Açıköğretim Lisans Öğrenimine Hazırlık Programı (İntibak) Kaldırıldı!

driver

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
s.a admin ben myo elektrik menzunuyum aöf işletmeye kayıt yaptırdım. senin yazdıgın gibi işletme hazırlık kalkmış 3. sınıftan başlayacakmışım hazırlıkın derslerini 3 sınıfın derleri ile görecekmişim. şimdi sen yazmıssın toplam 13 ders diye toplam 10 ders değilmi bunların 4 tanesi hazırlık sınıfın dersi geri kalan 6 tanesi de 3.sınıf işletme dersi değilmi. bir sorum daha hazırlık kalkınca ozaman toplam 2 sene okuyacağız demi. birde bu 10 dersin kaçını geçmek lazım 4 sınıfa geçmek için saygılar.

openunivercity

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
1 tanesine ben cevap veriyim evet 2 sene okuyup bitirebilirsin diğerlerine adminimiz yardımcı olur :D

mrtac

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
Merhaba Arkadaşlar,

Kayıt işlemlerini tamamlamış birisi olarak sorularınıza cevap vermeye çalışayım.

- Açıköğretim fakültesi hazırlık sınıfı kalkmıştır. Hazırlık sınıfındakı dersler 3.sınıfta alınacak olup toplam ders sayısı 10 dur. Bu 10 dersten en az 8 tanesinin verilmesi durumunda sınıf geçilecektir.

- Askerlik tecil süreniz bitmiş ise ve tecil hakkınız yok ise açıköğretim tecil yapmamaktadır.

- 90 Doğumlu olanlar için tecil işlemlerinin yapılmasına gerek yoktur. Doğrudan aof bürolarından kayıt olabilirsiniz

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
s.a admin ben myo elektrik menzunuyum aöf işletmeye kayıt yaptırdım. senin yazdıgın gibi işletme hazırlık kalkmış 3. sınıftan başlayacakmışım hazırlıkın derslerini 3 sınıfın derleri ile görecekmişim. şimdi sen yazmıssın toplam 13 ders diye toplam 10 ders değilmi bunların 4 tanesi hazırlık sınıfın dersi geri kalan 6 tanesi de 3.sınıf işletme dersi değilmi. bir sorum daha hazırlık kalkınca ozaman toplam 2 sene okuyacağız demi. birde bu 10 dersin kaçını geçmek lazım 4 sınıfa geçmek için saygılar.
Evet toplam 10 ders oluyor ben bir hata yapmışım özür dilerim. 4.sınıfa geçmek için hazırlık derslerinini hepsini 3. sınıf derslerinden de en az 4 tanesini geçmeniz gerekmektedir.

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
Merhaba Arkadaşlar,

Kayıt işlemlerini tamamlamış birisi olarak sorularınıza cevap vermeye çalışayım.

- Açıköğretim fakültesi hazırlık sınıfı kalkmıştır. Hazırlık sınıfındakı dersler 3.sınıfta alınacak olup toplam ders sayısı 10 dur. Bu 10 dersten en az 8 tanesinin verilmesi durumunda sınıf geçilecektir.

- Askerlik tecil süreniz bitmiş ise ve tecil hakkınız yok ise açıköğretim tecil yapmamaktadır.

- 90 Doğumlu olanlar için tecil işlemlerinin yapılmasına gerek yoktur. Doğrudan aof bürolarından kayıt olabilirsiniz
Teşekkürler güzel cevap...

btking

Yeni Üye
aöf den gelen kayıt yenileme hakkındaki postada askerlik işlmelerinde aynen şu yazıyor
" kayıt yenileme gruplarında 1973 ve 1989 (dahil) yılları arasında doğumlu erkek öğrencileri fakülte kayıltarında askerlik durumları 28.11.2011 tarihi itibariyle "muaf" olarak değiştirilmiştir. bu öğrencilerinden kayıtlarını yeniletip ek-c2 isteyenlerin durumları aöf bürolarınca sistemden sorgulanacak "kaydında sakınca yoktur" bilgisine ulaşanlara ek-c2 verilecektir. sistemede yapılan sorgu da "askerlik şubesi başvurması gerekmektedir" bilgisine ulaşanlara ise askerlik şubelerinde aldıkları askerlik durumu belgesine göre öğrencilik hizmeti verilecektir.

