İki Sene Üst Üste Sınıf Geçemeyenler İçin Askerlik Durumu...

srpbrky

Yeni Üye
Sizinle aynı durumda sayılırım ben 1979 doğmuluyum askere gitme kararı aldım ancak öğrenmek istediğim Askerde iken 8.yılım olmasına rağmen okulu bitirip diplomamı komutanlığa verip okulu bitirip bitiremediğim.
bu yıl en son olarak 1981 doğumlular askerlik ertlemesine tabi tutulacaklar. 1979 doğumlu arkadaşımın maalesef erteleme hakı yoktur ama askerlik şubesine müracaat edip karar maddesini ve durumunu sorarsa yardımcı olup çıkar bir yol gösterilebilir bu arada kimsenin askerlik durumu ne komutana ne memurlara ne de askerlik şubesinin elinde değildir kanunlar çerçevesinde daime vatandaştan yana işlemler yapılır 1981 doğumlu arkadaşım içinde tek dersten sınırsız sınav hakkı bulunduğundan ek ilave süre tanınmaz

bu arada tam da sorunuzu anlamamşım askerde iken mezun olur iseniz hemen bunu ilk amirinize bildirirsiniz ve askerde iken askerliğinize yedek subay aday adayı olarak karar aldırmanız sağlanır.

asiliba

Yeni Üye
arkadaşlar ben aöf işletme 1.sınıfta 2yıl üst üste kaldım tekrar tecil için ne yapmalıyım yardımlarınız için şimdiden tşk...

warchayld6

Yeni Üye
Merhaba,

Ben 1984 doğumluyum 2005 yılında MYO mezunuyum. Okul bittikten sonra 2 yıl tecil hakkımı kullandım. Sonrasında 2006-2007 yılında Açıköğretim lisanas tamalama hazırlık programına kayıt yaptırdım. İlk sene sağlık problemlerim yüzünden sınıfta kaldım. 2. sene ise Trafik illeti yüzünden sınava 17 dakika geç kaldım diye sınava alınmadım. Malumunuz yine sınıfta kaldım. Bu arada tecilim 02/01/2008 itibari ile bitmişti. Hazırlığı 3 kez okudum ve derslerimi verdim. 3.Sınıfa kayıt için Askerlikle ilişiksiz belgesi isteniyor benden. 1 sene 9 aydır Bakaya diye aranıyorum. AOF bana 3. sınıfa geçtiğimizde bir belge ile askerliğimizi tecil edebileceğimizi söylemişti onlara güvenerek bu kadar bekledim. Ama askerlik şubesi bu belgeyi kabul etmiyor. İki arada bir derede kaldım.

Şimdi ben kaydımı sildirsem yine tecil hakkım olurmu acaba ?

brembo3838

Yeni Üye
Merhaba,

Ben 1984 doğumluyum 2005 yılında MYO mezunuyum. Okul bittikten sonra 2 yıl tecil hakkımı kullandım. Sonrasında 2006-2007 yılında Açıköğretim lisanas tamalama hazırlık programına kayıt yaptırdım. İlk sene sağlık problemlerim yüzünden sınıfta kaldım. 2. sene ise Trafik illeti yüzünden sınava 17 dakika geç kaldım diye sınava alınmadım. Malumunuz yine sınıfta kaldım. Bu arada tecilim 02/01/2008 itibari ile bitmişti. Hazırlığı 3 kez okudum ve derslerimi verdim. 3.Sınıfa kayıt için Askerlikle ilişiksiz belgesi isteniyor benden. 1 sene 9 aydır Bakaya diye aranıyorum. AOF bana 3. sınıfa geçtiğimizde bir belge ile askerliğimizi tecil edebileceğimizi söylemişti onlara güvenerek bu kadar bekledim. Ama askerlik şubesi bu belgeyi kabul etmiyor. İki arada bir derede kaldım.

Şimdi ben kaydımı sildirsem yine tecil hakkım olurmu acaba ?

olur olur.

fresher

Yeni Üye
AÖF 3.sınıfta 2 defa kaldım, tecil etmediler, Ocak ayında gidip yoklama muayane oldum fakat...

