Aöf Kayıt İşlemleri Soru-Cevap Bölümü

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Öncelikle teşekkür ederim. Bir sorum daha olacak.

Yök bir yönetmelik yayınlamış:

Açıköğretime Giriş
MADDE 10 � (Değişik:RG-29/7/2011-28009)
Meslek yüksekokulu mezunları ile açıköğretim önlisans programlarından mezun olanlardan, kendi alanlarındaki kontenjan sınırlaması olmayan açıköğretim lisans programlarına devam etmek isteyenler için 7 nci madde uygulanmaz. Bu adaylar, kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına doğrudan kayıt hakkı elde ederler. Öğrenciler ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olup, askerlik tecil işlemleri hariç tüm öğrencilik haklarından yararlanırlar. Meslek yüksekokulu ile açıköğretim önlisans programlarında hangi programlardan mezun olanların hangi açıköğretim lisans programına başvuru yapabileceği üniversitelerin önerisi üzerine Yükseköğretim Kurulu tarafından karara bağlanarak, öğrencilerin bu bilgilere ulaşabilecekleri üniversitelerin internet sitesine ilişkin bilgiler Dikey Geçiş Sınavı Kılavuzunda belirtilir. Açıköğretim lisans programlarına başvuru ve kayıt koşulları programı yürüten ilgili üniversite tarafından belirlenerek adaylara duyurulur.

Yükseköğretim Kurulu - 4.Meslek Yüksekokulları ve Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Devamları Hakkında Yönetmelik

Açıköğretime sınavsız dikey geçiş yaptığımız zaman: "Öğrenciler ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olup, askerlik tecil işlemleri hariç tüm öğrencilik haklarından yararlanırlar." Askerlik tecil işleminden yararlanamıyormuşuz.

Açıköğretimin kendi sitesinde ise;

MADDE 10 � (Değişik: RG-20/05/2006-26173)
Meslek yüksekokulu mezunları ile açıköğretim önlisans programlarından mezun olanlardan, kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına devam etmek isteyenler için bu Yönetmeliğin 7 nci maddesi uygulanmaz. Bu adaylar, kendi alanlarındaki açıköğretim lisans programlarına doğrudan kayıt hakkı elde ederler. Farklı alanlardan mezun olanlara Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı uygulanır. Belirli bir süreyle kısıtlı olmayan Lisans Öğrenimine Hazırlık Programında, öğrenciler ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olup, askerlik tecil işlemleri hariç tüm öğrencilik haklarından yararlanırlar. Hangi meslek yüksekokulu mezunlarının açıköğretim lisans programlarına doğrudan kayıt hakkı elde edecekleri, hangi mezunlara lisans öğrenimine hazırlık programı uygulanacağı Dikey Geçiş Sınavı Kılavuzunda belirtilir. Açıköğretim lisans programlarına başvuru ve kayıt koşulları programı yürüten ilgili üniversite tarafından belirlenerek adaylara duyurulur.

Açık Öğretimin sitesindede: Belirli bir süreyle kısıtlı olmayan Lisans Öğrenimine Hazırlık Programında, öğrenciler ilgili üniversitenin öğretim ve sınav yönetmeliğine tabi olup, askerlik tecil işlemleri hariç tüm öğrencilik haklarından yararlanırlar. yazıyor.

Acaba Yök hata mı yaptı. Yoksa yeni yönetmelik Dikey geçişle açıköğretime geçenler için asker tecil işlemi yapılmıyormu?

Merhaba ;

Yukarıdaki YOK un değiştirdiği madde aşağıdakinin yeni hali. henüz Anadolu Üniversitesi güncellememiş. Ama orada sizin dikkatinizi çekmeyen çok öenmli bir ayrıntı var. Üstteki maddedeve alttan yer alan " Farklı alanlardan mezun olanlara Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı uygulanır. " Cümlesi çıkarılmış. Yani hazırlık sınıfı tüm açıköğretim bölümleri için komple kaldırılmış oldu. Dolayısı ile intibak diye bir şey kalmayacağı için askerlik tecil olayınada gerek yok :)

topalsolucan

Yeni Üye
AÖF işletmeye kayıt oldum, Kayıt sırasinda ben AÖFbüro web sitesi sifresini almak aklıma gelmdi görevlilerde vermedi , ben aöf bürosuna sadece ögrenci kimligi almaya gidebilirim(Ne zaman verildigini bilmiyorum), O zamana kadar herhangibir sorun olurmus AÖFbüro websitesi ile ocak ayina kadar herhangibir işlem yapmama gerek varmi?

