Açıköğretim Türk Dili ve Edebiyatı Lisans Programı

hasret merve

Yeni Üye
ben sitenize yeni üye oldum...açıköğretim birinci sınıf Türk Dili Ve Edebiyatı bölümü öğrencisiyim...sitenizden alanım hakkında yararlanmak adına üye oldum...inşallah istifadeli paylaşımlarda bulunurum...

BERKİİİ

Yeni Üye
arkadaşlar seneye bir grup oluşturup bazı derslerden kurs alalım diyorum bahcelievler bölgesinde bulunan ve kurs işini düşünen varsa birbirimizi bilgilendirelim

nda

Yeni Üye
nda

ben konyadan dilek sitenize yeni üye oldum aöf tde 1 sınıf okuyorum

nda

Yeni Üye
Tşk hoşbulduk hiç ümidim yok bu sınavlardan,sanki aklımda hiç bişey yok

BERKİİİ

Yeni Üye
arkadaşlar kendinize güveneceksiniz başka yolu yok ayrıca unutmayın alan olarak her tür konuyu içine alan bir bölüm seçtik.. işimiz zor tabii kii

pttt

Yeni Üye
Arkadaşlar bu form'a, bazı arkadaşların; edebiyat dışardan nasıl okunur,Biz öss'ye girdik yüksek puan aldık,bunlar dışardan nasıl okurlar;
Soruyorum:1-İngilizce Öğretmenliği açıköğretimden okunurken ses çıkmıyor;okulöncesi Açıköğretimden okunurken ve de bu bölümlerden devletin öğretmen kadrolarına arkadaşlarımız yerleşirken ses çıkmıyor ama edebiyat olunca,sesler yükseliyor....Ben örgün eğitimden okul öncesi eğitim öğrtemeniyim ve bu bölümleri ve açıköğretimi sonuna kadar destekliyorum herkes okumak için o maddi imkanları o şartları zamanında bulammaış olabilir,insanların kaderi iki saatlik sınavda belirlenmemeli;bu insanlar arasında belki bizlerden örgün öğretimi çok daha iyi başaracak arkadaşlarımız var;bunu bilin,birde edebiyat okuyosunuz duygularınıza güzel ve olumlu yön verin....Yökü ve bu işte emeği olan herkesi kutluyorum herkes okusun,yaşasın eğitim Arkadaşlar hepinize başarılar sizleri seviyorum.Ben Öğretmenim şu an.

(efsun)

Yeni Üye
ilk sene arkadaşlar, ondan bu kadar tepki.. ayrıca okul öncesine de acayip bir tepki var örgün mezunlarından, ben çok rastlıyorum ayrım yapılıyor. Bize düşen kulak asmamak bunlara, ama diğer yandan aynı kalitede eğitim aldığımızı da söyleyemeyiz.. gerçekçi olalım, örgünle yani yüzyüze eğitimle aynı şey değil, ciddi bir fark var. Belki bu iddiada olmasak daha iyi ederiz.. bilemiyorum, en iyisi takılmamak bunlara.

ReTuRNFoRGeS

Yeni Üye
ilk sene arkadaşlar, ondan bu kadar tepki.. ayrıca okul öncesine de acayip bir tepki var örgün mezunlarından, ben çok rastlıyorum ayrım yapılıyor. Bize düşen kulak asmamak bunlara, ama diğer yandan aynı kalitede eğitim aldığımızı da söyleyemeyiz.. gerçekçi olalım, örgünle yani yüzyüze eğitimle aynı şey değil, ciddi bir fark var. Belki bu iddiada olmasak daha iyi ederiz.. bilemiyorum, en iyisi takılmamak bunlara.
tabii ki aynı eğitim alınmaz, he parası olan daha iyisini de alır ;) o konu değil ama bu kadar tepki de saçma. zaten kaç kişi bitirecek ve bitirenlerden kaç kişi formasyon alacak? hadi aldı diyelim, sen zaten daha iyi eğitim aldıysan kpss'de şansın daha çok olur, bizim gibi açıkçıları sorun etmemeleri lazım diye düşünüyorum :)

(efsun)

Yeni Üye
o telaşları, saldırganlıkları ekmek derdinden dolayı olsa gerek.. insanlar aklını kaçırdı memlekette işsizlik korkusundan.. ne biliyim işte.. ben en çok şuna seviniyorum, binlerce genç insan osmanlı türkçesi öğrenecek, şakır şakır okuyacak yazacak.. muhteşem olacak! :)

pttt arkadaş güzel söylemiş: "edebiyat okuyosunuz duygularınıza güzel ve olumlu yön verin"

ECRİN90

Özel Üye
Bu bölüm mezunları sadece öğretmen olabilir diye yanlış bir düşünce var.

Arkadaşlar;Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, iş imkânı en fazla olan bölümlerdendir. Bölüm mezunları bildiğiniz üzre eğitim formasyonu almaksızın dershanelerde, eğitim formasyonunu tamamlamak kaydıyla Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki resmî ve özel okullarda öğretmenlik yapabilmekte; bunun yanı sıra, verilen sertifikalarla Kültür Bakanlığında, Türk Dil Kurumunda, arşivlerde uzman olabilmekte ve TRT’nin çeşitli birimlerinde görev alabilmektedirler. Bunun yanında çeşitli gazete, dergi ve yayınevlerinde (Örn:editör) çalışabilmektedirler. Kendilerini bu konuda ilerleterek Türkolog ünvanına da sahip olabilirler.

