Açıköğretim Genel Not Ortalamalari Açiklandi

Fizyon

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
Arkadaş milletin dönem ortalaması 2 nin altında ama genel not ortalaması 2 nin üstünde oluyor benim dönem ortalamam 2.64 geldi genel not ortalamam 1.78 geldi ben bu işten hiç birşey anlamadım biraz bana anlatrmısınız anlayan bir arkadaş ben şuanda 4.sınıfta okuyorum 3.sınıfta notlarım o kadar yüksek degildi ondan kaynaklanabilirmi bu genel not ortalamamın düşük gelmesi peki benim bu genel not ortalamayı 2 nin üstüne çıkarmam için bahar döneminde tahminen kaç ortalama getirmem lazım cevaplarsanız çok sevirim arkadaşlar

fewzi

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
ben hangi dersten geçtim hansisinden kaldım nasıl öğreneceğim yaa

smih

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
Arkadaşlar aynı şekilde bende GNO ortalamamı görünce şok yaşayanlardanım. Ben geçen sene yıllık sistemde 4 dersten sınıfta kaldım ancak bu sene kredili sistemle üstten de 3 ders alarak bu dersleri yeniden aldım. Sonuçlar iki gün önce açıklandı FF dersim hiç yok ancak matematik ve davranış bilimleri uyarı, diğerlerinden geçmişim. Ama nedense dönem not ortalamam 2.68 genel not ortalamam 1.80 uyarı. Böyle saçma birşey olabilir mi? Ben zaten geçen sene bu derslerden kalmıştım bu sene yine niye değerlendiriliyor? Yazık değilmi buna yapabilcek hiçbir şeyimiz yok mu ?

Fizyon

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
Arkadaşlar aynı şekilde bende GNO ortalamamı görünce şok yaşayanlardanım. Ben geçen sene yıllık sistemde 4 dersten sınıfta kaldım ancak bu sene kredili sistemle üstten de 3 ders alarak bu dersleri yeniden aldım. Sonuçlar iki gün önce açıklandı FF dersim hiç yok ancak matematik ve davranış bilimleri uyarı, diğerlerinden geçmişim. Ama nedense dönem not ortalamam 2.68 genel not ortalamam 1.80 uyarı. Böyle saçma birşey olabilir mi? Ben zaten geçen sene bu derslerden kalmıştım bu sene yine niye değerlendiriliyor? Yazık değilmi buna yapabilcek hiçbir şeyimiz yok mu ?
Aynen kardeşim benimde senin gibi geçen sene 4 dersten kaldım şuanda ise bu dönem dönem not ortalamam 2.64 geldi genel not ortalama ise 1.78 yazıyo bende anlamadım

yyildirayy

Yeni Üye
Aynen kardeşim benimde senin gibi geçen sene 4 dersten kaldım şuanda ise bu dönem dönem not ortalamam 2.64 geldi genel not ortalama ise 1.78 yazıyo bende anlamadım
Geçen sene kaldığınız dersler olduğundan onlar ff olarak işlem görmüş ve geçtiğiniz derslerden topladığınız notlar ders kredisine bölününce doğal olarak not ortalaması aşağıya çekilmiş
Şimdi bir örnekle anlatayım size

Kendimden örnek verirsem

Ben geçen sene tüm derslerimi verdiğimden, ortalamam 74 olduğundan, bu seneki ki ortalamam 3,77 olduğundan genel ortalamam da yüksek oldu

smih

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
Au düpedüz haksızlık ama. Zaten o derslerden tekrar yaptık niye bu sene değerlendirmeye alınıyor mail falan mı atmalıyız ?

yyildirayy

Yeni Üye
Au düpedüz haksızlık ama. Zaten o derslerden tekrar yaptık niye bu sene değerlendirmeye alınıyor mail falan mı atmalıyız ?
Ben kesin öyle demiyorum
Aöf sağolsun açıklama yapma zahmetine katlanmadığından tahmin yürütüyorum
Ama bu tahminin olma olasılığı yüksek

Fizyon

Yeni Üye
Bölüm:
İşletme
Yıldıray kardeşim peki sana 2 tane soru sorayım cevaplarsan sevinirim...

1.Benim Genel Not Ortalamamı 2.00 ve Üzeri yapmam için 2.dönem,Dönem ortalamam kaç gelmesi lazımki genel not ortalamam 2.00 ve üzeri olsun...

