aöf formasyon nasıl olacak

KatreiAsk

Özel Üye
2.sınıf oldum.Sakarya'ya gelirsen yardımcı olurum diğer üniversiteleri bilmiyorum:)

tamam düşünürüm sakarya yı ;)ama gerçekten zormuş. yazdıklarını okudum da benim için çok çok çok zor olacak gibi :( daha fazla çalışacağm artık. anlattıkların için çok teşekkür ederim . genelde örgünde okuyanlar bizimle iletişim kuramıyolar. samimiyetin şaşırttı beni.bişey sorcam ; bu foruma devam edecek misin ?

Hocaların karakterlerini daha anlatmadımm:) hepsi dürüst namuslu insanlardır ama ayrı alemlerdir.Fonetik ve morfoloji hocamıza sakın ha pardon demeyin çok farklı bir muamele görürsünüz.Yumuşak g yoktur onun literatüründe.Damak g sesi vardır.Yumuşak g diyene sensin yumuşak terbiyesiz diye tersliyor:) Derse gelir sandalyeyi kapının önüne koyar geleni almaz kendisinden sonra ve 3 saat boyunca hiç oturmaz... Aslında daha çok şey var anlatılacak:)

tamam düşünürüm sakarya yı ;)ama gerçekten zormuş. yazdıklarını okudum da benim için çok çok çok zor olacak gibi :( daha fazla çalışacağm artık. anlattıkların için çok teşekkür ederim . genelde örgünde okuyanlar bizimle iletişim kuramıyolar. samimiyetin şaşırttı beni.bişey sorcam ; bu foruma devam edecek misin ?
Rica ederim ne demek:) Ülkemizi yeterince bölüyorlar.Sarı-kırmızı,sarı-lacivert,fb-gs,siyasi partiler,ırk ayrımları,dinsel ayrımlar vs vs:) bir de böyle bölünmeyelim.Örgünlü aöf li diye:) Herkes bilir ki hak eden kazanır.Rızkımız kesilecekse canımız alınacaktır o yüzden kavga etmenin bir manası olmadığı kanısındayım.Herkesin rızkı önceden yazılmıştır biz hayatımıza bakalım;) Foruma tabi ki devam edeceğim.Ekim ayında AÖF den Sınavsız 2.üniversite programı kapsamında bir bölüm yazacağım.İnşallah 2 üniversiteyi birarada götürürüm...

eylülbalım

Yeni Üye
Rica ederim ne demek:) Ülkemizi yeterince bölüyorlar.Sarı-kırmızı,sarı-lacivert,fb-gs,siyasi partiler,ırk ayrımları,dinsel ayrımlar vs vs:) bir de böyle bölünmeyelim.Örgünlü aöf li diye:) Herkes bilir ki hak eden kazanır.Rızkımız kesilecekse canımız alınacaktır o yüzden kavga etmenin bir manası olmadığı kanısındayım.Herkesin rızkı önceden yazılmıştır biz hayatımıza bakalım;) Foruma tabi ki devam edeceğim.Ekim ayında AÖF den Sınavsız 2.üniversite programı kapsamında bir bölüm yazacağım.İnşallah 2 üniversiteyi birarada götürürüm...
vallahi senı cok takdır ettım murat helal olsun yasın 18 yazıyor profılınde yasına gore olgunsun en azından forumlarda sacmalayan bır cok ınsana oranla yasın kucuk fakat akıl yasın cok cok buyuk :) ne mutlu aılene boyle bir çocuk yetiştirmişler ... Hep böyle kalmanı temenni ediyorum hayat değiştirmesin seni de..

merd

Yeni Üye
saumuratbolukbasi54

18 yaşındasın genelde o yaştaki üniversite öğrencileri f-16 pilotu olup bulutların üstünde uçar :) sonra yakıtı bittiğinde yere çakılır :)

sen bazı şeylerin farkındasın tebrik ediyorum

ama gel gör ki ben bu foruma Anadolu Üniversitesinin Açıköğretim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerine formasyon vermek gibi bir düşüncesinin olmadığını planlarında da olmadığını ve bu yüzden açıköğretime formasyon vermeyeceklerini dedikleri gini öğretmenlik fırsatını vermeyeceklerini anlatamadım senden ricam sen anlat sana inanırlar.