ben 1987 goğumluyum. geçen sene hazırlıkta kaldık bu sene de 2 ders olayından kalmıştım tecilim şubat2012 bitiyor. kafam çok karıştı benim. ne olacak anlamadım

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
aöf den gelen kayıt yenileme hakkındaki postada askerlik işlmelerinde aynen şu yazıyor
" kayıt yenileme gruplarında 1973 ve 1989 (dahil) yılları arasında doğumlu erkek öğrencileri fakülte kayıltarında askerlik durumları 28.11.2011 tarihi itibariyle "muaf" olarak değiştirilmiştir. bu öğrencilerinden kayıtlarını yeniletip ek-c2 isteyenlerin durumları aöf bürolarınca sistemden sorgulanacak "kaydında sakınca yoktur" bilgisine ulaşanlara ek-c2 verilecektir. sistemede yapılan sorgu da "askerlik şubesi başvurması gerekmektedir" bilgisine ulaşanlara ise askerlik şubelerinde aldıkları askerlik durumu belgesine göre öğrencilik hizmeti verilecektir.

ben 1987 goğumluyum. geçen sene hazırlıkta kaldık bu sene de 2 ders olayından kalmıştım tecilim şubat2012 bitiyor. kafam çok karıştı benim. ne olacak anlamadım
Hazırlık sınıfları YÖK tarafındna kaldırıldı. Bu yıl direk 3.sınıfa kayıt yeniletmiş olacaksınız, Tecilinizin bitmesinede daha var olduğu için kayıt yenilemede bir sıkıntı çıkmayacaktır ve kayıt yenilettikten sonra okul sizin adınıza askerlik şubesine tecil için öğrenci belgesi gönderecektir. Hazırlıktan kaldığınız 2 dersi 3.sınıf dersleri ile birlikte alacaksınız.

Octocan

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
selamlar.. benim 2011 aralık ayında tecilim bitiyior geçen dönem hazırlık sınıfında kaldım. şimdi kayıt yenileme kağıdım geldi. ben eğer kaydımı yenilersem askerliğimi tecil ettirme hakkım varmı yokmu ?

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
selamlar.. benim 2011 aralık ayında tecilim bitiyior geçen dönem hazırlık sınıfında kaldım. şimdi kayıt yenileme kağıdım geldi. ben eğer kaydımı yenilersem askerliğimi tecil ettirme hakkım varmı yokmu ?

Bu yıl direk 3.sınıfa kayıt olacaksın. Sınıf geçmiş sayılacak ve tekrar askerliği tecil edebileceksin. Kaldığın dersleri 3.sınıf dersleri ile birlikte alacaksın. Kayıt yenileme tarihleri 28 Kaısm - 23 Aralık arasındadır.

Octocan

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
saolun ama bişey daha aklıma takıldı ben 86 doğumluyum ve 2 yıllık üniversite bitirdim 2 yıllık tecil hakkım vardı onu kullandım. 2011 aralıkta o bitiyor benim. acaba bi sorun çıkarmı diye düşünüorum çünkü şu an sadece aklımda okulu bitirmek var.

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
saolun ama bişey daha aklıma takıldı ben 86 doğumluyum ve 2 yıllık üniversite bitirdim 2 yıllık tecil hakkım vardı onu kullandım. 2011 aralıkta o bitiyor benim. acaba bi sorun çıkarmı diye düşünüorum çünkü şu an sadece aklımda okulu bitirmek var.
Çıkacağını sanmıyorum...

parsalfa

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
lisans öğrenime hazırlık ve diğer derslerin sınav zamanı

İyi günler ben dgs ile 3.sınıftan başladım.sınav tarihleri nezaman ,bulunduğu ilin üniversitesinde açıköğretim dersleri oluyormu.cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. saygılar