Arkadaşlar Açıköğretim İşletme 3 okuyorum, ancak 2 defa kaldım. 31 Ekim 2009a kadar tecilim vardı, bu süre bitmeden önce şubeye gittim, durumu anlattım, okulu bitirip gitmek istiyorum dedim. Orada bir görevli bana şimdi git 2 kez üstüste kalınca tecil olmaz dedi, Ocak ayında buraya gel, 2 ay yoklama kaçağı olursun, Ocakta gelir yoklamanı muayaneni yaparsın, seni Kasımda gidecekmiş gibi işlemini yaparız, Kasıma kadar açıköğretimde üst sınıfa geçersen, belgeni getirirsin tecilini yaparız dedi.

Ben de bu görevlinin dediklerini yaptım, bu ay içinde şubeye gittim, yoklamamı yaptırdım, başvuru evrakında Kasım 2010'da askere gitmek istiyorum diye yazdım, işlemlerimi muayene oldum, neyse muayene evrakını şubeye getirdim. Burada söyledim Kasım 2010 olayını, ancak görevli eskisi gibi değil artık, sistem değişti, otomatik bilgisayar belirliyor dedi. Yani Mayıs ayına da sevk edilme ihtimalim var? İnternetten celp dönemlerine baktım Ataşehir ilçesi Mayıs 2010 yazıyor, oradaki görevli bilgisayardan işlemi yaparken gösterdi, tercih olarak Kasımı önce sonra Ağustosu sonra Mayısı işaretledi.

Mayısın ilk haftası gelip ne zaman sevk olacağını öğreneceksin dediler. Şu an Açıköğretim 3ü okuyorum, harçlarını yatırdım.İşletmeyi bitirip askere gitmek istiyorum.

1-Mayıs celbinde askere alınırsam, gideceğim tarihler belli olduktan sonra tecil imkanım varmı?
2-Össye girersem Mayıstan önce Össye gireceğime dair evrakı götürürsem tecil ettirebiliyormuyum?
3-Mayısın ilk haftasından önce askerliği nasıl tecil edebilirim, bunun bir yolu varmıdır?
4-Mayıs celbinde askere alınırsam, askere gitmeyip sınavları geçersem ve sınıfı geçtiğime dair evrakı götürürsem tecil edebilirmiyim
5-Ocakta gidip muayene ve yoklama yaptırarak hatamı ettim?
6-Okulu bitirip askere gitmek istiyorum, Mayısta sevk edilirsem okulu bitiremeden askere gitmek durumunda kalıyorum.

Teşekkürler

maxell

Yeni Üye
merhabalar,

Benimde konum biraz karışık ama sizinle paylaşıp net bir bilgi almak istedim.

Ben 1985 doğumluyum. MYO'dan mezun olduktan sonra işletme 3. sınıfa dikey geçiş yaptım. 2 sene üst üste kaldım ve bu sene tekrardan kayıt yenilettim. Ayrıca Askerlik şubesine gidip askere gideceğim diye yoklamamı yaptırdım ve Mayıs 2010'a tarih aldım.

Kardeşim şuan askerde ve Askerliği Haziran 2010 da bitiyor. Mayısta askere gideceğim belli olursa eğer Kardeş tecilinden yararlanıp Kasım ayına Askerlik alım dönemimi gerçekleştirmeyi düşünüyordum.Bu dönem içerisinde de okula devam edip sınıfımı geçmeye çalışıyorum. Sorularım şudur;

1-Kasım 2010'a kalırsa eğer askere alınma tarihim, Sınıfı geçersem bu döneme kadar 4. sınıf için tecil hakkım doğuyor mu?

2- Eğer tecil hakkım doğuyor ise bunu nasıl gerçekleştirebilirim?

3- Tecil hakkımın oluyorsa eğer bu askerlik şubesindeki komutanın insiyatifinde mi yoksa kanunen geçerli midir?
inisiyatifinde
4- Eğer tecil hakkım yok ise kaçak olarak devam edip okulu bitirmeyi düşünüyorum. Bunda ne gibi engeller ve sorunlar bulunmaktadır. Ayrıca Polisler yolda kimlik kontrol yaparken GBT de 2 yıldır askerlik durumunu görmemekteymiş ( aldığım duyum bu sadece ). Bunun gerçeklik payı nedir?