2.Lisanstan mezun olmak için 240 ECST olması lazım ben geçen sene 3.sınıfa geçiş yaptım yani 3 ve 4.sınıfları okuyorum bu nasıl toplam 240 kredi edicek...

anewday

Yeni Üye
Bölüm:
Muhasebe Programı
Sınavların değerlendirilmesi ve duyurulması
MADDE 10 – (1) Her ne sebeple olursa olsun, sınavlara katılmayan öğrenciler için mazeret sınavı yapılmaz. Ancak, ara sınava katılmayan öğrenciler, ara sınav notunu sıfır (0) kabul ederek, isterlerse dönem sonu sınavına katılabilirler.
(2) Açıklanan sınav sonuçları ve başarı notları kesin olup itiraz edilemez. Sınavdaki öğrenci cevap kağıtları ve salon sınav tutanakları iki yıl saklanır.
(3) Sınavlarda başarının değerlendirilmesinde BDS kullanılır. BDS esasları Üniversite Senatosunca belirlenir. Başarı notu, dönem içi notları ile dönem sonu sınav notunun katkılarıyla hesaplanır. Dönem içi notları; ara sınav, kısa sınav, sözlü sınavı, ödev ve uygulamalı çalışmalara verilen notlardan oluşur.
(4) Dönem içi değerlendirmelerin başarı notuna katkısı % 30 dan az % 50 den fazla olamaz. Bir dersin başarı notu; öğrencinin o dersin ara sınav ve varsa diğer eğitim-öğretim etkinliklerinden oluşan dönem içi etkinliklerinden aldığı puanların yüzdesi ve dönem sonu sınav puanının yüzdesinin toplanması ile elde edilen puandır.
(5) Başarı notu, Senatoca belirlenmiş olan esaslara göre harf notuna çevrilir. Harf notları ve katsayıları şunlardır:
Harf Notu Katsayısı
AA 4.0
AB 3.7
BA 3.3
BB 3.0
BC 2.7
CB 2.3
CC 2.0
CD 1.7
DC 1.3
DD 1.0
FF 0.0
(6) Ders bazında başarı notuna, alt sınır uygulanıp uygulanmayacağı, başarı notunun sınıf ortalamasına katılıp katılmayacağı ilgili Birim Yönetim Kurulu kararı ve Senatonun onayıyla belirlenir. Başarı notuna alt sınır uygulanan derslerde, başarı notu alt sınırın altında olan devamlı öğrencilere FF harf notu verilir.
(7) Ayrıca, DZ (Devamsız), katsayısı olmayan ve not ortalamalarına katılmayan YT (Yeterli), YZ (Yetersiz), EK (Eksik), MU (Muaf), KL (Kaldırıldı), SD (Sorumlu Değil) ve DV (Devam Ediyor) harf notlu değerlendirmeler yapılabilir:
a) YT (Yeterli) ve YZ (Yetersiz) notları, ilgili Birim Yönetim Kurulunun kararı ve Senatonun onayıyla not ortalamalarına katılması uygun görülmeyen derslerde başarının gösterilmesi için kullanılır. Böyle bir derste yeterli başarı gösteren öğrenciye YT, gösteremeyen öğrenciye YZ notu verilir.
b) EK (Eksik) notu, dersin gereklerini zamanında tamamlayamayan öğrenciye verilir. Bu notu alan öğrenci, eksiklerini bir sonraki dönemin başlamasından önce tamamlamak zorundadır. Verilen süre içinde eksiklerini tamamlayan öğrenciye, yeni bir not verilir. Öğrencinin eksiğini tamamlamaması halinde, EK notu o ders için hangi harf notlarının kullanıldığına bağlı olarak FF veya YZ notuna dönüştürülür. EK notu, yerine yeni bir not belirlenene kadar not bildirimi belgelerinde gösterilir, daha sonra gösterilmez.
c) MU (Muaf) notu, dikey ve yatay geçiş ile gelen öğrencilerin önceki yükseköğretim kurumunda alıp başarmış olduğu ve ilgili Birimin Yönetim Kurulunca muaf tutulması uygun görülen dersler için verilir.
ç) KL (Kaldırıldı) notu, programdan kaldırılması ve karşılığı gösterilmemesi nedeniyle öğrencilerin sorumlu tutulmayacağı dersler için verilir.
d) SD (Sorumlu Değil) notu, yapılan ders intibakı sonucu öğrencinin sorumlu olmayacağı dersler için verilir.
e) DV (Devam Ediyor) notu, bir dönemden uzun süreli bir dersin henüz tamamlanmadığı dönemin sonunda, derse devam etmekte olan öğrencilere verilir.
f) DZ (Devamsız) notu, devam koşulunu sağlayamayan öğrencilere verilir. Bu öğrenciler dönem sonu değerlendirilmesine alınmazlar. DZ notu, FF veya YZ notu ile eşdeğerdir.
Not ortalamaları ve ders tekrarı
MADDE 11 – (1) Her dönem sonunda öğrencilerin başarı durumu, Dönem Not Ortalaması ve Genel Not Ortalaması ile belirlenir. Bu amaçla, kayıt olunan ve not ortalamalarına katılan her dersin kredisiyle o dersten bağıl değerlendirme sonucunda belirlenen harf notunun katsayısı çarpılarak bulunan değerlerin toplamının, bu derslerin kredilerinin toplamına bölünmesi ile bir not ortalaması bulunur. Bu işlem bir dönem içinde alınan dersler için yapılırsa Dönem Not Ortalaması, o zamana kadar alınmış bütün dersler için yapılırsa Genel Not Ortalaması elde edilir. Genel Not Ortalaması hesaplanırken, tekrar edilen ders bulunması halinde bu dersten alınan en son not dikkate alınır. Not ortalamaları virgülden sonra iki basamaklı olarak gösterilir.
(2) Güz dönemi veya akademik yılsonunda 2,00 Genel Not Ortalamasını sağlayamayan öğrenciye akademik yetersizlik uyarısı yapılır. Akademik yetersizlik uyarısı alan öğrencinin, bir sonraki dönemin sonundaki Genel Not Ortalamasının en az 2,00 olması gerekir. Bu koşulu yerine getiremeyen öğrenci, kayıt yenilediği takip eden ilk dönem, son iki dönemde CC’nin altında not aldığı dersleri tekrar etmek suretiyle Genel Not Ortalamasını en az 2,00’ye yükseltmek zorundadır.
(3) Ders tekrarına kalan bir öğrencinin, tekrar ettiği dönem sonunda 2,00 Genel Not Ortalamasını sağlaması halinde ders tekrarı sona ermiş olur. Ancak zorunlu bir dersten FF, DZ ve YZ notu alan bir öğrenci bu dersi, dersin ilk verildiği dönemde tekrar almak zorundadır.
(4) İlgili Birim Yönetim Kurulu kararı ve Senatonun onayı ile yıllık sistemden dönemlik-kredili sisteme geçirilen bölüm ve programlarda öğrencilerin daha önce yıllık sistemde aldıkları ders ve notların intibakları Üniversite Yönetim Kurulunca kabul edilen Not Dönüşüm Tablosuna (Tablo I/a) göre yapılır ve Genel Not Ortalaması hesabına dâhil edilir. Yıllık sistemde 50’nin altındaki başarı notları FF harf notu ile hesaplamaya katılır.
(5) Programdan çıkarılan zorunlu derslerin yerine hangi derslerin tekrarlanacağı ilgili Birim Kurulu kararı ve Senato onayı ile belirlenir.
(6) Bir öğrencinin kaydolduğu programı başarıyla bitirebilmesi için Genel Not Ortalamasının en az 2,00 ve aldığı her dersin notunun da en az DD veya YT olması gerekir.