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
İyi günler ben dgs ile 3.sınıftan başladım.sınav tarihleri nezaman ,bulunduğu ilin üniversitesinde açıköğretim dersleri oluyormu.cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. saygılar
Siz normal yıllık sistemde okuyorsunuz. yıllık sistemde senede 3 sınav yapılır.
Ara Sınavı : 07-08 Nisan 2012
Final Sınavı : 02-03 Haziran 2012
Bütünleme Sınavı : 08-09 Eylül 2012

Akademik Danışmanlık Hizmetleri kapsamında, uzaktan öğretim gören öğrencilerimiz, bazı seçilmiş dersleri yüzyüze yapabilme olanağı elde etmektedirler. Akademik Danışmanlık dersleri, uzaktan öğretim yapan Açıköğretim, İktisat, İşletme Fakülteleri öğrencileri için öğrenilmesinde güçlük çekilen bazı derslere yönelik olarak yürütülmektedir.

2011 – 2012 öğretim yılında Akademik Danışmanlık Hizmetleri 2 aşamada uygulanacaktır:

1) Daha önceden süregelen Açıköğretim Akademik Danışmanlık Hizmetleri, 2011 – 2012 öğretim yılında tüm iller (Muş İli hariç) ve 6 ilçe merkezinde (Alanya, Bandırma, Biga, Bozüyük, Elbistan, Nazilli) yürütülecektir. Bu hizmetler İSTANBUL’da, Marmara Üniversitesi: Eczacılık Fakültesi – Haydarpaşa, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu – Beyazıt, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi – Bahçelievler, olmak üzere 3 merkezde, ANKARA’da, Ankara Üniversitesi: Hukuk Fakültesi – Cebeci, Gazi Üniversitesi: Hukuk Fakültesi – Beşevler, İZMİR’de, Dokuz Eylül Üniversitesi: İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi – Buca, Yaşar Üniversitesi: Selçuk Yaşar Kampusu – Bornova, olmak üzere 2 merkezde ve ESKİŞEHİR’de, Anadolu Üniversitesi: Hukuk Fakültesi – Yunus Emre Kampusu ve Açıköğretim Eğitim, Öğretim ve Danışmanlık Birimi Binası – Yunus Emre Kampusu Girişi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi: İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi – Meşelik Kampüsü, olmak üzere 2 merkezde yürütülecektir.

02 Ocak 2012 tarihinde başlayıp, 25 Mayıs 2012 tarihine kadar kesintisiz sürdürülecek olan Akademik Danışmanlık Hizmetleri kapsamında yüzyüze öğretimi yapılacak dersler şunlardır:

1. Sınıf Dersleri: Genel Matematik, Genel Muhasebe, İktisada Giriş

2. Sınıf Dersleri: Muhasebe Uygulamaları, İstatistik, İktisat Teorisi

3. Sınıf Dersleri: Maliyet Muhasebesi, Türk Vergi Sistemi, Finansal Yönetim, İngilizce

4. Sınıf dersleri için akademik danışmanlık uygulanmamaktadır.

Bu derslere ilişkin ayrıntılı programlar en geç, 2011 Aralık ayının son haftasında, illerdeki AÖF bürolarında ve Anadolu Üniversitesi adresinde “Açıköğretim” linkinde bulunan “Akademik Danışmanlık Hizmeti” bağlantısında ilan edilecektir.

2) 2011 – 2012 öğretim yılında, dönemlik sisteme geçen Açıköğretim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne yönelik, Eski Türk Edebiyatı’na Giriş (Yeni Adı: Eski Türk Edebiyatına Giriş: Biçim ve Ölçü) ve Osmanlı Türkçesi’ne Giriş (Yeni Adı: Osmanlı Türkçesi’ne Giriş – 1) dersleri için yüzyüze danışmanlık hizmetleri 24 Ekim 2011 tarihinde başlayacak ve 20 Ocak 2012 tarihinde son bulacaktır. Bu derslerin yapılacağı merkezler ve ders programları, en geç 17 Ekim 2011 tarihinden itibaren, AÖF Büroları ve Anadolu Üniversitesi adresinde “Açıköğretim” linkinde bulunan “Akademik Danışmanlık Hizmeti” bağlantısında duyurulacaktır.