:D

ECRİN90

Özel Üye
saumuratbolukbasi54

18 yaşındasın genelde o yaştaki üniversite öğrencileri f-16 pilotu olup bulutların üstünde uçar :) sonra yakıtı bittiğinde yere çakılır :)

ama gel gör ki ben bu foruma Anadolu Üniversitesinin Açıköğretim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerine formasyon vermek gibi bir düşüncesinin olmadığını planlarında da olmadığını ve bu yüzden açıköğretime formasyon vermeyeceklerini dedikleri gini öğretmenlik fırsatını vermeyeceklerini anlatamadım senden ricam sen anlat sana inanırlar.

Murat da bu konuda destekçimiz Merd ;) Kendisi de aöf TDE bölümünde okuyanlara formasyonun verileceğinin bilincinde biri.. Zaten bunu koca 70 milyonun içinde bi sen kabullenemedin bi türlü, ne inatçıymışın yahu :D

saumuratbolukbasi54

Birincisi 19 yaşımı eylülde dolduracağım 20 den gün alacağım bu ufak bir ayrıntı onu geçelim:) İkincisi üniversitede ortalamam gayet iyi ve bana bölüm başkanımızın dediği şeyleri uyguluyorum:) yakıtım bitmez benim sen rahat ol;) Senin de dediğin gibi henüz 18-19 yaşındayım.Ben bu yaşta ne alırsam benim yararımadır.Yaş ilerledikçe yeni yeni sorunlar artacak ve belkide eğitimimi düşünemez olacağım.O yüzden biraz sıkılacağım,daralacağım hatta asosyal bir insan olacağım ama ikinci üniversite ve ingilizce mevzusunu bu yaşlarda halletmek benim için daha doğru;) Senin dediğin üniversite öğrencileri gibi okula gidip gelenlerden değilim sadece;) Aynı zamanda çalışıyorum ve ona rağmen her hocamla aram çok iyi ortalamam güzel ve bölüm başkanımızın ortalaman çok yüksek olacağına farklı bir dalda uzmanlaş bir an önce de ingilizceni hallet bitirme tezin benden demesi bana ayrı bir mutluluk veriyor;)

Formasyon mevzusuna gelince.Çok sayıda öğrencinin olduğu Anadolu Üniversitesinin rektörü şayet çıkıp bir açıklama yapıyorsa bu açıklamaya biz yalan diyemeyiz.Saü de formasyon verilmeyecek diye tartışmalar çıkmıştı ama son alınan karara göre ve yökün de onaylamasına göre 2.50 ortalama yapan alttan en az 2 dersi olan öğrenciler 3.yıldan itibaren formasyonlarını alacaklar.Bu tür haberler aöf içinde çıkar ve çıkacaktır da.Ama rektör şayet bu bölümü bitirenler ve gerekli şartları sağlayanlar öğretmen olabilir derse orada iş bitmiştir çünkü ortada 1 milyon öğrenci söz konusu.

Açık öğretim öğrencisi 4 yıl okuyacak les'e girecek belirli bir puan yapacak 4.5-5 milyar verecek formasyonunu alacak sonra kpss ye girecek hem örgünlüden hem de eğitimliden yüksek puan yapacak(85-90) ve sonrada siz bu insanlara öğretmen olma diyeceksiniz el insaf.

Açıköğretim edebiyat sorularına baktım.Gerçekten çalışmadan yapılabilecek sorular değil arkadaşlar.Her ne kadar testte olsa hoca kahrı çekilmese de ve bazı konularda eksik kalınsa da dediğim gibi kendini güzel yetiştiren formasyonunu alan ve kpss den yüksek alan birisi rahatlıkla öğretmen olabilir.Moral bozmanın bir manası yok.Aslında bunun tartışması veya buna karşı çıkmak çok yersiz olur.Herkesin rızkı önceden yazılmıştır.O yüzden öğretmen olamazsınız şöyle olursunuz böyle olursunuz gibi polemiklere girmenin bize zarar vereceği kanısındayım.