Bu sorularımdan en uygun olanına, en mümkün olanına dahi net bir cevap alsam sizlerden yeter bana.

furkan4747

Yeni Üye
Ben 4.sınıftayım ve bu ikici senem dortdüncü sınıfta.ben 3.sınıftayken 4 e gectim .ama alttan 2 tane dersim kaldı.maliyet ve finansal.şimdi benım 4.sınıftan 4 tane ve 3.sınıftan da 2 tane dersim var.bu yıl 4.sınıfı ikinci kez okuyorum gecen yıl kalmıştım.şimdi ben bu yıl da kalırsam durumum ne olcak.yanı kaydım silinecek mi silinirse tekrardan nerden başlayacağım.ve askerliğim ne olcak .BU arada 2 yıllık myo dan mezun olup geçiş yaptım.acill yardım

eren_ac87

Yeni Üye
87 doğumluyum 2.sınıfta 2.senem alttan 2 dersim var durum bu.
Daha sınava çok var geçerim gibi geliyor fakat benim için en önemli olan öss sınavı bu sene yeniden hazırlanıyorum büyük ihtimalle puanım çok iyi gelecek tercih yapıp 4 senelik bir üniversiteye yerleşicem işte benim sorumda şu ben 4.yıllık üniversiteye yerleşince üniversite kayıtda bir problem olurmu çünkü diğer tarafta bütünleme sınavları daha yeni yapılmış ve bende 2.sınıfta 2 kez kalmış gözüküyor olacağım tecil problemi yaratırmı
şimdiden bilelimki ne olacağını

Mustafa ŞENÇALAR

Özel Üye
87 doğumluyum 2.sınıfta 2.senem alttan 2 dersim var durum bu.
Daha sınava çok var geçerim gibi geliyor fakat benim için en önemli olan öss sınavı bu sene yeniden hazırlanıyorum büyük ihtimalle puanım çok iyi gelecek tercih yapıp 4 senelik bir üniversiteye yerleşicem işte benim sorumda şu ben 4.yıllık üniversiteye yerleşince üniversite kayıtda bir problem olurmu çünkü diğer tarafta bütünleme sınavları daha yeni yapılmış ve bende 2.sınıfta 2 kez kalmış gözüküyor olacağım tecil problemi yaratırmı
şimdiden bilelimki ne olacağını
Eğer öss de bi yere yerleşirsen zaten kayıt olduğun okul tecilini otomatık olrak yapıyor.Şayet diyelim yerleşemedin açıköğretimdeki derslerindende kaldın ozaman askere alırlar seni.

eren_ac87

Yeni Üye
Eğer öss de bi yere yerleşirsen zaten kayıt olduğun okul tecilini otomatık olrak yapıyor.Şayet diyelim yerleşemedin açıköğretimdeki derslerindende kaldın ozaman askere alırlar seni.
sağolun peki yerleştirme eylülün 1.ve2.haftasında yapılıyor malum bütünlemede 1.haftada biz yeni üniversiteye kayıt yaparken sanırım aöf den kayıt sildirmemiz gerekiyor bu durumda ben büt sınavlarına katılmayacakmıyım kayıt sildirmek ne demek oluyor tekrardan mı başlanacak yoksa devam edecekmi

gece_mavi

Yeni Üye
trembo cevap yazarsan sevinirim... önlisans muhasebe 2. sınıftayım, bu 5. yılım. tek dersten kaldım zaten bunu verdiğimde diploma alcam eylül15 ekim arasında olan yeni kayıtlar ile 3. sınıfa kayıt yaptırmak istiyorum ama askerlik durum belgesi istiyorlar 1987 doğumluyum. ben şimdi önlisans diplomamı aldığım da okul ile bi nevi ilişiğimi kesmiş olmuyor muyum hani ilişiğini kesenlere 1 yada 2 yıl tecil hakkı veriyorlarmış ya yada nasıl bi yol izleyebilirim neler tavsiye edersin kısa dönem yapmak istiyorum askerliğimi lütfen cvp bekliyorum...

anaxinamon

Yeni Üye
Anadolu üniversitesi 3. sınıf öğrencisiyim. Askerlik durumu ile ilgili sorularım ve sorunlarım var. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
Bu benim için çok önemli.

Efendim ben 20.08.1986 doğumluyum. 2004-2007 yılları arasında bir meslek yüksek okulunda 2 yıllık eğitimle işletmeden mezun oldum.