Dersler, resmi ve dini bayram tatil günleri (Kurban Bayramı, 29 Ekim, 23 Nisan, 1 Mayıs, 19 Mayıs), Açıköğretim sınavlarının yapıldığı günler ve Bakanlar Kurulu tarafından kararlaştırılabilecek tatil günlerinde yapılmayacaktır. Merkezlere göre, hafta içi akşamları veya hafta sonları yapılan akademik danışmanlık dersleri için hiçbir ücret alınmamakta, öğrenci kimliği gösterilerek dersliklere girilebilmektedir. Danışmanlık derslerine katılım zorunlu değildir.

Derslere katılmak isteyen öğrenciler, genel kuralların yanı sıra, hem Anadolu Üniversitesi, hem de yüz yüze öğretim gördükleri üniversitelerin tüm disiplin kurallarına uymak zorundadırlar.

Akademik Danışmanlık Hizmetleri’ne ilişkin olabilecek değişiklikler ve gelişmeler, illerdeki AÖF büroları, Anadolu Üniversitesi’nin internet sayfası ve basın aracılığı ile duyurulacaktır.

parsalfa

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
cevaplarınız için teşekkür ederim.

mesajdan anladığım kadarıyla gaziantep'te böyle bir uygulama yok .çalışmalarınızın devamını dilerim.

poppet

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme Yönetimi
bende dikeygeçişle aof işletme hazırlıkta ilk senede kaldım

bu sene 2. senem olacak ama 3. sınıf olduk bu durumda 3. sınıfta bir defa daha kalırsam tecil hakkım olmayacakmı

tecili okul kendisi mi yapıyor yoksa bizmi?

olduki kalırsam önlisanstan kullandığım tecil hakkım 2012 aralıkta bitiyor

ki bu gidişle kalacaz bu manyaklar 10 ders koymuş hepside tekli oturumlarda yapılıyor nasıl geçecez hazırlıkta bile 4 ders varken

binlerce insan kalıyordu şimdi nasıl geçecekler!!

2012 de ygs ile tekrar kayıt yapmak istesem farklı bir bölüm ile 1. sınıftan kayıt yapmak zorundamı kalacaz yoksa

tecil yapabilmek için?

yoksa dgs ile kayıt sildirip iktisata mı tekrarmı kayıt yaptracaz 2012 de tecil yapabilmek için?

askerlik şubesini arıyorum ordaki görevli "iki defa üst üste kalırsan bu bizim sistemimize düşüyor ve tecil yapılamıyor" diyor

şimdi 2012 de bütünlemeler eylülde bütünlemeye kadar bile sınıfta kalıp kalmayacağımız belli değil pratikte

bütünleme zamanı eylülde aof bürosundan alınan ek-c2 ile 2012 aralıkta biten tecil süresi uzatılabilirmi?

benle beraber 2010 eylül ayında myodan beraber mezun olan arkadaşım ilk senesinde aof kayıt yapmadı 1 sene boş gezdi 2011 de

bu sene 2012 de kayıt yaptı direkt 3. sınıf oldu

şimdi bu arkadaş ilk sene kaydı olmadığı için ve de kalmadığı için bu sene 2012 de kalsa bile

2012 aralıkta biten tecilini ek-c2 ile uzatabilecek büyük olasılıkla yanılıyormuyum

bu arkadaş benle beraber kayıt yapsaydı 2011 de 4 dersi verseydi hazırlıkta şimdi 3. sınıfta 6 dersle başbaşa kalmış olacaktı

hiç bir şekilde bilgilendirilmeyen biz talihsizler ise ilk sene boşu boşuna hazırlığa atlayıp kaldık

ben hazırlıktayken aöf bürosuna gittim dediler en az 3 dersten geçmen lazım

benim 4 dersten 2 dersimin vizeleri iyiydi çalışma imkanı bulamadım reel sebeplerden dolayı

finallerde bişey yapamadım

2 ders için bütünlemeye gidecekken vazgeçtim büte girmekten çünkü 2 ders geçmek bi anlam taşımıyordu