Sağlıcakla....:cool:

vallahi senı cok takdır ettım murat helal olsun yasın 18 yazıyor profılınde yasına gore olgunsun en azından forumlarda sacmalayan bır cok ınsana oranla yasın kucuk fakat akıl yasın cok cok buyuk :) ne mutlu aılene boyle bir çocuk yetiştirmişler ... Hep böyle kalmanı temenni ediyorum hayat değiştirmesin seni de..
Teşekkür ederim:) Şu yaş meselesini bende anlamadım aslında 19 yaşımı dolduracağım 2 ay sonra ama burada 18 yazıyor:D neyse.. Bu yaşta kendime ne katarsam yararıma diye düşünüyorum.İlerleyen yaşlarda farklı sorunlar çıkmaya başlayacak ve bir başka mesajımda da dediğim gibi belkide eğitimimi düşünemeyeceğim.İmkanım varken bir şeyleri yapayım.Artık Türkiye de üniversite bitirmek yetmiyor.Üniversite bitirdin de kendine ne kattın? Farklı bir dalda uzmanlaşabildin mi ingilizceden başka yabancı dilin var mı diye sorular yöneltiliyor.Bu yüzden sadece üniversite bitirmenin bir fayda getirmeyeceği kanısındayım...Eskiden ekmek aslanın ağzında derlerdi ama şimdi midesine indi bile.. O yüzden 2 üniversite bitirmek ve ingilizcemi halletmek istiyorum kimileri buna "F16 pilotluğu" dese de ben buna azim diyorum!

Doktora işi biraz zor:) Not ortalaması,Türkçe matematikten oluşan akademik lisans üstü eğitim sınavı (ALES) ve üds (Dil sınavı) bunlardan geçmeniz gerekmektedir.Sonrasında bir üniversitede yüksek lisans ve tez yapmanız gerekmektedir.Bu tezi kabul ettirmeniz ve tekrar sınavlara girmeniz gerekmektedir:) Önce okulu bitirmeye yönelik planlar yapmak daha realist olacaktır

ECRİN90

Özel Üye
ben şimdiden düşünmeye başladım ama:rolleyes: neden olmasn?:)

Bol bol oku araştır,ingilizceni hallet bir yandan da ales matematiği çalışmaya başla o zaman :)

DAMLA^^

Yeni Üye
ilk öncellikle murat arkadaşımıza tşk.ediyorum..anlayışı ve hoş görüsü için güzel düşünüp mantıklı yorumlarda bulunmuş saptırmamış bazı şeyleri doğru olanı yazmış inşallah yolunuz açık olur her zaman sizin gibilerinki...arkadaşlar örgünde okuyan bir arkdaştan duydum formasyon için not ortalaması 65 olması yeterli dedi ne kadar doğru bilmiyorum ama bir çok kişiden öyle duydum burada 80 diyen arkadaşlarr var ama örgünde okuyan arkdaş 65 dedi..ve aöf.örgüncüler hepimiz aynı şartlara sahibiz aynı kulvarda yarışılınıyor ondan bizimkide 65 den başlıyacaktır arkadaşlar dediki 80 çok yüksek herkesinki 80 olması imkansız gibi bir şey her dersten 80 almak gerekiyor buda çok zorlar ve böyle değil denildi ayrıca diğer fen edebiyat bölümleri 80 değilmiş genelde birbirine yakın olurmuş...lütfen kaynağı olmayan şeyleri paylaşmayalım zaten zamanla her şey ortaya çıkacaktır insanların umudunu kırmayalım bu dedi o dediyle olmuyor..bunu paylaşmak istedim ama sadece duydum kesinliğini bilmiyorum tabi belgeli lsa daha iyi olur ama bana mantıklı geldi 80 olmaz o yüksek lisans için...neyse inşallah hayırlısı olur.arkadaşımızın dediği gibi herkes rızkını alır rızıklarıylada yaşar kader kısmet...inşallah herkes istediği yere gelir..başarılar ...

