Sen misin türbanlıyı sınava almayan!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

sonsuz_nur

Özel Üye

Sen misin türbanlıyı sınava almayan!

Türbanı nedeniyle KPSS’ye alınmayan aday için ÖSYM Başkanı okula gitti, verdiği talimatla adayı 1 saat gecikmeli olarak sınava soktu, sınav sorumlusu da görevden alındı.

Güncelleme:30 Kasım 2010 16:28
Prof. Dr. Ünal Yarımağan’ın istifa etmesinin ardından ÖSYM’nin başına getirilen Prof. Dr. Ali Demir, önceki gün yapılan ortaöğretim mezunlarına yönelik KPSS’de türbanlı adayı sınava sokmayan sorumlu için bir liseye denetime gitti, adayı yazılı talimatla kurallara aykırı biçimde 1 saat gecikmeli olarak sınava soktu, sınav sorumlusu öğretmen de görevinden alındı.
Cumhuriyet'in haberine göre, olay önceki gün Ankara Başkent Anadolu Lisesi’nde yaşandı. Eğitim-Sen’den alınan bilgiye göre 36 ayrı salonda yapılan ve 09.30’da başlayan sınav öncesinde adaylar tek tek arandı, üzerlerindeki bozuk para, cep telefonu, saat gibi malzemeler okul girişinde teslim alındı. Bu sırada türbanlı bir üniversite öğrencisi de sınava “ortaöğretim mezunu” sıfatıyla katılmak üzere okula geldi. Ancak salon görevlileri, adayı sınava alıp almama konusunda çelişkiye düştü. Sorunu çözemeyen salon görevlileri, daha sonra bina sorumlusuna giderek alınması gereken tavır konusunda yardım istedi. Bina sorumlusu da sınav uygulama kitapçığında “türbanlı öğrenciler sınava girebilir” şeklinde bir ifade olmadığı için ÖSYM’yi arayarak konuyla ilgili yazılı bir talimat istedi. Ancak ÖSYM’den bu konuda bir talimat gelmeyince, adaya sınava katılamayacağı tebliğ edildi.
Türbanlı aday için kuralı deldi Ancak öğrencinin şikâyeti üzerine sınav başladıktan 1 saat sonra sürpriz bir gelişme yaşandı. Prof. Dr. Ünal Yarımağan’ın istifa etmesinin ardından göreve getirilen ve 2008’de hazırlanan türbana özgürlük bildirisinde imzası bulunan ÖSYM Başkanvekili Prof. Dr. Ali Demir, saat 10.30 sıralarında okula geldi. Yaşanan gelişmelere tepki gösteren Demir, bir yazıyla türbanlı adayın sınava sokulması talimatını verdi. Demir, yazısında “Başkent Anadolu Lisesi’nde yapılan KPSS önlisans/ortaöğretim sınavına başörtüsü ile katılmak isteyen öğrencinin 10.35’te sınava alınarak sınavının tamamlanmasına izin veriyorum” dedi. Demir’in bu yazısı üzerine aday, 1 saat gecikmeli olarak sınava alındı. Oysa ÖSYM’nin açıkladığı sınav kurallarına göre sınava en fazla 15 dakika geç gelen adaylar izin formu düzenlenerek sınava alınıyor, 15 dakikadan fazla geç gelen adaylar kesinlikle sınava alınmıyor.
ÖSYM Başkanvekili’nin okuldan ayrılmasından kısa bir süre sonra da okula bu kez Ankara İl Sınav Yöneticisi Prof. Dr. Metin Balcı’nın yazısı ulaştı. Balcı, bina sorumlusunun sınavı 1 saat geciktirdiği gerekçesiyle öğleden sonraki oturumda görev yapamayacağını bildirdi

AsenA_38

Yeni Üye
bu sınavlarda serbestmiydi hiç dikkat etmemişim umarım bu yüzden giremeyenler olmamıştır hoş ne anlamı kaldı ki moralmen zaten çökmüştür

ayberk228

Yeni Üye
Bölüm:
Halkla İlişkiler
Serbest olsa nolacak... Skandallar yavaş yavaş su yüzüne çıkıyor..

kevin_norton

Yeni Üye
iyi çözmüşler problemi.hep böyle devlet anında gelse heryer.ozaman çok iyi olur.bizi seçerseniz biz heryerde olacağız.hahhaaaa Türkiyenin durumu hahhaaaahaaaaaa hahhaahaaaha

eci07

Yeni Üye
Bölüm:
MEZUN
Bence gerektiği yerde açılabilir...Diretmenin manası yok..
Türbana karşı değilim ama bence olması gereken bu.. ..

kevin_norton

Yeni Üye
Açılması yanlış bence isteyen özgür olmalı.ama zorla taktırma olmaz.gerçekten istiyorsa bir cemaate bağlı olmadan.müslüman olduğu için takıyorsa.açması yanlış.ve sistyemi düzeltmeleri lazım.isteyen takmalı.ona göre yasa çıkarılmalı.