2 dersi geçsem bile sınıfı geçemiyordum

ayrıca sınıf tekrarı yapsam bile geçeceğim o iki dersi yeniden almak zorunda kalacaktım (aöf bürosu öyle diyordu)

aöf bürosuna soruyorum şimdi diyorki o iki dersi geçseydin şimdi 2012 de 3. sınıfta onları almayacaktın

saçmalıkki ne saçmalık 4 dersi veremeyen bizler şimdi 3. sınıfı geçmek için 10 dersin en az 8 ini vermemiz gerekiyor

nasıl vereceğiz?

bir oturumda 4 ders sınavı yapıyorlar Allah korkusu olur biraz insanlarda yahu!

böyle bir kepazelik günden güne batan yökü dahada batırdı öğrencilerin gözünde

keyfi uygulama yapıyorlar kafalarınca

şimdi soruyom yine aöf bürosuna istediğim zaman ek-c2 alabiliyormuyum diye

istediğin zaman alabilirsin diyorlar

şimdi merak ettiğim bu ek-c2 ile bir defamı tecil yapılabiliyor

3. sınıftakilerin durumu nasıl olacak?

tekrar kalsak 2012 de kayıt sildirip iktisata mı kayıt yapmamız gerekecek tecil için

fakülte terk durumu neyin nesidir bu şekilde 3. sınıfta da kalanlar nasıl tecil yaptıracaklar?

benim durumumda olan kişi askerlik tecil süresini uzatmak için nasıl bir yol izlemeli?

saygılar..

poppet

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme Yönetimi
ha bide malum durumumuz belli tüm dersler degısmıs durumda hangı kaynakları kullanmalıyız

murat yayınları bu seneye ozel kitap cıkaracakmı ?

deneme sınavları bulabılırmıyız?

poff ne kadar uyuz bu bu aof.

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
ha bide malum durumumuz belli tüm dersler degısmıs durumda hangı kaynakları kullanmalıyız

murat yayınları bu seneye ozel kitap cıkaracakmı ?

deneme sınavları bulabılırmıyız?

poff ne kadar uyuz bu bu aof.
Hazılrık sınıfı dersleri ve İşletme 3.sınıf dersleri değişmedi. Aöf Dvd Görüntülü Eğitim Seti - Açıköğretim Eğitim Seti - Aöf dvd setleri daki eğitim dvd lerini tavsiye ederim bu konuda. Kitaplardan daha iyi anlatım, görsellik bulunmakta.

AOFDESTEK

ADMİN
Yönetici
Admin
Bölüm:
İşletme
bende dikeygeçişle aof işletme hazırlıkta ilk senede kaldım

bu sene 2. senem olacak ama 3. sınıf olduk bu durumda 3. sınıfta bir defa daha kalırsam tecil hakkım olmayacakmı

tecili okul kendisi mi yapıyor yoksa bizmi?

olduki kalırsam önlisanstan kullandığım tecil hakkım 2012 aralıkta bitiyor

ki bu gidişle kalacaz bu manyaklar 10 ders koymuş hepside tekli oturumlarda yapılıyor nasıl geçecez hazırlıkta bile 4 ders varken

binlerce insan kalıyordu şimdi nasıl geçecekler!!

2012 de ygs ile tekrar kayıt yapmak istesem farklı bir bölüm ile 1. sınıftan kayıt yapmak zorundamı kalacaz yoksa

tecil yapabilmek için?

yoksa dgs ile kayıt sildirip iktisata mı tekrarmı kayıt yaptracaz 2012 de tecil yapabilmek için?

askerlik şubesini arıyorum ordaki görevli "iki defa üst üste kalırsan bu bizim sistemimize düşüyor ve tecil yapılamıyor" diyor

şimdi 2012 de bütünlemeler eylülde bütünlemeye kadar bile sınıfta kalıp kalmayacağımız belli değil pratikte

bütünleme zamanı eylülde aof bürosundan alınan ek-c2 ile 2012 aralıkta biten tecil süresi uzatılabilirmi?