kevin_norton

Yeni Üye
Şaka gibi murat yaaa :S içimi kararttın ne diyeyim Allah yardımcınız olsun cok sıkıstırıyorlarmıs sızı ama ya tum unıversıtelerın bu kadar oldugunu sanmıyorum can mı dayanır :D
Çok fazla büyütüyorsun melisim ya. O kadar değil.Biz de okuduk örgünde. Sana şunu söyliyim.Kolay olan hiçbir şey yok.Yemek yemek,hava almak bile zor.Bazen diyorum.Şu yemek işi olmasa ne güzel olur.Yemek yemek te çok yorucu bir iş.Bence aöf daha zor. Sen örgüne geçebilirsen geç. Test daha zor. Sanki örgündekiler kitabın tamamını biliyor mu? son 1 hafta kala çalışıyorlar.sistem ezber üstüne kurulu. Aöf öyle mi ! Tabii ki hayır.Aöf fakültesini çalışmadan sadece 50 puanla bitirirsin.Kala kala. Yüksek puanla özellikle 80 ve üstüyle bitirenler örgünde okuyan emsallerinin %80 ninden daha bilgilidir.Ben bunu iddaa ediyorum. Buyrun hodri meydan. Kendine güvenen varsa buraya gelsin tartışalım.

Açık Yükseköğretim Yönetmeliği
Madde 1- 2547 sayılı Kanunun 12maddesinin d ve f fıkraları ile 43maddesinin c fıkrası gereğince üniversitelerde yapılacak açık yükseköğretim bu Yönetmelik hükümlerine göre yürütülür Madde 2- Açık yükseköğretim;
A) Anadolu Üniversitesinde merkezi açık yükseköğretim
B) Diğer üniversitelerde açık yükseköğretim
olmak üzere iki farklı ortamda sürdürülür
Madde 3- Merkezi açık yükseköğretim 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Anadolu Üniversitesinde kurulan Açıköğretim Fakültesinde ülke çapında sürdürülürBu tür açık öğretimin hangi alanlarda sürdürüleceği üniversitenin önerisi üzerine Yükseköğretim Kurulu tarafından kararlaştırılır
Madde 4- Üniversitelerde herhangi bir öğretim programında açık öğretim yapılmasına ilgili üniversitenin önerisi üzerine Yükseköğretim Kurulu tarafından karar verilirAçık öğretimin öğrenci kapasitesi, sürdürülme esasları, kullanılacak sistem ve gereç ilgili üniversitenin yetkili organı tarafından tespit edilir
Madde 5- Bir yükseköğretim kurumunda açık öğretime uygulanacak öğretim programları örgün öğretimde uygulananların kapsam olarak aynıdır
Madde 6- Açık öğretim yapılan öğretim programlarına öğrenci kabulü o üniversitelerin lisans kademesi öğretim ve sınav yönetmeliği hükümlerine göre olur
Madde 7- Öğrencilere, öğrenci disiplin yönetmeliği ile lisans kademesi öğretim ve sınav yönetmeliğinin, derslere devam zorunluluğu dışındaki, bütün hükümleri aynen uygulanır
Madde 8- Açık öğretimde, imkanlar ölçüsünde,

a) Basılı eğitim araçları, kaset, video, teyp, band ve film,
b) Radyo ve televizyon,
c) Danışman gözetiminde toplu tartışma; ve benzeri gereç ve sistemlerden yararlanılır
Madde 9- Öğrencilere zaman zaman eğitimin etkinliğini artırmak için test ve değerlendirme sistemleri uygulanabilir
Madde 10- Merkezi açık öğretim dışındaki açık öğretimin yıl içi, yıl sonu veya yarı yıl içi ve yarı yıl sonu sınavları aynı öğretim programına tabi örgün öğretim öğrencileri ile aynı zamanda ve mümkün olduğu takdirde aynı yerde yapılır
Madde 11- Merkezi açıköğretim dışında, bir yükseköğretim kurumunda örgün öğretim ile açık öğretim arasında aynı öğretim programında her iki yönde geçişler, Yükseköğretim Kurumunun yetkili organı tarafından karara bağlanır
Madde 12- Açık öğretimde öğrencilerden bu öğretim için tespit edilen harçlar dışında, gönderilen kitap, ses ve video kasetleri, slaytlar, mektup, test, deney malzemesi ve benzeri gereçlerin depozito ve ulaşım masrafları ile bunlara ilişkin gerekli ücretler ve bedeller Anadolu Üniversitesinde �Açık Öğretim Fakültesinin� diğer üniversitelerde üniversite veya ilgili birimin döner sermayesine gelir kaydedilir
Madde 13- Açık öğretim öğrencileri ile aynı öğretim programına göre örgün öğretim öğrencileri arasında öğrenci hakları bakımından fark bulunmadığı gibi her iki yoldan mezun olanlar eşit hak ve yetkilere sahip olurlar
Madde 14- Açık öğretim öğrencileri, kitaplıklar ile planlanmış uygulama görevini yerine getirecekleri alanlar dışında, örgün öğretimin fiziksel imkânlarından yararlanamazlar
Madde 15- Açık öğretim yapılan her birimde açık öğretim öğrenci işleri ile görevli bir büro kurulurMerkezi açık öğretim hizmetleri ile yükümlü Anadolu Üniversitesi yurt düzeyinde gereken bölgelerde özel büro ve rehberlik merkezleri açabilir