2007 yılında açıköğretim fakültesine direk dikey geçişle kayıt yaptırdım. 2007-2008 sezonunda yani 3. sınıfımda tüm derslerden kaldım. 2008-2009 sezonunda toplam
6 dersin 3 ünden geçip 3 ünden kaldım.

Şuan 24 yaşımı doldurmak üzereyim. ve 2 sene üst üste sınıfta kaldığım için askerlik durumumu çok merak ediyorum. Forum sitelerinde okuduklarımla çok üzgün bir durumdayım.

Askere alınacakmışım. 2 sene üst üste kaldığım için. Ancak AOF sitesinde öğrenci işlerine girdiğim zaman benim durumum tecilli gözüküyor. Lütfen bana yardımcı olun.

Yeni evli sayılırım ve 1 kızım var. 15 ay askerlik yapacak ne maddi ne manevi durumum var.

BEN ŞİMDİ NE YAPMALIYIM. YADA ASKERE ALINACAKMIYIM

işey daha duygum 29 yaş sınırı falan. yaa millet lise mezunu yada ünide 10 sene kalıyo hala almıyolar askere beni kesin alırlarmı benim gidecek gerçekten durumum yok. ve birde bu önemli okul her sene askerlik şubesine kağıt gönderiyo ve o yılın 31 ekimine kadar tecilli sayılıyosun. bu senede gönderdi ve bu sene 31 ekime kadar kalan 3 dersimi versem ve 4 e geçsem yinede alırlarmı. yaa nolur tam olarak yardımcı olun bakın vizeler başladı konsatre olamıyorum ders çalışamıyorum.
birde ben 3.sınıfta 3. kere okuyorum ve 3 dersim var. diyelim şubeden falan bişey diyen yok ben bu sene bu 3 dersi verip 4 e geçsem seneye yani 4. sınıfta yine tecil sorunu çıkacakmı. yani allah nasip ederse bu tırsmayla ben 2011 haziranda mezun olup 5 ay olarak gitmeyi düşünüyorum. hiçmi şansım yok benim. yani 2 yıllık mezunum. ve 4 yıllık olmaya 1,5 senem var. şimdi en baştan öss ye girip 1 den başlayıp devam etmek beni bitirir. ben askerden kaçmak için okumuyorum. şu 1,5 seneyi bitip mezun olup öyle gitmeyi düşünüyorum ne olur ayrıntılı yardım edin...

maxell

Yeni Üye
Arkadaşlar;

uzun bir yazının ardında kısa anlatımlı, birer cümlelik net açıklamalar bekledim forum okuyucularından ama henüz bir cevap alamadım.

Size aşağıda sorularımı ve durumumu netleştirecek alternatiflerimi sundum.

bana bununla ilgili bir cevap ile dönerseniz çok mutlu olurum.

merhabalar,

Benimde konum biraz karışık ama sizinle paylaşıp net bir bilgi almak istedim.

Ben 1985 doğumluyum. MYO'dan mezun olduktan sonra işletme 3. sınıfa dikey geçiş yaptım. 2 sene üst üste kaldım ve bu sene tekrardan kayıt yenilettim. Ayrıca Askerlik şubesine gidip askere gideceğim diye yoklamamı yaptırdım ve Mayıs 2010'a tarih aldım.

Kardeşim şuan askerde ve Askerliği Haziran 2010 da bitiyor. Mayısta askere gideceğim belli olursa eğer Kardeş tecilinden yararlanıp Kasım ayına Askerlik alım dönemimi gerçekleştirmeyi düşünüyordum.Bu dönem içerisinde de okula devam edip sınıfımı geçmeye çalışıyorum. Sorularım şudur;

1-Kasım 2010'a kalırsa eğer askere alınma tarihim, Sınıfı geçersem bu döneme kadar 4. sınıf için tecil hakkım doğuyor mu?

2- Eğer tecil hakkım doğuyor ise bunu nasıl gerçekleştirebilirim?

3- Tecil hakkımın oluyorsa eğer bu askerlik şubesindeki komutanın insiyatifinde mi yoksa kanunen geçerli midir?
inisiyatifinde
4- Eğer tecil hakkım yok ise kaçak olarak devam edip okulu bitirmeyi düşünüyorum. Bunda ne gibi engeller ve sorunlar bulunmaktadır. Ayrıca Polisler yolda kimlik kontrol yaparken GBT de 2 yıldır askerlik durumunu görmemekteymiş ( aldığım duyum bu sadece ). Bunun gerçeklik payı nedir?