Efsunnn

Yeni Üye
burası müslüman bir ülke ve kişi özgür olmalı. türbanın yasak olması saçmalık zaten cumhuriyetle yönetilen bir ülke böyle olmamalı neyseki düzeliyor artık

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
. İnsanların özgürce seçimlerine eğitimde diil hiç bir yerde ve hiç bir şeyde kimse karışmıyor niçin eğitim olunca karışıyorlarki anlamsız geliyor..
herkes nasıl mini etek giyebiliyorsa.. isteyen baş örtüsü takabilir tercihlere kimsenin karışmaya hakkı yoktur..bu niçin engellere takılmıyorda.. başını örten hanım hanımcık kızlarımızın önüne dikenler seriliyor ..,
bırakılsında insanlar istediklerini yaşasın..baş örtüsü bir başka insanı rahatsız edecek bir şey deyil.. buna bu gözle baksınlar.. insanları saygınlığıyla efendiliğyle değerlendirme yapsınlar..
Merak ediyorum hani başörtülü girelebildi ya kıyamet kopar mı acaba ya da Türkiye karanlığa gömülecek mi, çok endişeliyim İran'a mı döneceğiz.....düşüncenin bagnazlıgına bak....
inş böyle dewam eder öznümüzdeki sınawlarda da
Özgürlük budur!..

eebru

Özel Üye
. İnsanların özgürce seçimlerine eğitimde diil hiç bir yerde ve hiç bir şeyde kimse karışmıyor niçin eğitim olunca karışıyorlarki anlamsız geliyor..
herkes nasıl mini etek giyebiliyorsa.. isteyen baş örtüsü takabilir tercihlere kimsenin karışmaya hakkı yoktur..bu niçin engellere takılmıyorda.. başını örten hanım hanımcık kızlarımızın önüne dikenler seriliyor ..,
bırakılsında insanlar istediklerini yaşasın..baş örtüsü bir başka insanı rahatsız edecek bir şey deyil.. buna bu gözle baksınlar.. insanları saygınlığıyla efendiliğyle değerlendirme yapsınlar..
Merak ediyorum hani başörtülü girelebildi ya kıyamet kopar mı acaba ya da Türkiye karanlığa gömülecek mi, çok endişeliyim İran'a mı döneceğiz.....düşüncenin bagnazlıgına bak....
inş böyle dewam eder öznümüzdeki sınawlarda da
Özgürlük budur!..

çok doğru söyledin.. sana katılıyorum

kevin_norton

Yeni Üye
Ben de katılıyorum Ama gülmekten katılıyoru.Ağlanacak halimiz egülelim mi ağlayalım mı.Sen ağlarken ben güleceğim.Çünki çok komik beee.Uğraşılan şey yönetivcilerin ne kadar geri kafalı yobaz olduğunu gösteriyorlar.İnsan müsvetteleri mi ne.hehheee.yine döktürdüm beeee.ufff.

sonsuz_nur

Özel Üye
ewet serbestti bu sene ben başörtümle girdim hiçte rahatsız olmadım herkes istedigi gibi girmeli sınava buna karışmaya kimsenin hakkı yokk........bu sene türban serbesstti o görevli gıcıklıgına almamış ama iyi olmuş görevden alındıgına

eebru

Özel Üye
ewet serbestti bu sene ben başörtümle girdim hiçte rahatsız olmadım herkes istedigi gibi girmeli sınava buna karışmaya kimsenin hakkı yokk........bu sene türban serbesstti o görevli gıcıklıgına almamış ama iyi olmuş görevden alındıgına
bencede yerinde bi karar ellerine sağlık :)

ayberk228

Yeni Üye
Bölüm:
Halkla İlişkiler
adam gibi adam yiğitcan erdoğan :D ne alakaysa :) Hürüz- Türküz- Bu kadar basit :)

E

_elmayra_

Misafir
Değişim yavaş yavaş başlıyor.Bayanların türbanları ile sınavlara girmeleri problem değil de ben daha ilerisinden endişe etmeye başladım.Hayırlısı olsun.

