kendi bildiğini okuyorsun

nasıl olacak o iş ? tezsiz yüksek lisans kaldırıldı aöften formasyon verilmesi yasaklandı aleste yok gidip bulundugun ildeki üniversiteye başvursan kontenjanları var kendi öğrencilerine veriyor ancak size verse verse anadolu üniversitesi verir okulöncesi öğretmenliğine veriyor ama sadece sınavları aöf aldıkları formasyon eğiti yüz yüze işte size de böyle verir imkanları var ama vermeyeceğiz diyor

MAİL ATMAYI BİLMİYORSAN TELEFON AÇ SOR EDEBİYATÇISIN KONUŞAMAMAKTAN MI KORKUYORSUN YOKSA TEL AÇ SOR
Mail atmama veya tlf etmeme hiç ama hiç gerek yok.. Açıköğretim Fakültesi Dekanı gerekeni söylemiş içim çok rahat..
Evet bildiğimi okurum hocalarımdan aldığım bu, öğrencilerime de bunu vereceğim. Kim beni saf dışı bırakmaya çalışacakmış bu koşuda ? Sen mi? :) sadece gülüyorum.. Yukarıdaki açıklamayı da göz ardı ediyorsan sana diyecek lafım yok.. merkez büroya değil de başkasına atmışsındır sen o maili :D

merd

Yeni Üye
başka nasıl anlatayım bilmiyorum ki

duyduguma göre puan koymuşlar bölüme

ee bunu gören 18 yaşındaki gençler de puanlı bölüm gereken niteliklere sahip oluruz diyerek tercih edecekler bu bölümü 4 yılını verecek.

sonra bakacaklar ki beklediği gibi değilmiş hayal kırıklığına uğrayacak

formasyon yok

yüksek lisans yapmak istese bin bir güçlükle yapacak belki de yapamayacak (aöf oldugu için aöfü küçümsemiyorum ama küçümseyen üniversiteler var ve yüksek lisansa almıyorlar)

bari gerçekleri yazın neyin ne oldugu ortaya çıksın kabullenen gelsin.

FORMASYON VERİLMEYECEK TERCİH EDECEK OLANLAR ONA GÖRE TERCİH ETSİN BU BÖLÜMÜ.BU BÖLÜM PARA İÇİN AÇILMIŞ BİR BÖLÜMDÜR.PARA İÇİN İNSAN HAYATIYLA OYNUYORLAR.

siz ne derseniz deyin dekanmış tahminmiş umutmuş tek gerçek benim gerçeğim.

merd

Yeni Üye
Verilmesine karşı mıyım ? Hayır değilim verilsin.

merd

Yeni Üye
Üyeliğimi iptal edin !!!!!

ECRİN90

Özel Üye
başka nasıl anlatayım bilmiyorum ki

duyduguma göre puan koymuşlar bölüme

ee bunu gören 18 yaşındaki gençler de puanlı bölüm gereken niteliklere sahip oluruz diyerek tercih edecekler bu bölümü 4 yılını verecek.

sonra bakacaklar ki beklediği gibi değilmiş hayal kırıklığına uğrayacak

formasyon yok

yüksek lisans yapmak istese bin bir güçlükle yapacak belki de yapamayacak (aöf oldugu için aöfü küçümsemiyorum ama küçümseyen üniversiteler var ve yüksek lisansa almıyorlar)

bari gerçekleri yazın neyin ne oldugu ortaya çıksın kabullenen gelsin.

FORMASYON VERİLMEYECEK TERCİH EDECEK OLANLAR ONA GÖRE TERCİH ETSİN BU BÖLÜMÜ.BU BÖLÜM PARA İÇİN AÇILMIŞ BİR BÖLÜMDÜR.PARA İÇİN İNSAN HAYATIYLA OYNUYORLAR.

siz ne derseniz deyin dekanmış tahminmiş umutmuş tek gerçek benim gerçeğim.
İyi ki senin gibi bencil biri bu bölümü seçmemiş. Yoksa gelecek nesillere çok ama çok yazık olurdu. Neye bağlayarak hala formasyon yok diyorsun anlamıyorum. Ben bu açıklamanın üstüne açıklama tanımam. Arkadaşlar da kime inanıyorsa inansınlar.. Buyrun tekrar okuyun.. Var ya da yok siz karar verin:

Açıköğretim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Aydın Ziya Özgür, bir insan kendini Türk Dili ve Edebiyatında geliştirmek istiyorsa ve bunun sonucunda gerekli koşulları sağlamışsa tabii ki öğretmen olacaktır. Öğretmen olmanın koşulları bellidir. Öğrenci mezun olacak, formasyon alacak, Kamu Personeli Seçme Sınavında başarılı olacak ve Milli Eğitim Bakanlığıın açacağı kadrolara müracaat edecek. Bunların tamamı Açıköğretim Fakültesi mezunları için de geçerlidir. Bunun koşullarını biz değil, Milli Eğitim Bakanlığı belirliyor dedi. Prof. Dr. Özgür, yaşam boyu eğitim anlamında, bireylerin kendilerini geliştirmeleri, bilgilerini artırmaları ve yaşamlarını zenginleştirmelerini hedeflediklerini kaydederek, �endini geliştirmek isteyen herkesin yerleştiği birer program sunmak istiyoruz�dedi