Bu sorularımdan en uygun olanına, en mümkün olanına dahi net bir cevap alsam sizlerden yeter bana.

SeRGoK

Yeni Üye
Arkadaşlar Ben İşletme 3.Sınıf Ögrencisiyim Bir Kez Kaldım Bu Yıl 2. Yılım Bu Yıl Mutlaka Geçerim Sınıfı 4. Sınıfa Geçtiğimdede Birkez Kalma Hakkım Oluyormu? Yani 4. Sınıftada Birkez Kaldım 2. Yılda Verdim Tüm Dersleri Böyle Bir Olay Olur Değilmi??? Askere Çağırılmam Yani

celik3

Yeni Üye
kabaca bazı cevaplr vereyim beyler:
şimdi bir kere üst üstte 2 yıl kalındımı tecıl sansımız ucuyo fakay 3. senede kayıt yenıletırsek eğer subenız kasımda askere yolluyosa o zaman kasıma kadar olan bolumde kesın okulu gecmenız gerekıyo ksı halde kasım kısladasınız
bu da tabıkı subenızın kasım en son tertıp gonderdığınde mumkun
kolay bır ıhtımal değil ayrıca subenızle de konusmanız kesın
ayrıca aöf okuyan bence tüm arkadaslar ask subesıne ekc belgesını kendılerı goturse ıyı yaparlar ısınızı aöf ye bırakmayın kesın olarak kendınız gorun ask durumunuzu cunku
ben aöf okumama rağmen aöf tecıl yaptırmamıstır dıye ekc belgemı alıp ask subeme goturduğumde tecılın olmadığını soledıler baya bır uğrastıktan sonra hakkımın olduğunu soledıler.
ozellıkle asker durumu yanı askere gıtme durumunu aldıran arkadaslar daha sonra aöf okumaya devm edenler kesın kendılerı belhgelrını alıp subelerıne gotursunler.
aöf ye güvenmeyin.
son olarak bence problemı olan arkds kendılerı subelerıne gıdıp bılgı alsınlar ve yönlerını bu seılde cızzsınler sınavlardan once gıdın ve kendınızı rahatlatın kafa daha rahat olur
aksı halde sınavları gecsenız dahı belkıde ask alınacaksınız.

anaxinamon

Yeni Üye
Merhabalar...

Ben A.Ü. 3.sınıf öğrencisiyim. 2007'de bir m.y.okulundan mezun olup hemen yine 2007'de A.Ü. açıköğretim fakültesine kayıt yaptırdım. 3.sınıfta (2007-2008/2008-2009) sezonunda başarısız oldum ve sınıfta kaldım. Bu sezon (2009-2010) 3 dersimi verip bir üst sınıfa geçmek için çabalıyorum. İşte bu durumumla ilgili sorumlarım olacak. 2 sene üstüste kaldığım için askerliğimin tecil edilmediğini duydum. Bana bu konu hakkında bilgi verirmisiniz.

1) Benim ask.şubem 2010'da mayısta askere alıyor. Ben normal şartlarda 2010 haziranda mezunum Kısacası bu sene sınıfı geçersem seneye tekrar tecil olurmu.

2)Bu sene 3 dersim var sınıf geçmek için en çok kaçını geçmek zorundayım.

3)Askerlik şubemi aradım ve yoklama kaçağı görünüyorum. Eğer şubeme gidip yoklama yaptırsam bana 2010 mayısta yada herhangi bir tarihe gün verecekler askere almak için. ben o tarihe kadar geçsem. Tecil olurmu.

4)Ve kayıt sildirirsem 2 sene tecil hakkımın old. söylediler. Ben kayıt sildirsem ve 2 yıl tecil hakkımı kullanırsam bu sene ekim 2010 da tekrar dikey geçişle aof ye kayıt olabilirmiyim. ve eğer olursam tekrar tecil haklarından yararlanabilirmiyim.

Şimdiden teşekkür ederim.Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Son mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
17,421
Kullanıcılar
90,735
Son üye
Clamcaseptn