Geçici Madde- Merkezi açıköğretim hariç, 1982 - 1983 öğretim yılında açıköğretim yapan kurumlarda ilk yarı yılın sonuna kadar mevcut ve yeni kayıt olan öğrenciler açık ve örgün öğretim yollarından birini tercih edebilirler
Madde 16- Bu Yönetemelik yayımlandığı tarihte yürürlüğe girer
Madde 17- Bu Yönetmelik üniversite rektörleri tarafından yürütülür

2.Bu damla hanıma cevap için;
http://www.anadolu.edu.tr/aos/sss/sss.aspx

AÇIKÖĞRETİM SİSTEMİ SIK SORULAN SORULAR ve ARAMA MOTORU

Açıköğretim sitemine göre öğretim yapan fakültelerde kayıtlı olan öğrenciler, örgün öğretim yapan fakültelere geçiş yapabilir mi?

Açık veya uzaktan öğretimden diğer açık ve uzaktan öğretim diploma programlarına yatay geçiş yapılabilir. Açık ve uzaktan öğretimden örgün öğretim programlarına geçiş yapılabilmesi için öğrencinin öğrenim görmekte olduğu programdaki genel not ortalamasının 100 üzerinden 80 veya üzeri olması veya kayıt olduğu yıldaki merkezi yerleştirme puanının, geçmek istediği üniversitenin diploma programının o yılki taban puanla eşit veya yüksek olması gerekir.
Diğer koşullar yatay geçiş yapılacak yükseköğretim kurumundan öğrenilmesi gerekmektedir.

Buyrun beyefendi gelin okuyun o zaman okuyabiliyorsanız.Bakın ben sadece sakarya üniversitesi için konuştum siz olayı genellediniz.400 sayfalık kitaptan vizede 2 soruyla muhattap olmak ve yazdıklarınızdan doğru dürüst puan alamamanın ne olduğu,nasıl bir duygu olduğu hakkında bilginiz var mıdır acaba? Bizim bölümde ve üniversitede son 1 hafta hiçbir şeye çalışamazsınız.Vize zamanı her gün 2 sınav olursunuz.Bu da sizin neredeyse ölümünüz demektir.Planlı ve programlı çalışmayan vize zamanı çalışan insanların hepsi şimdi yaz okulunda.

Ben burada kimsenin moralini bozmamak amacıyla düzgün konuşuyorum,örgünün zorluklarını anlatıyorum fakat siz olayı saptırıyorsunuz,klasik sınavla test hiç bir olur mu? Onu geçtim açıköğretimde 2 günde bitiyor sınavlar ben 11-12 gün sınavlarla boğuşuyorum sizce bu bir mi? Çan eğrisi denen sistemle siz 50 ile kalanı gördünüz mü hiç? Lütfen tartışma ortamı yaratmayın.Örgünde okumak aöf de okumaktan kat ve kat daha zordur.