topalsolucan

Yeni Üye
AÖF işletmeye kayıt oldum, Kayıt sırasinda ben AÖFbüro web sitesi sifresini almak aklıma gelmdi görevlilerde vermedi , ben aöf bürosuna sadece ögrenci kimligi almaya gidebilirim(Ne zaman verildigini bilmiyorum), O zamana kadar herhangibir sorun olurmus AÖFbüro websitesi ile ocak ayina kadar herhangibir işlem yapmama gerek varmi?
İnternetden biraz arastirdim bazılari cıktı aldiginiz kagıtda yaziyor diyor öyle birsey varmi ? :D

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Hayır şimdilik herhangi bir işlem yapmamaktasınız.

topalsolucan

Yeni Üye
AF BAVURU

Sitesinde Tc kimlik numarasını yaziyorum sonra görüntüle diyorum ama TC kimlik numarasi ile kayıt bulunamadı diyora ama ben kaydımı yaptirdim kitaplarimina aldim.
İnternetden aldigim cıktıda herhangibir şifre yazmiyor ama gecen seneki cıktılara bakınca alt kısımda yazmıslar bu sene yazılmıyore galiba.

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
AF BAVURU

Sitesinde Tc kimlik numarasını yaziyorum sonra görüntüle diyorum ama TC kimlik numarasi ile kayıt bulunamadı diyora ama ben kaydımı yaptirdim kitaplarimina aldim.
İnternetden aldigim cıktıda herhangibir şifre yazmiyor ama gecen seneki cıktılara bakınca alt kısımda yazmıslar bu sene yazılmıyore galiba.
Kayıt yaptırdıktan sonra 2 gün içinde sisteme düşecektir. E kötü ihtimalle aöf bürosundan tekrar alabilirsiniz şifrenizi.

Hbasar

Yeni Üye
Merhabalar
Bu sene sosyoloji bölümü 2.Sınıfa geçmiş bulunmaktayım fakat 3 Ekim tarihi itibariyle okulun kredili sisteme geçildiğini ve son kayıt tarihinin 27 Ekim olduğunu bildiren posta elime 28 Ekim akşamı ulaştı. Postada da belirtildiği üzere hiç bir mazeret kabul edilmeksizin güzdönemine kaydımı yaptıramayacağım ve mecburen bahar dönemini beklemek zorunda kalacağım. Sorunum Bahar döneminde kaydımı yaptırdığım takdirde güz dönemine ait dersleri alttan alabilecek miyim ? Eğer alamayacaksam ne olacak ? Kendimi çok mağdur durumda hissediyorum. Eskiden Kasım sonundan Aralık sonuna kadar 1. harç miktarını yatırdığınız takdirde kaydınızı yeniletebiliyordunuz fakat şimdi ne yapacağımı bilemez bir haldeyim. Ne, ne zaman harcı yatırmam gerektiğini biliyorum ne de bahar döneminde kaydımı
yaptırdığım takdirde neler olacağını... Büroyu da aradım fakat 29 Ekim dolayısıyla açılmadı telefon.
Yardımcı olabilirseniz gerçekten çok sevineceğim.
Teşekkürler.

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Merhabalar
Bu sene sosyoloji bölümü 2.Sınıfa geçmiş bulunmaktayım fakat 3 Ekim tarihi itibariyle okulun kredili sisteme geçildiğini ve son kayıt tarihinin 27 Ekim olduğunu bildiren posta elime 28 Ekim akşamı ulaştı. Postada da belirtildiği üzere hiç bir mazeret kabul edilmeksizin güzdönemine kaydımı yaptıramayacağım ve mecburen bahar dönemini beklemek zorunda kalacağım. Sorunum Bahar döneminde kaydımı yaptırdığım takdirde güz dönemine ait dersleri alttan alabilecek miyim ? Eğer alamayacaksam ne olacak ? Kendimi çok mağdur durumda hissediyorum. Eskiden Kasım sonundan Aralık sonuna kadar 1. harç miktarını yatırdığınız takdirde kaydınızı yeniletebiliyordunuz fakat şimdi ne yapacağımı bilemez bir haldeyim. Ne, ne zaman harcı yatırmam gerektiğini biliyorum ne de bahar döneminde kaydımı
yaptırdığım takdirde neler olacağını... Büroyu da aradım fakat 29 Ekim dolayısıyla açılmadı telefon.
Yardımcı olabilirseniz gerçekten çok sevineceğim.
Teşekkürler.
Güz dönemi derslerini ancak bir sonraki yıl güz döneminde alabilirsiniz maalesef. Ama bahar döneminde kayıt yenileterek bahar dönemi derslerini görebilirsiniz. Bahar eğitim dönemi kayıt yenileme tarihleri 13-24 Şubat 2012 arasındadır.