sweet_afra

Yeni Üye
bilgiler için teşekkürler ecrin :)

suhedaa

Yeni Üye
vayyy merd vayyy :D çıldırdın mı sonunda :p

Bir arkadaşımız bu kadar zor bir bölümde 2.50 ortalama yapıyorsak formasyon hakkımızdır diye bir düşünceye kapılmış:) Arkadaşlar siz sakarya üniversitesindeki eğitimi görmediniz derim o zaman.2 kısa sınav 1 ödev sınavı 1 vize 1 final hocaların verdiği kalın kalın kitaplar,ders kitapları dışında aldırılan kitaplar ve o kitaplardan sorulan vize yahut final soruları! Soruları diyorum ama bakmayın.400 sayfalık kitaptan ya 1 ya da 2 soruyla muhattap olursunuz.Vize final sorularınıza baktım,çalışmadan yapılmayacak dersler değil ama en azından hocayla muhattap olmuyorsunuz.Çan eğrisi denen başınıza bela açan bir sistem yok,hocanız olup da zorla aldırdığı bir kitap da yok... Siz osmanlıcanın mesela okuma olayındasınız biz ise yazmasıyla uğraşıyoruz.Sınavda paragraflarla muhattap oluyoruz ve bunların osmanlıcasını yazıyoruz.Yazmanın da belli kural ve kaideleri var tabi ki.Dil bilgisinde bildiğiniz bütün kurallara osmanlıcada dikkat etmek zorundasınız.Eski anadolu Türkçesi metinleri var ve siz daha onları görmediniz.O karışık kuruşuk el yazmalarını okuyup bunların önce fonetik sonrada morfolojik tahlilini yapabilecek düzeyde olmanız için mutlaka bir hocadan ders almanız gerekir;ama bu açıköğretim dersaneleri olmamalı.Türk dili ve edebiyatı bölümünü bitirirsiniz ama türkologda olursunuz ancak örgündeki biriyle yarışabilir misiniz onu bilemeyeceğim...Neyse benim burda bulunma amacım sınavsız 2.üniversite.Bu sene onu planlıyorum.kimsenin de umudun kırmak istemem arkadaşlar ama açık öğretim edebiyattan mezun olanla örgünden mezun olanın arasında baya bir fark olacaktır.Bu farkı kapatmak istiyorsanız şayet örgünde edebiyat okuyan arkadaşlarınızın ders notlarını alın.Bilhassa Eski anadolu Türkçesi,köktürkçe,uygurca,karahanlıca ve harezm Türkçesi notlarını.Morfolojide damgalar,morfemler ve oklamalar kelime tahlilleri var bunları yapmaya çalışın.Aksi takdirde evde çalışıp testte geçip Türkolog olamazsınız.Bir senede en az 20 kitap okumanız gerekir.Bu kitaplar çevrede bilinmedik kitaplar olmalı.Örneğin yeni edebiyat kaynakları için Hilmi yavuzun kitaplarını okuyabilirsiniz.Enderunlu vasıfı okuyabilirsiniz..Üniversite hocalarının tavsiye edebileceği kitaplar olmalı bunlar.Fuzulinin su kasidesini ezberlemeyen öğrenciden de edebiyat öğrencisi olmaz.32 beyiti bilmeli sanatlarını bulabilmeli morfo-fonetik tahlillerini yapabilmeli,osmanlıcasını çevirebilmeli osmanlıcasını yazabilmelidir...İçinizi karartmak için yazmadım ama alacağınız bir hayli yol var diyebilirim...Başarılar dilerim arkadaşlar....