AsenA_38

Yeni Üye
aslında ben eğitim öğretim aşamasında farklılık doğuracağı açısından hiçte uygun bulmuyorum ama bunu söylediğim zamanda insanlar yanlış anlıyorlar mesela bir arkadaş mini etekliler giriyor hanım hanımcık kızlarımız giremiyor gibi bişey söylemiş bu demek oluyor ki görünüm insanlarda doğru veya yanlış bir takım düşüncelere sebep oluyor bir hocanın da açık bayanla kapalı bayana tutumu farklı olabilir sınıf içerisinde ...hocanın vereceği not durumunu etkileyecek ilerde bu durumlar... şimdi bile bunları yaşıyoruz zaten ... ki kaldı ki bir çoğu facebook ta tweettarda veya arkadaş sitelerinde türbanlı fotolarının yanında açıkları da sergiliyor olanca erkek görüyo yorumlar yapıyor ama aynı kızlar okul kapısına gelince mağduru oynuyor ve ne yazık ki kafasına türbanı örten samimi olsa da olmasa da hanım hanımcık kız muamelesi görüyor toplumun bakış açısının bu olması bütün mesele yoksa türbanla girilmiş çıkılmış bunlar artık halledilmesi gereken problemler hatta halledilmeli ki artık birilerine malzeme olmasın ...

E

_elmayra_

Misafir
Kişilerin ahlakları ya da ahlaksızlıkları dış görünüşüne göre belirlenmemeli bence de.Çok açık giyinen insanlar tanıyorum çok düzgün yaşıyorlar.Ya da tam tersi bazı kapalı kişiler türban adı altında dini ve insanları suistimal edebiliyorlar.İnancı gereği örtünenleri ayrı tutuyorum kesinlikle.
Eğitim sürecinde türban olmamalı görüşündeyim ben de.

E

_elmayra_

Misafir
Haberin başlığı dikkatimi çekti.Söz konusu sınava alınmayan kişi başka bir nedenden dolayı sınava girememiş olsaydı acaba aynı başlık atılırmıydı.Bu haberler ve başlıklar bana hükümütin güç gösterisi gibi geliyor.

only roses

Özel Üye
Bölüm:
MEZUN
Evet görünüm insanlarda doğru veya yanlış bir takım düşüncelere sebep oluyo başörtülüleri bagnaz gerikafalı çagdışı görenler bunun en büyük örnegi mesala.
Ben mini etek giyenlere herhangi bi söylemde bulunmadım nasılki onların giyim kuşamına karışılmıyor aynı ülkede yaşıyoruz neden başörtüsüne karışılıyor¿
Ülkemizdeki "mini etekliler namussuz, başörtülüler namuslu" düşüncesinden dolayı, insanların bu düşüncesini dışa vurumudur.
bu hakaretler haklı mıdır¿ Asla.
Önemli olan giyim değil beyindir.
Face kapalı olup açık fotoları koyanlara bi şey deme hakkım yok isteyen istedegini koyabilir elbette ama bu tür örtünen bayanların, bu tarz giyinmelerini haklı çıkaracak hicbir savunmaları olamaz.Başındakinin bi anlamı kalmaz.Ya olduğun gibi görün, yada göründüğün gibi ol....Ya gerçekten örtüneceksin yada insanlara kötü bir malzeme olmuyacaksın..Avrupa'da kilik kiyafet sorunu yok Danimarka'nin bile Türbanli Milletvekili var bizde var mi¿ Laik sistem yikilir olurmu İran olaruz mazallah yaa Allah askina nasil bir sistem ki bu bir bez parcasindan (Türbanla) yikiliyor. Ama bu sistemi sorgulayan yok
Yapilan uygulama doğru bir uygulamadir insanlar şekle önem verdikleri için onlar için diş görünüş önemli olduğu için ,başi açık mi örtülü mü diye ayirt ederlerdir.Bu yüzden kızlarimiz okuyabilmek için bu zorbaliğa katlanmaktaydi yoksa yüksek öğrenim göremeyecekti bu şahislar mani olacaklardi. Türkiye gitgitde normalleşiyor şekillere takmayin tabulari yikin değişime açik olunuz. Önemli olan insanlarin giyim tarzlari değil, onlarin olaylara bakiş perspektifleridir.
Sonuçta insanların kılık kıyafetlerine değil bilgilerine göre seçme yapan bir sınav sistemimiz olduğunu unutmayalaım. Türbana bakacaklarına ilim ve irfana baksalar bu kalkınmada bu kadar geride kalmazdı...

E

_elmayra_

Misafir
Sen olaya bilinçli bakıyorsun canım.Türbanı kendi çıkarları için kullananlar var.Eminim sende karşısın onlara.Aynı taraftayız.

kevin_norton

Yeni Üye
Bu meselenin çözümü çok zor.devlet laik böyle şeylere karşı.ama seçim amaçlı kullanılıyor.onun için mesele nin halledilmesi imkansız.ama halledeceğiz diye seçim amaçlı kullanılabilir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,421
Kullanıcılar
90,728
Son üye
Steventiz