Bütünleme Sınavı Hakkında Sorularınızı Cevaplıyorum...

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Yanlız yeni yönetmeliğe göre hazırlık sınıfında okuyanlar en fazla 1 dersten kalarak 3. sınıfa geçerler. Bunu unutmayalım lütfen.

ERAYY

Yeni Üye
bütünleme sınavı için sınav giriş belgelerimiz ne zaman gelir? teşekkürler

Aşkaimtisal

Yeni Üye
Değişiklik kaydediyo genelde Temmuz sonu itibariyle gelmeye başlar.. Ağustos ortasında yada en geç ağustos sonuna elinizde olur...
Yine de belgeniz gelmezse Buradan şifrenizle giriş yaparak öğrenebilirsiniz. Sanırım 30 Ağustos'ta buraya da yüklenecektir giriş yerleriniz. Şifreniz yok ise en yakın zamanda bağlı bulunduğunuz Aöf bürosundan alınız.

biyonik

Yeni Üye
Soru : Aöf 2011 Bütünleme sınavı ne zaman yapılacak.
cevap : 2011 bütünleme sınavı 10-11 Eylül 2011 tarihlerinde yapılması planlanmıştır.

K

Kayıtlı Olmayan

Misafir
kaydı silinen dersler

slm arkadaslar ben 2, sınıf önlisansı sınıf ta kaldıgım için tek dersim kalmıstı ama silmek zorunda kaldım şimdi baska bölümdeyım seneye ben tekrar aynı bölümü tercih etsem geçmiş oldugum derslerın notları baştan mı başlayacak yoksa tek dersten mi girip mezun olucam.?

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Anadolu Üniversitesinden daha önce alıp da basarmıs oldukları Atatürk ilkeleri ve inkılâp Tarihi, Türk Dili,Yabancı Dil ve Temel Bilgi Teknolojisi dersleri transfer edilebilir.

Kayıt olduktan sonra aöf bürosuna ben bu dersleri daha önce aldım, muaf tutulmak istiyorum tarızında bir dilekçe verirsen bu yukarıda yazılı olan derslerden muaf olursun. Diğer tüm dersleri almak durumundasın.

N

NESLİHAN ESMA ŞAHİN

Misafir
?

bütünleme sınavında o yıl yapılan vize ve final sınavı sorularından da soru çıkar mı? bu arada Türkiye Ekonomisi çalışıyorum fakat kitap yenilenmiş, anlamadığım GSYG; GSYİH'nın yeni halimi yoksa GSMH'nın yeni hali mi? aynı konu içinde bir yerde "...GSYG (GSYİH)..." denmiş başka bir yerde "...GSYG (GSMH)..." denilmiş? doğrusu hangisi?

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Bütünleme sınavında o yıl yapılan sınavlarda çıkmış soruların çıkma ihtimali oldukça düşüktür. Ama geçmiş yıllarda çıkmış soruların çıkma ihtimali her zaman vardır. Az yada çok genellikle çıkar.

Diğer sorunla ilgili bilgim olmamasına karşılık internetten aşağıdaki bilgileri buldum. Umarım işine yarar.

Gayri Safi Yıllık Gelirin (GSYG)

Taşınır taşınmaz malların işletmelerin, hak ve hizmetlerin, masraflar düşülmeden elde edilen gelirleri.

GSMH (Gayri Safi Millî Hasıla)

GSMH (Gayri Safi Millî Hasıla), bir ülke vatandaşlarının veri bir yıl için ürettikleri toplam mal ve hizmetlerin, belli bir para birimi karşılığındaki değerinin toplamıdır. "Vatandaşlık" ayrımının yapılmasındaki sebep GSYİH (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) dan farklı olduğunu belirtmek içindir. GSYİH, o ülkede faaliyet gösteren yabancı ülke yurttaşlarının ürettiği nihai mal ve hizmetleri de kapsar.
Başka bir deyişle gayri safi millî hasıla (GSMH), bir ülkenin yurt dışında çalışan vatandaşlarının ülkeye gönderdikleri faktör gelirlerinin GSYİH’ya eklenip, ülkede çalışan yabancıların kendi ülkelerine gönderdikleri faktör gelirlerinin GSYİH’dan düşülmesi ile elde edilen değerdir.