Osmanlıcada paragraf verilip bunu yazmanız istendi mi aöf sınavında? Yapım eki olan lık ekini yanlış yazdınız diye 20-25 puanınız kırıldı mı? Hocanın keyfiyeti yerinde değil diye 75 alacağınız sınavdan 50 alacağınız oldu mu? Siz 95 aldınız diye arkadaşlarınız çan var diye size surat yaptığı oldu mu? Normal ders kitaplarınız haricinde 6-7 tane daha kitap alıp onlarla cebelleştiğiniz oldu mu? Biraz saygı lütfen...

kevin_norton

Yeni Üye
Buyrun beyefendi gelin okuyun o zaman okuyabiliyorsanız.Bakın ben sadece sakarya üniversitesi için konuştum siz olayı genellediniz.400 sayfalık kitaptan vizede 2 soruyla muhattap olmak ve yazdıklarınızdan doğru dürüst puan alamamanın ne olduğu,nasıl bir duygu olduğu hakkında bilginiz var mıdır acaba? Bizim bölümde ve üniversitede son 1 hafta hiçbir şeye çalışamazsınız.Vize zamanı her gün 2 sınav olursunuz.Bu da sizin neredeyse ölümünüz demektir.Planlı ve programlı çalışmayan vize zamanı çalışan insanların hepsi şimdi yaz okulunda.

Ben burada kimsenin moralini bozmamak amacıyla düzgün konuşuyorum,örgünün zorluklarını anlatıyorum fakat siz olayı saptırıyorsunuz,klasik sınavla test hiç bir olur mu? Onu geçtim açıköğretimde 2 günde bitiyor sınavlar ben 11-12 gün sınavlarla boğuşuyorum sizce bu bir mi? Çan eğrisi denen sistemle siz 50 ile kalanı gördünüz mü hiç? Lütfen tartışma ortamı yaratmayın.Örgünde okumak aöf de okumaktan kat ve kat daha zordur.

Osmanlıcada paragraf verilip bunu yazmanız istendi mi aöf sınavında? Yapım eki olan lık ekini yanlış yazdınız diye 20-25 puanınız kırıldı mı? Hocanın keyfiyeti yerinde değil diye 75 alacağınız sınavdan 50 alacağınız oldu mu? Siz 95 aldınız diye arkadaşlarınız çan var diye size surat yaptığı oldu mu? Normal ders kitaplarınız haricinde 6-7 tane daha kitap alıp onlarla cebelleştiğiniz oldu mu? Biraz saygı lütfen...

Yapım eki olan lık ekini yanlış yazdınız diye 20-25 puanınız kırıldı mı?

işte bunda haklısın bende 100 lük kağıt veriyordum 75 puanın üstüne çıkamıyordum. Bu tamamen bu bölümdeki hocaların gıcıklıgı ile alakalı. Adam Türk dili ve edebiyatında doçent olmuş. Ama adam olamamış. Ben ne yapabilirim. Bu hocayı buraya getiren zihniyette var sorun. Sen de ve bizde değil.

Elifi kendinden sonraki harfle bitiştirdi diye 35 alanı gördüm.Gelin yakalayın bir öğrenciyi (önce tek numara mısın diye bir sorun) tek numara ise elifi birleştirince paki hoca kaç puan verir sınavınıza sorusunu sorun.Cevap 35 olacaktır.. Doğru bölümü zorlaştıran biraz da bölümdeki hocalar...aöf deki dil bilgisine baktım çalışılınca yapılacak cinsten ve zevk de almadım değil.Bizde fonetik ve morfoloji var dil bilgisi adı altında 2 ders olarak geçiyor.Gel kelimesini morfofonetik olarak 1 sayfa tahlil ettiğini gördüm hocanın..Şimdi 2.sınıfa geçtim köktürkçeyi günümüz Türkçesine çevirttirip her kelimenin fonetiğini ve morfolojisini bulduracakmış... ne yapacağım diye kara kara düşünüyorum çünkü çevirmeye puan vermiyor hoca..2.sınıfta arkadaşlarım var köktürkçe metni çevirdi aldığı puan 0.1.. şaka gibi.Neyse konu böyle uzar gider ama en azından şunu söylemeliyim ki bizim üniversitede Türk dili ve edebiyatı bölümü okumak aöf de okumaktan kat ve kat daha zor... Denemek isteyen varsa gelsin sakaryaya misafir edeyim 1 hafta derslerimize girsin en azından hocalardan neler çektiğimizin farkına varırsınız.. kalın sağlıcakla

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,421
Kullanıcılar
90,730
Son üye
Seriesvtk