benle beraber 2010 eylül ayında myodan beraber mezun olan arkadaşım ilk senesinde aof kayıt yapmadı 1 sene boş gezdi 2011 de

bu sene 2012 de kayıt yaptı direkt 3. sınıf oldu

şimdi bu arkadaş ilk sene kaydı olmadığı için ve de kalmadığı için bu sene 2012 de kalsa bile

2012 aralıkta biten tecilini ek-c2 ile uzatabilecek büyük olasılıkla yanılıyormuyum

bu arkadaş benle beraber kayıt yapsaydı 2011 de 4 dersi verseydi hazırlıkta şimdi 3. sınıfta 6 dersle başbaşa kalmış olacaktı

hiç bir şekilde bilgilendirilmeyen biz talihsizler ise ilk sene boşu boşuna hazırlığa atlayıp kaldık

ben hazırlıktayken aöf bürosuna gittim dediler en az 3 dersten geçmen lazım

benim 4 dersten 2 dersimin vizeleri iyiydi çalışma imkanı bulamadım reel sebeplerden dolayı

finallerde bişey yapamadım

2 ders için bütünlemeye gidecekken vazgeçtim büte girmekten çünkü 2 ders geçmek bi anlam taşımıyordu

2 dersi geçsem bile sınıfı geçemiyordum

ayrıca sınıf tekrarı yapsam bile geçeceğim o iki dersi yeniden almak zorunda kalacaktım (aöf bürosu öyle diyordu)

aöf bürosuna soruyorum şimdi diyorki o iki dersi geçseydin şimdi 2012 de 3. sınıfta onları almayacaktın

saçmalıkki ne saçmalık 4 dersi veremeyen bizler şimdi 3. sınıfı geçmek için 10 dersin en az 8 ini vermemiz gerekiyor

nasıl vereceğiz?

bir oturumda 4 ders sınavı yapıyorlar Allah korkusu olur biraz insanlarda yahu!

böyle bir kepazelik günden güne batan yökü dahada batırdı öğrencilerin gözünde

keyfi uygulama yapıyorlar kafalarınca

şimdi soruyom yine aöf bürosuna istediğim zaman ek-c2 alabiliyormuyum diye

istediğin zaman alabilirsin diyorlar

şimdi merak ettiğim bu ek-c2 ile bir defamı tecil yapılabiliyor

3. sınıftakilerin durumu nasıl olacak?

tekrar kalsak 2012 de kayıt sildirip iktisata mı kayıt yapmamız gerekecek tecil için

fakülte terk durumu neyin nesidir bu şekilde 3. sınıfta da kalanlar nasıl tecil yaptıracaklar?

benim durumumda olan kişi askerlik tecil süresini uzatmak için nasıl bir yol izlemeli?

saygılar..
Bu yıl 3.sınıfa kayıt olduğun için sınıf geçmiş sayılıyorsun ve bir kez kalma hakkın oluyor. İkinvci kez kalacağını düşündğün zaman yani 3.sınıfı 2.kez okurken kalacağını düşünürsen tekrar YGS ye girip farklı bir bölümün 1.sınıfına kayıt yaptırarak 2 yıl daha tecil hakkın olur. Ek2C dedikleri öğrenci belgesi bir nevi. Her yıl okul bunu askerlik şubesine gönderiyor. Aralıkta biten tecil için eylüldeki sınav sonuçlarına göre okul öğrenci belgesi göndererek tecilini uzatmaktadır. Sen şu an kayıt yenilediğinde bu yıl 3.sınıfta kalsan bile seneye yine kayıt yenilediğinde askerliğin tecil edilecektir.

poppet

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme Yönetimi
nasıl yani hazırlıkta kaldığım sene hiç olmamış gibi mi düşüneceğim

kısacası şu an tecil açısından önceki postta bahsettiğim arkadaşla aynı durumda mı sayılırız?

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,421
Kullanıcılar
90,728
Son üye
Steventiz