TÜM BU BİLGİLERE GÖREE KENDİ BİLGİLERİMİ YAYINLAYACAĞIM ARKADAŞLAR DOĞRU MU ANLADIM YANLIŞMI ANLADIM LÜTFEN BİRŞEY YAZIN ,BİR İNSAN BU AOF İLE KAFAYI BOZAR KESİNLİKLE :evil

yyildirayy

Yeni Üye
Yıldıray kardeşim peki sana 2 tane soru sorayım cevaplarsan sevinirim...

1.Benim Genel Not Ortalamamı 2.00 ve Üzeri yapmam için 2.dönem,Dönem ortalamam kaç gelmesi lazımki genel not ortalamam 2.00 ve üzeri olsun...

2.Lisanstan mezun olmak için 240 ECST olması lazım ben geçen sene 3.sınıfa geçiş yaptım yani 3 ve 4.sınıfları okuyorum bu nasıl toplam 240 kredi edicek...

Birinci soru için cevap vermek imkansız
Çünki çan eğrisinin not aralığını bilemeyiz
Ancak bu dönem gösterdiki ortalama 70 alırsan ders AA veya AB olur ki buda ortalamayı bayağı yükseltecek

240 ECST ise senin okumuş olduğun ön lisansta görmüş olduğun derslerde bu toplama dahil ediliyor
Daha detaylı bilgiyi bende bulamadım
Aöf kılavuzunuda inceledim orada da detaylı açıklama yok
Bu soruda gayet haklısın
120 ön lisansta almış olsak (Bende işletme 2 yıl sonu diploma alıp 3. sınıftan tekrar devam ettim)
Örnek benim derslerin kredisi 26 bahar dönemide 26 toplamda 52 yapıyor
Geçen senede aynı desek 104 yapıyor yani 120 yi tamamlamıyor
O konuda yorumda yapılmıyor ama aöf ne verdiyse o dersleri gördük

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.

REKLAMLAR

Forum istatistikleri

Konular
17,421
Kullanıcılar
90,741
Son üye