ECRİN90

Özel Üye
Bir arkadaşımız bu kadar zor bir bölümde 2.50 ortalama yapıyorsak formasyon hakkımızdır diye bir düşünceye kapılmış:) Arkadaşlar siz sakarya üniversitesindeki eğitimi görmediniz derim o zaman.2 kısa sınav 1 ödev sınavı 1 vize 1 final hocaların verdiği kalın kalın kitaplar,ders kitapları dışında aldırılan kitaplar ve o kitaplardan sorulan vize yahut final soruları! Soruları diyorum ama bakmayın.400 sayfalık kitaptan ya 1 ya da 2 soruyla muhattap olursunuz.Vize final sorularınıza baktım,çalışmadan yapılmayacak dersler değil ama en azından hocayla muhattap olmuyorsunuz.Çan eğrisi denen başınıza bela açan bir sistem yok,hocanız olup da zorla aldırdığı bir kitap da yok... Siz osmanlıcanın mesela okuma olayındasınız biz ise yazmasıyla uğraşıyoruz.Sınavda paragraflarla muhattap oluyoruz ve bunların osmanlıcasını yazıyoruz.Yazmanın da belli kural ve kaideleri var tabi ki.Dil bilgisinde bildiğiniz bütün kurallara osmanlıcada dikkat etmek zorundasınız.Eski anadolu Türkçesi metinleri var ve siz daha onları görmediniz.O karışık kuruşuk el yazmalarını okuyup bunların önce fonetik sonrada morfolojik tahlilini yapabilecek düzeyde olmanız için mutlaka bir hocadan ders almanız gerekir;ama bu açıköğretim dersaneleri olmamalı.Türk dili ve edebiyatı bölümünü bitirirsiniz ama türkologda olursunuz ancak örgündeki biriyle yarışabilir misiniz onu bilemeyeceğim...Neyse benim burda bulunma amacım sınavsız 2.üniversite.Bu sene onu planlıyorum.kimsenin de umudun kırmak istemem arkadaşlar ama açık öğretim edebiyattan mezun olanla örgünden mezun olanın arasında baya bir fark olacaktır.Bu farkı kapatmak istiyorsanız şayet örgünde edebiyat okuyan arkadaşlarınızın ders notlarını alın.Bilhassa Eski anadolu Türkçesi,köktürkçe,uygurca,karahanlıca ve harezm Türkçesi notlarını.Morfolojide damgalar,morfemler ve oklamalar kelime tahlilleri var bunları yapmaya çalışın.Aksi takdirde evde çalışıp testte geçip Türkolog olamazsınız.Bir senede en az 20 kitap okumanız gerekir.Bu kitaplar çevrede bilinmedik kitaplar olmalı.Örneğin yeni edebiyat kaynakları için Hilmi yavuzun kitaplarını okuyabilirsiniz.Enderunlu vasıfı okuyabilirsiniz..Üniversite hocalarının tavsiye edebileceği kitaplar olmalı bunlar.Fuzulinin su kasidesini ezberlemeyen öğrenciden de edebiyat öğrencisi olmaz.32 beyiti bilmeli sanatlarını bulabilmeli morfo-fonetik tahlillerini yapabilmeli,osmanlıcasını çevirebilmeli osmanlıcasını yazabilmelidir...İçinizi karartmak için yazmadım ama alacağınız bir hayli yol var diyebilirim...Başarılar dilerim arkadaşlar....
Öncelikle önerileriniz için teşekkürler. Ben kendi adıma size cevap vermek istiyorum. Ders kitapları dağıtılmadan bikaç ay öncesinden başlamıştım çalışmaya. Çok şanslıyım çünkü karşı komşum bu bölümü örgünde okuyor :) o benden 1 yıl ilerde ve onun geçmiş ders notlarını,kitaplarını alıp çalışıyorum.Kendimi geliştirmek istiyorum. Dediğiniz gibi kaside ve beyit açıklamaları vs.. Tekrar tekrar okuyup tekrar tekrar tahlil yapıyorum. Namık Kemal'in Hürriyet Kasidesi'ni ezberledim diyebilirim :D Çünkü kendi kendime okuyup kendi kendime anlatıyorum hep :) Bu konuda çok haklısınız. Hiç bir aöf edebiyat öğrencisi,sadece aöf ün verdiği kitaplarla çalışıp bir yere gelemez. Ders notları ne kadar iyi olursa olsun,kendini geliştiremedikten sonra boş. Düşünsenize, sınıfta öğrenciniz size bir soru soruyor ve siz o soruyu yanıtlayamıyorsunuz, çünkü bir temeliniz yok, veya yeterince pişmemişsiniz.. Ne kadar utanç verici olurdu değil mi? Bu yüzden çeşitli kaynaklardan araştırmalar yapmalı, çıtayı hep yüksek tutmalıyız ;)

Bu arada siz Osmanlı Türkçesi ni sadece okuduğumuzu düşünüyorsunuz ama yanılıyorsunuz. Çünkü derslere girdiğimizde hocamız tahtaya yazarken bizler de -en azından ben- bişeyler kapıyoruz. Şu an hem yazıp hem rahatlıkla okuyabiliyorum eski yazıyı.. Bunu komşumun verdiği kitaplara, notlara ve derse girdiğim hocama borçluyum :rolleyes:

Keşke her öğrenci sizin gibi olsa:) Osmanlı Türkçesinde yazma hususunda kendimizi ilerletmemiz şart.Yazmanın belli kural ve kaideleri var.Örnek kendisinden sonraki harfle bitişmeyen harflere dikkat ederek yazmak.Ya da eklerine dikkat ederek yazmak çok önemli.Misal verecek olursak yapım eki olan -lık'ı yazarken bir lam bir de ona bitişik kafla yazılır ve araya ünlü almaz.Ama gerek örgünde olsun gerek açıkta olsun Lık yazarken araya ünlü koyuyorlar ve bu da Osmanlı Türkçesinde yazım hatası oluyor.Ya da zikr yazılacak.Zel,kef ve r ile yazım da var Ze,kef ve r ile de yazım var.Birisi zikr olur Allahın ismidir birisi zeker olur ki bu kötü bişeydir müstehcen bir anlama gelir.Osmanlı Türkçesi ayrıntılarla doludur.Bitiştirmeye ekine köküne dikkat edilmeden yazılmaz.Başarılar Dileğiyle...

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,421
Kullanıcılar
90,730
Son üye
Seriesvtk