Demem o ki bu bölümden mezun olacak arkadaşlar, sadece öğretmenliğe odaklanmayalım. Gördüğünüz gibi Bölümümüz bizlere çeşitli alternatifler de sunuyor.

Örgün-Aöf çekişmesine gelecek olursak; hiçbirimiz bir diğerinden farklı değiliz. Aldığımız eğitimin şekli farklı olabilir ancak öğrendiğimiz dil aynı. Kimse kimseyi bu konuda hor görmemeli. Amacımız uluslararası alanda, ülkemizin tarih ve kültür zenginlikleriyle, dil ve edebiyat eserlerini tanıtabilecek düzeye gelip kendimizi bu konuda ilerletmek olmalı.Bu amaç doğrultusunda çalışmayanlar zaten başarılı olamayacaklardır.

Sonuç olarak, hedefimize ulaşmak sabır ve azim gerektirecek.. Bu yolda hepinize başarılar diliyorum ;)

KatreiAsk

Özel Üye
güzel haberler verdin ecrin'cim teşekkür ederim ;)
bu arada açıklamana hayran kaldım :O

*DURU*

Yeni Üye
Bu siteye üye olurken kafamda sosyoloji okumak vardı çok düşündüm ve sonunda edebiyatta karar kıldım. Biliyorum zor bir bölüm ama inanıyorum ki çalışan azmeden kazanır. Ben evli ve 2 çocuk annesiyim aynı zamanda bu yıl için kpss ye hazırlanıyorum. Birçok kişiye göre belki işim biraz daha zor ama çok azimliyim bakın şu saat oldu hala çalışıyorum ve sabah kızım beni erkenden kaldıracak :)

Bu arada şuanda kayıtlı öğrenci değilim bu bölümleri daha yeni öğrendim daha önce öğrenmiş olsaydım geçen yıl kayıt yaptırırdım. 2010-2011 öğretim yılı için 2. üniv. kapsamında kaydım yaptırıcam allahın izniyle.

Birçok örgün eğitimliler karşıda dursa en büyük idealim öğretmenlik. Şimdi editörümüzün yazısını okuyunca dahada mutlu oldum çünkü formasyonsuz dersane öğretmenliği olduğunu öğrendim öncelikle teşekkür ederim bu bilgi için. Kafamda hep ya 4 yıla kadar yasalar değişirse ya 4 yıl sonunda formasyon kaldırılır ve öğretmenlik şansı verilmezse diye tereddütlerim vardı. Şimdi biraz daha rahtlamış oldum. Benim dileğim sadece ve sadece öğretmenlik yapabilmek gerekirse devlet atamasın birçok öğretmenin burun kıvırdığı dersane öğretmenliği olsun hiç önemli değil. Yeterki öğretmenlik olsun parasında pulundada değilim. Öyle şanssızlıklar yaşadımki zamanında öğretmen olamadım şimdi azda olsa bu şansı yakalamam yeniden doğmam gibi birşey oldu.

Lafı çok uzattım biliyorum :)

Herkese Başarılar Diliyorum...

hasret merve

Yeni Üye
Bu bölüm mezunları sadece öğretmen olabilir diye yanlış bir düşünce var.

Arkadaşlar;Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, iş imkânı en fazla olan bölümlerdendir. Bölüm mezunları bildiğiniz üzre eğitim formasyonu almaksızın dershanelerde, eğitim formasyonunu tamamlamak kaydıyla Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki resmî ve özel okullarda öğretmenlik yapabilmekte; bunun yanı sıra, verilen sertifikalarla Kültür Bakanlığında, Türk Dil Kurumunda, arşivlerde uzman olabilmekte ve TRT’nin çeşitli birimlerinde görev alabilmektedirler. Bunun yanında çeşitli gazete, dergi ve yayınevlerinde (Örn:editör) çalışabilmektedirler. Kendilerini bu konuda ilerleterek Türkolog ünvanına da sahip olabilirler.

Demem o ki bu bölümden mezun olacak arkadaşlar, sadece öğretmenliğe odaklanmayalım. Gördüğünüz gibi Bölümümüz bizlere çeşitli alternatifler de sunuyor.

Örgün-Aöf çekişmesine gelecek olursak; hiçbirimiz bir diğerinden farklı değiliz. Aldığımız eğitimin şekli farklı olabilir ancak öğrendiğimiz dil aynı. Kimse kimseyi bu konuda hor görmemeli. Amacımız uluslararası alanda, ülkemizin tarih ve kültür zenginlikleriyle, dil ve edebiyat eserlerini tanıtabilecek düzeye gelip kendimizi bu konuda ilerletmek olmalı.Bu amaç doğrultusunda çalışmayanlar zaten başarılı olamayacaklardır.

Sonuç olarak, hedefimize ulaşmak sabır ve azim gerektirecek.. Bu yolda hepinize başarılar diliyorum ;)
Gönülden teşekkür ederiz Ecrinim...Allah Herkesin Hakkında Hayırlısıysa Hayırlısıyla Gönlümüzce Sonuçlar Almamızı Nasip Eylesin İnşallah....

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,421
Kullanıcılar
90,728
Son üye
Steventiz