Kaynak: GSMH (Gayri Safi Millî Hasıla) Nedir?

Hesaplama yöntemi

Gelirler yöntemi ile hesaplamada, gelir niteliği taşıyan üretim ve hizmet alanındaki kalemler esas alınır. Kullanılan ana kalemler şu şekilde sıralanabilir:
GSYİH (Gayri Safi Yurt İçi Hasıla) = Tarım + Sanayi + İnşaat + Ticaret + Ulaştırma, Haberleşme + Mali Kuruluşlar + Konut + Hizmetler Toplamı (Kamu ve Özel) + İthalat Vergisi
GSMH = GSYİH + Net Dış Alem Faktör Gelirleri
GSMH ile İlgili Formüller:

SMH = GSMH – Amortismanlar
MG = SMH – Dolaylı Vergiler
MG = SMH – Dolaylı Vergiler + Sübvansiyonlar
MG = GSMH – Amortismanlar – Dolaylı Vergiler + Sübvansiyonlar
MG = Ücret + Faiz + Rant + Kâr
KG = MG – (Sosyal Güvenlik Kesenekleri + Kurumlar Vergisi + Dağıtılmayan
Kârlar)+Transferler
HG = KG – Dolaysız Vergiler

Aşkaimtisal

Yeni Üye
evet alttan bir ders borçlu 2. sınıfa geçersiniz... siz yine de bütünlemeye girip dersinizi vermeye bakın..

cansucelik

Yeni Üye
bir soruda benden :) ben 3.sınıf ıktısat ögrencisiyim. benmım 5 ders bütte 2 sini bırakırsam seneyee kpss ye giremeyececk miyim o nasıl olacak diploma olmadan sınavaa alınmaz mıyım?

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
KPSS ye girebilirsin ama atamalarda mezun olmadığın için atanamazsın.

cansucelik

Yeni Üye
tşkler ama merak etiigim şudur ben 2 ders bırakırsam 4.sınıfta 8 derside birliktee almayacak mıyım .hepsinden geçersem mezun sayılırım degıl mı eylülee uzatamaz sanmıyorum en azından :)

K

Kayıtlı Olmayan

Misafir
büt sınavı

iyi günler ilahiyata yeni kayıt yaptıracağım ve maliyeyede kayıt yenileyeceğim bu iki bölümün kayıt ve kayıt yenileme tarihleriyle harçları hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Yeni Kayıt tarihleri yaklaşık olarak 19Eylül - 14 Ekim Arası Gibi Olacaktır. Kayıt Yenilemeler Kasım Aralık Ayları İçerisinde Olacaktır.

goncagul32

Yeni Üye
aydınlatıcı bilgileriniz için çok teşekkür ederim.
benimde bir sorum olacaktı acil cevap verirseniz çok sevinecegi:)
Okulöncesi öğretmeniyim Türk eğitim tarihi dersinden büte kaldım.
Bütünleme sınav sonucu açıklanır açıklanmaz ertesi gün diplomamızı alabiliyor muşuz sanırım.hocam yahmini olarak ne zaman sonuçlar açıklanır? ve bilginiz varsa kpss de tercih yapsam atansam diplomayı gecikmeli olarak meb'e versem olmaz mı?

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Ertesi gün diplomanı alamazsın ama aöf bürosuna gidip öğrenim belgesi alırsın. Buda senin mezuniyet belgen yerine geçer. Valla KPSS konularını net bilmiyorum. Ataman Olur Sanırım.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,421
Kullanıcılar
90,736
Son üye
DonNem