Hbasar

Yeni Üye
Peki Bahar Dönemine ait dersleri başarıyla geçtiğim takdirde 3. Sınıfa geçebilecek miyim ?

openunivercity

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
bizim kayıtlar pazartesi başlıyor
kayıt için mezuniyet belgesini aöf bürosuna onaylatıyormuşuz sanırım bunun için herhangi bi ücret alıyorlar mı para alıyorlarsa ona göre hazırlıklı gidelim :)

Hbasar

Yeni Üye
Peki Bahar Dönemine ait dersleri başarıyla geçtiğim takdirde 3. Sınıfa geçebilecek miyim ?
Eğer geçemiyorsam sırf güz dönemine iradem dışında kayıt yaptıramadığım için sınıfta mı kalacağım ? Eğer böyle bir durum yoksa 2. Sınıf Güz Dönemi derslerini 3.Sınıf Güz Döneminde mi vereceğim ?
Elim ayağım buz kesti
aydınlatabilirseniz gerçekten çok sevineceğim

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Maalesef geçemeyeceksiniz. Çünkü güz dönemi derslerinni tamamından kalmış durumdasınız şu an. Dolayısı ile sınıfta kaldınız. Ama bahar dönemi derslerini vererek seneye sadece güz dönemi derslerinden sorumlu olursunuz.

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
bizim kayıtlar pazartesi başlıyor
kayıt için mezuniyet belgesini aöf bürosuna onaylatıyormuşuz sanırım bunun için herhangi bi ücret alıyorlar mı para alıyorlarsa ona göre hazırlıklı gidelim :)
Diplomanızın aslını götürün notere onaylatmanıza gerek bulunmamaktadır. Aöf bürosundan onay için bir ücret almıyorlar.

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Eğer geçemiyorsam sırf güz dönemine iradem dışında kayıt yaptıramadığım için sınıfta mı kalacağım ? Eğer böyle bir durum yoksa 2. Sınıf Güz Dönemi derslerini 3.Sınıf Güz Döneminde mi vereceğim ?
Elim ayağım buz kesti
aydınlatabilirseniz gerçekten çok sevineceğim
Bu yıl güz dönemine kayıt yaptıramadığınız için tüm güz dönemi derslerinden kalmış oldunuz. Önümüzdeki yıl yine aynı sınıfa kayı olacaksınız maalesef.

MustafaHan

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
Hocam ben 2009 Mak-Res-Kons. Mezunuyum. Bu yıl kayıt yaptırmak istiyorum. Bu gün itibarıyle kayıtlar başladı. Benim kayıt yapabilmem için gerekli olan evrakları vs. biliyorum fakat; internetten başvuru yaparken ösym numarası istiyor benim varmı hatırlamıyorum. Ösym numarası aynı zamanda tc kimlik numarası diye biliyorum doğrumudur? ve kayıt belgeleri için istenen askerlik durum belgesini alırken problem yaşarmıyım? yani 2009 da mezun oldum ve diploma ile 2 yıl tecil ettirmiştim. şu an o süre doldu diye hatırlıyorum. bi pürüz çıkarmı acaba?

Hbasar

Yeni Üye
Bu yıl güz dönemine kayıt yaptıramadığınız için tüm güz dönemi derslerinden kalmış oldunuz. Önümüzdeki yıl yine aynı sınıfa kayı olacaksınız maalesef.
Büroya gidip öğrendim ve bu sene güz dönemine kayıt yaptıramadığım için sınıfta kalmış sayılmıyorum. Yalnız bir sonraki sene yani 3. sınıftaki güz dönemi dersleriyle birlikte maksimum kredi limitinide geçmeyecek şekilde 2. sınıf güz dönemi derslerinden alabiliyorsunuz.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,421
Kullanıcılar
90,734
Son üye
Irrigationerr